SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Týchto 24 filmov bolo nakrútených podľa komiksovej predlohy a stali sa kultovými

Keď kreslené postavičky ožívajú a z bubliniek sa stávajú dialógy.

(Zdroj: ebay.com)

Marvel a DC sú najväčší vydavatelia komiksov na svete. Prvý z nich v 90. rokoch takmer zbankrotoval, druhý zas mal ohrozenú samostatnosť, keďže Marvel kedysi plánoval DC kúpiť. Dnes ide o komiksové kolosy, ktorých hrdinovia nežijú iba v časopisoch, veľké peniaze vynášajú najmä vo filmovom priemysle. Nebyť Marvelu a DC, kiná by veľkú časť roka nemali čo púšťať.

1. 300

ČSFD hodnotenie: 78 %

IMDB hodnotenie: 7.7

Komiks bol uverejnený ešte v roku 1998, filmová verzia bola uvedená do kín o osem rokov neskôr. Príbeh sa točí okolo bitky pri Termopylách z pohľadu kráľa Leonidasa.

SkryťVypnúť reklamu

Komiks kritizovali pre historickú nepresnosť a vyjadrenia postáv k homosexualite. Zaujímavosťou je, že komiks samotný bol inšpirovaný filmom zo 60. rokov.

Načítavam video...

2. Votrelec vs. Predátor

ČSFD hodnotenie: 55 %

IMDB hodnotenie: 5.6

Votrelec a Predátor sa dočkali mnohých prevedení, či už ako samostatné alebo spin-off filmy. Ich spoločné vystúpenie z roku 2004 je inšpirované komiksom, ktorý prvýkrát vyšiel v 1990.

Jeho dej sa odohráva na čerstvo kolonizovanej planéte, o ktorej dovtedy nebolo známe, že je obývaná hrôzostrašným predátorom. A tu sa zábava iba začína - toto hororové sci-fi je plné vnútorností, divných tekutín a vreskotu. Znechutenie divákov sa teda zrejme odrazilo aj na hodnotení.

Načítavam video...

3. Ant-Man

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Jeden z novších filmov zo sveta Marvel je na svete už niekoľko mesiacov, jeho prípravy sa však datujú jedenásť rokov dozadu. Presne v roku 2006 začali výberom režiséra a scenáristu.

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 2011 už existovali tri skúšobné verzie scenára, nakrúcať sa začalo v auguste 2014. Muža so schopnosťou zmenšiť sa na miniatúrne rozmery, no pritom znásobiť svoje schopnosti, si zahral Paul Rudd.

Načítavam video...

4. The Avengers

ČSFD hodnotenie: 83 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Po neutíchajúcom úspechu približne 200 komiksov (či už pod titulom Avengers alebo spin-off série samostatných postáv) Marvel v máji 2008 oznámil skvelú správu - bude sa nakrúcať film.

Slávna zostava Iron Mana, Kapitána Ameriky, Hulka, Thora, Čiernej vdovy a Hawkeyea bola postavená proti zloduchovi Lokimu, ktorého sme snáď milovali viac ako celú "dobrú partičku" dokopy. Väčšina postáv sa už pritom objavila v samostatnom filme, niektoré naň ešte len čakajú. V poradí tretí film je plánovaný na rok 2018.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

5. Batman začína

ČSFD hodnotenie: 86 %

IMDB hodnotenie: 8.3

Najznámejšia filmová sirota si získala fanúšikov už v roku 1939 komiksom s podtitulom "najlepší svetový detektív". Na rozdiel od ostatných známych postáv nie je výnimočný schopnosťami, ale skôr technikou a výbavou, ktorú používa.

Filmy sa od komiksov v mnohom líšia, tvorcovia si však preto hlavu nelámu - vyhovejú tak viacerým fanúšikom. Posledná trilógia s Christianom Baleom v hlavnej úlohe nadviazala temnejším spôsobom na filmy z 20. storočia.

Načítavam video...

6. Blade

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.1

Wesley Snipes ako polovičný upír vraždí svojich "bratov a sestry", aby zachránil ľudstvo. Blade je jediný, kto stojí medzi úplným zničením ľudskej rasy a jej zachránením.

SkryťVypnúť reklamu

V komikse sa prvýkrát objavil v príbehu s názvom "Draculova hrobka" v roku 1973. Blade sa nakoniec dočkal filmovej trilógie a v poslednom filme sa objavili aj Ryan Reynolds a Jessica Biel.

Načítavam video...

7. Catwoman

ČSFD hodnotenie: 36 %

IMDB hodnotenie: 3.3

Najhorší film a zároveň najhoršie filmové prevedenie komiksu vôbec. Talentovaná a sexy Halle Berry nemohla v živote urobiť nič horšie, ako nakrútiť tento film. Film získal 7 Zlatých malín a presvedčil fanúšikov, že by predsa len mali zostať verní kreslenej verzii.

Načítavam video...

8. Constantine

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 6.9

Film z roku 2005 sa snaží čo najhodnovernejšie napodobniť úspešný komiksový titul "Hellblazer." Hviezdne obsadenie, ponurá atmosféra a do detailov dotiahnutá zápletka prispela k tomu, že fanúšikovia na stránke ČSFD zaradili film na 89. priečku zoznamu najobľúbenejších filmov. Kritici popísali film ako spirituálny, pútavý, ale aj hlúpučký.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

9. Daredevil

ČSFD hodnotenie: 52 %

IMDB hodnotenie: 5.3

Za slepým hrdinom stojí Marvel, ktorý mu v 60. rokoch dal červený kostým a zvýšenú silu zmyslov. Tento hrdina sa postaral o niekoľko filmov, televíznych seriálov a dokonca aj o vznik Ninja korytnačiek. Ben Affleck, najznámejší Daredevil, si vo filme strihol úlohu tragickej a rozvrátenej postavy, čo sa kritikom ani publiku veľmi nepáčilo.

Načítavam video...

10. Deadpool

ČSFD hodnotenie: 81 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Najzábavnejší komiksový hrdina na svete sa dočkal filmu minulý rok. Jeho úplné začiatky sa začali písať pred dvadsiatimi rokmi, keď si tvorcovia povedali, že uverejnia satirickú paródiu na všetko, čo im napadne.

Film v hlavnej úlohe s Ryanom Reynoldsom je podareným počinom a dokazuje, že komiksoví hrdinovia sa môžu vymykať všeobecným predstavám a zároveň pobaviť. Reynolds spravil dobre, že sa po prepadáku Green Lantern upísal tomuto projektu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

11. Doctor Strange

ČSFD hodnotenie: 79 %

IMDB hodnotenie: 7.8

Pomerne čerstvý film prekvapil obsadením aj vizuálmi. Osud Doktora bol predurčený hneď po autonehode, ktorá spôsobila, že nebol schopný vykonávať svoju prácu. Vydáva sa teda na cestu, na ktorej chce svoj cit v rukách získať späť.

Postupne trénuje mystické a bojové umenia, ovláda mocné kúzla a má skvelý závideniahodný plášť. Ak ste film nevideli a znesiete Benedicta Cumberbatcha, tak si ho rozhodne pozrite.

Načítavam video...

12. Fantastická štvorka

ČSFD hodnotenie: 56 %

IMDB hodnotenie: 5.7

Pamätáte si na Neviditeľnú ženu, Ľudskú fakľu, Gumového muža a Chodiacu skalu? Tak presne to je zostava Fantastickej štvorky.

V komikse aj vo filme boli postavy vystavené kozmickému žiareniu, ktoré ich zmenilo z obyčajných vedcov na superhrdinov. Komiks sa dočkal troch filmových spracovaní, jedno je horšie ako druhé.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

13. Ghost Rider

ČSFD hodnotenie: 51 %

IMDB hodnotenie: 5.2

Možno málo ľudí vie, že Ghost Rider s Nicolasom Cageom je nakrútený podľa komiksovej predlohy. Jeho postava Johnny Blaze zapredala dušu diablovi, aby ochránila najbližších rodinných príslušníkov.

Film je zmesou naivných predstáv o svete neprirodzených bytostí a prehnanej grafiky, milovníci starších komiksoviek si však prídu na svoje.

Načítavam video...

14. Strážcovia galaxie

ČSFD hodnotenie: 81 %

IMDB hodnotenie: 8.1

Chris Pratt si vo filme voľne pobehuje a kradne. Až kým neukradne vzácny artefakt, ktorý má nesmiernu moc. V tom momente sa spikne s medvedíkom čistotným, stromom, chodiacim výkladovým slovníkom a zelenou sexicou. Uvoľnenú atmosféru dopĺňa skvelá hudba.

Načítavam video...

15. Ja Frankenstein

ČSFD hodnotenie: 46 %

IMDB hodnotenie: 5.1

SkryťVypnúť reklamu

Žánrovo je film radený do fantasy, hororov, akčných filmov a thrillerov. Aaron Eckhart stvárnil monštrum Adama, rozhodnutého zachrániť svet pred skazou.

Pôvodnú grafickú novelu je v dnešnej dobe veľmi ťažko dostať, keďže sa distribuovala iba v USA a v nízkom náklade.

Načítavam video...

16. Maska

ČSFD hodnotenie: 73 %

IMDB hodnotenie: 6.9

Nezameniteľný Jim Carrey, množstvo hmoty na tvári a počiatky odvážnejších efektov vo filme. Maska je filmom plným grotesky, absurdity a chytľavých rytmov.

Komiks uzrel svetlo sveta v roku 1989 a s prestávkami vychádzal až do roku 2009. Medzi superschopnosti si nositeľ masky môže pripísať nadmernú elasticitu tela, biologickú manipuláciu či rozdvojenie.

Načítavam video...

17. Muži v čiernom

ČSFD hodnotenie: 79 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Kto by nemiloval ikonickú dvojicu Jay a Kay? Ich cesta sa začala v 90. rokoch vo vydavateľstve Malibu Comics.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ich neskôr odkúpil Marvel, celá séria komiksov sa redigovala, vytlačila v modernejšom prevedení a aby toho nebolo málo, dočkala sa aj filmu. Ten mal taký úspech, že ním bol inšpirovaný zábavný park, videohry a mnohé reklamné spoty.

Načítavam video...

18. RED

ČSFD hodnotenie: 76 %

IMDB hodnotenie: 7.1

Krátka, iba trojdielna séria z roku 2003 a 2004 rozpráva príbeh agenta CIA na dôchodku. Možno si poviete, že na takomto niečom nie je nič nezvyčajné, lenže v tomto komikse je to inak.

Pokojný starec je vo vlastnom dome napadnutý zabijakmi, ktorých sa zázračne zbaví, a nezostáva iné, len sa vydať na lov. Šedivý Bruce Willis sa tvári ako záchranca sveta a stíha popri tom baliť úradníčku z dôchodkového oddelenia.

Načítavam video...

19. Sin City

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 8.0

Vo fiktívnom meste Basin City vládne extrémne vysoká kriminalita. Musí sa s tým vysporiadať jednotka SWAT, skorumpovaná polícia a občania sami.

SkryťVypnúť reklamu

Dej komiksu má trinástich hlavných častí, v dvoch filmoch spracovali zatiaľ len časť. V sérií flashbackov a temnom prostredí film pôsobí miestami strašidelným dojmom. Medzi fanúšikmi je však veľmi obľúbený a považovaný za klasiku, aj keď druhý na kvality jednotky nemá.

Načítavam video...

20. Spider-Man

ČSFD hodnotenie: 75 %

IMDB hodnotenie: 7.3

Pri filmových adaptáciách Spider-Mana vzniká veľká dilema - prečo sa točia stále nové verzie? A ktorá je najlepšia?

Prvá trilógia s Tobeym Maguireom sa rozhodne zapísala do pamätí komiksových fanúšikov, Po dvoch nevýrazných filmoch s Andrewom Garfieldom prichádza tento rok nový film, s úplne novým obsadením a dejom.

Načítavam video...

21. Suicide Squad

ČSFD hodnotenie: 66 %

IMDB hodnotenie: 6.3

Najočakávanejšia komiksovka minulého roku bola v konečnom dôsledku sklamaním. Hviezdne obsadenie, efekty, farebnosť a vhodne zvolený soundtrack nezachránili dojem nedotiahnutého filmu s čudným príbehom a väčšinou nudnými postavami.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie, celé to ešte zachraňoval zadok Margot Robbie a občasné podarené vtipy. V komiksovom stvárnení má Suicide Squad dve podoby, jedna je z roku 1959 a druhá z 1987.

Načítavam video...

22. Superman

ČSFD hodnotenie: 72 %

IMDB hodnotenie: 7.1

DC Comics úspešne odštartovalo Supermanovu kariéru v minulom storočí, konkrétne v roku 1933. Stal sa takým hitom, že na motívy komiksu vznikli rozhlasové hry, novinové prílohy a televízne programy.

Snímka "Muž z ocele" je jedným z mnohých pokusov o uvedenie komiksového hrdinu na filmové plátno. Z detských čias si možno pamätáte na seriál Smallville, ktorý je tiež natočený podľa komiksových motívov.

Načítavam video...

23. V ako Vendetta

ČSFD hodnotenie: 80 %

IMDB hodnotenie: 8.2

V ako Vendetta je dystopický film z roku 2005. Dej je zasadený do neo-fašistického režimu Spojeného kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu

V je anarchista skrývajúci sa za maskou historickej postavy Guya Fawkesa, ktorý chce zvrhnúť vládu a je dokonalou temnou postavou s nezvyčajným životným osudom. Film bol úspešný nielen vďaka skvelému deju, ale aj Natalie Portman.

Načítavam video...

24. X-Men

ČSFD hodnotenie: 82 %

IMDB hodnotenie: 7.4

Klasika všetkých klasík má momentálne toľko adaptácií a taký prepletený dej, že si nedovolíme ho podrobne opisovať. Pod značkou Marvel sa komiks vydáva od 60. rokov vďaka Stanovi Leemu.

Tvorca Thora, Spider-Mana a iných chcel vytvoriť nový koncept príbehov, prepojiteľný s už existujúcimi komiksami a zaujímavou zápletkou. Povedal si teda, že postavy nazve mutantmi, ktorí sa ako superhrdinovia už narodili. Vyriešil tak niekoľko problémov naraz a zaslúžil sa o jednu z najznámejších filmových sérií.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
     2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
     3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
     4. Prehľad a automatizácia
     5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
     6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
     7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
     8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
     1. Trenčín potrebuje nový impulz!
     2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
     3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
     4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
     5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
     6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
     7. Prehľad a automatizácia
     8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
     1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 508
     2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 953
     3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 563
     4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 326
     5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 6 774
     6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 520
     7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 756
     8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 928
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

     Finančná skupina prežila dva roky s obrovskými dlhmi. Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.


     4 h
     Peter Schutz.

     Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


     6 h
     Kanadský hokejista Connor Bedard.

     Do kanadskej juniorskej zostavy sa pred osemnástkou dostanú len výnimoční.


     Nikola Baďová 10 h
     Ranný brífing SME

     Prečítajte si najdôležitejšie správy.


     1 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu