10 zvláštnych, no úžasných úkazov, ktoré dokáže vytvoriť len príroda

Ak si myslíte, že vás klame zrak, tak ste na omyle.

1. Bioluminiscencia vĺn

"Neónové" vlny človek nevidí každý deň, no takýto pohľad naozaj stojí za to. Niektoré organizmy rastlinného planktónu majú schopnosť bioluminiscencie a keď sú vyplavené na pláž, ich chemická energia sa mení na svetlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Loading

...

2. Foxfire

Foxfire je bioluminiscencia, ktorú vytvárajú niektoré druhu húb v rozpadávajcom sa dreve. Tie svietia žiarivou zelenou farbou za pomoci oxidačného enzýmu, ktorý eliminuje svetlo, pretože reaguje s luciferínom. Svetlo priťahuje hmyz, no zároveň slúži ako ochrana pred hladnými predátormi.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

3. Snehové valce

Tento prírodný úkaz sa najčastejšie objavuje v prérijných oblastiach Severnej Ameriky. Snehové valce potrebujú na svoje vytvorenie rovný otvorený terén, mrazivé počasie, určitú vlhkosť a silnejší vietor. Sneh musí byť mokrý a sypký a teplota v blízkosti bodu topenia ľadu.

Hneď, ako vietor začne rozfúkavať snehovú pokrývku na vrstve ľadu, sneh sa začne stáčať do tvaru valcov, ktoré sú vo vnútri duté. Ich vonkajšia vrstva je tenká, ale pri rolovaní sa na ňu nabaľuje postupne ďalší sneh a vrstva sa zosilňuje. Valce môžu na výšku merať aj niekoľko desiatok centimetrov.

Loading

...

4. Parhélium

Môžno si niektorí spomeniete, že ste tento úkaz už videli, len ste preň nemali nijaké špecifické pomenovanie alebo ste mu nepripisovali dôležitosť. Parhélium, známe aj ako vedľajšie slnko, sú totiž jasné škvrny v blízkosti Slnka, spôsobené lomom lúčov v ľadových kryštálikoch vysokých oblakov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

5. Dvojitá dúha

Počas dažďa alebo hmly prechádza svetlo každou kvapkou a láme sa v nej. Svetlo sa na okrajoch kvapiek rozkladá na jednotlivé farebné zložky, ktoré sa odrážajú na vnútornej stene a kvapku opúšťajú pod rôznymi uhlami. Tak vzniká dúha.

Dvojitá dúha sa však objavuje nad prvou a má väčší polomer ako primárna. Postupnosť jej farieb je opačná a býva výrazne slabšia.

Loading

...

6. Stĺpcové bazalty

Bazalt alebo čadič je tmavosivá, niekedy čierna hornina sopečného pôvodu. Pre bazalty je charakteristická stĺpcovitá odlúčenosť a pri zvetrávaní sa tvoria šesť alebo päťuholníkové bloky.

Loading

...

Loading

...

7. Oblaky Unduratus Asperatus

Undulatus asperatus, alebo rozrušené vlny sú netypický druh oblakov, ktoré človek len tak každý deň neuvidí. Vznikajú vďaka búrlivým vetrom a vytvárajú rôzne útvary. Videné boli iba nad severnou pologuľou a to vo Francúzsku, Nórsku, Veľkej Briránii, Škótsku a nad americkými prériami. Oblaky, ktoré pripomínajú kvapalinu, sú schopné formovať sa do najrôznejších tvarov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

8. Moreaki balvany

V maorskom regióne Otago na Novom Zélande je pozdĺž pobrežia až 50 takýchto balvanov. Niektoré ležia osamotene, iné zase v zhlukoch. Šírka niektorých presahuje až 2 metre. Názov dostali podľa neďalekej rybárskej dedinky.

Pôvod týchto kameňov nám nie je známy a taktiež sa ťažko vysvetľuje ich vznik. Podľa zatiaľ najuznávanejších vedeckých teórií ide o minerálové balvany, ktoré sú výsledkom erózie, zhusťovania a času.

Trvalo 60 miliónov rokov, kým sa z mäkkých sedimentárnych hornín, ktoré pôvodne ležali na dne morí, utvorila tvrdá, kompaktná hmota. Tieto usadeniny boli neskôr vynesené hore a sformoval sa z nich na pobreží útes. Príboj vĺn, ktorý po milióny rokov búšil do mäkkej skaly, spôsobil, že sa z nej uvoľnili kamene a odkotúľali sa dole na pláž, kde ich voda ďalej omieľala.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

9. Škvrnité jazero

Kanadské jazero láka mnohých turistov, ktorí chcú jeho krásu vidieť na vlastné oči. Voda sa z jazera vyparuje každé leto a zanecháva veľké škvrny.

Loading

...

10. Čierne slnko

Na prvý pohľad veľká čierna škvrna na oblohe, no nenechajte sa zmiasť. Sú to totiž stovky, niekedy až tisíce škorcov, ktoré na oblohe predvádzajú tanec známy ako murmuration či čierne slnko.

Kŕdle týchto vtákov možno vidieť v USA, v Európe najmä v Anglicku. Ich choreografia však nie je náročná, stačí nasledovať svojho suseda.

Loading

...

Spracované podľa: elitereaders.com, extrastory.cz, buzzfeed.com, businessinsider.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu