Týchto 24 filmov bolo nakrútených podľa komiksovej predlohy a stali sa kultovými

Keď kreslené postavičky ožívajú a z bubliniek sa stávajú dialógy.

(Zdroj: ebay.com)

Marvel a DC sú najväčší vydavatelia komiksov na svete. Prvý z nich v 90. rokoch takmer zbankrotoval, druhý zas mal ohrozenú samostatnosť, keďže Marvel kedysi plánoval DC kúpiť. Dnes ide o komiksové kolosy, ktorých hrdinovia nežijú iba v časopisoch, veľké peniaze vynášajú najmä vo filmovom priemysle. Nebyť Marvelu a DC, kiná by veľkú časť roka nemali čo púšťať.

1. 300

ČSFD hodnotenie: 78 %

IMDB hodnotenie: 7.7

Komiks bol uverejnený ešte v roku 1998, filmová verzia bola uvedená do kín o osem rokov neskôr. Príbeh sa točí okolo bitky pri Termopylách z pohľadu kráľa Leonidasa.

Komiks kritizovali pre historickú nepresnosť a vyjadrenia postáv k homosexualite. Zaujímavosťou je, že komiks samotný bol inšpirovaný filmom zo 60. rokov.

Načítavám video...

2. Votrelec vs. Predátor

ČSFD hodnotenie: 55 %

IMDB hodnotenie: 5.6

Votrelec a Predátor sa dočkali mnohých prevedení, či už ako samostatné alebo spin-off filmy. Ich spoločné vystúpenie z roku 2004 je inšpirované komiksom, ktorý prvýkrát vyšiel v 1990.

Jeho dej sa odohráva na čerstvo kolonizovanej planéte, o ktorej dovtedy nebolo známe, že je obývaná hrôzostrašným predátorom. A tu sa zábava iba začína - toto hororové sci-fi je plné vnútorností, divných tekutín a vreskotu. Znechutenie divákov sa teda zrejme odrazilo aj na hodnotení.

Načítavám video...

3. Ant-Man

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Jeden z novších filmov zo sveta Marvel je na svete už niekoľko mesiacov, jeho prípravy sa však datujú jedenásť rokov dozadu. Presne v roku 2006 začali výberom režiséra a scenáristu.

Do roku 2011 už existovali tri skúšobné verzie scenára, nakrúcať sa začalo v auguste 2014. Muža so schopnosťou zmenšiť sa na miniatúrne rozmery, no pritom znásobiť svoje schopnosti, si zahral Paul Rudd.

Načítavám video...

4. The Avengers

ČSFD hodnotenie: 83 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Po neutíchajúcom úspechu približne 200 komiksov (či už pod titulom Avengers alebo spin-off série samostatných postáv) Marvel v máji 2008 oznámil skvelú správu - bude sa nakrúcať film.

Slávna zostava Iron Mana, Kapitána Ameriky, Hulka, Thora, Čiernej vdovy a Hawkeyea bola postavená proti zloduchovi Lokimu, ktorého sme snáď milovali viac ako celú "dobrú partičku" dokopy. Väčšina postáv sa už pritom objavila v samostatnom filme, niektoré naň ešte len čakajú. V poradí tretí film je plánovaný na rok 2018.

Načítavám video...

5. Batman začína

ČSFD hodnotenie: 86 %

IMDB hodnotenie: 8.3

Najznámejšia filmová sirota si získala fanúšikov už v roku 1939 komiksom s podtitulom "najlepší svetový detektív". Na rozdiel od ostatných známych postáv nie je výnimočný schopnosťami, ale skôr technikou a výbavou, ktorú používa.

Filmy sa od komiksov v mnohom líšia, tvorcovia si však preto hlavu nelámu - vyhovejú tak viacerým fanúšikom. Posledná trilógia s Christianom Baleom v hlavnej úlohe nadviazala temnejším spôsobom na filmy z 20. storočia.

Načítavám video...

6. Blade

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.1

Wesley Snipes ako polovičný upír vraždí svojich "bratov a sestry", aby zachránil ľudstvo. Blade je jediný, kto stojí medzi úplným zničením ľudskej rasy a jej zachránením.

V komikse sa prvýkrát objavil v príbehu s názvom "Draculova hrobka" v roku 1973. Blade sa nakoniec dočkal filmovej trilógie a v poslednom filme sa objavili aj Ryan Reynolds a Jessica Biel.

Načítavám video...

7. Catwoman

ČSFD hodnotenie: 36 %

IMDB hodnotenie: 3.3

Najhorší film a zároveň najhoršie filmové prevedenie komiksu vôbec. Talentovaná a sexy Halle Berry nemohla v živote urobiť nič horšie, ako nakrútiť tento film. Film získal 7 Zlatých malín a presvedčil fanúšikov, že by predsa len mali zostať verní kreslenej verzii.

Načítavám video...

8. Constantine

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 6.9

Film z roku 2005 sa snaží čo najhodnovernejšie napodobniť úspešný komiksový titul "Hellblazer." Hviezdne obsadenie, ponurá atmosféra a do detailov dotiahnutá zápletka prispela k tomu, že fanúšikovia na stránke ČSFD zaradili film na 89. priečku zoznamu najobľúbenejších filmov. Kritici popísali film ako spirituálny, pútavý, ale aj hlúpučký.

Načítavám video...

9. Daredevil

ČSFD hodnotenie: 52 %

IMDB hodnotenie: 5.3

Za slepým hrdinom stojí Marvel, ktorý mu v 60. rokoch dal červený kostým a zvýšenú silu zmyslov. Tento hrdina sa postaral o niekoľko filmov, televíznych seriálov a dokonca aj o vznik Ninja korytnačiek. Ben Affleck, najznámejší Daredevil, si vo filme strihol úlohu tragickej a rozvrátenej postavy, čo sa kritikom ani publiku veľmi nepáčilo.

Načítavám video...

10. Deadpool

ČSFD hodnotenie: 81 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Najzábavnejší komiksový hrdina na svete sa dočkal filmu minulý rok. Jeho úplné začiatky sa začali písať pred dvadsiatimi rokmi, keď si tvorcovia povedali, že uverejnia satirickú paródiu na všetko, čo im napadne.

Film v hlavnej úlohe s Ryanom Reynoldsom je podareným počinom a dokazuje, že komiksoví hrdinovia sa môžu vymykať všeobecným predstavám a zároveň pobaviť. Reynolds spravil dobre, že sa po prepadáku Green Lantern upísal tomuto projektu.

Načítavám video...

11. Doctor Strange

ČSFD hodnotenie: 79 %

IMDB hodnotenie: 7.8

Pomerne čerstvý film prekvapil obsadením aj vizuálmi. Osud Doktora bol predurčený hneď po autonehode, ktorá spôsobila, že nebol schopný vykonávať svoju prácu. Vydáva sa teda na cestu, na ktorej chce svoj cit v rukách získať späť.

Postupne trénuje mystické a bojové umenia, ovláda mocné kúzla a má skvelý závideniahodný plášť. Ak ste film nevideli a znesiete Benedicta Cumberbatcha, tak si ho rozhodne pozrite.

Načítavám video...

12. Fantastická štvorka

ČSFD hodnotenie: 56 %

IMDB hodnotenie: 5.7

Pamätáte si na Neviditeľnú ženu, Ľudskú fakľu, Gumového muža a Chodiacu skalu? Tak presne to je zostava Fantastickej štvorky.

V komikse aj vo filme boli postavy vystavené kozmickému žiareniu, ktoré ich zmenilo z obyčajných vedcov na superhrdinov. Komiks sa dočkal troch filmových spracovaní, jedno je horšie ako druhé.

Načítavám video...

13. Ghost Rider

ČSFD hodnotenie: 51 %

IMDB hodnotenie: 5.2

Možno málo ľudí vie, že Ghost Rider s Nicolasom Cageom je nakrútený podľa komiksovej predlohy. Jeho postava Johnny Blaze zapredala dušu diablovi, aby ochránila najbližších rodinných príslušníkov.

Film je zmesou naivných predstáv o svete neprirodzených bytostí a prehnanej grafiky, milovníci starších komiksoviek si však prídu na svoje.

Načítavám video...

14. Strážcovia galaxie

ČSFD hodnotenie: 81 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Chris Pratt si vo filme voľne pobehuje a kradne. Až kým neukradne vzácny artefakt, ktorý má nesmiernu moc. V tom momente sa spikne s medvedíkom čistotným, stromom, chodiacim výkladovým slovníkom a zelenou sexicou. Uvoľnenú atmosféru dopĺňa skvelá hudba.

Načítavám video...

15. Ja Frankenstein

ČSFD hodnotenie: 46 %

IMDB hodnotenie: 5.1

Žánrovo je film radený do fantasy, hororov, akčných filmov a thrillerov. Aaron Eckhart stvárnil monštrum Adama, rozhodnutého zachrániť svet pred skazou.

Pôvodnú grafickú novelu je v dnešnej dobe veľmi ťažko dostať, keďže sa distribuovala iba v USA a v nízkom náklade.

Načítavám video...

16. Maska

ČSFD hodnotenie: 73 %

IMDB hodnotenie: 6.9

Nezameniteľný Jim Carrey, množstvo hmoty na tvári a počiatky odvážnejších efektov vo filme. Maska je filmom plným grotesky, absurdity a chytľavých rytmov.

Komiks uzrel svetlo sveta v roku 1989 a s prestávkami vychádzal až do roku 2009. Medzi superschopnosti si nositeľ masky môže pripísať nadmernú elasticitu tela, biologickú manipuláciu či rozdvojenie.

Načítavám video...

17. Muži v čiernom

ČSFD hodnotenie: 79 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Kto by nemiloval ikonickú dvojicu Jay a Kay? Ich cesta sa začala v 90. rokoch vo vydavateľstve Malibu Comics.

Keď ich neskôr odkúpil Marvel, celá séria komiksov sa redigovala, vytlačila v modernejšom prevedení a aby toho nebolo málo, dočkala sa aj filmu. Ten mal taký úspech, že ním bol inšpirovaný zábavný park, videohry a mnohé reklamné spoty.

Načítavám video...

18. RED

ČSFD hodnotenie: 76 %

IMDB hodnotenie: 7.1

Krátka, iba trojdielna séria z roku 2003 a 2004 rozpráva príbeh agenta CIA na dôchodku. Možno si poviete, že na takomto niečom nie je nič nezvyčajné, lenže v tomto komikse je to inak.

Pokojný starec je vo vlastnom dome napadnutý zabijakmi, ktorých sa zázračne zbaví, a nezostáva iné, len sa vydať na lov. Šedivý Bruce Willis sa tvári ako záchranca sveta a stíha popri tom baliť úradníčku z dôchodkového oddelenia.

Načítavám video...

19. Sin City

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 8.0

Vo fiktívnom meste Basin City vládne extrémne vysoká kriminalita. Musí sa s tým vysporiadať jednotka SWAT, skorumpovaná polícia a občania sami.

Dej komiksu má trinástich hlavných častí, v dvoch filmoch spracovali zatiaľ len časť. V sérií flashbackov a temnom prostredí film pôsobí miestami strašidelným dojmom. Medzi fanúšikmi je však veľmi obľúbený a považovaný za klasiku, aj keď druhý na kvality jednotky nemá.

Načítavám video...

20. Spider-Man

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Pri filmových adaptáciách Spider-Mana vzniká veľká dilema - prečo sa točia stále nové verzie? A ktorá je najlepšia?

Prvá trilógia s Tobeym Maguireom sa rozhodne zapísala do pamätí komiksových fanúšikov, Po dvoch nevýrazných filmoch s Andrewom Garfieldom prichádza tento rok nový film, s úplne novým obsadením a dejom.

Načítavám video...

21. Suicide Squad

ČSFD hodnotenie: 66 %

IMDB hodnotenie: 6.3

Najočakávanejšia komiksovka minulého roku bola v konečnom dôsledku sklamaním. Hviezdne obsadenie, efekty, farebnosť a vhodne zvolený soundtrack nezachránili dojem nedotiahnutého filmu s čudným príbehom a väčšinou nudnými postavami.

Našťastie, celé to ešte zachraňoval zadok Margot Robbie a občasné podarené vtipy. V komiksovom stvárnení má Suicide Squad dve podoby, jedna je z roku 1959 a druhá z 1987.

Načítavám video...

22. Superman

ČSFD hodnotenie: 72 %

IMDB hodnotenie: 7.1

DC Comics úspešne odštartovalo Supermanovu kariéru v minulom storočí, konkrétne v roku 1933. Stal sa takým hitom, že na motívy komiksu vznikli rozhlasové hry, novinové prílohy a televízne programy.

Snímka "Muž z ocele" je jedným z mnohých pokusov o uvedenie komiksového hrdinu na filmové plátno. Z detských čias si možno pamätáte na seriál Smallville, ktorý je tiež natočený podľa komiksových motívov.

Načítavám video...

23. V ako Vendetta

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 8.2

V ako Vendetta je dystopický film z roku 2005. Dej je zasadený do neo-fašistického režimu Spojeného kráľovstva.

V je anarchista skrývajúci sa za maskou historickej postavy Guya Fawkesa, ktorý chce zvrhnúť vládu a je dokonalou temnou postavou s nezvyčajným životným osudom. Film bol úspešný nielen vďaka skvelému deju, ale aj Natalie Portman.

Načítavám video...

24. X-Men

ČSFD hodnotenie: 82 %

IMDB hodnotenie: 7.4

Klasika všetkých klasík má momentálne toľko adaptácií a taký prepletený dej, že si nedovolíme ho podrobne opisovať. Pod značkou Marvel sa komiks vydáva od 60. rokov vďaka Stanovi Leemu.

Tvorca Thora, Spider-Mana a iných chcel vytvoriť nový koncept príbehov, prepojiteľný s už existujúcimi komiksami a zaujímavou zápletkou. Povedal si teda, že postavy nazve mutantmi, ktorí sa ako superhrdinovia už narodili. Vyriešil tak niekoľko problémov naraz a zaslúžil sa o jednu z najznámejších filmových sérií.

Načítavám video...

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 4. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 127
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 12 453
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 9 307
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 273
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 6 010
 6. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 933
 7. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 608
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 184
 9. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 038
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 883

Téma: Fičíme na filmoch


Neprehliadnite tiež

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Dankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.