Hľadáte nové bývanie, no márne? Vyskúšajte tieto tipy a triky, s ktorými sa to konečne podarí

Prečítajte si zopár jednoduchých rád ktoré hľadanie značne uľahčia.

(Zdroj: static.pexels.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hľadanie je boj

Všimli ste si, že niektorí pri hľadaní bytu strácajú trpezlivosť už po týždni a radšej nariekajú nad svojím neúspechom, ako by tomu mali venovať viac času? Ten je síce drahý, ale pri hľadaní nového bývania nevyhnutný.

Rada pre vás: Nevzdávajte sa. Keď už na to skutočne nebudete mať nervy, poverte prehľadávaním na nejaký čas sestru, frajera alebo hocikoho, kto vám je ochotný pomôcť. Vy si zatiaľ choďte napríklad vybiť nervy do posilky a pripravte sa na ďalší boj.

Prečítajte si tiež: Strasti (nielen) bratislavských nájomníkov: Na týchto 10 problémov sa priprav, ak si hľadáš bývanie Čítajte 

Nastavte si agenta

Žiaden 007 to síce nebude, mali sme na mysli realitného agenta. Je to bežná bezplatná služba, ktorá sa dá aktivovať na stránke realitnej kancelárie, či hocikde, kde byt hľadáte. Táto službička je super nápomocná, pretože si iba zadáte parametre vysnívaného bytu a každú noc vám príde na mail nová ponuka bytov, ktoré by vám mohli vyhovovať. Jediným problémom je, že som doteraz neprišla na to, ako po presťahovaní sa do nového nájmu agenta vypnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Rada pre vás: Realitný agent vám zachráni množstvo času, len si dopredu zistite, ako ho po dosiahnutí cieľa vypnete.

Nemusíte bývať v centre

Vaše centrum nemusí byť nevyhnutne centrom mesta. Ak sa zmierite s týmto faktom, bude sa vám hľadať pomerne jednoduchšie. Prípadné časové straty spôsobené cestovaním vám možno nie vždy padnú vhod, ale mesačne vás to bude stáť zaručene menej.

Rada pre vás: Niekedy je lepšie sa prispôsobiť podmienkam, ako čakať, kedy sa tie prispôsobia vám.

Vstaňte skoro ráno

Skutočne doskáčete ďalej, teda aspoň rýchlejšie do svojho nového bytu. Pri hľadaní nového bývania nikdy neplatí fráza „Nikdy nie je neskoro“. Preto hneď, keď vstanete, a to by ste mali čo najskôr, sadnite si za počítač, pozrite si všetky nové ponuky a dohodnite si obhliadky. Toto je tá správna cesta, ako hľadať bývanie. Ak si to necháte až na poobedie, nedajbože na večer, všetko už bude obsadené a vy môžete vyčkávať na ďalšie voľné byty.

SkryťVypnúť reklamu

Rada pre vás: Pusťte sa do toho už ráno, nepredlžujte si zbytočne utrpenie.

Niekedy je výhodnejšie zaplatiť

V prípade, že ste sa rozhodli nezaplatiť a zohnať si byt na vlastnú päsť, teda bez pomoci realitnej kancelárie, bude to ťažší boj. Ani v tomto prípade vaše úsilie nemusí vyjsť na zmar, hľadanie môže priniesť ovocie a v konečnom dôsledku uchráni vašu peňaženku, no niekedy suma jedného nájmu venovaná realitnej kancelárii za jej služby celkom spoľahlivo uchráni vaše psychické zdravie.

Rada pre vás: Všetko ide rýchlejšie, keď si za to zaplatíte.

Nebojte sa telefonovať

Uprednostnite telefonát pred mailom, pretože na každý nový byt čaká niekoľko takých, ako ste vy. V momente, keď sa rozhodnete namiesto telefonátu poslať mail, uvoľnili ste miesto niekomu inému, a verte, že ten si už veselo dohaduje obhliadku bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Rada pre vás: Dajte si tri cvičné nádychy, chyťte telefón a volajte. Mail nestačí.

A ktoré parametre sú pri výbere bytu vlastne dôležité?

Spýtali sme sa Miroslava Švehlu, majiteľa jednej z realitných kancelárií RE/MAX NaMax.

1. Ujasnite si to vopred

Rozhodnite sa, či chcete bývať sami alebo s niekým. Ak si vyberiete zdieľané bývanie, bude to pravdepodobne trvať trochu dlhšie. Pri tomto bývaní budete mať výrazne znížené súkromie, a to aj v prípade, že budete bývať s niekým známym.

2. Lokalita

Myslite pri hľadaní na to, kam sa z bytu budete presúvať, či sú pre vás časové straty pri cestovaní akceptovateľné.

Prečítajte si tiež: Takéto bývanie dostaneš za 500 eur mesačne na rôznych miestach na Slovensku Čítajte 

3 .Vybavenie bytu

Väčšina bytov sa prenajíma aj so zariadením, ak máte požiadavku napríklad na typ postele, dohodnite sa s majiteľom. Je predpoklad, že na nej strávite najdlhší čas. Spať na preležanom matraci či s nohami pretŕčajúcimi na príliš krátkej posteli nie je ten najlepší kompromis.

SkryťVypnúť reklamu

4. Plocha

Ak budete v byte iba prespávať, vystačíte si aj s malým priestorom, ale ak budete byt využívať napríklad aj ako home office, myslite na to a hľadajte trochu väčšiu obytnú plochu.

Prečítajte si tiež: Návod na prežitie so spolubývajúcimi: 20 zásad, s ktorými to zvládnete bez ujmy Čítajte 

5. S kým komunikujete?

Zistite, či komunikujete so skutočným majiteľom bytu. Táto informácia je dostupná aj online, zistíte ju na www.katasterportal.sk. Pokiaľ nejde o majiteľa, treba žiadať od neho dokument, na základe ktorého mu majiteľ umožnil ďalšie prenajímanie bytu.

6. Najdôležitejší dokument – zmluva

Štandardne vám majiteľ môže ponúknuť dva druhy zmlúv, a to je Zmluva o krátkodobom prenájme bytu, tá môže byť spísaná len na dva roky, a to trikrát s jedným podnájomníkom, alebo Zmluva o nájme. Netreba sa však báť jednej ani druhej.

V zmluve by nemalo chýbať najmä presné vyčíslenie výšky nájmu a oddelene suma za využívanie energií, ideálne by to mala byť suma stanovená ako záloha za energie, ktorá sa zúčtováva podľa presnej spotreby.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina majiteľov bude žiadať depozit vo výške 1 – 3 mesačných splátok, závisí to aj od výpovednej lehoty uvedenej v zmluve. Pri výpovedi nájmu by vám mal byť tento depozit vrátený.

V tomto bode ste už plne pripravení získať svoj nový byt.

Nezabúdajte, že ak sa vám to nebude dariť samým, existujú zoznamy realitných kancelárií.

Prečítajte si tiež: Týchto desať vecí vás čaká a neminie, ak sa rozhodnete presťahovať sa do cudziny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu