14 vecí, ktoré nikdy nechýbali na prvomájových sprievodoch

Dohonit a předhonit!

Spomínate si ešte na prvomájové oslavy pred roku 1989? Že ste ešte neboli na svete? Tak čítajte, o čo ste „prišli“.

1. Sprievod

Na prvého mája sa všetko točilo okolo prvomájového sprievodu. Každé väčšie mesto malo ten svoj. Pionieri v rovnošatách mávali zástavkami. Dospelí pekne spolu s kolegovcami z podniku svorne pochodovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Účasť bola, ako inak, povinná. Ak ste náhodou postávali ledabolo opodiaľ, už sa na vás zo sprievodu ozvalo: „Ten, kto stojí na chodníku, nemiluje republiku!“. Alebo - a to bolo obzvlášť u mladých obľúbené: „Kto stojí na chodníku, ten miluje Ameriku!“.

SkryťVypnúť reklamu

2. Netradičný budíček

Neviem, ako v iných mestách, no u nás budila obyvateľov miestna dychovka. Presne o 7:00 naložili muzikantov na Tatru 805 a vyvážali ich po celom meste, aby svojou rezkou muzičkou navnadili ľudí na tento „významný“ deň.

3. Alegorické vozy

Súčasťou prvomájového sprievodu boli i alegorické vozy. Nie však také, aké poznáme z karnevalu v Riu či amerických filmov. V každom sprievode nemohli chýbať naleštené traktory obvešané zástavami, girlandami a kadečím iným.

Za nimi načančané kombajny, vysokodvižné vozíky, podnikové tatrovky, lesácke vetriesky. Z ich okien mávali vlajočkami vysmiati družstevníci. No pohľad pre bohov.

O Jednom takomto kombajne hovorí i dobová básnička:

Bumtarata, bum, bum, bum,

jede kombajn jako dům.

Na něm sedí kombajnista

SkryťVypnúť reklamu

bolševik a komunista.

4. Transparenty

Transparenty boli, kde ste sa len pozreli. V duchu hesla: Čim viac, tým lepšie. Ak ste patrili medzi tých fyzicky zdatnejších, mohli ste sa prihlásiť za nosiča transparentu a zarobiť si parádnych 50 Kčs. Aspoň tak dedo vravel. Mimochoodom, za vlajku dávali 100 Kčs. Veľká výhra to však nebola, pretože, ak ste mali šťastie na veterné počasie, vliekla skôr vlajka vás, ako vy ju.

A aké boli najzaujímavejšie nápisy na transparentoch?

Sovětský Svaze. Obře. Je nám s tebou dobře.

*
Republice více práce - ať nám roste populace!

*

Dohonit a předhonit!

*

Nekuřáci dobří v práci, zdraví jsou a neutrácí

*

Kdo máš dlouhý vlas, nechoď mezi nás!

*

Proletári všetkých krajín, spojte sa!

5. "Mávatká"

To, že sa blíži prvý máj, ste mohli hravo zistiť aj tak, že sa obchody začali plniť obrovským množstvom "mávatiek". Papierové "slíže" vo farbe trikolóry, biele holubice, mini vlajočky ZSSR a ČSSR, papierové kvetinky... všetko na drevenej paličke. Narozdiel od ostatného sortimentu ich bolo dostať bez problémov na každom rohu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Zástavy

Kde vám oko padlo, tam na vás vyskočila dvojica vlajok – česko-slovenská a samozrejme sovietska.

7. Deň otvorených dverí

Na prvého mája boli otvorené všetky podniky. Deti si mohli prehliadnuť pracoviská svojich rodičov a v škole potom zamietene recitovať:

Vlaštovičko, černý ptáku, co odlétáš na jih,

vyřiď v kapitalistických krajích,

kde dolar má svůj stan,

že my tady ruku v ruce, pod prapory revoluce,

SPLNILI JSME PLÁN!

8. Čistota, pol života

Keď nie inokedy, tak aspoň raz za rok pred prvým májom nastalo divoké čistenie. Drhli sa okná, chodníky, cesty, výrobné haly... Všetko muselo byť tip-top.

9. Balóny

Balóny sú jedna z mála vecí, ktoré si pamätám. Vo fabrike, kde otec robil, nafukovali héliom balóny a rozdávali ich deťom, ktoré išli s rodičmi do sprievodu. Mali klasické, ale i také mega veľké červené. Teda, možno až také veľké neboli, len ja som bola malá.

SkryťVypnúť reklamu

10. Alkohol

Pilo sa pred sprievodom, tak zvane "do kroku", počas neho, veď stánky s „čapákom“ boli na každom rohu, a po skončení úplne najviac.

11. Jedlo

Párky s horčicou a chlebom na papierových táckach, občerstvenie zdarma pre všetkých účastníkov pochodu.

12. Piesne

Spievali sa počas celého pochodu, ľudovky i parádne budovateľské. Každý podnik mal svojich muzikantov, čo pochodujúcim vyhrávali do rytmu.

13. MHD

Bratislavčanom a obyvateľom iných veľkých miest sťažoval život na prvého mája jeden dôležitý problém - počas prvomájového sprievodu nepremávala MHD. Prečo? Lebo i vodiči MHD a väčšina ich vozov boli súčasťou sprievodu.

14. Tribúny

Po celom meste ich bolo niekoľko a na námestí bola hlavná. Tam sedeli súdruhovia papaláši a kochali sa sprievodom. Keď potom všetci zúčastnení dorazili k hlavnej tribúne, nasledoval program v zložení hymny ČSSR, ZSSR a nekonečných prejavov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak všetko išlo podľa plánu, okolo 12:00 sprievod skončil. Potom ste už len stretali podgurážených súdruhov na každom rohu, ako si potľapkávajú po pleci a chvália, aký krásny sprievod to bol.

Prečítajte si tiež: 25 filmov, ktoré vás o živote v socializme naučia viac než učebnice dejepisu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu