Street art je viac ako čmáranice na stenách. Najlepšie diela svetových umelcov to dokazujú

Ak poriadne hľadáte, umenie nájdete aj na ulici.

(Zdroj: facebook.com/AnimalitoLand)

Budovy ožívajú

Či už sú to rekonštrukcie starých budov alebo nová maľovka, vždy sme radi, ak sa bohatstvo našej krajiny udržiava. Trojica vášnivých maliarov sa rozhodla, že to bude robiť tiež, ale tak trochu po svojom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

7e Sens sú odborníci na realistické maľby na steny budov, čím ich pretvárajú na neuveriteľné živé diela. Treba si len dávať pozor, aby ste do steny namaľovanej ako cestička k moru nenarazili.

Street art nemusí byť len na stenách

A-L-I je dôkazom, že umelecká plocha mesta sa dá využiť aj inak, ako sme na to zvyknutí. Ako podklad pre svoje diela využíva Arthur chodníky, cesty a námestia. Jeho ťahy štetcom sú presné, mandaly zas jemné. Preferuje bielu farbu a ulice mestečka Rennes.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Loading

...

Miniatúrnym maľbám sa venuje aj umelec Ben Wilson. Jeho plátnom sú žuvačky prilepené na chodníkoch, za čo už mal problémy aj s políciou. Drobné, ale o to detailnejšie kresbičky nájdete napríklad v Londýne.

Načítavam video...

Majster 3D

Maľby, z ktorých mrazí, realistické diela plné života. Aj tak by sa dali pomenovať diela, ktoré tvoria umelci sveta na zemi s pomocou sprejov a farieb. Cesty, chodníky alebo len betónové plochy za niekoľko hodín ožijú a prilákajú pozornosť domácich aj turistov. Za pozornosť stojí Edgar Mueller, Nemec preslávený hlavne svojimi videami.

Načítavam video...

Nulová námaha, ale veľký ohlas vo svete

Alonso Cinseros je veľký srandičkár. Svoj Street Art dokáže vytvoriť za pár sekúnd, hocikam ho nalepí a hotovo - sláva je na svete. Papiere s jednoduchým, ale zato vtipným textom sa objavujú v New Yorku a Chicagu. Vtipy sú mierené na ľudí a mali by ich prinútiť zamyslieť sa alebo kriticky myslieť.

SkryťVypnúť reklamu

Veselá postavička to istí

Čo vznikne, ak spojíte Nemca a kreativitu? Rozhodne niečo šialené. Recyklovaním malých škatúľ od džúsov alebo mlieka, ich následným nafarbením a umiestneným do ulíc skrášľuje nielen svoje rodné mesto, Aachen. Myšlienka jeho tvorby je úprimná: "Chcem vidieť ľudí usmievať sa."

Výklady, garáže a iné "plátna"

"Tak, ako sa vyvíja moje umenie a môj uhol pohľadu, chcem, aby sa vyvíjal aj pohľad a znalosť diváka. Chcem aby pochopil priestory, štruktúry a komunity okolo seba," vyjadril sa Addison Karl, umelec so sídlom v americkom Seattli.

Autor pestrofarebných diel zameraných hlavne na človeka sa netají tým, že veľa cestuje. Jeho bádanie a objavovanie je prvé, čo ho dokáže pri tvorbe inšpirovať. Jeho krásne obrazy spoznáte podľa typického čiarkovaného vyfarbovania. Presne ako na obrázkoch nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Satira a odpadky

Na takéto niečo nie sme zvyknutí. Bifido sa nezaoberá len maľbou a sprejerstvom, okrem toho do priestoru komponuje vrecia s odpadkami a robí osvetu. "Chcem ľudí ovplyvniť rovnako, ako to robí reklama," tvrdí.

Roztomilé príšery

Tu stačí iba zopár slov ohľadom diel - sú cool, vtipné, mierne absurdné a hlavne hravé. Hoci sa ADOR narodil vo Francúzsku, momentálne tvorí hlavne v britskom Manchesteri.

Hra svetla a farieb

Zabudnite na všakovaké grafity na stene starého Prioru. Bond, Truluv Bond je človek, ktorý svoje meno dokáže umelecky dotiahnuť do takých detailov, že aj vášho dedka presvedčí o podstate street artu. Vystavoval po celom svete, jeho obrazy plné farieb, presných línií a efektov z neho robia majstra 3D graffiti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako z rozprávky

Máloktorý street art umelec sa môže pochváliť tým, že sa street artom živí a ešte mu to aj prináša mnohé ocenenia a špeciálne výstavy. Agostino, ktorý sa narodil v meste Foggia, však môže. Na rováši má niekoľko projektov pre významné školy či múzeá, sedem samostatných výstav, spoluprácu s Adidas či Penguin Books alebo prvú maľbu cez celú budovu v Indii.

Loading

...

Loading

...

Loading

...

Diela plné detskej hravosti a farieb tvorí Argentínčanka Animalitoland. Zameriava sa tak na najmladších obyvateľov svojho okolia a tvorí nezabudnuteľné obrazy. Sama povedala, že "načo by tvorila niečo nudné a ťažkopádne, keď môže rozveseľovať deti."

Najpestrejšie farby sveta

Meno Pedro Campiche v Portugalsku takmer nepoznajú. AKACORLEONE, to je ale iná záležitosť. Jeho rukami prešlo nespočetne veľa budov, miest a vyskúšal si aj výstavu v múzeu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako o sebe hovorí: "Stále som rozpoltený medzi vektormi a mojimi láskami zvýrazňovačmi, atramentom a vodovými farbami. Nečudo, že sa do svojej práce snažím zakomponovať digitálne aj "hand-made" prvky."

Hra so značkami

Ok, priznávame, toto už s vandalizmom trochu hraničí. Nedá sa ale poprieť, že presne toto potrebuje nejedna ulica - trochu života, zábavy a risku. Clet nielenže dotvára známe dopravné značky, ale im aj dodáva istú dávku emócií.

Trochu iný štýl predstavuje tvorba Dunna Signtologista, profesionálneho maliara na cestné značky. Pozadie niekedy prekryje až na 90 %, niekedy len na 30 %. Obdiv zo sveta značí aj to, že jeho "úpravy" značiek sa predávajú do galérií ale aj osobných zbierok.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Umením proti zlej politike

Kde inde ako v Berlíne by sa našiel umelec, ktorý vyjadruje nielen problémy dnešnej spoločnosti, ale aj poukazuje na svet, ktorý tvoríme pre svoje deti? Pomocou detí ako ústredných postáv svojich diel upozorňuje na nebezpečenstvá a nástrahy života. ALIASove berlínske diela si zaslúžia celosvetovú pozornosť hlavne pre hlboké myšlienky, ktoré si za normálnych okolností neuvedomíme.

Ďalší umelec, ktorý znázorňuje spoločenské a hlavne politické motívy, je AME72. Sám tvrdí, že preferuje "tvrdý betón a steny ulíc," ale vystavovali ho aj v Tel Avive a v Pekingu. Brit, ktorý už nepatrí medzi mládež (narodil sa v roku 1972), žne úspechy a v svojej práci nemieni prestať.

Narážky v dielach badáme často, ale ten, kto má odvahu niečo vyjadriť, alebo skôr zosmiešniť na rovinu a ešte sa k tomu aj podpíše, je najväčší frajer. Artisme TEAM tvoria vo francúzskych uliciach obrazy s myšlienkou, jasným odkazom a srdcom. Nepochváli ich iba blázon.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, hore spomenutí umelci nie sú jediní, ktorí sa venujú vážnym témam. Napríklad taký Ben Naz si nekladie servítku pred ústa a nekrotí sa ani pri maľbe.

Sochy, inštalácie a iné "podivnosti"

Poslednou kategóriou musí byť všetko to, čo sa nedá namaľovať alebo nasprejovať. Sú to často diela, ktoré nie sú vystavené v múzeách a galériách, a preto je najlepšie vystaviť ich doslova na svetlo sveta.

Nám najznámejší a najbližší autor je David Černý, český sochár s mnohými oceneniami. Jeho sochy môžete vidieť napríklad v Prahe, pracuje ale aj v zahraničí. Trochu ďalej, v Lisabone, zas tvorí umelec, ktorý si hovorí Bordalo II. Už ako malý sledoval svojho otca, a tak nečudo, že v jeho stopách pokračoval.

Ak by ste kráčali Parížom, narazili by ste na tváre vytŕčajúce zo stien. Môže za to Gregos, ktorý do tvári vkladá kus seba - vždy ide o nejakú jeho grimasu, náladu alebo stav mysle. A hádate správne - aj odtlačok tváre je jeho. Prvá tvár sa v uliciach Paríža objavila pred jedenástimi rokmi a je tam doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Za kúsok, ktorý pobúril okoloidúcich aj predstaviteľov mesta, si Brad Downey neodsedel nič. Jeho "vyrezaný" kus námestia ale zostáva legendou. Konceptuálne tvorí na základe prepojenia predloženého a jeho interakcie s publikom.

Tak čo, zapadlo to do vašej predstavy?

Prečítajte si tiež: Vandalizmus, ktorý by si zaslúžil galériu. Toto sú najlepší street art umelci sveta Čítajte 

Zdroj: isupportstreetart.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu