Krajina, ktorá neexistuje: Podnestersko je neuznaný štát a skanzen Sovietskeho zväzu

S ich pasom sa nikam nedostanete.

Na ľavom brehu rieky Dnester, len 50 kilometrov od Kišiňova, ktorý je hlavným mestom Moldavska, leží Podnestersko, alebo Podnesterská moldavská republika. Ide o medzinárodne neuznaný, ale samostatný štát, ktorý sa na nachádza na území Moldavska pri jeho hranici s Ukrajinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podnestersko je produktom rozpadu Sovietskeho zväzu

V skutočnosti má toto územie s Moldavskom spoločného len málo - nepatrí k nemu z historického ani z kultúrneho hľadiska. Pôvodne patrilo Ukrajine, k Moldavsku bolo pričlenené umelo.

SkryťVypnúť reklamu

Štát vyhlásil samostatnosť už v roku 1990, pred rozpadom Sovietskeho zväzu. Napätie medzi Moldavskom a Podnesterskom vyvrcholilo v roku 1992 krátkym ozbrojeným konfliktom medzi moldavskou a podnesterskou armádou, v ktorom na strane Podnesterska bojovala aj sovietska 14. armáda. Moldavsko nebolo schopné ju premôcť, bolo preto nútené podpísať prímerie. V podnesterských školách sa však o konflikte učí ako o "vojne za nezávislosť".

Podnestersko na svojom území neuznáva žiadne moldavské orgány či úrady. Majú vlastnú vládu, prezidenta, ministerstvá, súdy, armádu, políciu, občianstvo, pasy, menu, vlajku aj hymnu.

Podnesterské pasy však nikto neuznáva, tak isto ako ani celý štát. Neuznáva ho žiadny zo štátov OSN, dokonca ani Rusko, len tri ďalšie neuznané štáty - Náhorný Karabach, Južné Osetsko a Abcházsko. Obyvatelia Podnesterska môžu cestovať, len ak si vybavia ruské, ukrajinské alebo moldavské občianstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Sovietsky skanzen

Hlavným mestom Podnesterska je Tiraspol. Bol založený na konci 18. storočia ako pohraničná pevnosť ruského impéria, čo je viditeľné dodnes. Ľudia tu nerozprávajú po moldavsky, ale po rusky, počúvajú ruskú hudbu a pozerajú ruské televízie. Pre ruských turistov je štát cenovým rajom, preto tam v lete chodia dovolenkovať.

Podnestersko zostáva pamätníkom sovietskej éry - na svojej vlajke a v štátnom znaku má ešte stále kosák a kladivo, nájdete tu sochy Lenina, bloky panelákov a množstvo budov v sovietskom štýle.

Krajinu navštívil aj Slovák Jozef Terem, zakladateľ stránky Dobrodruh.sk.

Prejsť cez hranicu nebolo ľahké - keďže ide o samostatnú krajinu, má aj vlastných colníkov, ktorí prechod spolu s tými moldavskými na striedačku komplikujú. Jozef však hovorí, že krajina na neho aj napriek všetkému pôsobila dobre.

SkryťVypnúť reklamu

"Na prvý pohľad veľmi udržiavaná krajina, čisté mestá aj dediny. V porovnaní napríklad s Moldavskom som mal dojem, že je tu lepšia životná úroveň," povedal pre Fičí.

"Hlavné mesto Tiraspol bolo síce evidentne postkomunistické, pod silným ruským vplyvom, ba až ruské, no všetko pôsobilo usporiadaným dojmom a ľudia boli príjemní, takže môj dojem z tejto krajiny bol pozitívny. No bol som tu krátko, nedokážem posúdiť skutočnú situáciu," dodal Jozef.

Krajina jednej značky

V roku 2006 prebehlo v krajine referendum za pripojenie k Rusku, nespĺňalo však medzinárodné štandardy. Po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 podnesterskí politici a aktivisti neúspešne požiadali ruský parlament o pripojenie k Rusku. Rusko však nad krajinou ešte stále drží ochrannú ruku, územie tak zostáva pod ruským vplyvom aj napriek blízkosti hraníc Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Sovietska 14. armáda tu po odchode zanechala niekoľko desiatok ton munície, preto sa tu sústreďuje obchod so zbraňami. Miestna vláda okrem toho zarába aj na pašovaní alkoholu, drog či tabaku.

Podnestersku dominuje značka Sheriff. Firma blízka bývalej vláde vlastní čerpacie stanice, supermarkety, hotely, kasína, telekomunikačnú firmu, televíznu stanicu, vydavateľstvo či dokonca futbalový klub Tiraspolu FC Sheriff Tiraspol spolu s jeho novým domovským štadiónom.

Vďaka izolovanosti regiónu si tu značka vybudovala monopol a vďaka dobrým vzťahom s bývalým prezidentom Igorom Smirnovom (ktorý bol v úrade v rokoch 1991 do 2011), úzko spolupracovala s vládou a sprivatizovala všetky najvýnosnejšie podniky na území. Významnú pozíciu vo firme zastával aj jeden zo Smirnovových synov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek tomu, že v roku 2012 vtedajší prezident Jevgenij Ševčuk, ktorý vo voľbách porazil Igora Smirnova, vydal dekrét, v ktorom zrušil všetky prednostné práva, ktoré Sheriff predtým mal, je firma ešte stále prítomná v celej krajine.

zdroje: sme.sk, dobrodruh.sk, bbc.com, clovekvtisni.cz

Prečítajte si tiež: Kolumbia ponúka viac ako kokaín. 19 vecí, ktoré ste o tejto juhoamerickej krajine možno nevedeli Čítajte 

Ak vás zaujíma Jozefova skúsenosť, viac o jeho ceste do Podnesterska si môžete prečítať na stránke dobrodruh.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu