SME

Podarilo sa jej splniť si sen: Fotografka Nina Skalíková okúzľujúco zachytáva krásne ženy

(Zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)
Podarilo sa jej splniť si sen: Fotografka Nina Skalíková okúzľujúco zachytáva krásne ženy

Magnifique. Presne také fotografie Nina túžila fotiť.

A naozaj sa jej to podarilo. Na Facebooku jej tvorbu dnes sleduje takmer 18-tisíc ľudí a fotila dokonca už aj finalistky Miss Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nina začínala doslova od nuly.

Fotiť začala, keď mala 13 rokov. Najskôr seba, potom kamarátky. Vtedy ešte neplánovala, že sa z toho stane aj povolanie a ona bude idolom mnohých začínajúcich fotografov.

„Pre mňa bolo veľa už 400 followerov. Pamätám si ten večer, keď mama piekla koláč a rozprávali sme sa v kuchyni. Zrazu naskočila štyristovka, z čoho sme sa obe veľmi tešili,” hovorí fotografka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“Predtým som mala v pláne byť herečkou alebo dokonca diplomatkou. Fotenie som brala ako plán B, no postupne ma to bavilo viac a viac, za čo som rada, pretože nemám rada učenie, a teraz si neviem predstaviť, ako by som sa dopracovala k tej diplomatke,” smeje sa.

Špeciálne na Nininej tvorbe je práve to, že často fotí autoportréty.

Práve autoportréty boli jej prvými fotkami. „Fotenie autoportrétov som vždy prirovnávala k hodine vo fitku. Hlavne v dobe, keď som ešte netušila o existencií ovládača na samospúšť a vyzeralo to asi takto: Odsunula som gauč, pozametala pavučiny, dala foťák na statív, a na miesto, kde som chcela pózovať, som postavila metlu s tričkom, na ktoré som zaostrila. Rýchlo som tam pribehla, zapózovala a šla skontrolovať výsledok. Ostrých fotiek bolo tak 5 zo 100. Ale bavilo ma to,” spomína Nina.

S modelkou by ste si však fotografku mohli bezpochyby pomýliť, pretože sympatická Nina má naozaj krásnu tvár.

Nina dnes fotí aj známejšie tváre.

Medzi nimi Janu Hrmovú či youtuberku LucyPug. Fotila aj speváčky Máriu Čírovú, Twiins s Barborou Rakovskou, Veroniku Ostrihoňovú a mnohé módne blogerky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa vlastných slov svoju profesiu doslova zbožňuje.

„Upravujem fotky, občas strihám nejaké to video a v podstate robím všetko, na čo mám chuť, kedže nemám žiadneho šéfa. Najlepšie na tom je, že môžem byť celý deň v pyžame. Už som si tak zvykla chodiť aj do obchodu. Som hrozný leňochod, to by som chcela raz zmeniť. To slovo "raz" je tam schválne,” smeje sa fotografka.

Fotografka pracuje nielen v interiéri, ale často aj v exteriéri. Keď má fotenia, jej deň vyzerá inak. Miesta na fotenie si často vyberá úplne náhodne: „Miesta na fotenie si v podstate všímam a hľadám neustále, keď som vonku. Väčšinou sú to také obyčajné, ničím výnimočné miesta. Kríky pri hlavnej ceste alebo pekný plot pri smetiakoch."

Svedčia o tom aj jej backstage videá.

Už od strednej školy bolo jej cieľom fotiť finalistky súťaže Miss Slovensko.

To sa jej tento rok podarilo a dostala príležitosť fotografovať finálovú dvanástku súťaže krásy: „Ono sa to splnilo tak na pol, pretože som nebola oficiálnou fotografkou, len takou mini.“

Napriek tomu to bola podľa jej slov skvelá skúsenosť: „Bola som veľmi nervózna, pretože som nikdy nefotila toľko dievčat v tak krátkom časovom úseku. Ale dievčatá boli veľmi sympatické a tiež v mojom veku, tak sme si sadli a nakoniec sme to zvládli.“

Keďže Nina fotí už niekoľko rokov, cvakla už tisícky fotiek.

Najviac je však hrdá na jednu z nich, ktorá je už z dávnejšej tvorby. Fotila ju na talentové skúšky. „Je to jedna z fotiek, na ktorej som sa najviac napracovala a tiež mi pritom pomáhal môj otec, ktorý ma vo fotení vždy veľmi podporoval. A dokonca vznikla na Vianoce, pretože vtedy akurát napadol sneh. Potom sa roztopil a ďalšie fotky sme museli ísť dorobiť až do Tatier,“ spomína Nina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Venuje sa aj foteniu svadobných fotografií.

Svadby fotí niekedy aj viackrát do mesiaca alebo aj dvakrát za víkend. „Pre mňa je vždy veľkým potešením, že daný pár môžem v ich najkrajší deň fotiť práve ja. Je to skvelá práca, pretože v ten deň ste obklopení šťastnými a usmiatymi ľuďmi,“ vysvetľuje Nina.

A aký je Ninin recept na dobré fotografie?

„Človeka to musí v prvom rade baviť a musí sa tomu venovať s nadšením.“ To je jej odkaz pre všetkých začínajúcich fotografov.

Jej tvorbu môžete sledovať na Facebooku a na Instagrame.

Prečítajte si tiež: Fotograf Patrik nakrútil úžasné video o Slovensku. Za svoju prácu ďakuje lenivosti a snowboardingu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Tvrdohlavá, naivná a nepoučiteľná. Milujúca slnko, zaneprázdnená maličkosťami a čítajúca severské krimi. Žijúca denno-denne s poéziou v hlave. Som sama sebou. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu