14 slovenských cestopisov, ktoré vám ukážu svet. Odporúčajú ich nadšení čitatelia

Tieto cestopisy sú skvelým dobrodružstvom a zábavou v jednom.

(Zdroj: facebook.com/LadaSvetom)

Milovníci cestovania len málokedy siahnu po dobrodružnej knihe z pera iného cestovateľa. Je to obrovská škoda, pretože práve takéto diela si zaslúžia väčšiu pozornosť a slávu. Ak neviete, kde s takouto literatúrou začať, tak odporúčame na Slovensku. Tu je výber 14 krásnych kníh o prírode, ľuďoch a cestách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Marián Grofčík: Lada Svetom - Z Horného Vadičova do Libérie (2016)

Mirka: Túto knihu neberte ako nudný opisný príbeh - urobíte totiž rovnakú chybu ako ja. Lada je plná vtipných a energických ľudí, čo sa prejavilo aj na neustálych výbuchoch smiechu počas toho, ako som ju čítala. Vôbec som nevnímala, že sledujem cestu naprieč Afrikou, skôr som sa vznášala na vlne humoru, dobrej nálady a trefných postrehov.

SkryťVypnúť reklamu

Džona: Zápisky z polročnej cesty troch kamarátov, ktorí sa na starej Lade 2105, zvanej Vasiľ, vybrali cez pol Afriky. To je síce výstižný, no absolútne povrchný popis tohto cestopisu. Vďaka ktorej knihe ste sa už dozvedeli, ako "cestovať na žobráka" alebo ako množstvo "potrebnej" batožiny priamo úmerne klesá s počtom absolvovaných ciest? Celá kniha je písaná bezprostredným jazykom, je plná absurdít a maximálne úprimná. Tento kúsok je takisto doplnený autentickými fotkami či vtipnými ilustráciami, ktoré chytia za srdce.

Prečítajte si tiež: 11 slovenských a českých cestovateľských výprav, ktoré vám spravia chuť na dobrodružstvo Čítajte 

Július Satinský: Expedície (2011)

Mary: Prvé, čo musím spomenúť, je, že nič podobné som nikdy nečítala. Myslím, že ani nebudem, a práve preto si na knihu živo spomínam aj po niekoľkých mesiacoch od jej prečítania. Satinského expedície po slovenských a českých horách a krajoch ma nadchýnali, lákali nakúpiť lístky na vlak a ísť - do Tatier, Pienin, jednoducho na túru. Celá kniha je ladená v štýle cestopisného denníka - hotový zberateľský kúsok. Sú tam aj fotografie, postrehy a štatistické zápisky, ktoré slúžia na presné vybavenie si trasy, počasia či ubytovania "vandrákov." Odporúčam, ak si pri knihe chcete oddýchnuť a prebudiť lásku k vlasti.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Kušnierik: Hudba ostrova (2011)

Miro: Od knihy som sa nevedel odtrhnúť. Držala ma natešeného, čo sa objaví ďalej, hltal som, čo všetko Island skrýva. Ak milujete túto krajinu, jej hlavné mesto alebo len Sigur Rós, prečítajte si Kušnierikovo dielo. Nie je to len vyznanie, ako sa píše v anotácii, je to hlavne láska na prvé prečítanie a nevyhnutná súčasť života nadšencov hudby, života a prírody.

Boris Filan: Umenie zablúdiť (2014)

Patrik: Hoci Filan nikdy nesklame, človeku, ktorý jeho knihy nepozná, sa to môže stať. Filan vie nádherne narábať so slovom a opisuje svoje zážitky v prepojení s miestami viac ako bravúrne. Netreba ani obrázky, jeho slová nás prinútia "stratiť sa" v príbehu. Nečakajte však, že vám presne povie, ako a čo sa v danom meste či krajine robí. Je to kniha o ňom, jeho živote, akurát trochu prepojená s cestovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Lenka: Filana milujem vďaka jeho románom, a tak to trochu môže pokriviť môj názor aj na túto knihu. Myslím si však, že tým je jedinečný - že nepíše o krajinách ako takých, ale tak trochu sebecky o sebe. Krajiny mu slúžia len ako záchytné body alebo príbeh v pozadí. Nenadchnú tak, že by ste sa hneď zbalili a šli cestovať, ale aspoň sa nad sebou zamyslíte a zasmejete.

Michal Knitl: Papuánske srdce (2016)

Miro: Páči sa mi, že Mišo ponúka náhľad do krajín, o ktorých síce snívame, ale nevieme si ich predstaviť úplne dokonale. V tejto knihe nás previedol od údolí po najvyššie body krajiny, a myslím si, že tým pokryl celú škálu zaujímavých príbehov, udalostí a prírodných javov.

Roman: Kniha je pomerne vyvážená, čo sa týka opisov a dialógov. Autor bezprostredne a bez ostychu popisuje, čo všedné i nevšedné sa mu prihodilo, a nezabudol to doplniť sériou kvalitných fotografií. Kniha je vhodná pre všetkých, ktorí chcú nefalšovaný cestovateľský zážitok na bielych stránkach.

SkryťVypnúť reklamu

Dorota Nvotová: Fulmaya (2011)

Hela: Kniha je pohodová a sem-tam aj vtipná, ak máte na to náladu. Na druhej strane môže človeku prekážať veľa vulgarizmov a prehnané nadšenie autorky, ako napríklad z toho, že na ňu naprdela ťava. Ja ju beriem ako oddychové čítanie a spríjemnenie dovolenky.

Eva Sporinová: Kanada bez javorového cukru (2010)

Lea: Takéto knihy ma inšpirujú vycestovať a už sa nikdy nevrátiť. Dokážem sa preniesť aj cez kultúrny šok, strach z nepoznaného a niekedy neprekonateľné rozdiely medzi mnou a domácimi. Autorka toto všetko dokázala krásne a citlivo zhrnúť v jednej knihe, za čo rozhodne patrí na poličky cestopisových nadšencov.

Veronika Vyšná: Austrália (2017)

Marek: Cestopis od ženskej autorky som ešte nečítal. A táto ma, veruže, prekvapila. Vôbec na knihe nebadať, že by ju písalo "slabšie pohlavie". Naopak, je plná povzbudenia, inšpirácie a chuti cestovať, objavovať a spoznávať. Obsahuje veľmi veľa faktov, ale aj osobné postrehy a komentáre. Ak chcete spoznať Austráliu inak, a možno sa bojíte naživo, siahnite po tejto knihe.

SkryťVypnúť reklamu

Hela: Keď som knihu objavila, bola som šťastím bez seba, že sa nezameriava na veľké mestá Sydney a Melbourne. Teší ma, že knihy plné energie, neskutočných zaujímavostí a fotiek vychádzajú aj u nás, a hlavne, že ich môžem čítať.

Roman Thunder Hromník a Janka Thunderka Hromníková: Dovidenia Island, milujeme ťa

Džona: Prejsť zaujímavú krajinu a o 5 rokov neskôr si naplánovať s kamarátmi podobnú trasu, aby aj oni videli všetko, o čom ste im rozprávali, na vlastné oči? Nie je na tom asi nič zvláštne, pokiaľ sa nebavíme o Islande. Pútavé rozprávanie o improvizácii na offroadovej expedícii do vnútrozemia Islandu, ktorý skomplikovala najdlhšia zima za mnoho rokov a neexistujúce cesty; o miestach, na ktoré sa bežný smrteľník na osobnom aute nedostane, a mnoho iného. To sú určite dôvody, prečo sa túto knižku oplatí prečítať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Talentovaný slovenský fotograf strávil s partiou 8 dní na Islande. Jeho zábery vás uchvátia Čítajte 

Martin Notbúl Šóš: (Yu)konský zápisník (2014)

Alena: Neviem, či by mala kniha o cestovaní niesť nejaké posolstvo, ale táto nesie. Nemali by sme sa nechať ovládať svetom okolo nás, ani sa nechať poznačiť nejakým človekom. Krásne opisy prírody, zvykov v buši a vzťahov medzi pastiermi koní tvorí skvelú mozaiku, ktorá človeka akoby nadnášala.

Pavel Hirax Baričák: Indonézia (2016)

Lea: Táto kniha mi spríjemnila dva dni, počas ktorých som sa vozila kade-tade po Slovensku. Už za dva dni som spoznala mnohé indonézske ostrovy, miestne oslavy, pláže, ľudí... Na Bali sa chystám a určite si ju beriem so sebou. Uvidím, či zažijem rovnaké horúčavy a príjemné prostredie, aké opisuje Baričák. A najlepšie je, že to dokáže s nadhľadom.

Prečítajte si tiež: Takto vyzerá šialená doprava na ostrove Bali. Trúfli by ste si tam šoférovať? Čítajte 

Silvia Vaculíková: Svet na dlani (2016)

Mirka: Kniha je plná obrázkov, mapiek, krásnych krajín a zážitkov. Spojenie krajín je zdanlivo nezmyselné, ale autorka prepája Jemen, JAR alebo Španielsko s takou ľahkosťou, že si ani nevšimnete, ako ste sa "preniesli" stovky kilometrov ďalej. Veľmi sa mi páčila jedinečnosť autorkiných ciest a to, že nemala potrebu čitateľa poúčať, iba viesť.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Slobodník a Pavol Breier: Labrang (2013)

Mary: Podrobný rozbor života v Tibete, aký kniha obsahuje, ma uchvátil. Kým som ju neprečítala, nedokázala som si predstaviť, že história, problémy a viera tibetských mníchov dokážu byť tým našim tak podobné, ale zároveň úplne rozdielne. Čiernobiele fotografie skvelo dopĺňanú text a vedela som si tak predstaviť podmienky na život alebo okolie kláštora. Kniha je aj preto veľmi autentická, plná napätia a mal by si ju prečítať každý, či už sa o život mníchov zaujíma, alebo nie.

Marek Duranský: 6 strún, 62 dní, 62 eur

Džona: Vydať sa so 6 strunovou gitarou a 62 eurami vo vrecku na stopovací Eurotrip, to chce odvahu. Z pôvodne facebookových zápiskov a statusov, doplnených o nádherné fotografie a ilustrácie, nakoniec vznikla kniha plná zážitkov zo 62-dňovej cesty. Nájdete v nej všetko, od spania pod holým nebom až po spoznávanie miestnych ľudí. Rôzne (niekedy bizarné) situácie, ktoré sa na cestách môžu prihodiť, sú čerešničkou na torte.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bratislavčan Milan vymenil nudnú prácu v kancelárii za cestovanie po svete. Neľutuje ani sekundu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu