10 najdôležitejších ponaučení, ktoré nám dal seriál How I Met Your Mother

Po druhej v noci sa nič dobré nestane.

Seriál How I Met Your Mother (alebo v slovenčine Ako som spoznal vašu matku) sa začal vysielať v roku 2005 a bol ukončený po deviatich úspešných sériách v roku 2014. Získal si celosvetovú popularitu a priemerný počet divákov sledujúcich premiéru nových častí sa pohyboval okolo deviatich až desiatich miliónov. Mnohým pripomínal legendárnych Priateľov, iní sa zase ohradzovali, že hlavná myšlienka týchto dvoch seriálov je úplne rozličná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názory, prečo sa seriál stal tak populárnym, aj keď „sme už niečo podobné videli“ v Priateľoch, sa líšia. Ten hlavný je, že v mladých divákoch skrátka zanechal pocit, že byť dospelým pracujúcim človekom vlastne nie je až taká katastrofa a život sa po tridsiatke nekončí.

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú tie najdôležitejšie lekcie, ktoré nás Ted, Marshall, Lilly, Robin a Barney naučili.

1. Po druhej v noci sa už nič dobré nestane

"Nothing good happens after 2AM."

Ak sú dve hodiny v noci, vy ste v klube alebo v bare s priateľmi, ľudia pomaly odchádzajú domov, dopíjajú sa drinky a prestáva hrať hudba.... Choďte domov. Rozhodnutia, ktoré urobíte, či nápady, ktoré budete mať, budete ráno ľutovať.

2. Prijímajte výzvy

"Challenge accepted!"

Barneyho šialené výzvy a stávky nás sprevádzali počas všetkých deviatich sérií a vytvárali nespočetné množstvo vtipných situácií. Ale okrem humornej zložky tvorili aj jednu z hlavných ponaučení seriálu – nikdy sa nevzdajte, kým niečo neskúsite. Či už ide o zbalenie neznámej v bare, zatiaľ čo vydávate iba zvuky ako delfín, nosenie vreca na smeti, rozosmiatie najlepšej kamarátky či dotýkanie sa exponátov v múzeu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Veci aj ľudia môžu dostať druhú šancu

"I spent twenty-seven years making up my mind about things, right? The movie I saw once in Haden, the city I’ll never go back to because it was raining the day I visited.“

Tiež máte v šatníku aspoň jeden kus oblečenia, ktoré nenosíte, lebo sa vám nikdy vlastne nepáčilo? Občas sa však stane, že sa vaše pocity úplne zmenia a v starom tričku či košeli znovu objavíte čaro. A podobne to môže fungovať aj s ľuďmi. Niekedy je dobré zdvihnúť telefón, vytočiť číslo, na ktoré ste už dlho nevolali, a dať ľudom druhú šancu.

4. Všetci starneme a dospievame a nemá zmysel sa toho báť

„We’re going to get older, whether we like it or not, so the only question is whether we get on with our lives or desperately cling to the past.”

Mnoho z nás pozeralo Ako som spoznal vašu matku v časoch, keď sme sa prvýkrát začínali osamostatňovať, sťahovať a hľadať si prácu. Iní zase prechádzali cez svadby, rozchody či problémy v práci. Dôležitou lekciou však bolo, že zmeny v živote nemusia signalizovať niečo negatívne, práve naopak.

5. Vzťahy na diaľku vo väčšine prípadov nefungujú

„Long distance is a lie teenagers tell each other to get laid the summer before college.“

Zažil to Ted a zažili sme si to aj my – čo spočiatku vyzerá ako sľubná budúcnosť, na ktorú si len treba trochu počkať, sa zmení na sériu nezhôd. A priznajme si to - väčšinou to skrátka nejde.

SkryťVypnúť reklamu

6. Na vysnenú kariéru si treba počkať

„Look, you can’t design your life like a building. You just have to live it. And it will design itself.

O tom, že na dobré sa čaká, sa v seriáli hovorilo často. Nielen o láske a vzťahoch, ale aj o práci, na ktorú si občas treba počkať. Keď sa vám zdá, že ste skrátka vo svojej kariére neuspeli, spravidla iba musíte skúšať znova a znova.

7. Niektoré vzťahy a niektorí ľudia majú dátum spotreby

„We have an expiration date, don’t we?"

Niektoré vzťahy fungujú perfektne len určitú dobu – a keď sa niečo pokazí, nie je to nikoho vina. Jednoducho vám uplynula doba záruky. V tejto kapitole nás Ted naučil, že koniec vzťahu nemusí znamenať niekoho chybu. Veci sa jednoducho dejú.

8. Je v poriadku mať krízu identity a presťahovať sa. A je dobré urobiť to predtým, ako sa rozhodnete usadiť

„I’m not asking you to understand it. I’m not asking you to be happy about it. I’m just asking you to support it.

Ak ste už niekedy zažili moment, že ste sa pobalili a odišli, tak viete, o čo ide. Ak nie, tak taký moment aspoň raz v život potrebujete. Keď sa Lilly presťahovala do San Francisca, najprv sme ju odsudzovali za sebeckosť. Nakoniec však vysvitlo, že sebeckosť, spontánne rozhodnutia a veľké zmeny môžu byť len ďalšou kapitolou veľkého dobrodružstva.

SkryťVypnúť reklamu

9. Nehľadajte niekoho, kto bude tolerovať vaše výstrelky. Hľadajte niekoho, komu sa budú úprimne páčiť

„Shouldn’t we hold out for the person who doesn’t just tolerate our little quirks, but actually kind of likes them?“

Ak pred niekým musíte tajiť, že zbierate mince a milujete Star Wars, tak to nie je ten pravý či tá pravá. Ak vaše výstrelky vaša polovička aspoň toleruje, tak ste na dobrej ceste. Ale „HIMYM“ nás naučilo, že najlepší ľudia sú tí, ktorí vás majú radi práve preto, že ste iní ako ostatní.

10. Zázraky sa dejú aj v bežnom živote, osud vám občas dá znamenie a veci, ktoré sú ako vystrihnuté z románu, sa sem-tam stanú aj bežným ľudom

„You hear me universe? This is Ted Mosby talking! Give me some rain! Come on! Come on! Come on...!“

Niekedy je fajn veriť v silu osudu či vesmíru. Aj keď ste racionálne uvažujúci človek, život občas prináša zvláštne situácie, ktoré si neviete vysvetliť. A v takých chvíľach je fajn prestať nad nimi uvažovať a aspoň na chvíľu veriť, že niečo ako osud a znamenia vesmíru možno existuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Get out of the house. Go for a walk. Get a bagel."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu