10 dôvodov, prečo Sherlock od BBC patrí medzi najlepšie seriály všetkých čias

Keď dva roky čakáte na tri epizódy, pretože sa to skutočne oplatí.

Minulý mesiac prišla BBC so 4. sériou dnes už kultového seriálu Sherlock. Od roku 2010 milióny divákov po celom svete hltali príbeh podivného súkromného detektíva a vojenského doktora, ktorý sa vrátil z Afganistanu. Táto dvojka spolu rieši zločiny v modernom Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka tomuto seriálu výrazne ožil dopyt po knihách sira Arthura Conana Doyla, tvorcu Sherlocka Holmesa, a herec Benedict Cumberbatch naštartoval svoju kariéru v Hollywoode. Prečo novodobý Sherlock z BBC patrí medzi najlepšie seriály všetkých čias?

SkryťVypnúť reklamu

1. Odohráva sa v súčasnosti

Veľkú časť mladého publika púta k seriálu práve jeho aktuálnosť a hojné využitie najmodernejších technologických prvkov. Sherlocka Holmesa na miesto činu už nepreváža brička, ale taxík, a tiež už neskúma odtlačky prstov, ale hľadá heslá do najstráženejších databáz.

Sherlock od BBC je detektív 21. storočia, ktorý používa smartfón a jeho vtipné SMSky sa nedajú zameniť so žiadnymi inými.

2. Benedict Cumberbatch

Downeyho Sherlock Holmes či americké Elementary sú len slabým odvarom v porovnaní so schopnosťou Benedicta Cumberbatcha znázorniť Holmesov geniálny úsudok a vnímavosť. A aj keď postava, ktorú hrá, pohŕda sentimentom či akýmikoľvek emóciami, dokáže vás rozosmiať alebo rozplakať jediným pohľadom.

Bonusom pre ženské publikum sú určite jeho priezračne modré oči, kučeravé vlasy a dokonalý vkus, ktoré menia predstavy o mužskej kráse a reprezentujú pravý britský sexepíl.

SkryťVypnúť reklamu

3. Priateľstvo Sherlocka a Johna Watsona

Napriek tomu, že Sherlockova chladná a analytická povaha nevidí zmysel v nadväzovaní medziľudských vzťahov, so svojím priateľom Johnom sú prakticky nerozluční. Jeho „verný doktor Watson“ o ňom nielenže píše blog, ale predovšetkým ho učí chápať ľudské emócie a v konečnom dôsledku z neho robí lepšieho človeka.

Po napätých scénach, v ktorých sa striedavo zachraňujú a ohrozujú zbraňami, sa zrazu usmievate nad ich nešikovným pokusom vyznať jeden druhému svoje priateľské city.

4. Dodržiava klasický námet

Napriek tomu, že dej seriálu sa odohráva v súčasnosti, scenáristi sa vo veľkej miere inšpirovali klasickými príbehmi z 19. storočia. Vzkriesili „diabolského“ psa Baskervillského aj Irene Adlerovú – jedinú ženu, ktorá dokázala prekabátiť Sherlocka Holmesa (Irene 21. storočia používa ale oveľa zmyselnejšie triky).

SkryťVypnúť reklamu

A ani novodobý Sherlock nemá problém sfalšovať vlastnú smrť, tento ale nepotrebuje Reichenbachské vodopády, postačí mu aj strecha londýnskej nemocnice.

5. Megafanúšikovská základňa

Fanklub Sherlocka Holmesa fakticky existuje už 120 rokov, no až fanúšikovia seriálu BBC doň priniesli nový rozmer fanatizmu. Na Tumblri tvoria jednu z najväčších blogových komunít, píšu sentimentálne „fanfictions“, vytvárajú si vlastné konšpiračné teórie alebo tvoria najrôznejšie formy umenia.

No v extrémoch (ne)prekvapivo vedie Ďaleký východ - v Číne vyšiel ľúbostný román založený na fiktívnom „vzťahu“ Sherlocka a Watsona, v Japonsku je Sherlock komiksovým hrdinom a v Kórei sa stal dokonca popovou hviezdou.

6. Každá séria má len 3 epizódy

Občas fanúšikov poteší aj špeciálna časť navyše. Ak ste si tento seriál chceli vždy pozrieť, no zatiaľ ste to neurobili, asi to bude len lenivosťou. Na pozretie jednej série vám stačí len 270 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Neobstoja ani argumenty, že jedna epizóda trvá hodinu a pol. Pohltí vás totiž tak, že úplne zabudnete na čas. Okrem toho máte dokonca šťastie, pretože nemusíte čakať 2 roky na ďalšiu sériu ako nešťastníci, čo seriál pozerajú už od začiatku.

7. Skvelí herci

Seriál sa môže pýšiť naozaj hviezdnym obsadením. Benedict Cumberbatch vyštudoval dve vysoké herecké školy a pravidelne hráva v divadlách klasické postavy ako napríklad Frankensteina či Hamleta. Kto ho nepozná ako Sherlocka, mohol ho vidieť vo filmoch ako Kód Enigmy, Doctor Strange či Star Trek, v Hobbitovi zas prepožičal svoj hlas a pohyby drakovi Smaugovi.

Martin Freeman získal obdiv najmä svojou postavou Hobbita, ale aj filmom Stopárov sprievodca galaxiou. A ich spoločný talent by sa v seriáli dal označiť aj ako herecký koncert.

SkryťVypnúť reklamu

8. Je to humorne desivé

Tvorcovia Sherlocka sa radi hrajú so všetkými žánrami, ktoré len môžu použiť, a tak tento seriál raz pripomína bujarú komédiu (Johnova rozlúčka so slobodou), inokedy temnú a dojemnú drámu (Sherlockova dilema, keď sa musí rozhodnúť, či zabiť brata alebo najlepšieho priateľa).

Vďaka skvelej dynamike seriálu sa ani za hodinu a pol nestihnete nudiť.

9. Sherlockove urážky

Sherlock je majstrom originálnych urážok, ktoré chŕli dôvtipne, pohotovo a s ľahkosťou. Nejednému milovníkovi seriálov už napadlo, aký skvelý slovný súboj by vznikol, keby sa ocitol v jednej miestnosti so Sheldonom Cooperom a Dr. Houseom.

Z jeho úst vyšli napríklad tieto hlášky

  • „Anderson, nerozprávajte nahlas, znižujete IQ celej ulice.”
  • „Vždy počujem „daj mi facku”, keď rozprávaš. Ale väčšinou ide o podtext.”
  • „Anderson, obráť tú svoju tvár inde, rozptyľuje ma.”
  • „Dobrý Bože, aké je to len v tých vašich zábavných mozočkoch? Musí tam byť taká nuda.”
  • „Ja ťa neurážam, ale opisujem.”

10. Výborná hudba

Sherlock má vlastný úžasný soundtrack, ktorý sprevádza každú epizódu - zakaždým v mierne obmenenej verzii. Stačí sa doň započúvať a hneď máte chuť rozbehnúť sa po hmlistých londýnskych uliciach a riešiť zločiny.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
Prečítajte si tiež: 12 severských krimi seriálov, ktoré sa oplatí vidieť Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu