Študent Matúš vďaka vlakom zadarmo precestoval takmer celé Slovensko. Nafotil úchvatné fotografie

Jeho fotky si požičali aj oficiálne stránky miest či primátori.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Kedysi sa venoval grafike, upravoval ľuďom fotky, robil fotomontáže a plagáty. Dnes cestuje po Slovensku krížom-krážom a dokumentuje to fotoaparátom. Na Facebooku a Instagrame má už Makbedrik tisícky priaznivcov. Jeho fotky obdivujú dokonca aj primátori slovenských miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

23-ročný Matúš Vavrek z Medzilaboriec sa venuje foteniu už štyri roky.

Jeho prvým fotoaparátom bol ultrazoom. Ešte počas štúdií v Žiline si jeho fotky na sociálnych sieťach zdieľali rôzni ľudia. Dokonca aj mestský profil si od mladíka požičal niekoľko fotografií.

SkryťVypnúť reklamu

A tak si Matúš začal od známych požičiavať zrkadlovku. Za krátky čas si kúpil svoju vlastnú. Dva mesiace na to začal s fotocestami, v rámci ktorých spoznal už takmer celé Slovensko.

Pôvodne mal v pláne navštíviť všetky krajské mestá, no úspech fotografií ho motivovali spoznávať Slovensko aj naďalej.

„Keď som mal Slovensko prejdené krížom krážom, rozhodol som sa dotiahnuť trate do konca. Precestované mám teda všetko, kam sa cez cestovné poriadky dostanete vlakom. Ale aj tie miesta, kam už vlaky jazdia len sporadicky,“ ozrejmil pre Fičí Matúš Vavrek, ktorého mnohí poznajú pod pseudonymom Makbedrik.

V súčasnosti má Matúš prejdených všetkých osem krajských miest a takmer všetky okresné mestá okrem Trebišova, Dunajskej Stredy a Revúcej. Od roku 2013 už navštívil viac ako sto miest či pamiatok. Za sebou má aj zopár kopcov a vodných nádrží. To všetko sa mu podarilo precestovať vďaka vlakom zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi si všetko plánoval, dnes cestuje skôr spontánne.

„Kedysi, keď som s cestovaním začínal, všetko som si písal na papier. Urobil som si plán, kedy mi ide vlak, aký typ to bude, kedy prestúpim na autobus, koľko budem mať času a podobne. V poslednej dobe cestujem spontánne, pozriem si možné spojenia a idem. Robím tak odvtedy, keď som si už plánovať cesty nestíhal. Písal som bakalárku a mal som na práci dôležitejšie veci,“ priznal sa študent Technickej univerzity v Košiciach a dodal, že plán na papier si robí len vtedy, keď ho čaká náročnejšia cesta.

Na potulky po Slovensku chodí prevažne sám. Vraj sa pritom dobre odreaguje. Na cestách však neraz stretne aj svojich fanúšikov či kamarátov. S niektorými sa videl aj viackrát, pričom išlo o neplánované stretnutia.

SkryťVypnúť reklamu

A ako vyzerá Matúšov železničný trip?

„Dajme tomu, že idem na vlak, vo vlaku sa poučím do školy, vystúpim, spravím si nejaké fotky a pokračujem ďalej. Medzi tým si zdriemnem alebo upravujem fotky a dávam ich priamo na Fejsbúk. Niektoré pamiatky v mestách si pozriem aj zvnútra. Na Slovensku je ešte veľa miest, kde som nebol. Popri škole a ostatných záležitostiach je dosť náročné navštíviť úplne všetko,“ vysvetlil Matúš, ktorý si svoje cesty vyznačuje na fotomapu.

Za svoju najobľúbenejšiu fotocestu považuje Španiu Dolinu.

Išlo vraj o úplne spontánny výlet. V Banskej Bystrici bola hmla, sem-tam sneh. Matúš sa autobusom vyviezol rovno pod kostol, no pre silnú hmlu nič nevidel.

„Bol som sklamaný, že mi to nevyšlo. Pomaly som sa prechádzal tým miestom a zbadal som mesiac. Bolo to také svetielko nádeje. Pozrel som sa na čas a telefón mi ukázal dostupné wifi. Ku podivu to bolo wifi z kostola. Tak som sa pomocou signálu k nemu priblížil, pozrel si mapu a vyšiel na haldu. Ten pocit prekvapenia z toho, čo som uvidel, bol úžasný,“ prezradil cestovateľský nadšenec, ktorý si z miesta urobil niekoľko obrázkov. Jeden z nich bol dokonca ocenený na výstave.

SkryťVypnúť reklamu

Sem-tam ostane Matúš niekde aj cez noc, aby si mohol urobiť ranné fotky.

„Podstatou mojich ciest je najmä to, že fotím, keď takmer všetci spia alebo vstávajú. Vtedy je ten pokoj, ranné východy slnka a oddych na nezaplatenie. Niekedy je mesto plné ľudí, no fotím tak, aby tam neboli. Je to technicky prácnejšie. Ako napríklad fotka z Košíc. Pozostáva z 36 fotiek. Ľudia chodili hore-dole, tak som okrem panorámy urobil aj fotky na vymazanie takzvaných duchov. Túto fotku nakoniec zdieľal aj samotný primátor,“ priblížil svoju prácu Matúš.

Tento rok vydal na popud jednej zo svojich fanúšičiek kalendár Tatry 2017. Okrem toho má aj vlastnú fotoknihu. Bohužiaľ, len v jednom exemplári. V budúcnosti by však chcel dať zhotoviť viac kusov aj pre svojich priaznivcov. Všetko vraj chce čas a peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Študent riadiacej výroby, ktorý precestoval už všetky aktívne železničné trate, by si chcel tento rok svoje výlety zopakovať. K tomu by chcel pridať zopár tratí, kde osobné vlaky chodia len sporadicky, takzvané pasívne trate. V pláne má urobiť aj tri videá.

„Jedno z nich bude obsahovať všetky fotografie z koncových zastávok na Slovensku. Deadline som si zatiaľ neurčil. Všetko čo robím, je v rámci voľného času, a ten je dosť pohyblivý. Pred polrokom som ešte nemal fotoaparát, ktorý dokázal nakrúcať videá. Preto to rozbiehanie vo videách bude pomalšie,“ povedal na záver východniar.

Keď budú videá také skvelé, ako Matúšove fotky, tak sa máme na čo tešiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu