Tieto domy vám priblížia rôzne duševné poruchy. Dizajnér pomocou nich zobrazil pocity pacientov

Ako by vyzerali psychické choroby, keby sa dali nakresliť?

Španielsky dizajnér Federico Babina je známy pre svoj osobitý štýl ovplyvnený architektúrou. Vo svojom poslednom projekte Archiatric pomocou architektúry zobrazil 16 rôznych psychických chorôb.

Úzkosť

Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorého príčiny sa nedajú presnejšie definovať. Môže mať rôznu intenzitu, od mierneho nepokoja až po panické stavy. Prejavuje sa psychickými (strach, nervozita, vnútorný nepokoj, nespavosť, ťažkosti s koncentráciou a pamäťou atď.) aj telesnými príznakmi, ako sú závraty, mdloby, svalové napätie, triaška, pocit nedostatku vzduchu, plytké dýchanie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Demencia

Demencia je zapríčinená chorobou mozgu, zvyčajne chronickou alebo progresívnou. Zhoršujú sa pri nej viaceré mozgové funkcie vrátane pamäti, myslenia, orientácie, chápania, rátania, úsudku, kapacity učenia aj jazyka. Jej najčastejšou príčinou je Alzheimerova choroba, zjavuje sa však aj pri Parkinsonovej, Huntingtonovej či cerebrovaskulárnej chorobe a pri iných chorobách, ktoré prvotne alebo druhotne postihujú mozog.

Nespavosť

Insomnia alebo chronická nespavosť sa prejavuje pretrvávajúcim nedostatočným množstvom a kvalitou spánku. Zahŕňa ťažkosti so zaspávaním, poruchu súvislého spania a skoré zobúdzanie. Nespavosť je spoločným znakom mnohých psychických a somatických porúch.

Depresia

Depresia postihne počas života takmer každého piateho človeka. Má rôzne príznaky, ako napríklad pocity smútku, beznádeje, únavy, znížené sebahodnotenie a pokles sebavedomia, poruchy spánku a podobne. Väčšinou vzniká po nepríjemnom zážitku alebo strate niekoho blízkeho, môže však vzniknúť aj bez zjavného dôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Paranoja

Paranoidná porucha osobnosti je typická precitlivenosťou na neúspech, neschopnosťou odpustiť urážku, podozrievavosťou a náklonnosťou na prekrúcanie skutočnosti. Postihnutí vnímajú neutrálne či priateľské činy iných ako nepriateľské a namierené proti nim a sú často prehnane vzťahovační. Môžu byť náchylní na patologickú žiarlivosť alebo nadmernú dôležitosť vlastnej osoby.

Autizmus

Autizmus je vývojová porucha, ktorá sa prejavuje zhoršenou komunikáciou, sociálnou interakciou a predstavivosťou. Pre problémy s komunikáciou majú takéto osoby problémy aj pri vytváraní a udržiavaní vzťahov. Okrem spomínaných prejavov sú bežné aj fóbie, poruchy spánku a stravovania, výbuchy zlosti a proti sebe zameraná agresivita. Chýbajúca predstavivosť spôsobuje, že sa osoby s autizmom vedia venovať len obmedzenému množstvu stereotypných činností.

SkryťVypnúť reklamu

Bipolárna porucha

Bipolárna porucha je duševné ochorenie, ktoré je typické výkyvmi nálad a opakovaným striedaním manických a depresívnych epizód. Manické epizódy sú charakteristické nadnesenou náladou, zvýšenou energiou a aktivitou a depresívne zas skľúčenou náladou a zníženou energiou a aktivitou. Porucha sa v minulosti zvykla označovať ako maniodepresívna psychóza.

Narkolepsia

Narkolepsia je porucha spánku, ktorá sa prejavuje neovládateľnými záchvatmi spánku. Pacient je schopný zapať kedykoľvek a kdekoľvek, pričom záchvaty trvajú okolo 15 - 20 minút. Nočný spánok je naopak nepokojný a prerušovaný.

Fóbie

Fóbia je úzkostná porucha charakterizovaná bezdôvodným strachom z konkrétnych situácií. Úzkosť sa pri nej prejavuje väčšinou v dobre definovaných situáciách, ktoré nie sú bežne nebezpečné. Osoba, ktorá fóbiou trpí, sa takýmto situáciám snaží vyhýbať. Svoj nezmyselný strach si uvedomuje, nevie ho však potlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Obsesívno-kompulzívna porucha

Obsesívno-kompulzívna porucha sa vyznačuje vracajúcimi sa obsesívnymi myšlienkami alebo kompulzívnymi činmi. Obsesívne myšlienky sa v mysli pacienta opakovane objavujú v stereotypnej podobe. Sú takmer vždy znepokojivé a pacient sa im snaží (často neúspešne) odolávať. Aj keď sú nedobrovoľné a často odpudzujúce, pacient ich rozpoznáva ako svoje vlastné myšlienky. Ich účelom je zabrániť nejakej nepravdepodobnej udalosti, ktorá by poškodila pacienta alebo ktorú by sám zapríčinil, a postihnutý sa bojí, že by sa za iných okolností stala. Pacient väčšinou uznáva, že jeho konanie je nezmyselné a neúčinne sa mu pokúša brániť, pričom takmer vždy pociťuje úzkosť. Tá sa pri odpore voči impulzívnemu konaniu zhoršuje.

Disociatívne poruchy

Disociatívne poruchy sú spôsobené ťažkým psychickým stresom. Príznaky poruchy sa najčastejšie rozvinú ako reakcia na traumatickú životnú udalosť. Patria medzi ne strata pamäti, pocity oddelenia od seba, skreslené alebo nereálne vnímanie ľudí a vecí okolo seba. Osoba s touto poruchou zažíva nedostatok kontinuity medzi myšlienkami, spomienkami, prostredím, svojimi činmi a identitou.

SkryťVypnúť reklamu

Porucha sexuálnej identity

Poruchy sexuálnej identity sa zväčša začnú prejavovať ešte v detstve. Osoby, ktoré nimi trpia, sa nestotožňujú so svojím anatomickým pohlavím.

Dyslexia

Dyslexia patrí medzi poruchy učenia. Je to znížená schopnosť správne čítať aj napriek priemernej inteligencii. Ľudia, ktorí ňou trpia, často prečítajú slová inak, preskakujú ich alebo nie sú schopní porozumieť významu toho, čo prečítali.

Stravovacie poruchy

Poruchy príjmu potravy sa najčastejšie vyskytujú v období dospievania. Najrozšírenejšie z nich sú mentálna anorexia a mentálna bulímia. Anorexia je úmyselné znižovanie hmotnosti, vyvolané a udržiavané pomocou diét, nadmerným cvičením, užívaním liekov (hlavne preháňadiel) a zvracaním, pričom hmotnosť je väčšinou extrémne nízka. Bulímia sa prejavuje záchvatmi prejedania sa, po ktorom nasleduje zvracanie alebo nadmerné cvičenie. V tomto prípade je hmotnosť väčšinou normálna.

SkryťVypnúť reklamu

Schizofrénia

Schizofrénia je duševné ochorenie, ktoré ovplyvňuje správanie, myslenie a emócie. Výraz schizofrénia pochádza z gréckych slov schizó, čiže rozdeliť, a phrenos, čiže myseľ. Spôsobuje ho porucha činnosti mozgu. Časté sú pri nej myšlienkové ozveny, bludné a narušené vnímanie, halucinačné hlasy kritizujúce pacienta alebo diskutujúce o ňom v tretej osobe a poruchy myslenia. Mnohí mylne predpokladajú, že sa prejavuje rozdvojenou osobnosťou.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je progresívne degeneratívne ochorenie mozgu. Prejavuje sa postupnou stratou pamäti a rozumu v takej miere, že to ovplyvňuje každodenný život jedinca. Medzi najčastejšie príznaky patrí strata krátkodobej pamäti, dezorientácia v čase a mieste, ťažkosti s rečou a s vykonávaním známych činností, problémy s abstraktným myslením a podobne. Choroba postihuje hlavne starších ľudí, niekedy sa však môže začať už po 40. roku. Častejšie sa vyskytuje u žien a odhaduje sa, že na svete ňou trpí asi 20 miliónov ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Viac z Federicovej tvorby si môžete pozrieť na jeho Instagrame alebo webstránke.

Zdroje: federicobabina.com, dusevnezdravie.sk, psyche.sk, eduworld.sk, displus.sk

Prečítajte si tiež: 10 ojedinelých duševných porúch, ktoré sú desivé a zaujímavé zároveň Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu