SME
Utorok, 29. november, 2022 | Meniny má Vratko

Strašidelné a (ne)skutočné: 13 temných zločinov, ktoré otriasli Amerikou

Článok len pre silné žalúdky.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Nadšenci hororov vedia, že nech sa na obrazovke deje čokoľvek, pohodlie domova zaisťuje bezpečie. Filmy nie sú vždy kompletne vymyslené a hrôzostrašné príbehy sa dejú všade okolo nás. Špeciálne USA je továrňou na hororové príbehy, a tak sme vybrali tie najtemnejšie z nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sériový vrah Henry Lee Lucas

Narodený ešte v roku 1936, Lucas bol najmladší z deviatich súrodencov. Jeho detstvo vôbec nebolo ukážkové - matka bola alkoholička a prostitútka, otec neskôr alkoholu podľahol tiež. Niektoré zdroje hovoria, že bol matkou kruto traumatizovaný, musel sa prizerať styku s jej zákazníkmi či obliekať sa do ženského oblečenia.

SkryťVypnúť reklamu

Po otcovej smrti sa z neho stal tulák. Prvá vražda na seba nenechala dlho čakať - už ako pätnásťročný uškrtil len o čosi staršie dievča. Po chvíľke pokoja, keď sa zdalo, že Lucas bude žiť celkom normálny život, prišla hádka s matkou. Hádajte čo? Aj tá umrela. Lucas bol zadržaný a odsúdený na 20 až 40 rokov väzenia. Po desiatich rokoch sa dostal von a pokračoval vo vraždení.

Sám sa priznal ku stovkám vrážd, iba tri boli dokázané. S istotou sa však vie, že jeho brutálne činy a práve tajomno, ktoré ich sprevádza, strašia obyvateľov USA dodnes.

Načítavam video...

The Phantom Killer

Známa-neznáma postavička amerických hororových udalostí v roku 1946 vyčíňala v mestečku Texarkana. Aj sedemdesiat rokov po zločinoch sa stále nevie, kto v skutočnosti všetky vraždy spáchal. Phantom Killer totiž nechodil po svetle sveta len tak - podľa očitých svedkov nosil na hlave akúsi tašku alebo vrecúško s dierami na oči.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý zločin sa stal 22. februára 1946. Muž v maske prinútil dvojicu Jimmy Hollisa and Mary Jeanne Larreyovú vystúpiť z auta, muž sa následne musel vyzliecť a nechať sa zmlátiť. Hoci úplne prvé obete šialenca mali šťastie a prežili, ďalších päť už nie.

Miestni ľudia šírili klebety, že za všetkým stojí Youell Swinney, ktorý bol neskôr aj uväznený. Zavreli ho za krádež áut, ale ani výpovede jeho ženy nedocielili, aby ho usvedčili aj z vrážd. Dôkazov bolo málo, zákony čudné. Prepustili ho v roku 1973.

Nevysvetlený nápis na hrobe

Meno Lilly E. Gray nie je v mysterióznom svete nič nové. Jej hrob z roku 1958 totiž nesie nápis "Victim of the Beast 666," teda "Obeť beštie 666."

Dôvody ani vysvetlenia o nápise neexistujú, všetko sú dohady. Jeden hovorí o tom, že nápis dal vyhotoviť manžel obete, Elmer L. Gray. Jeho minulosť je pretkaná šialenými príbehmi a udalosťami, rovnako ako aj čas po manželkinej smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôveryhodnejšia hypotéza pochádza od Richelle Hawksovej, ktorá sa vyjadrila, že "Grey mal na vládu jasný názor - je to kriminálna, diabolská organizácia, ktorá unáša a vraždí nevinných ľudí." Núka sa tak otázka - bol Grey šialenec a vinník manželkinej smrti, alebo je náhrobok skutočne dielom niekoho iného?

Char-Man, muž s chrumkavou tvárou

Ako inak, aj táto historka má mnoho verzii, všetky ale začínajú pri veľkom požiare v Camp Comfort County Parku. V 1948 v ňom uviazli otec so synom, na čo starší zomrel. Keď záchranný tím našiel syna, otec bol stiahnutý z kože.

Ďalšia známa verzia hovorí o manželskom páre a "scvoknutom" manželovi. V každom prípade, ak by ste autom zastavili na moste v parku a vystúpili z neho, objavil by sa Char-Man. S cieľom získať kožu namiesto vlastnej totiž obete naháňa a desí.

SkryťVypnúť reklamu

The Zodiac Killer

Preneste sa do Severnej Karolíny šesťdesiatych rokov minulého storočia. Presne vtedy sa začali diať divné vraždy sprevádzané korešpondenciou medzi vrahom a políciou. Ak sa pýtate, čo bolo na listoch zvláštne, tak to bola práve značka, ktorou sa Zodiac podpisoval, a aj skóre, ktoré zapisoval na listy ako počet uskutočnených vrážd.

Vrážd, ktoré boli priamo pripísané Zodiacovi, bolo len päť. Obvinený však nebol nikto a aj s dostatkom odtlačkov na niekoľkých miestach činu sa žiadne nestotožňovali s obvinenými. Listy neustále pribúdali priamo úmerne obetiam, v jednom sa dokonca vrah vyjadril, že chce zničiť plný autobus detí. V roku 1974 listy prestali chodiť, ale prípad ostal otvorený.

Načítavam video...

Dievča v škatuli

Stopovanie sa mladej Coleen Stanovej doslova dostalo pod kožu. Keď ju dvojica Cameron a Janice Hooker pod zámienkou lacného odvozu uniesla, začala sa sedemročná hra o prežitie. Dievča bolo držané v dome ako sexuálny otrok, obeť násilia a strachu.

SkryťVypnúť reklamu

Po únose mala len dvadsať rokov a zničený život. Priznala, že ak nebola týraná, tak ju dvojica zavrela do škatule, tesnej a veľmi podobnej truhle. Ako čas ubiehal, Cameron si vytvoril k unesenej vzťah a chcel ju za ženu. Janice Hookerová to už nevydržala, udala manžela, priznala týranie aj únos a Coleen bola konečne voľná.

Čarodejnica rodiny Bellovcov

Medzi rokom 1817 a 1821 bola rodina Bellovcov prenasledovaná duchom, ktorý štípal deti, spieval či tvoril veci priamo zo vzduchu. Hovorí sa, že duchom je čarodejnica, ktorá nenávidela majiteľa domu. Tajomné udalosti, buchot, pohyby vecí bez zásahu osôb tak boli dôvodom, prečo sa báli nielen obyvatelia domu.

Legenda pokračuje tým, ako sa farmou ozýval ženský hlas a výkriky. Keď v roku 1820 John Bell naposledy vydýchol, vedľa jeho postele bol akýsi roztok. Po konzumácií mačkou, ktorá hneď umrela, ho hodili do ohňa a ten zahorel jasným plameňom.

SkryťVypnúť reklamu

Tým sa ale zjavenia neskončili a dodnes sa vraj čarodejnica v okolí domu pohybuje. Ten sa dá navštíviť za svetla aj za tmy a stal sa turistickým zlatým prasaťom. Za prehliadku farmy, jaskyne a okolia by ste dali okolo 20 dolárov.

Návšteva mimozemšťanov u Hillovcov

Betty a Barney Hillovci sú dvojica, ktorá rozpútala šialenstvo svojím stretnutím s mimozemšťanmi. 19. septembra 1961 dvojica zastavila svoje auto a sledovala objekt prenikajúci cez oblohu. O niekoľko míľ ďalej a s veľkou dierou v mysli Betty nahlásila udalosť svojmu známemu Majorovi Hendersonovi. Hlásenie sa zhodovalo s hlásením radarov Air Force.

Po niekoľkých týždňoch začala mať Betty nočné mory a aj kvôli tomu sa s manželom rozhodla pre hypnózu. Treba si uvedomiť, že hypnóza prišla až dva roky po údajnom stretnutí, po tom, čo Betty dlho zapisovala a rozoberala svoje sny s manželom.

SkryťVypnúť reklamu

Tvory v tých snoch mali sivú pokožku a veľké čierne oči. Testovali manželov, skúmali ich genitálie a vpichovali im injekcie. Betty sa sama napísala niekoľko kníh, niektoré slúžili ako podklad pre filmy a dokumenty.

Načítavam video...

Prvá dáma krutosti Delphine LaLaurie

Žena z dobrej rodiny si v šestnástom storočí nemala ako krátiť čas, a tak týrala svojich otrokov. LaLaurie bola milovaná spoločnosťou a nik netušil, čo za zverstvá sa dejú v podkroví jej domu. Všetko vyšlo najavo po požiari v roku 1834.

Okoloidúci, ktorí mali dosť guráže, vylomili dvere do podkrovia so zámienkou evakuácie všetkých osôb v dome. Čakal ich tam pohľad na zničených, reťazami zviazaných otrokov s odtrhnutými končatinami.

Sama LaLaurie svoj život neskôr nijako nedokumentovala, bolo ťažké ju sledovať a obviniť. Otroci ale boli verejne vystavení a niekoľko tisíc ľudí si bolo naživo pozrieť ich utrpenie. Príbehom z New Orleans sa inšpirovali aj tvorcovia seriálu American Horror Story.

SkryťVypnúť reklamu

Vrah s dvanástimi doživotnými trestmi

John Wayne Gacy je jedným z najznámejších sériových vrahov USA. Poznačený traumatickým detstvom a útokmi na svoju sexualitu, Gacy bol v roku 1968 odsúdený na desať rokov väzenia za sexuálne útoky na tínedžerov.

Prvá známa vražda niekdajšieho manažéra a klauna na detských oslavách sa mala stať v roku 1972. Obeťou bol Timothy McCoy, ktorého Gacy nalákal do svojho domu.

O šesť rokov neskôr bol Gacy konečne obvinený, vyšetrovaný a navždy uväznený. Usvedčili ho dokopy až z 33 vrážd, telá sa našli v okolí jeho domu alebo zakopané pod garážou. Po uväznení často napádal rozsudok a odmietal doživotné tresty. V 1994 neunikol trestu smrti.

Kult Charlesa Mansona

Život kriminálnika a väzňa Charlesa Mansona nebol najlepší a v niečom si za to mohol aj sám. Po roku 1967 to s ním už bolo také zlé, že sa začal považovať za proroka budúcnosti, predzvesť záhuby a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Poznačený LSD, piesňou Helter Skelter a rôznymi okultnými praktikami, zhromaždil okolo seba skupinu ľudí známu pod menom "The Family." Skupina mala približne 100 členov a nepotrvalo dlho, kým sa Manson nezačal pokladať za Ježiša.

Vraždiť sa začalo v roku 1969. Mansonovi najbližší boli poverení úlohou vraždiť "krásnych ľudí" v Hollywoode. Cieľom bol prenajatý dom režiséra Romana Polanskeho. Dom bohatého, úspešného, ale pokriveného človeka bol podľa Mansona tým pravým. On sám sa na vražde nezúčastnil, vrahov ale riadil a poveroval úlohami. Na následky brutálnych bitiek a niekoľkonásobného dobodania zomrelo 5 ľudí a nenarodené dieťa.

Čo nasledovalo potom, bolo nemenej brutálne, ale hlavne viedlo k uväzneniu Mansona. Aj spoza mreží nabáda ľudí pripojiť sa k nemu a verí vo svoju nevinu. Mnohonásobne sa odvolal a požiadal o prepustenie. Tohto roku bol za zvláštnych okolností hospitalizovaný, detaily jeho pobytu vo väzení ale nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Kolumbijský masaker

Jeden z prvých, ale bohužiaľ nie posledný - masaker, ktorý otriasol Štátmi v roku 1999. Vrahmi boli 17-ročný Dylan Klebold a 18-ročný Eric Harris. Teórií, prečo to urobili, je opäť viac, ako dokážeme porátať, predložíme vám teda fakty.

Pred dvanástou sa obaja objavili v kabátoch a začali strieľať do spolužiakov pred budovou školy. Za necelých šestnásť minút zabili 12 študentov, učiteľa a desiatky zranili. Po vyšetrení miesta činu sa zistilo, že ich pôvodný plán bol odpáliť dve bomby, ale tie zlyhali. Prišlo na rad vyčíňanie so zbraňami.

Fiasko, hrôza a výkriky skončili, keď dvaja páchatelia otočili zbrane na seba. Po samovraždách bola škola vyprázdnená, uzavretá a študenti sa do nej znovu vrátili až na jeseň.

Inšpirácia pre filmové plátna, Ed Gein

Ed Gein bol človek, ktorý sa smrťou zabával a obdivoval ju. Okrem série vrážd vykopával už dávno zosnulých ľudí z hrobov, robil si trofeje a podobne. Nečudo, že táto osoba bola inšpiráciou pre filmy ako Psycho či Texas Chainsaw Massacre. V jeho dome boli okrem iného nájdené misky z lebiek, stoličky potiahnuté ľudskou kožou alebo lampa z pokožky.

SkryťVypnúť reklamu

Gein mal veľmi zlé detstvo, čo ale jeho činy, kostým zo ženskej kože nevynímajúc, neospravedlňuje. Gein chcel byť ženou, ale vtedajšie zákony to nedovoľovali, a tak to vyriešil po svojom. Vyšetrovať ho začali v roku 1957, keď náhoda zariadila, aby Geinov dom začali prehľadávať. Vyšetrovatelia postupne odkrývali, čo všetko má Gein na rováši, a veruže toho nebolo málo.

Sám vrah sa priznal k dvom vraždám, ale kvôli psychickej nestabilite ho umiestnili do štátnej nemocnice na liečbu. Zomrel ako 77-ročný.

Prečítajte si tiež: Najkultovejšie horory posledného storočia: Tento zoznam by mal poznať každý milovník desivých filmov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
     2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
     3. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
     4. Počúvaj hlas svojho srdca a študuj, čo ťa baví...
     5. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
     6. Po štúdiu u nás si ťa skvelá práca nájde sama
     7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
     8. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
     1. Zmeny v systéme revíznych postupov
     2. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
     3. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
     4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     5. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     6. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
     7. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
     8. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
     1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 17 836
     2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 181
     3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
     4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 484
     5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 664
     6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 014
     7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 676
     8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 590
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Robert Fico.

     Paragraf 363 môže zmeniť len parlament.


     4 h
     Podnikateľ Jozef Brhel na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

     Bývalý minister financií najskôr odmietal Suchobu pre "zlú karmu".


     2 h
     Peter Tkačenko

     Po zrušení obvinenia Fica a Kaliňáka už nemáme na čo čakať.


     7 h
     Gól Christiana Pulisica do siete Iránu.

     Irán podľahol USA v zápase MS vo futbale 2022, pozrite si priebeh a konečný výsledok.


     Sportnet a 1 ďalší 6m

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu