9 varovných signálov, že chodíš s niekým, kto môže byť násilník

Nie, kontrolovanie telefónu a prehnaná žiarlivosť nie sú v pohode.

"Aj ženy, ktoré zažili násilie od svojho partnera, sa nezamilovali do násilníka, ale do muža, ktorý im imponoval," otvára psychologička Zuzana Očenášová tému, o ktorej sa ti v najbližších týždňoch budeme snažiť povedať viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za istých okolností ospravedlniteľný. Nie, nie je.

A platí aj to, že sexuálne násilie nemusí byť len fyzické.

"Keď potom k násiliu skutočne dôjde, muž sa väčšinou snaží svoje správanie ospravedlňovať ako skrat a sľubuje, že už k ničomu podobnému nedôjde. Nejakú dobu potom je opäť tým pozorným a milujúcim partnerom. Žena je z toho, čo sa stalo šokovaná, a pre vyrovnanie sa s tým je jednoduchšie uveriť vysvetleniu, že išlo o jednorazový skrat. Partnerské násilie je aj preto veľmi komplikované a nie je také jednoduché takýto vzťah skončiť, ako sa nám zvonka môže zdať," hovorí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Zdvihnutým varovným prstom môže byť týchto 9 vecí, ktoré prezradia, že pravdepodobne chodíš s násilníkom. A to nie je v pohode.

1. Kontroluje, čo robíš, kde si a s kým sa stretávaš

"Rozpoznať násilníka nie je jednoduché. Často v začiatkoch vzťahu pôsobia ako veľmi milujúci a pozorní muži alebo chlapci a k násiliu dochádza, až keď sú si partnerkou istí," hovorí psychologička Zuzana Očenášová z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.

Podľa nej je normálne, že keď sme zamilovaní, chceme tráviť s daným človekom čo najviac času. Obmedzovanie slobody alebo osobnosti môže byť v začiatkoch naozaj vnímané ako snaha byť pozorný a starostlivý. Môže však prerásť až do chorobnej kontroly partnerky a všetkého, čo robí: „Kontrolujúce správanie postupne vedie k obmedzovaniu aktivít človeka a jeho kontaktov s blízkymi, čo však zároveň znižuje možnosť odísť z násilného vzťahu,“ dodáva psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubica Rozborová, ktorá stojí za prvou kampaňou proti sexuálnemu násiliu na Slovensku, varuje aj pred stratou súkromia: „Kedysi sme na doručovanie bežných správ používali listy a listové tajomstvo je dodnes chránené. Rovnako ako nikto nemá právo otvárať listové zásielky, ktoré sú adresované nám, nemá nikto právo kontrolovať našu emailovú schránku alebo telefón.“

2. Snaží sa tráviť s tebou všetok čas a to isté vyžaduje aj od teba

"Veľakrát môže byť jedným z prvých signálov, že niečo nie je v poriadku, ak sa muž snaží ženu oddeliť od jej kamarátov či rodiny. Násilník sa snaží v žene vzbudiť dojem, že ona je tá jediná, ktorá ho chápe. Cieľom je dosiahnutie izolácie a vytvorenie pocitu závislosti," hovorí Ľubica Rozborová.

Psychologička Zuzana Očenášová pripúšťa, že v čase zamilovanosti je normálne, že chceme všetok čas tráviť s tým druhým: „Každý z nás má však aj nejaké povinnosti a záľuby, ktoré náš partner alebo partnerka nemusí zdieľať. Opäť ide o snahu obmedzovať kontakt s okolím.“

SkryťVypnúť reklamu

3. Žiarli - chorobne

Tento bod spája prvé dva - chce byť stále s tebou, lebo žije v presvedčení, že keď si bez neho, si mu neverná. Ak si náhodou niekde s kamoškami, volá ti alebo píše každých päť minút a chce vedieť, kde presne a s kým si.

„Žiarlivosť vo vzťahu je prirodzená. To, kde je zdravá miera, má však každý z nás nastavené inak. Ak dochádza ku kontrolnému správaniu alebo k obmedzovaniu kontaktov s blízkymi, priateľmi, rodičmi a podobne, nie je to v poriadku,“ hovorí psychologička.

4. Ponižuje ťa

"Jedna vec je humor alebo vtipné podpichnutie, druhá vec je psychické násilie vo forme ponižovania, urážok alebo vulgárnych nadávok," hovorí Ľubica Rozborová. Máme rozdielne hranice a pre každú je ponižujúce niečo iné. Môžu to byť poznámky od "čo ty o tej téme vieš", "veď ty aj tak nevieš počítať" až po to, že ťa pred partiou nazve "frigidnou", lebo si s ním nechcela mať včera sex. Môže sa to diať doma aj na verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa psychologičky Zuzany Očenášovej môže ponižovanie a neustála kritika viesť k nízkemu sebavedomiu a vytváraniu hierarchií vo vzťahu. Jeden je ten schopný a druhá tá nemožná, ktorá by bez toho schopného nič sama nezvládla.

5. Citovo ťa vydiera a manipuluje

Ak s ním nepôjdeš na párty, povie tvojim rodičom to, čo malo ostať len medzi vami. Ak s ním nebudeš mať sex, povie svojim kamošom, že si frigidná. Hovorí, že ak ho naozaj ľúbiš, tak to pre teba nemôže byť problém. Citové vydieranie môže zájsť až do bodu, keď sa partner začne vyhrážať samovraždou, ak niečo odmietneš urobiť alebo ak sa s ním budeš chcieť rozísť.

"Ak nás niekto núti alebo manipuluje do niečoho, čo nechceme alebo sa na to ešte necítime, je pravdepodobné, že mu viac záleží na sebe ako na nás," upozorňuje psychologička Zuzana Očenášová.

SkryťVypnúť reklamu

6. Kritizuje všetko, čo robíš

Nepáči sa mu tvoja postava, preto máš začať cvičiť, nepáčia sa mu tvoje záľuby, preto máš s nimi prestať, a tvoje kamošky majú na teba zlý vplyv, preto sa máš s nimi prestať stretávať. Hovorí ti, čo máš a čo nemáš nosiť, lebo jemu sa na tebe sukne páčia viac. Hovorí ti, že s make-upom sa mu nepáčiš, tak sa kvôli nemu prestaneš maľovať.

Prečítajte si tiež: Jedna sa maľuje každý deň, druhá vôbec. Na týždeň sme si to vymenili Čítajte 

„Ženy v násilných vzťahoch sa často sťažujú, že nič, čo urobia, nie je pre partnera dosť dobré. Týka sa to takých dôležitých vecí, ako je napríklad práca alebo výchova detí, ale aj úplných drobností, ako usporiadať riad v kuchynskej linke. Neustála kritika vedie k zníženiu sebavedomia a vytvorenia pocitu, že človek sám naozaj nič nezvládne,“ hovorí psychologička a dodáva, že neustála kritika je jednou zo stratégií, ako si človeka pripútať a nedovoliť mu odísť.

SkryťVypnúť reklamu

7. Má výbuchy zlosti

Keď sa naštve, rozbíja veci, kričí a nevie sa ovládať. Je to znakom toho, že má problémy ovládať svoju agresivitu a hoci to nie vždy musí nevyhnutne viesť k fyzickému napadnutiu partnerky, už len vyvolávanie strachu je prostriedkom násilia.

„V niektorých prípadoch sa snažíme násilné správanie ospravedlniť napríklad alkoholom. Pravda je však taká, že alkohol nie je príčinou násilia, ale je iba stimulantom,“ upozorňuje Ľubica Rozborová.

8. Núti ťa do niečoho, čo nechceš

Toto nemusí byť len o sexe. Ak ti čokoľvek, čo od teba chce, prekáža, máš právo odmietnuť. Vzťah je vždy o kompromisoch, raz sa prispôsobí jeden, raz druhý.

„Kompromisy by však nemali zájsť za akceptovateľnú hranicu, teda ľudia by nemali byť nútení robiť veci, ktoré sú proti ich presvedčeniu alebo ich skutočne nechcú. Práve v takýchto situáciách sa objavuje manipulácia a citové vydieranie,“ hovorí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubica Rozborová upozorňuje, že sexuálne násilie má množstvo foriem a prejavov a nie vždy musí byť použitá aj fyzická sila: Často je využívaný citový nátlak, vydieranie alebo manipulácia. Obeť sa často fyzicky nebráni, či už z toho dôvodu, že je v šoku, alebo chce, aby bola situácia „čím skôr za ňou“ - alebo jej jednoducho ide o život. To však neznamená, že nedošlo k násiliu.“

9. Núti ťa, aby si s ním mala sex

Podľa psychologičky Zuzany Očenášovej sú v tomto najohrozenejšie dievčatá, ktoré so sexom len začínajú. Chcú veľa vecí vyskúšať, ale zároveň ešte nevedia presne, ako to má fungovať a čo im vyhovuje. Je dôležité, aby si mala stanovené hranice, čo ti je príjemné a čo už nie. A tieto hranice by mal tvoj partner rešpektovať.

"Nemá význam ísť proti svojim túžbam len preto, že ostatné kamarátky už majú viac skúseností alebo je to v danej komunite normálne. Sex je krásny, ale hlavne na začiatku môže byť spojený s prehnanými predstavami o ňom pod vplyvom médií, či rovesníckej skupiny a v realite to nie vždy vyzerá tak ako vo filmoch a klipoch," hovorí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že sex by mal byť príjemným zážitkom pre oboch. Hoci sa niekedy stane, že jeden si to užije viac ako ten druhý, nikto by nemal byť nútený do vecí, ktoré sú mu nepríjemné.

Načítavam video...

Máš právo povedať NIE na čokoľvek, čo sa ti nepáči. A máš právo na to, aby tvoje NIE bolo rešpektované.

Ak tvoj partner spĺňa niečo z tohto zoznamu, potrebuješ pomoc alebo sa len chceš poradiť, volaj na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212. Pre viac informácií o možnostiach pomoci a podpory navštív webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, najmä sekciu poradňa. Rovnako si pozri webstránku kampane hovorimnie.sk alebo použi email info@hovorimnie.sk.

Prečítajte si tiež: Na festoch nečaká len mier a láska. Naučte sa strážiť (si) hranice, aby ste potom nemuseli ľutovať Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu