SME

Fotograf Patrik nakrútil úžasné video o Slovensku. Za svoju prácu ďakuje lenivosti a snowboardingu

(Zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)
Fotograf Patrik nakrútil úžasné video o Slovensku. Za svoju prácu ďakuje lenivosti a snowboardingu

S priateľkou Andreou za ruku prešli krásne kúty našej krajiny.

Pekných videí o Slovensku je síce veľa, Patrikovi Paulínyimu sa však medzi nimi podarilo zaujať. Ani nie za týždeň si jeho video len na Youtube ľudia prehrali viac ako 170-tisíc ľudí a šíri sa aj Facebookom a médiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mladý fotograf a tvorca videí z Liptova v ňom drží za ruku svoju krásnu priateľku Andreu a nasleduje ju na rozmanitých a zároveň krásnych miestach Slovenska. Okrem veľkých miest ako Bratislava, Košice či Banská Bystrica v ňom môžete zazrieť aj známe pamiatky a prírodné krásy.

Ani nie dvojminútové video vznikalo asi rok, no výsledok stojí za tú námahu:

Toto video však nie je jediná kvalitná vec z Patrikovej tvorby. Fotí a nakrúca profesionálne, ale zábery nosí aj zo svojich ciest po svete. Všetko pritom začalo na snowboarde.

Porozprávali sme sa ním teda o slovenskom videu....

Tvoje video za niekoľko dní videli tisíce Slovákov a písalo o ňom mnoho médií. Ako prišiel nápad nakrútiť ho?

Približne pred rokom sme sa s priateľkou rozhodli, že si trochu pochodíme Slovensko, keďže bolo kopec miest, kde sme ešte neboli, respektíve sme tam boli len ako deti a chceli by sme tieto návštevy zopakovať. Tiež sme to nejak chceli využiť a začali sme si natáčať zábery v štýle "Follow me to". Takýchto videí je ako šafranu a rôznych videí zo Slovenska je už veľmi veľa. Takže sme sa pokúsili spraviť niečo iné, čo tu ešte nebolo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Asi najznámejším tvorcom "follow me" záberov je fotograf Murad Osmann s jeho (teraz už) manželkou, poznáš ho? Inšpirovali ste sa aj jeho tvorbou?

Určite, tie fotky pozná každý. Je to skvelé, že prišli s nápadom, ktorý sa stal celosvetovým fenoménom.

Podľa čoho ste vyberali miesta do videa? Mali ste v tom nejaký systém?

Keď sme mali naplánovanú nejakú cestu, snažili sme sa po ceste čo najviac točiť a nájsť pekné miesta. Pri natáčaní ale vznikol trocha problém - kamera, s ktorou sme točili, má širokouhlý záber, a tak niektoré známe miesta, ako napríklad Oravský hrad, ktorý sme tam chceli, nebolo možné s touto kamerou nasnímať tak, aby vyzerali dobre. Je to škoda, a práve preto kopec pekných a zaujímavých miest chýba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Snažili sme sa takých miest natočiť čo najviac. Nechceli sme natáčať len v mestách, a preto je mnoho záberov aj z prírody, na ktorú určite môžeme byť na Slovensku hrdí.

... ale aj o cestovaní...

Veľa cestuješ okrem Slovenska aj po celom svete. Nakrúcaš každú svoju cestu?

Snažím sa natáčať čo najviac, ale nie vždy mi vyjde video z každej cesty. Ak cítim, že tie zábery, čo sa mi podarilo natočiť, neutiahnu celé video, radšej si ich odložím do budúcna, ako vytvárať nejaké video nasilu.

Ktoré cesty patria medzi tvoje obľúbené?

Moje cestovateľské počiatky boli severské krajiny a taký najväčší sen bol kedysi Island. Rád trávim čas v prírode a asi aj preto sa mi najviac páči práve tam. Bol som tam už dvakrát a teším sa na každú ďalšiu návštevu tohto magického ostrova. Ďalšia krajina, kde sa mi veľmi páčilo, bola India. To sú pre mňa asi dve najobľúbenejšie krajiny z tých, ktoré som doposiaľ videl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

...o tom, ako sa z koníčka stala práca...

Ako si sa k fotke a videu dostal a ako dlho sa tomu už venuješ?

Toto je môj obľúbený príbeh. Dostala ma k tomu vlastná lenivosť. Pomaly som končil gymnázium a stále som nevedel, na akú vysokú školu by som chcel ísť. V tom období som veľa snowboardoval a s kamarátmi sme si sem-tam robili nejaké fotky alebo natáčali zábery. Chcel som školu, kde by bolo čo najmenej učenia, a preto som sa rozhodol, že skúsim filmovú školu, na ktorú ma aj prijali. Dovtedy som ale nemal žiadne skúsenosti s fotkou a videom, no našťastie v škole ma to chytilo a vydržal som pri tom doteraz. Je to už asi 7 rokov, čo sa venujem videu a fotografii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dá sa to povedať, že práve cez snowboarding si sa dostal k tomu, čo ťa teraz živí?

Určite. Sú to prvé veci, ktoré som natáčal, fotil, a na ktorých som sa učil. Od snowboardu som prešiel k prírode a potom k ďalším veciam. Čo ma veľmi teší je to, že teraz po niekoľkých rokoch som sa v niektorých projektoch vrátil práve k snowboardingu.

.... a že točiť snowboardové videá nie je jednoduché.

Čo je najťažšie pri zachytávaní extrémnych športov? A je ťažšie fotiť alebo točiť ich?

Určite natáčať. Keď fotíte, niekde sa postavíte, nachystáte kompozíciu a už len cvaknete. Keď natáčate, často jazdíte popri jazdcovi, obchádzate prekážky, cez ktoré jazdí, skáčete popri ňom skoky. Pritom všetkom musíte držať konkrétnu vzdialenosť od jazdca, držať v zábere kompozíciu a dávať pozor na to, aby ste sa nezrazili. Samozrejme, že pritom všetkom nemôžete spadnúť, aby ste si nezničili techniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko je dôležité, aby fotograf takýchto športov ich aj sám ovládal? Dá sa to vôbec robiť aj bez toho?

Pochybujem, že sa to dá robiť kvalitne bez toho, aby tie športy bližšie poznal. Kopec fotografov sa postaví pod prekážku a ohrozuje tým nielen seba, ale hlavne jazdcov. Fotograf určite musí poznať triky, aby sa s jazdcom vedel dohodnúť a aby vedel, z ktorého uhla bude konkrétny trik najlepšie vyzerať.

Druhá vec je, že často je počasie dosť nepríjemné a aby to človek vydržal a neodflákol, musí sa tiež obetovať a mnohokrát pretrpieť nepriaznivé podmienky. Aj preto podľa mňa fotograf musí mať rád ten šport, aby to vydržal.

SkryťVypnúť reklamu

Máš do budúcnosti nejaký sen, čo by si ešte rád nafotil či nakrútil a zatiaľ sa to nepodarilo?

Tým, že veľa času trávim v prírode, fascinujú ma rôzne prírodné živly. Veľmi by som ešte chcel vidieť vybuchujúce sopky. Tiež polárne žiary, ktoré som už síce niekoľkokrát videl, ale odvtedy ich chcem vidieť viac.

Patrikovu tvorbu môžete sledovať na Facebooku a na jeho stránke.

Prečítajte si tiež: Slovenský fotograf vytvára fascinujúce scény: Jeho snové fotografie dopĺňajú verše básnikov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu