SME

Ela z kapely Tolstoys: Pozvanie na Pohodu považujeme za šťastie, ktoré prišlo v pravú chvíľu

(Zdroj: Dominik Szombath)
Ela z kapely Tolstoys: Pozvanie na Pohodu považujeme za šťastie, ktoré prišlo v pravú chvíľu

Bratislavská skupina Tolstoys žne čoraz väčšie úspechy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už prešiel takmer rok a pol, odkedy sa slovenská hudobná scéna môže pýšiť aj dream popovým zoskupením Tolstoys. Päťčlenná kapela začínala vystupovať s jedinou vlastnou piesňou, no jej repertoár sa čoraz viac rozširuje a túto jeseň vydá svoj debutový album.

Ešte predtým sa však predstaví na najväčšom slovenskom hudobnom festivale. Ako sa Tolstoys dostali do programu Pohody a čo považujú za svoj najväčší doterajší úspech, nám porozprávala speváčka Ela Tolstova. Kapelu ďalej tvoria Pavol Rehák (klávesy), Matej Herceg (bicie), Michal Smetana (kontrabas, basgitara) a Frederika Camastra (husle). Ako Ela hovorí, spolu im je veľmi fajn.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kapela sa začala formovať krátko pred vaším úplne prvým vystúpením, ktoré videl naživo aj prezident Kiska. Aký je celý príbeh vzniku Tolstoys? A prečo práve tento názov?

Tolstoys prvotne vznikli, keď som potrebovala odprezentovať svoj záverečný projekt, prvú pesničku Right Choice v mentoringovom programe neziskovky LEAF. Narýchlo som zháňala muzikantov, s ktorými by sa dala pesnička zahrať live, a neskôr sa nám to tak zapáčilo, že sme založili skupinu. Bolo to celé veľmi spontánne a intuitívne.

Finálna zostava vznikla asi pred rokom, no názov Tolstoys neprišiel tak jednoducho, ako by sa mohlo zdať. Chlapci ma na začiatku stále presviedčali, aby sme sa prezentovali ako Ela Tolstova, ale mne aj okoliu sa to zdalo príliš sebecké. Od začiatku som chcela, aby sme mali meno ako celok. Potom padli ďalšie tajné názvy a nápady, ale nakoniec sme spravili kompromis a voláme sa Tolstoys podľa nášho kamoša Leva Nikolajeviča. Je to názov pre celú skupinu, ale zároveň má spojitosť s mojím menom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aká bola hudobná cesta členov kapely ešte pred Tolstoys?

Predtým sme boli každý nikto a teraz sme kolektívne všetko. Ale nie, haha. Každý sme si odchodili povinné roky v ZUŠ, hrali sme v rôznych skupinách a potom sme sa nejako našli. Teraz sme veľmi spokojní s tým, čo sa deje.

Michal študuje v Prahe, ty tento rok maturuješ. Ako sa vám darí skĺbiť školské povinnosti s pracovnými?

Zvládame to úplne normálne. Michal sa musí učiť aj vo vlaku cestou na koncerty a ja píšem pesničky po škole. Všetci tomu chceme obetovať nejaký čas, a aj keď máme popritom rôzne školy a práce, myslím si, že to zatiaľ stíhame.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Predstavili ste sa dvomi anglickými skladbami Right Choice a Agapé a jednou slovenskou Motto. V ktorom jazyku sa ti lepšie píšu texty a čo ťa pri tvorbe inšpiruje?

Inšpirácia sa motá len tak vo vzduchu. Stačí ju chytiť. Naozaj, píšem o úplne bežných veciach. O ľuďoch, s ktorými sa stretávam, o láske, ktorá je v textoch osvedčená a na svete je o nej skoro každá pesnička, o pocitoch a zážitkoch, o rozhovoroch v autobusoch, o sídliskách, pominuteľnosti a snoch. Jednoducho o tom, čo sa deje v našich skoro dospeláckych životoch.

Texty prichádzajú prirodzene, niekedy v slovenčine, niekedy v angličtine. Prídu a tie najlepšie ostanú. Na začiatku to bola skôr angličtina, ale momentálne mám obdobie, kedy mi je slovenčina pohodlnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K piesni Agapé ste zverejnili aj svoj prvý videoklip. Aký príbeh sa v ňom ukrýva?

Dej je veľmi jednoduchý, sťahujeme sa. Klip má v divákovi vzbudiť pocit nostalgie, ktorá prichádza vždy, keď opúšťate miesto, na ktorom vám bolo veľmi dobre. Režisér Gregor Valentovič a kameraman Igor Smitka spolu s celým štábom zachytili podľa mňa danú atmosféru výstižne a citlivo.

Keďže sme sa prvým klipom chceli predstaviť aj divákom, čo nás ešte nevideli live, a chceli sme, aby to bolo čo najviac uveriteľné, zahrali sme si v ňom sami. Veľmi nás to bavilo a do príbehu to podľa mňa vnieslo úplne iný rozmer, pretože emócie boli úprimné. Nám je totiž spolu veľmi fajn.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V spomínanom klipe a aj vo vašich vizuáloch prevládajú pastelové farby. Obliekate sa tak aj na koncerty?

Snažíme sa, aby hudba aj vizuál vytvárali jednotný celok. Myslím si, že je dôležité aj to, ako hudba “vyzerá”. V poslednom čase radi využívame odtiene ružovej a bledomodrej. Často spolupracujeme s mladými návrhárkami - Barborou Kubi, Petrou Kovácsovou, Dominikou Kozákovou, ktorých kolekcie sú navrhnuté presne v tejto palete farieb.

Na koncerty tiež nosíme svetielka všetkého druhu, aby sme dotvorili atmosféru. Vizuál na náš prvý singel Right Choice sme zverili Dominike Žákovej, ktorá je tiež kúzelníkom v tomto farebnom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Čo považujete za svoj najväčší doterajší úspech?

Určite koncert s kapelou Billy Barman, ktorým sme robili predkapelu na krste ich nového albumu. Hrať v najväčšom bratislavskom koncertnom klube pred tisíc ľuďmi bolo pre nás obrovským zážitkom.

Chystáte s nimi alebo inými hudobníkmi aj ďalšiu spoluprácu?

Barmani sú naše srdiečka. Cez média, ale aj naživo sa navzájom veľmi ľúbime. Sme šťastní, že nám chalani fandia a od začiatku nás podporujú. Ja som si s nimi nedávno zaspievala aj na tohtoročných Rádiohlavách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najbližšie plánujeme spoluprácu s mladým skladateľom Dominikom Kopcsayom, ktorý nám aranžuje songy pre sláčikové kvinteto. Črtajú sa tiež ďalšie projekty, ktoré presahujú aj do iných žánrov, ale viac info o týchto prekvapkách príde, až bude na to správny čas.

Februárové vystúpenie v Rádiu_FM vám v podstate otvorilo dvere na Pohodu. Aká bola vaša reakcia?

To, že bol Mišo Kaščák v živom vysielaní tesne po tom, ako sme odohrali koncert, považujeme za šťastie, ktoré prišlo v pravú chvíľu. Netušili sme, že tam je a počúva, preto keď prišiel do éteru a pozval nás hrať na Pohodu, boli sme veľmi prekvapení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prvý album kapely môžeme očakávať už túto jeseň. Ako vznikla vaša spolupráca s vydavateľstvom Slnko Records?

Spočiatku som sa veľmi hanbila, ale nakoniec som zdvihla telefón a oslovila Shinu zo Slnka. Naša hudba sa jej páčila a trvalo len pár dní, kým nám ponúkli spoluprácu. Slnko je super!

Koľko piesní bude obsahovať album? Máte vymyslený už aj jeho názov?

Nechajte sa prekvapiť, my sa necháme tiež.

Ktoré vystúpenia vás aktuálne čakajú?

Deviateho mája hráme v Bratislave na Hlavnom námestí na akcii Deň Európy s kapelami Korben Dallas a Puding Pani Elvisovej a potom 24. mája v Randali s rakúskou kapelou Avec. Mimo Bratislavy nás môžete vidieť na Pohode! Príďte na nás žmurkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tieto hudobné novinky si zaslúžia, aby ste o nich vedeli. Osviežte si nimi jarný playlist Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vždy usmiata optimistka, ktorá nemôže ráno vstať a v noci zaspať (vinu hádže na narodenie v nesprávnom časovom pásme). Spojenie daydreamer & nightthinker bolo vymyslené akoby pre ňu. Krvná skupina: káva. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu