Zanzibar vyzerá ako z pohľadnice. Plážový raj bude baviť aj tých, ktorým sa nechce len vylihovať

Snívate o azúrovom mori a bielych pieskových plážach? Láka vás poriadna exotika? Hakuna matata.

Choďte na Zanzibar! Myslíte si, že to nie je pre vás, že to je pridrahé? Tak prečo by tam chodilo toľko backpackerov? Neváhajte už ani sekundu a zažite pláže, o akých sníva každý.

Pláže, po ktorých som sa prechádzala, boli tie najkrajšie, aké som kedy videla. Všade biely piesok a nevysloviteľne modrá voda. Až si pomyslíte, že vám tie fotky doma nikto neuverí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má to len jediný háčik. Niektoré pláže majú celkom slušné množstvo rias. Inde zase more „uteká“ aj sto - dvesto metrov - kvôli silnému odlivu. Prišli ste predsa do raja, chcelo by sa vám kráčať desať minút do vody tam, kde ste včera stáli po pás ponorení?

SkryťVypnúť reklamu

Ako si teda nájsť perfektnú pláž?

Rebríčkov top pláží Zanzibaru je mnoho, jedna z pláží sa však v každom rebríčku nachádza na prvom mieste. Je ňou jednoznačne Nungwi. Či už som sa pýtala dovolenkujúcich alebo miestnych obyvateľov, všetci milovali Nungwi. Nachádza sa na severe Zanzibaru a je to miesto, kde príliv a odliv nepôsobí tak silno. Voda počas odlivu neuteká od pobrežia tak ďaleko ako na východnom pobreží.

Nungwi okrem toho žije barmi, reštauráciami, je najrušnejšie a najživšie. O to viac miestnych Masajov, mladíkov omotaných do červených šatiek s palicami, sa tam prechádza. „Jambo! Jambo!“ zdravia vás už z diaľky. Porozprávať sa chce predsa každý. Tu nevládne chladná európska krv milujúca súkromie. Prišli ste na pláž? Tak akéže súkromie? Ste predsa v živelnej Afrike!

SkryťVypnúť reklamu

Majú pre vás milión ponúk na výlety, opice, korytnačky, šnorchlovanie či párty alebo prídu len tak si tľapnúť rukou. Nechceš výlet? „Hakuna ma tata“, čiže žiadny problém. „Nekúpiš aspoň mušľu?“ Nekupujte. Ich vývoz z krajiny je oficiálne zakázaný. Ak to risknete, len aby ste mali doma peknú dekoráciu, zodpovednosť je na vás.

Nungwi spolu s neďalekou plážou Kendwa, na ktorej sa každý mesiac koná tzv. full moon party v piesku pod palmami, sú jednoznačne top miestom na Zanzibare.

Východné pobrežie sa pýši rovnako krásnymi a oveľa pokojnejšími plážami. Pwani Mchangani, Pongwe, Kiwengwa. Alebo backpackerskejšia pláž Paje na juhu ostrova? Je z čoho vyberať. Len jedna malá rada - vyhnite sa oblasti Chwaka, ktorá leží v zálive. Je viac než isté, že tam natrafíte na riasy a plytké pobrežie.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je tam nuda

Ak ste typ človeka, ktorý sa zaryto vyhýba plážam len preto, lebo nerád iba vylihuje na slnku, tak dúfam, že zmeníte názor. Zanzibar je zmesou rôznych kultúr, vôní a štýlov.

Zanzibar patril pred pár sto rokmi pod Ománsky sultanát. Ten na ňom zanechal stopy nielen náboženské, ale aj architektonické. Zaujme vás Sultánov palác, dnes už múzeum, či Palác zázrakov, v ktorom bol prvý výťah v celej východnej Afrike. Múzeum otrokárstva vás zase vtiahne nielen do útrob tmavých kamenných pivníc, ale aj do smutnej a pútavej histórie.

Malou miestnou atrakciou je aj dom, v ktorom býval Farokh Bulsara. Nič vám to meno nehovorí? Je to predsa slávny Freddie Mercury, ktorý mal rodičov Peržanov pochádzajúcich z Indie, no narodil sa na Zanzibare.

V 60. rokoch minulého storočia však zúrila revolúcia, počas ktorej bol zvrhnutý sultanát. V tom čase emigrovali z ostrova tisíce ľudí, najmä s arabskými, perzskými a indickými koreňmi, a medzi nimi aj budúci frontman skupiny Queen. Ale sú tu aj prvky pripomínajúce ešte dávnejšiu minulosť – z čias portugalskej nadvlády či britského imperializmu.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ešte? Nejaké to šnorchlovanie, návšteva záchranného centra korytnačiek či výlet na Prison Island, kde nájdete skutočne gigantické korytnačky obrovské. Ale aj keby tam boli iba tie pláže... Hoci nie som vyslovene plážový povaľač, v zanzibarskom raji sa nudiť skrátka nedá.

Ako sa tam dostať?

Zanzibar je ostrov na pobreží Tanzánie. Máte preto dve možnosti. Buď poletíte priamo na letisko na Zanzibare, alebo poletíte na pevninu, do hlavného mesta Tanzánie – Dar es Salaam. Odtiaľ ďalej trajektom na Zanzibar, cesta trvá približne dve až dve a pol hodiny.

Dobrá správa je, že na Zanzibar lietajú aj nízkonákladové letecké spoločnosti ako napríklad Fly Dubai. Spiatočné letenky nájdete často už od 400 eur, prípadne aj za menej, ak natrafíte na akciu.

SkryťVypnúť reklamu

Víza si kúpite v hotovosti za 50 amerických dolárov po prílete na letisko.

Ako je to s očkovaním?

Vo všeobecnosti existujú dva druhy očkovaní – povinné a nepovinné (dobrovoľné). Povinné očkovanie je iba proti žltej zimnici, ale iba do určitých rizikových oblastí, ktoré sú týmto ochorením postihnuté. Ak letíte na Zanzibar priamo z Európy, takéto povinné očkovanie od vás nebudú vyžadovať. Ak však letíte na Zanzibar z inej africkej rizikovej krajiny (napríklad Sierra Leone, Angola či Kongo) v tom prípade musíte mať očkovanie proti žltej zimnici a pri prílete do Tanzánie to preukážete očkovacím preukazom.

A čo tie ostatné – nepovinné očkovania? Sem patria očkovania proti žltačke (hepatitíde typu A, B), proti brušnému týfu či besnote. A to je už len na vás, ako sa rozhodnete. Odporúča sa minimálne očkovanie proti hepatitíde A. Aj keď pravdupovediac, žltačku môžete dostať aj doma na Slovensku...

SkryťVypnúť reklamu

Viac tipov a rád pre exotický ostrov Zanzibar nájdete na webe Travelistan.

Prečítajte si tiež: Afrika má najväčšie zásoby zlata, ale aj AIDS a kopce odpadu: 20 zaujímavostí o tomto kontinente Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu