10 kníh, za ktorých vznikom sa skrýva zaujímavý príbeh. Na svet im pomohli sny, náhody či dlhy

Aj príbehy majú svoj príbeh.

1. Lewis Carroll - Alica v krajine zázrakov

V jeden horúci júlový deň v roku 1962 sa anglický matematik, diakon a amatérsky fotograf Charles Lutwidge Dodgson a reverend Robinson Duckworth plavili po rieke Temži z Oxfordu do Godstowu s tromi dcérami svojho spoločného priateľa Henryho Liddella. Jednou z nich bola 10-ročná Alice Liddell, ktorá sa začala nudiť a poprosila Dodgsona, aby im porozprával príbeh. Matematik im teda začal rozprávať príbeh o dievčatku menom Alice, ktorý si vymýšľal za pochodu. Na nasledujúcich dvoch plavbách vo svojom príbehu pokračoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Dodgson si príbehy vymýšľal rád a väčšinou rýchlo upadli do zabudnutia. Tento sa však dievčatám veľmi zapáčil a Alice ho poprosila, aby jej ho napísal. V novembri 1964 Dodgson podaroval Alice rukopis s názvom Alice's Adventures Under Ground s vlastnoručnými ilustráciami. Onedlho na to sa Dodgson po konzultácii s priateľom, ktorý bol autorom detských kníh, rozhodol príbeh vydať v súčasnej podobe pod menom Lewis Carroll.

2. Mary Shelley - Frankenstein

Mary Shelley trávila leto roku 1816 spolu so svojím manželom Percym Bysshe Shelleym a priateľmi Lordom Byronom, Johnom Williamom Polidorim a Claire Clairmont pri Ženevskom jazere. Dni trávili plavením sa po jazere a písaním, po večeroch sa zase rozprávali dlho do noci.

V jednu noc si spoločnosť začala rozprávať strašidelné príbehy a Lord Byron navrhol, aby všetci jeden taký príbeh napísali. Mary dlho nevedela na nič prísť, až kým sa v jeden júnový večer neobrátila reč na podstatu princípu života a galvanizmus, pomocou ktorého by sa dala oživiť mŕtvola. Keď mala neskôr problém zaspať, spomenula si na túto diskusiu a v hlave sa jej zjavil obraz "bledého študenta, ktorý kľačí vedľa veci, ktorú vytvoril". To ju inšpirovalo, aby napísala strašidelnú poviedku.

SkryťVypnúť reklamu

Jej manžel Percy ju povzbudil k tomu, aby príbeh rozvinula do románu a vydala ho. Frankenstein vyšiel prvýkrát anonymne v Londýne v roku 1818, keď mala Mary 20 rokov. Jej meno sa na románe prvýkrát objavilo až v roku 1823.

Loading

...

3. J. R. R. Tolkien - Hobit

Keď profesor Tolkien na začiatku 30. rokov 20. storočia opravoval testy, v návale náhlej inšpirácie napísal na čistý kus papiera vetu: „V diere v zemi žil hobit.“ Tolkienovi v tej dobe vyšlo už niekoľko poviedok v časopisoch a zbierkach, nebol však ešte známy ako spisovateľ.

V roku 1932 Tolkien dokončil príbeh o hobitovi a rozposlal rukopisy viacerým priateľom vrátane spisovateľa C. S. Lewisa, aby ich posúdili. Medzi nimi bola aj jedna z jeho študentiek, cez ktorú sa kniha dostala až k vydavateľovi Stanleymu Unwinovi. Unwinovmu 10-ročnému synovi sa kniha veľmi zapáčila, čo ho presvedčilo, aby ju vydal. Vďaka jej obrovskému úspechu si vydavateľ vypýtal pokračovanie, ktorým sa stala trilógia Pán Prsteňov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

4. Fiodor Michajlovič Dostojevskij - Hráč

Aj keď Dostojevského novela Hráč nepatrí medzi jeho najznámejšie diela, okolnosti jej vzniku sú naozaj zaujímavé. Napísal ju preto, aby sa dostal z dlhov, ktoré si nahromadil hraním rulety. Novela o hráčovi rulety využíva Dostojevského vlastné životné skúsenosti a bola napísaná za rekordne krátky čas.

Po smrti Dostojevského brata Michala v roku 1864 spisovateľ prijal ponuku špekulanta F. T. Stellovského, ktorý prisľúbil, že vydá vybrané Dostojevského spisy za honorár 3000 rubľov. Podmienkou však bolo, že spisovateľ dodá Stellovskému do 1. novembra 1866 nový román v rozsahu aspoň 12 tlačiarenských archov. Ak by to spisovateľ nestihol, Stellovsky by navždy získal práva vydávať jeho diela s tým, že by celý výťažok z predaja prepadol v prospech jeho vydavateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Dostojevskij to však stihol - začal písať 4. októbra a do 29. októbra 1866 ho vďaka pomoci svojej budúcej manželky Anny Grigorievnej Snitkinovej dokončil.

Loading

...

5. Jack Kerouac - Na ceste

Po tom, ako mladého Kerouaca vylúčili z univerzity Columbia, spriatelil sa s viacerými významnými predstaviteľmi beatnickej generácie, ako napríklad Allenom Ginsbergom, Williamom Burroughsom či Nealom Cassadym. V rokoch 1947 až 1950 s nimi cestoval po krajine a svoje zážitky si zaznamenával do malého zápisníka. Na popud Cassadyho sa rozhodol, že svoje zážitky rozpovie vo forme listu priateľovi.

Loading

...

Prvý koncept románu napísal za tri týždne v apríli 1951 na 36metrový zvitok pauzovacieho papiera. Román porušoval vtedajšie zaužívané normy - nemal okraje ani odseky. V nasledujúcich rokoch ho Kerouac viackrát zmenil a prepísal. Kniha Na ceste nakoniec vyšla v roku 1957 vo vydavateľstve Viking. Pôvodný zvitok je v súkromnom vlastníctve, viackrát však bol vystavený v rôznych múzeách po svete.

SkryťVypnúť reklamu

6. William Styron - Sofiina voľba

Za vznik tohto diela môžeme vďačiť Styronovmu snu. "Myslím si, že to bolo spojenie sna a vízie založenej na spomienke dievčaťa menom Sophie. Bolo to veľmi silné, ležal som v posteli, keď som si uvedomil, že sa s tým budem musieť vysporiadať," povedal o svojom diele sám spisovateľ.

Vo svojom sne videl Sophie, ako vchádza do chodby skromného penziónu s knihou pod pazuchou. Uprostred leta vyzerala krásne a na jej ruke bolo viditeľné tetovanie. "Zachvátil ma pocit, že to je absolútne nevyhnutné - musel som tú knihu napísať."

Samotný motív osudovej voľby pochádza podľa Styrona z jednej z kníh od Hannah Arendt, židovskej politologičky a filozofky, ktorá utiekla z Nemecka kvôli holokaustu.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

7. Hunter S. Thompson - Strach a hnus v Las Vegas

Autobiografická kniha amerického novinára Huntera S. Thompsona vznikla ako výsledok dvoch výjazdov do Las Vegas. V marci 1971 išiel Hunter spolu so svojím priateľom, advokátom Oscarom Zeta Acostom, robiť fotoreportáž o motocyklovom závode Minit 400 pre magazín Sports Illustrated. Keď sa počas tohto výletu ocitol sám v hotelovej izbe, svoje zážitky si rýchlo zaznamenal do zápisníka, ktorý mal so sebou.

Nasledujúci mesiac sa Hunter s Oscarom do Las Vegas vrátili kvôli reportáži o právnickej konferencii proti drogám. Sports Illustrated Hunterov článok o motozávode odmietol, jeho osobné zápisky z oboch výjazdov, ktoré boli plné alkoholu a drog, sa však stali základom pre knihu. Podľa tej bol neskôr natočený kultový film s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

8. Anthony Burgess - Mechanický pomaranč

Teraz už kultová kniha Mechanický pomaranč pôvodne nebola prijatá dobre ani kritikmi, ani verejnosťou. Aj keď si to mnohí myslia, účelom knihy nebolo šokovať čitateľov ani kritizovať mladých ľudí. Podľa autora je ústredným motívom knihy skúmanie slobodnej vôle a behaviorizmu.

Jeho inšpiráciou vraj bolo napadnutie jeho tehotnej prvej ženy Lynne skupinou amerických vojakov, ktorí slúžili vo Veľkej Británii počas druhej svetovej vojny. Lynne v dôsledku napadnutia potratila. Burgess povedal, že knihu napísal za menej ako tri týždne.

Loading

...

9. Ken Kesey - Prelet nad kukučím hniezdom

Kniha Prelet nad kukučím hniezdom vznikla v povojnových rokoch, keď sa v USA menil postoj k inštitucionalizácii, a vychádza zo zážitkov samotného autora, ktorý v tej dobe pracoval ako zdravotník v zariadení pre duševne chorých.

SkryťVypnúť reklamu

Kesey tak mal príležitosť zblízka vidieť, ako takéto inštitúcie fungujú. Okrem toho sa rozprával aj s mnohými pacientmi a dobrovoľne sa zúčastnil Projektu MKUltra, v rámci ktorého bral psychoaktívne látky, ako sú mezkalín či LSD.

Okrem toho spisovateľ experimentoval s LSD aj rekreačne a presadzoval názor, že používanie drog je cestou k slobode. Práve kvôli skúsenostiam s drogami vraj dokázal Kesey tak súcitiť s pacientmi.

Loading

...

10. Robert Bloch - Psycho

Väčšina ľudí si s názvom Psycho spája film od Alfreda Hitchcocka. Vo vrahovi a majiteľovi Normanovi Batesovi zase mnohí vidia amerického vraha a nekrofila Eda Geina. Robert Bloch však v skotučnosti o Geinovi v dobe, keď začal písať svoj román, ani netušil.

Bloch bol veľkým obdivovateľom H. P. Lovecrafta, okrem nadprirodzeného ho však fascinovala psychológia a predstava, že vrahom či netvorom môže byť hocikto, aj váš nenápadný sused. Práve tá ho inšpirovala k tomu, aby napísal Psycho.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1957, keď kniha ešte nebola hotová, zajala polícia 56 kilometrov od mesta, kde Bloch žil, vraha Eda Geina. V jeho dome našli nábytok, príbor, rôzne objekty a dokonca oblečenie z častí ženských tiel vrátane kože. Gein bol psychicky narušený vrah, ktorého vychovala jeho dominantná a puritánska matka.

Keď sa spisovateľ dozvedel o Geinovi, kniha bola už takmer hotová, rozhodol sa však do poslednej kapitoly zakomponovať niekoľko náznakov, ktoré na neho odkazovali. Kniha bola vydaná v roku 1959 a sám autor povedal, že keď sa o niekoľko rokov po jej vydaní dozvedel o Geinovom prípade viac, prekvapilo ho, ako veľmi sa jeho vymyslená postava podobala Geinovi svojím konaním aj motiváciou.

Loading

...

Zdroj: dostojevskij.sk, litcentrum.sk, alice-in-wonderland.net, barnesandnoble.com

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečítajte si najprv týchto 15 kníh, ktorých filmové adaptácie mieria do kín v tomto roku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu