Čiernobiele filmy sú okná do minulosti. Pozrite si tieto výborné snímky, ktorým ani nechýbajú farby

Staré, ale dobré.

(Zdroj: images-na.ssl-images-amazon.com)

Steven Spielberg musel svoje deti podplácať, aby si "black-and-white" film pozreli, pritom sám ako jeden z najvýznamnejších filmových tvorcov tvrdí, že je potrebné sa obzrieť dozadu na to, aby pochopil, z čoho sa skladá dobrý príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čiernobiele filmy majú svoje nezameniteľné čaro vďaka skvelým hercom, prepracovanému príbehu, ale najmä nám umožňujú vidieť, aký bol svet kedysi.

Do vzdialených dávnych časov sa môžete preniesť napríklad vtedy, keď na povale vášho domu objavíte zodratý kufor a v ňom ukryté starožitné šperky po babičke alebo dedkove vojenské vyznamenania. Aj keď ste vtedy ešte nežili, živo si to viete aspoň predstaviť. Ak ale nemôžete cestovať v čase pomocou zaprášených spomienok po starých rodičoch, ešte vždy sa smiete vybrať na cestu do minulosti prostredníctvom čiernobielych filmov. Ako? Pohodlne sa usaďte, pripravte si pukance a vyberte si jeden z týchto bezfarebných filmov.

SkryťVypnúť reklamu

Stalo sa jednej noci (1934)

Hodnotenie IMDb: 8.2/10

Hodnotenie ČSFD: 84 %

Táto komédia aj navzdory tomu, že jej hlavní herci neboli údajne z nakrúcania nadšení, získala ako prvá v histórii filmu päť Oscarov - v kategórii najlepší film, režisér, scenár, herec v hlavnej úlohe a herečka v hlavnej úlohe.

Dej je veľmi jednoduchý - bohatá Ellie stretáva arogantného novinára Petra na ceste do New Yorku a ako to už býva, zamilujú sa do seba. V dnešnej dobe by sa z toho dala spraviť príšerne sladká romantika, ale príbeh zasadený do tej doby a s hercami ako je Clark Gable, je výnimočným zážitkom.

Asi najznámejšou je scéna, v ktorej si Ellie vyhrnie sukňu a ukáže nohu pri stopovaní áut. V tom čase to bolo považované za erotiku.

Vedeli ste? Mr. Big a Carrie v druhom filme Sexu v meste pozerajú presne túto scénu.

SkryťVypnúť reklamu

Casablanca (1942)

Hodnotenie IMDb: 8.5/10

Hodnotenie ČSFD: 85 %

Aj tento film ocenili Oscarmi, dostal však "len" tri sošky (najlepší film, režisér a scenár). Odohráva sa v čase druhej svetovej vojny v marockom meste Casablanca, do ktorého putujú imigranti, pretože sa odtiaľ môžu dostať do Ameriky. Víza na túto cestu sa predávajú v podniku Rick's Café Américain. Rick ako vlastník podniku v jeden večer stretáva svoju dávnu lásku Ilsu, ktorá je vydatá za československého odbojára Viktora. Obaja sa chcú dostať do Ameriky.

Príbeh je skutočne napínavý až do konca. Možno vás prekvapí, kto nakoniec naozaj odletí.

Vedeli ste? Dnes už kultová pieseň As Time Goes By sa preslávila práve vďaka tomuto filmu a až neskôr ju prespievali hviezdy ako Frank Sinatra? Znie aj v českom filme Líbáš jako ďábel, ktorý sa taktiež odohráva v Casablance.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Niekto to rád horúce (1959)

Hodnotenie IMDb: 8.3/10

Hodnotenie ČSFD: 88 %

Toto je komédia všetkých komédií ocenená Oscarom, Zlatými glóbusmi a inými cenami. Dvaja muzikanti sú na úteku, lebo sa stali svedkami mafiánskeho masakru. Prezlečú sa za Jozefínu a Dafné - členky ženskej jazzovej kapely, v ktorej hrá aj úchvatná Sugar (Marilyn Monroe). Spoločne cestujú na Floridu, kde hrajú po večeroch v hotelovom bare, okrem iného aj známu pieseň I Wanna Be Loved By You.

Jozefína sa zamiluje do Sugar a do Dafné sa zapozerá starší boháč Osgood. Vtipné, ale aj riadne zamotané situácie sa ešte skomplikujú, keď gangstri, pred ktorými "dievčatá" utekali, prídu do toho istého floridského hotela.

Vedeli ste? Záverečnú vetu z filmu: "Nikto nie je dokonalý," má režisér filmu vytesanú na náhrobnom kameni.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci s dychom (1960)

Hodnotenie IMDb: 7.9/10

Hodnotenie ČSFD: 81 %

Týmto francúzskym filmom debutoval dnes už známy režisér Jean - Luc Godard a stal sa klasikou tzv. francúzskej Novej vlny. Ide o veľkú "alternativitu", pretože film bol točený na ručnú kameru, bez akéhokoľvek pridaného osvetlenia a scenár sa písal za pochodu.

Mladého kriminálnika Michela, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou, hrá vtedy ešte neznámy 26-ročný Jean - Paul Belmondo. V Paríži stretne americkú študentku Patriciu, s ktorou chce utiecť do Talianska. Film sa končí skutočne zaujímavo a typicky francúzsky - tragédiou.

Vedeli ste? Tento film bol natočený len za 23 dní.

Rozvod po taliansky (1961)

Hodnotenie IMDb: 8.2/10

Hodnotenie ČSFD: 81 %

Oscarom aj cenou z Cannes bola ocenená jedna z najlepších talianskych komédií. Sicílsky barón Ferdinando Cefalu je otrávený z manželstva s neatraktívnou, mierne fúzatou, ale zato oddanou Rosaliou. Je totiž tajne zamilovaný do sesternice Angely. V tom čase je však rozvod ilegálny, a tak vymýšľa spôsoby, ako sa nechcenej manželky zbaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Často si predstavuje, ako by mohla jeho žena "náhodne" zomrieť, ako napríklad v tekutom piesku na pláži (kuk video). Napadne mu, že vražda zo cti sa podľa sicílskych zákonov trestá len mierne, a preto postupne pripravuje plán, ako usvedčiť manželku z nevery tak, aby ju mohol zabiť a oženiť sa s milovanou Angelou. Chúďa Rosalia, tá ho mala tak rada, že sa ho len každú chvíľu pýtala: "Máš ma rád, Fefé?" No kto by takú ženu nechcel?

Vedeli ste? Filmový žáner nazývaný "talianska komédia" vznikol práve na základe tohto filmu.

Načítavam video...

Ducháček to zařídí (1938)

Hodnotenie IMDb: 7.6/10

Hodnotenie ČSFD: 86 %

V tomto československom filme hviezdi nezabudnuteľný Vlasta Burian. Pán Ducháček pracuje v advokátskej kancelárii doktora Faulknera, ktorá okrem iných klientov zastupuje a spravuje majetok váženej rodiny Rispaldicú. Svojou pilnou a oddanou prácou zistí, že naoko bohatá rodina nemá už žiadne peniaze, a bez toho, aby to ktokoľvek vedel, ich dotuje samotný advokát Faulkner. Ten totiž tajne miluje najmladšiu z rodu Rispaldicú - Júliu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento film by si mal pozrieť minimálne každý advokátsky koncipient, vo viacerých scénach sa totiž nájde. Aj koncipienti musia často "všechno zařídit" za advokáta. Ducháček dostane úlohu - musí vyriešiť dlhy celej rodiny bez toho, aby sa dozvedeli, že sú chudobní, inak nepôjde na ozdravnú dovolenku. Film je preplnený nadčasovými hláškami: "Jó, láska je krásná věc, ale jak ta leze do peněz! Blaze je člověku svobodnému."

Vedeli ste? Film sa nezačína klasicky s titulkami, ale veľmi neštandardne - originálnym predstavením tvorcov filmu a hercov, ktorých v ňom uvidíme.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Viete, čo sú televízne inscenácie? Dnes už takmer zabudnuté slovenské filmy sršia vtipom Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu