Neviete si rady s problémami? Toto by vám na ne poradili grécki filozofi

Tisícročia mŕtvi, no ich rady sú stále aktuálne.

(Zdroj: http://photosofthehistoryandwithhstory.tumblr.com)

Poviete si, že filozofi mŕtvi už viac ako dvetisíc rokov nemajú nič praktické, čo by mohlo pomôcť ľuďom v dnešnom modernom svete. Skutočnosťou ale je, že starí Gréci poznali riešenie takmer na každý problém, s ktorým sa ľudstvo trápi do dnešného dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite sa, čo by vám poradili antickí filozofi, keby ste za nimi mohli cestovať v čase, aby ste sa s nimi poradili.

Potrebujete motiváciu do učenia? → Sokrates: „Viem, že nič neviem."

Táto navonok obvyklá veta študenta pred skúškou v sebe nesie oveľa hlbší význam. Slávny antický filozof ňou nemyslel, že je hlupák, ale chcel ňou vystihnúť fakt, že ako ľudské bytosti vieme toho len veľmi málo, a preto sa musíme neustále na všetko spytovať, byť zvedaví a otvorení novým myšlienkam. Sám tvrdil, že nemôže nikoho nič naučiť, môže ho len prinútiť myslieť.

SkryťVypnúť reklamu

Sokratova „výučba“ prebiehala veľmi jednoducho: hocikto, kto si bol príliš istý svojím názorom, dostal od Sokrata sériu otázok, na ktoré musel dotyčný odpovedať, až kým nebol úplne vyvedený z miery. Na konci musel uznať, že čím viac otázok dostával, tým menej si bol istý pravdivosťou svojho tvrdenia. Sokrates bol za túto „nehanebnú“ metódu obvinený z kazenia mládeže a odsúdený na smrť.

Cítite úzkosť alebo ste depresívni? → Epiktetos: „Ľudí nerozrušujú udalosti, ale ich predstavy o nich."

Ak už ste dospeli do štádia, keď vás vytáča všetko od vašej finančnej situácie až po prázdnu rolku od toaletného papiera, možno by vám pomohla filozofia stoicizmu.

Stoik Epiktetos rozdelil všetko vo svete do dvoch kategórií: veci, ktoré dokážeme kontrolovať, a veci, ktoré kontrolovať nedokážeme. Nikdy nemôžeme mať úplnú kontrolu nad správaním ľudí, ekonomikou ani počasím (hoci ich môžeme do istej miery ovplyvniť). Jediná vec, nad ktorou máme kontrolu, sú naše vlastné myšlienky a názory.

SkryťVypnúť reklamu

Dalo by sa to povedať aj tak, že aj keď si nemôžeme vybrať, čo sa nám stane, môžeme si vybrať, ako na to zareagujeme. Samotná prázdna strana vo Worde nie je vo svojej podstate stresujúca, stresujúce sú len naše úzkostlivé myšlienky, že ju nestihneme zaplniť včas. Možno aj vďaka takému pokojnému prístupu k životu sa Epiktetos údajne dožil vysokého veku 85 rokov.

Neviete sa dostať z nejakej situácie? → Herakleitos: „Všetko plynie a nič netrvá."

Herakleitos bol jeden z najosamelejších filozofov, akí kedy žili, a tiež autor známeho výroku: „Nikdy nevstúpiš do tej istej rieky.“ Život, rovnako ako rieka, sa neustále mení a teda v ňom nie je nič stále, len zmena. Príčinou sú protiklady, ktoré na seba navzájom pôsobia.

Povedané ľudskou rečou, práve to, že sme zažili aj dobré, aj zlé, nám pomohlo, aby sme sa dostali až tam, kde sme teraz. A ak máme pocit, že sme uviazli v nejakej situácii, stačí pomyslieť na to, že nič nie je trvalé a rovnako ako všetko ostatné, aj náš problém raz zmizne.

SkryťVypnúť reklamu

Máte konflikt s nejakým človekom? → Platón: „Buď dobrý, pretože každý, koho stretneš, zvádza ťažký boj."

Niekedy sa nám zdá, že máme tú najhoršiu prácu, školu či rodinu a všetci ostatní sa majú lepšie ako my. Naše vlastné problémy nás tak pohltia, že okrem nich nevidíme nič iné. A tak nám uniká fakt, že každý si so sebou nesie rovnako ťažký (ak nie ťažší) náklad, len ho prehliadame. Toto je dobré mať na pamäti najmä vo chvíľach, keď nás premáha živelná túžba niekoho udusiť.

Iróniou ale je, že Platón, ktorý prišiel s touto vznešenou myšlienkou, si myslel, že láska je vážna duševná choroba a prisudzuje sa mu aj výrok, že žena je len muž, ktorý bol potrestaný.

Chcete viac majetku? → Diogenes: „Ten, kto sa uspokojí s málom, je najbohatší."

Ak si myslíte, že už teraz žijete dosť skromne, pravdepodobne nemáte na Diogena zo Synope. Diogenes bol grécky filozof, ktorý sa stal dobrovoľným žobrákom, vzdal sa všetkého majetku a údajne žil v sude od vína. Je o ňom tiež aj známe, že sa ho samotný Alexander Veľký raz spýtal, čo by preňho mohol urobiť, na čo Diogenes odpovedal: „Ustúp mi zo slnka!“

SkryťVypnúť reklamu

Vy našťastie nemusíte spať v sude, stačí, keď si občas spomeniete na viac ako 2000 rokov starý výrok, ktorý nám napovedá, že pocit spokojnosti dosiahneme iba tým, že budeme spokojní už s tým, čo máme teraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu