Česká skautka sa postavila neonacistom. Jej fotka obletela svet a prirovnali ju k ikonickým záberom

Slovenskému fotografovi Vladimírovi Čičmancovi sa podarilo zachytiť jedinečnú chvíľu.

Prvý máj sa v Brne snažila využiť na svoju prezentáciu aj krajná pravica. Hnutie Brno blokuje zorganizovalo proti pochodu neonacistov akciu s názvom "Kdo si hraje, nehajluje".

"V čase pochodu zorganizujte v centre Brna zábavnú, nenásilnú a kreatívnu prvomájovú aktivitu. Pripravte si pre náckov divadelné vystúpenie, urobte im hudobný sprievod, zatancujte si s nimi. Zahrajte sa na módnu políciu a skúste zhodnotiť ich slávnostný outfit. Zmerajte si s nimi sily v nejakom športe alebo ich tromfnite a vyrobte si lepšie transparenty, než budú mať oni. Vyzdobte im cestu mestom alebo ich odprevaďte v maskách. Pretože kto sa hrá, ten nehajluje," píše sa v popise akcie na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Lucie Myslíková počas konfrontácie s neonacistom.Lucie Myslíková počas konfrontácie s neonacistom. (zdroj: Vladimír Čičmanec)

Hrou proti extrémizmu

Šestnásťročná skautka Lucie Myslíková na fotke, ktorú zachytil Slovák Vladimír Čičmanec, drží transparent s nápisom "Vychováme vaše deti". Je oblečená v skautskej uniforme a tvári sa pokojne, na rozdiel od extrémistu, s ktorým sa rozpráva. Snímka za krátku dobu obletela celý svet - písali o nej médiá ako The Guardian, CNN, Washington Post, El País či Spiegel. "Chceli sme ukázať neonacistom, že tu nie sú vítaní," povedal autor fotky pre CNN.

Fotku mnohí prirovnávajú k ďalším podobným záberom, na ktorých sa jednotlivci postavili voči nespravodlivosti.

Minulý mesiac sa stala virálnou fotografia Joea Giddensa, na ktorej sa Saffiyah Khan v Lodnýne postavila extrémistovi Ianovi Crosslandovi, ktorý sa vyhrážal inej mladej žene v hidžábe.

V máji 2016 zase fotograf protirasistickej nadácie Expo David Lagerlof zachytil moment, keď Švédka afrického pôvodu Tess Asplund ukázala pochodujúcim neonacistom ruku zaťatú v päsť ako gesto odporu.

Podobná fotka vznikla aj v júli 2016 počas protestov v Baton Rouge v americkom štáte Louisiana, kde sa neznáma žena postavila policajtom. Záber zachytil fotograf Jonathan Bachman z agentúry Reuters.

Všetky z týchto záberov boli zároveň porovnávané s touto teraz už ikonickou fotkou Hansa Runessona z roku 1985, na ktorej žena bije neonacistu svojou kabelkou vo švédskom meste Växjö.

Prečítajte si tiež: Bojovník za bielu Britániu sa strápnil pred celým svetom. Nevedel určiť, kto je biely a kto nie Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu