Fotka 16-ročného Slováka sa dostala do finále svetovej súťaže. Kamoška mu pri fotení drvila ruku

Spomedzi 11-tisíc fotiek sa dostal do desiatky najlepších.

Do finále svetovej fotografickej súťaže Sony World Photography Awards sa podarilo prebojovať len 16-ročnému stredoškolákovi z Bystričian. Fotografiu Andreja Kiripolského Painless beauty vybrala porota z vyše 11-tisíc fotiek a ocitla sa tak medzi desiatkou najlepších v mládežníckej kategórii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci víťaza tejto kategórie oznámia až 20. apríla v Londýne, byť medzi desiatkou najlepších je pre druháka Strednej umeleckej školy v Trenčíne nepochybne najväčším úspechom v začínajúcej kariére.

Fotografia s názvom Painless beauty (Bezbolestná krása) bola odfotená v piercingovom štúdiu v Trenčíne.

V rozhovore s Andrejom sa dozviete, čo má podľa neho fotka vyjadriť, ako sa vlastne dostal k foteniu a čo chce svojimi dielami odovzdať spoločnosti.

Odkedy sa venuješ foteniu? Prečo si s tým vlastne začal, čo ťa k tomu nakoplo?

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo o umenie som sa začal zaujímať asi v desiatich rokoch, postupne som sa asi v dvanástich dostal k foteniu.

Nie som si úplne istý, ako som sa k tomu dostal. Mám pocit, že ma jednoducho bavilo tvoriť veci, fotografiu som vždy bral ako kreatívny vizuál. Rád som fotky inscenoval, nikdy to pre mňa nebolo o nejakej pekne vyretušovanej tvári, ale o spojení s divákom - vyvolať v ňom pocit, donútiť ho zastaviť sa a rozmýšľať.

Vždy som sa zaujímal o globálne problémy a rád som sa k nim vyjadroval. Povedal by som, že postupne som tie názory, ktoré som mal vždy v hlave, dával von cez akékoľvek vizuály formou konceptuálneho umenia. Takže asi to bola naša veľmi špecifická spoločnosť, ktorá ma donútila vyjadrovať sa aj cez vizuály.

Učil ťa niekto fotiť alebo si bol "samouk"?

SkryťVypnúť reklamu

Začínal som ako samouk, ale postupne som sa učil aj od mojich učiteľov či spolužiakov.

Loading

...

Fotenie nie je úplne lacná záležitosť, zarábaš si na "náradie" predajom fotiek alebo ako väčšina mladých popri škole niekde brigáduješ?

Fotografovanie nie je lacná zaležitosť, no na to, aby ste odfotili dobrú fotografiu, podľa môjho názoru nepotrebujete vybavenie s cenou s troma nulami. Staré analogové foťáky sa dajú zohnať lacno a výsledky stoja za to! A áno, privyrábam si komerčnou fotografiou.

Aké témy ťa zaujímajú, čo fotíš najradšej?

Najradšej fotím ľudí, dá sa s nimi pracovať, takže dokážem dokonale inscenovať fotografiu tak, ako si ju predstavujem.

Čo chceš svojimi fotkami povedať ľuďom a spoločnosti?

Myslím si, že v každej mojej fotke nájde človek iný význam, takže na tuto otázku ťažko odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Aký je príbeh fotky, ktorá sa dostala až do finále? Kedy ťa napadlo odfotiť kamošku v piercingovom štúdiu? Máš nejaký blízky vzťah k tetovaniam alebo piercingu?

Bližší vzťah k piercingu nemám, bol som s kamoškou len ako podpora, keďže nechcela ísť sama. Fotil som ju iba jednou rukou, keďže druhú mi držala kvôli bolesti a strachu. Odfotil som ju do svojej RAW série.

Čo si vlastne získal tým, že si sa prebojoval až do finálovej desiatky? Oceňujú aj finalistov, alebo len víťaza, ktorý bude oznámený v apríli?

Oceňujú výhercu aj finalistov, moja fotka bude vystavená v prestížnom Somerset House v Londýne a tiež bude uverejnená v edícii SonyWPA 2017. World Photography Organization mi ponúklo predávať výtlačky fotografie a keďže verím v myšlienku tejto fotky, časť svojho profitu darujem organizácií Global Fund for Women, bojujúcej za pohlavnú rovnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo chceš práve organizácii Global Fund for Women?

Po vyvolaní fotografie som začal rozmýšľať nad tým, akou bolesťou musela prejsť iba pre krásu. Fotografia poukazuje na to, ako sú ženy nútené byť krásne našou spoločnosťou pre ich ľahšie uplatnenie. To je myšlienka fotografie a mojím cieľom je naozaj bojovať za to, čo si myslím, že je správne.

Global Fund for Women má vhodnú propagáciu, v ktorú verím. Myslím si, že naša spoločnosť akceptuje veci, ktoré nie sú úplne v poriadku. Myšlienka vyjadrená na fotke je iba malá časť problému.

Loading

...

Reprodukciu fotky si môžete kúpiť na Andrejovom webe, ako aj na oficiálnej stránke World Photography Organisation. Andreja môžete sledovať na Instagrame, Twitteri a Facebooku.

Prečítajte si tiež: Študent nafotil portréty osobností ''bratislavskej kaviarne''. Prezradili, čím chceli byť ako deti Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu