Máš okolo 25 rokov a životnú krízu? Nielen teba prekvapila skutočná tvár dospeláckeho života

Toto prechodné obdobie psychológovia nazývajú quarter-age crisis a prejde si ním väčšina mladých ľudí.

(Zdroj: depositephotos.com)

Máte plus-mínus 25 rokov a neviete, čo so životom. Nedávno ste skončili školu, začali pracovať a zarábať, osamostatnili ste sa... Napriek tomu, že by ste si tento čas mali užívať ako najlepšie roky svojho života, cítite sa akosi stratení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dospelosť ste si vysnívali úplne inak a teraz cítite úzkosť, obavy a ste pod tlakom predstáv okolia, ako by váš život mal vyzerať. Možno vás nebaví práca, máte pocit, že ste si vybrali nesprávny odbor štúdia a váš diplom je vám nanič. Alebo sa trápite v nefunkčnom vzťahu, za ktorým však neviete (a nechcete) urobiť bodku. Lebo veď už by sa pomaly aj patrilo začať myslieť viac na budúcnosť, svadbu či deti. Zvažujete, že sa odsťahujete do iného mesta či štátu, no bojíte sa, že si tam nenájdete prácu a nebudete mať peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie na tom je, že máte pocit, že vám nikto nerozumie, pretože všetci si žijú ukážkový život.

Ak ste sa v predchádzajúcich slovách našli, vedzte, že s týmito pocitmi nie ste sami.

Podľa prieskumu britských vedcov tieto pocity dnes zažíva až 86 % mladých ľudí vo veku 25-35 rokov. Quarter-life crisis, ako sa toto obdobie nazýva, označuje prvú štvrtinu nášho "dospeláckeho" života a často ho sprevádzajú pocity strachu, osamelosti a neschopnosti urobiť tie správne rozhodnutia.

Čo je jej príčinou?

Obdobie krízy sprevádzajúcej vstup do dospelosti je najčastejšie vyvolané stresom, ktorý na mladých ľudí dolieha vtedy, keď si uvedomia, že teraz je ten čas, aby sa správne rozhodli, ako bude ich budúcnosť vyzerať. Každý si túži nájsť si po skončení školy dobré miesto s dobrým nástupným platom, často to však nie je také jednoduché (to, že dnes už univerzitný diplom nestačí, je na inú debatu).

SkryťVypnúť reklamu

A aj v prípade, že si to miesto nájde, prichádzajú pochybnosti: Je toto práca, ktorú chceme naozaj robiť? Máme radšej ostať na jednom mieste a budovať si tu kariéru alebo sa snažiť nazbierať v mladom veku čo najviac skúseností z rôznych zamestnaní? Usadiť sa a založiť si rodinu, alebo si ešte užívať? Zbaliť si kufre a precestovať svet, kým sme mladí, alebo si radšej nájsť dobre platenú prácu, v ktorej si na cestovanie našetríme a užijeme si ho, keď už budeme mať stabilnú pozíciu?

Zdá sa, ako keby takmer neobmedzené možnosti, ktoré dnes mladí ľudia majú, ešte viac sťažovali ich rozhodovanie a umocňovali pochybnosti. Cítia tlak na to, aby spravili správne rozhodnutie - a to nielen zo strany okolia a spoločnosti. Často si nereálne požiadavky "do tridsiatky chcem mať toto všetko" kladú na vlastné plecia oni sami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Dr. Robinsona je práve toto typ ľudí najviac náchylných k depresiám, ktoré s touto životnou krízou prichádzajú. Tí, ktorí sa ženú za úspechom, majú silné ideály a vysoko nastavené ciele, bývajú pri vstupe do "reálneho" sveta častejšie sklamaní a neistí.

Toxické sociálne siete

Pocity nespokojnosti s vlastným životom a jeho smerovaním ešte viac umocňujú sociálne médiá. Na Facebooku či Instagrame môžete denne sledovať svojich rovesníkov, ktorí si očividne žijú svoj sen. Job snov, zásnuby, nádherné fotky z opačného konca sveta...

Predtým, než si pri scrollovaní ich profilov položíte otázku, čo robíte vo svojom živote zle, uvedomte si, že ľudia na sociálnych sieťach zdieľajú len to, čo sami chcú - a to sú predovšetkým iba tie svetlé okamihy. Neporovnávajte svoj život so životmi iných - minimálne preto, že neviete, čo všetko sa za ich závideniahodnými príspevkami na Instagrame skrýva.

SkryťVypnúť reklamu

Je to len obdobie

Stačí teda zmeniť zamestnanie, zbaliť si kufre, ukončiť vzťah alebo začať nový vzťah a všetko sa zázračne napraví? Také jednoduché to nebude. Aj po tom, čo sa zbrklo rozhodnete pre veľké životné zmeny, sa môžete cítiť rovnako nešťastne a stratene - len na inom mieste.

Dôležité je skôr utriediť si, čo vlastne v skutočnosti chceme a akým spôsobom to môžeme dosiahnuť, až potom sa púšťať robiť veľké rozhodnutia. A niekedy človek príde jednoducho na to, že okrem svojho uhla pohľadu nepotrebuje nič zásadné zmeniť.

Najlepším spôsobom, ako si utriediť myšlienky a prísť na to, aké zmeny v živote potrebujeme, je porozprávať sa o tom s niekým. Väčšina ľudí prechádza alebo prešla podobným obdobím a budú vám rozumieť lepšie, ako si možno dokážete predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá správa je, že podľa psychológov je toto obdobie len dočasné a trvá priemerne dva roky. A potom zistíte, že ani tá dospelosť nie je až taká zlá. (Až kým nepríde kríza stredného veku.)

Prečítajte si tiež: Tieto básničky hovoria z duše všetkým dvadsiatnikom, ktorí zažívajú existenčnú krízu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu