Máte priveľa stresu v práci či v škole? Tieto tipy od psychologičky vám pomôžu lepšie ho zvládnuť

Z oddychu si treba urobiť zvyk.

Podľa štatistického úradu Eurostat trávi bežný slovenský zamestnanec v práci priemerne 41,5 hodiny týždenne, čo je o hodinu a pol viac ako by mal. Vysoké nasadenie v práci či dokonca aj v škole môže viesť k zvýšenému stresu. Rozprávali sme so so psychologičkou Petrou Solárikovou o tom, ako proti nemu bojovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Robte opak aktivity, ktorá vás stresuje

Psychologička radí nájsť opak aktivity, ktorá vás preťažuje. Ak v práci alebo v škole stále sedíte, rozhýbte sa - zacvičte si, chodťe sa prejsť. Ak naopak neustále stojíte alebo chodíte, vyložte si nohy a doprajte si chvíľu pokoja. Keď ste veľa s ľuďmi alebo ste preťažení informáciami, nájdite si priestor, kde môžete byť sami a "vypustiť" myseľ.

SkryťVypnúť reklamu

2. Ak na to v práci nemáte na to podmienky, vytvorte si ich

Zamestnávateľ by mal poskytnúť svojim zamestnancom podmienky na to, aby si mohli oddýchnuť. Podľa Petry je nesprávne pozerať sa na to tak, že je to len pre dobro zamestnanca. Pri oddychu sa obnovujú aj mentálne sily a to, že bude zamestnanec zdravší a bude sa lepšie cítiť, má veľký vplyv aj na jeho výkon.

V prípade, že sa zamestnávateľ nesnaží vytvárať podmienky na oddych, treba si nájsť iné riešenie. Ak je vo firme kuchynka alebo nevyužitá miestnosť, dá sa urobiť oddychový priestor z nej. Ak sa naopak chcete hýbať, choďte sa na chvíľu prejsť von.

Prečítajte si tiež: Návod na prežitie v kancelárii: tipy, ako zvládnuť sedavé zamestnanie Čítajte 

3. Neskĺznite k nezdravým únikom

Ak máte voľnú chvíľku, využite ju na oddych. Nechoďte si zapáliť alebo vybavovať veci, na ktoré nemáte čas, len sa tým ešte viac vystresujete. Čo sa týka fajčenia, aj keď ho mnohí ľudia používajú na upokojenie, vedci zistili, že nikotín potláča hormón serotonín, ktorý nám pomáha zvládať stres.

SkryťVypnúť reklamu

Treba mať na pamäti to, že nám nič neujde. Nie sme naučení oddychovať, považujeme to za luxus a oddych si nechávame na neskôr po práci. Je však dôležité vedieť si oddýchnuť aj v práci, pomáha to nie len vašej psychickej pohode, ale aj výkonnosti.

4. Urobte si z oddychu zvyk

Podľa psychologičky je pre ľudí, ktorí sú nastavení na výkon, oddych nepochopiteľná vec. Treba sa preto naučiť oddychovať a urobiť si z toho zvyk. Tak, ako si štandardne umývame zuby, treba si štandardne robiť aj prestávky na psychohygienu.

Každý z nás vie, čo potrebuje urobiť. Keď máte chuť ponaťahovať sa, urobte to, keď máte chuť prejsť sa, urobte to. Neodkladajte to na vtedy, až budete mať voľno, treba to robiť priebežne, aby sa všetky pocity vyventilovali vtedy, keď to potrebujete.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Majú dnešní mladí viac stresu ako ich rodičia? Nemusíme tak veľa pracovať, radí psychologička Čítajte 

5. Poznajte sami seba

Treba poznať seba, vedieť, ako reagujeme na stres a počúvať signály svojho tela. Nesmieme popierať, že nám niečo spôsobuje stres a musíme vedieť, čo nám pomáha ho lepšie zvládnuť. Či už vyrozprávať sa, zacvičiť sa, kresliť si, meditovať, čokoľvek, čo vám napadne, a myslíte si, že by vám to pomohlo. Je dobré mať niečo, čo nám pomôže vyjadriť sa a zbaviť sa zlých emócií, či už je to pohyb, umenie alebo niečo iné.

6. Stanovte si priority

Syndróm vyhorenia ohrozuje všetkých, ktorí majú vysoké pracovné nasadenie a nadmerne veľa stresu. Hlavne dlhodobý stres je rizikovým faktorom pri vyhorení.

Ak vás práca príliš stresuje, je dôležité stanoviť si priority a ujasniť si, či vám naozaj stojí za to. Ak ste v nej len pre peniaze a nemáte čas na ostatné veci, na ktorých vám záleží, treba prehodnotiť, či je to naozaj pre vás to najdôležitejšie. Ak vás naopak práca baví, ale problém je v kolektíve, treba tiež zvážiť, či by vám nebolo lepšie inde. Netreba zabúdať, že ide aj o vaše zdravie, ktoré by medzi prioritami rozhodne nemalo byť na poslednom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Syndróm vyhorenia: Vážny problém, ktorý prichádza potichu Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu