Poznáte Ľudovíta či Miloslava? Tieto mužské mená boli kedysi obľúbené, dnes ich veľa nenájdete

Čo sa stane, keď sa prestanú úplne používať?

Z roka na rok pribúdajú do nášho kalendára nové a nové mená. Ak by ste sa spýtali svojich babiek či prababiek, či poznali nejakého Alexa, Maxa, Benjamína, pravdepodobne by si mysleli, že hovoríte o psoch, lebo tí mali kadejaké mená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré tradičné mená síce zažívajú znovuzrodenie, ako napríklad posledné roky tak veľmi obľúbené meno Samuel - Samo, Jakub či Tomáš, iné pomaly, ale iste smerujú do zabudnutia, hoci v minulosti sa týmito menami pýšil nejeden vplyvný muž. Ktoré to sú?

1. Ľudovít

Ľudo, Ľudko či celkom obyčajne Ľudovít. Zabudnuté mužské meno, ktoré však v minulosti nieslo mnoho významných mužov. Priebojnosť a sláva jeho nositeľa vyplývajú zo samotného pôvodu mena. Toto staronemecké meno bolo vytvorené spojením slov hlüt + wig a znamená slávny bojovník.

SkryťVypnúť reklamu

Významní nositelia tohto mena:

Ľudovít Štúr - nezabudnuteľná postava slovenských dejín. Tvorca slovenského jazyka, ako ho poznáme s malými obmenami dodnes.

Ľudovít XIV (alias kráľ Slnko) - známy francúzsky absolutistický kráľ, ktorý miloval nielen umenie (dal vybudovať palác vo Versailles či Invalidovňu), ale i expandovanie do iných krajín. Za jeho vlády sa i jeho pričinením ocitla takmer celá Európa vo vojne.

2. Svetozár

Osoby s týmto menom pod tridsať rokov by ste asi veľmi, veľmi dlho hľadali.

Meno Svetozár je slovanského pôvodu a znamená svetelná žiara. Svetozárovia sú v spoločnosti neprehliadnuteľní, rovnako ako lúče slnka vykúkajúce spomedzi oblakov. Vyznačujú sa vysokým intelektom. Aby sa však dokázali presadiť, potrebujú k sebe silnú ženu, ktorá ich bude posúvať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Významní nositelia tohto mena:

Svetozár Hurban Vajanský - najstarší syn Jozefa Miloslava Hodžu. Vyštudovaný právnik, no známy skôr ako spisovateľ, literárny kritik a politik.

3. Miloslav

Pôvodne slovanské meno Miloslav znamená „milý“. V skutočnosti sú ale Miloslavovia veľkí manipulátori a intrigáni. Využívajú svoje okolie na dosiahnutie vlastného prospechu, nenápadným a nenásilným spôsobom. Takže ak predsa len nejakého ešte stretnete, pozor na neho!

Známi muži s týmto menom:

Jozef Miloslav Hurban – evanjelický kňaz, prvý predseda Slovenskej národnej rady a jeden z organizátorov slovenského národného povstania. Práve schopnosť manipulácie s ľuďmi mohla pomôcť Hurbanovi v presadzovaní myšlienok slovenského povstania v rokoch 1848-1849, kde spolu so Štúrom a Hodžom verbovali slovenské obyvateľstvo do boja proti Maďarom.

SkryťVypnúť reklamu

4. František

„František Dobrota, rodák z blízké vesnice...“ spieva Buty v notoricky známej pesničke.

Rovnako notoricky bolo známe i meno František. V poslednej dobe sa však naň trochu zabudlo. Pred takými sto rokmi išlo o celkom bežné meno, s ktorým ste sa mohli stretnúť na dedine či v meste, v kostole či obchode. Františkov bolo dosť na každom rohu.

Významní nositelia tohto mena:

František Jozef I. - rakúsky arcivojvoda, rakúsky cisár (od roku 1848), český a uhorský kráľ. Len v trinástich rokoch nastúpil do armády. Takmer celý život nosil uniformu, i mimo bojového poľa. Zo štyroch detí mal len jediného syna nástupníka trónu - Rudolfa, ktorý sa však nástupu na trón nedožil. V roku 1889 spáchal samovraždu.

5. Ferdinand

Ďalšie staronemecké meno. V preklade znamená smelý ochranca. Silné meno, používané v obľube u šľachty.

SkryťVypnúť reklamu

Významní nositelia tohto mena:

Ferdinand I. Habsburský - bol rakúsky arcivojvoda, český, uhorský a rímsky kráľ, rímskonemecký cisár, zakladateľ rakúskej línie Habsburgovcov. Bol starostlivý otec, čo bolo na tú dobu nevídané, a i keď jeho manželstvo bolo výsledkom diplomatických a strategických dohôd, bol i milujúcim manželom, ktorý sa po smrti svojej manželky Anny Jagelovskej viac neoženil.

6. Slavomír

Dobre, uznávam, že väčšina vyššie spomínaných mien je viac rustikálneho charakteru a ich použitie v dnešnej dobe je skôr pre tie odvážnejšie povahy, ale čo taký Slavomír?

Kam sa vytratilo toto meno? Nedá sa povedať, že by bolo nejako prudko archaické, ani moderné. Stojí skrátka niekde medzi. Jeho ženský ekvivalent Slavomíra - Slávka ešte kde - tu počujeme, no mužov Slavomírov nájdeme skôr v generácii našich rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Meno Slavomír je slovanského pôvodu a znamená „sláviaci mier“.

Významní nositelia tohto mena:

Slavomír z rodu Mojmírovcov - toto meno sa na našom území objavuje v časoch Veľkej Moravy.

7. Ľubomír

Meno, ktoré znie pekne vo všetkých tvaroch - Ľubomír, Ľubo či Ľubko. Už samotné meno vás láka k vysloveniu jednej z najkrajších viet: „ľúbim ťa“. Kým v minulom storočí sa toto meno spolu s jeho ekvivalentom Ľuboš tešilo veľkej obľube, dnes sa s ním u detí stretneme iba výnimočne.

Meno Ľubomír má slovanský pôvod a znamená človek, ktorý ľúbi mier, je mierumilovný. Pre Ľubomírov je typická ich zábudlivosť. Sú bystrí a talentovaní, no niekedy až príliš priami.

Významní nositelia tohto mena:

Ľubomír Feldek – slovenský spisovateľ

Ľubomír Višňovský – slovenský hokejista

SkryťVypnúť reklamu

8. Móric

Meno Móric pochádza z latinského slova Mauritius a znamená černoch. V súčasnosti je toto meno používané najmä vo vtipoch o malom Mórickovi...

- Móricko, čo ste sa dnes učili v škole?
- O sexe.
- A vedel si?
- Áno.
- A čo si dostal?
- Facku!

Móricovia sú vraj veľmi starostlivé a rodinne založené osoby. O čo viac času venujú rodine, o to menej sa vedia sústrediť na prácu. Celkovo sú Móricovia nepriebojné a málo ctižiadostivé povahy. Kariéra pre nich nie je dôležitá.

Významní nositelia tohto mena:

Móric Beňovský - rodák z Vrbového, cestovateľ a dobrodruh, známy najviac ako kráľ Madagaskaru.

Tak, ako niektoré mená do nášho kalendára pribúdajú, iné v ňom zostávajú, hádam len z nostalgie či úcty k ich pôvodu. Či budú z nášho kalendára úplne vytlačené, alebo v ňom ostanú i pre ďalšie generácie je otázka, na ktorú odpoveď zistíme až časom... Ktovie, možno o pár rokov príde do módy práve Slavomír či Svetozár. Veď keby ste sa pred tridsiatimi rokmi porozhliadli po materských školách na Slovensku, Samuelov by ste hľadali len s veľkými obtiažami. A dnes ich máte v každej triede hneď niekoľko.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Uhádnete, ktoré herecké hviezdy sa narodili s týmito neznámymi menami? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu