Drogy od zubára a mäsiarsky album. 10 prekvapujúcich zaujímavostí o legendárnej skupine The Beatles

Žiadne zábavné ofiny v oblekoch. Beatles boli revolučnejší a geniálnejší, ako si myslíte.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Predstavovať kapelu Beatles určite netreba. Každý aspoň tuší, že jej členovia John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr dokázali v 60. rokoch vyvolať enormné šialenstvo, ktoré trvá až do dnešného dňa. Mohla za to prelomová hudba, ich bezstarostný zmysel pre humor aj špecifické osobnostné čaro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale aby ste pri pohľade na nich nevideli len štyri zábavné účesy, prečítajte si týchto 10 prekvapujúcich faktov, ktoré ste o Beatles pravdepodobne netušili.

1. Ich prví diváci boli prostitútky a opití námorníci

O Beatles je známe, že kariéru odštartovali v špinavých baroch v Hamburgu, kde sa všetko točilo len okolo troch vecí – sexu, drog a rock and rollu. Hrávali v obtiahnutých kožených nohaviciach, spali v miestnosti s rozmermi priemernej kúpeľne a každý deň stretávali prostitútky, transvestitov či gangstrov.

SkryťVypnúť reklamu

George napokon musel z Nemecka odísť kvôli neplnoletosti (mal ešte len 17 rokov). Onedlho ho nasledovali aj Paul McCartney a Pete Best, ktorých vyhodili za to, že sa pokúšali podpáliť kondóm v blízkosti ich obytnej štvrte. PS: Hamburg bolo údajne aj miesto, kde sa zrodili ich slávne „mop-top” účesy.

2. Pôvodne ich bolo päť. Jeden umrel a druhý dostal výpoveď

Predtým ako sa do skupiny pridal Ringo Starr, hral na bubny Pete Best, ktorý ale zameriaval svoju pozornosť viac na účes ako na hranie. Napokon sa s ním členovia kapely „rozlúčili" a čoskoro ho nahradil Ringo.

Piaty člen bol Stu Sutcliffe, Lennonov spolužiak výtvarného umenia. Jeho organizátorský talent priniesol ale kapele viac úžitku ako hra na gitare.

Počas koncertovania v Hamburgu sa kapelu rozhodol opustiť, aby dokončil štúdium. O rok na to, vo veku 21 rokov, nečakane zomrel na krvácanie do mozgu. Dodnes je označovaný ako „piaty Beatle”.

SkryťVypnúť reklamu

3. Svoj prvý album nahrali za jeden deň

Jeden z najúspešnejších albumov všetkých čias a zároveň ich debutový album nahrali iba za 12 hodín. Trvalo to od rána do večera, pričom pracovali aj cez obed - a po celú dobu pili len mlieko.

Hlavné vokály poslednej piesne Twist and Shout mal spievať John Lennon. Ten bol po 12 hodinách taký zachrípnutý, že z nej napokon urobil jednu z najlepších piesní tohto albumu. Platňa sa okamžite vyšplhala na prvú priečku a ostala tam 30 týždňov, až kým ju nevytlačil ich ďalší album With the Beatles.

4. Pieseň Yesterday vymyslel Paul v spánku

Melódiu k jednej z najčastejšie prespievaných piesní skomponoval McCartney v sne. Spočiatku sám seba obviňoval z plagiátorstva – mal totiž pocit, že podvedome ukradol dielo niekoho iného, a tak sa každého vypytoval, či tú melódiu ešte nepočuli. Keď si bol po pár týždňoch „výskumu” istý, že ju naozaj nikomu neukradol, začal vymýšľať text.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne sa pieseň volala Scrambled Eggs (Praženica), až kým nenapísali vhodnejšiu variantu. Yesterday bola tiež prvá pieseň, ktorú Paul odspieval na pódiu sám, bez pomoci ostatných členov.

Načítavam video...

5. Za svoj prvý zážitok s LSD vďačia zubárovi

V roku 1965 boli John a George na večeri u ich zubára. Pri odchode ich ešte prinútil, aby ostali na kávu. To ale netušili, že je „ochutená” vtedy ešte experimentálnou drogou LSD.

„Skazený zubár”, ako ho neskôr nazvali, si údajne myslel, že LSD je afrodiziakum, a chcel vo svojom dome usporiadať orgie. Po tomto zistení beatlesáci odišli, no účinky drogy na seba nenechali dlho čakať.

George svoju prvú LSD skúsenosť popísal ako „koncentrovanú verziu toho najlepšieho pocitu, ktorý kedy mal”. Pravdepodobne k tomu ale neprispel zážitok z výťahu, v ktorom si vďaka halucináciám mysleli, že sa rútia rovno do pekla.

SkryťVypnúť reklamu

6. Stanica BBC zakázala štyri ich piesne pre „nevhodné” slová

V mierne psychedelickom songu I Am The Walrus nájdeme tie najbizarnejšie kombinácie slov, ako napríklad „krupicová sardinka vylieza po Eiffelovej veži” alebo „Sedím na kukuričných lupienkoch, čakajúc na dodávku”.

Nejde o žiadne hlboké metafory, ako by si niekto mohol myslieť. Tento song totiž napísal Lennon pre fanúšikov, ktorí v ich piesňach neustále fanaticky nachádzali „skryté významy”.

Najznámejšia britská stanica BBC túto pieseň zakázala hrať pre slová „pornografická kňažka” a „nohavičky”. Medzi nepovolenými piesňami sa ocitli tiež Fixing a Hole, Lucy in the Sky with Diamonds a A Day in the Life pre údajný drogový podtón. V súčasnosti by sa pravdepodobne práve takéto piesne dostali do éteru ako prvé.

SkryťVypnúť reklamu

7. Beatles boli prvou kapelou v histórii, čo usporiadala koncert na štadióne

S narastajúcim množstvom Beatle-maniakov sa zvyšovala aj potreba väčších koncertných priestorov, a tak manažéri usporiadali vystúpenie na Shea Stadium v New Yorku. Tento koncert mal od začiatku nádych katastrofy – publikum tvorili zväčša omdlievajúce fanúšičky, ktoré síce boli vzdialené od pódia niekoľko desiatok metrov, no ich vreskot prehlušil aj hudobné nástroje.

Ohlušení chrobáci len matne tušili, čo hrajú, no najťažšie to mal bubeník Ringo. Orientoval sa vraj iba podľa toho, ako si hlavní speváci pred ním podupkávali nohou do rytmu.

8. Beatles vydali „mäsiarsky album“

V roku 1966 vyšla v Amerike platňa s názvom Yesterday and Today, obsahujúca mix skladieb, ktoré boli na predošlých albumoch vynechané. Dvorný fotograf Beatles sa rozhodol nafotiť ich pre album „menej tradične“. Na obale sa napokon objavili v mäsiarskych plášťoch, pózujúc s časťami detských bábik a kúskami surového mäsa.

SkryťVypnúť reklamu

Údajne to malo symbolizovať šialenstvo Beatlemánie, ktorá už začala pripomínať nové náboženstvo. Fotograf chcel takto fanúšikom pripomenúť, že Beatles nie sú žiadni anjeli, ale ľudia z mäsa a kostí. Platňa sa pôvodne predávala za 4 doláre, no dnes má cenu približne 12-tisíc dolárov.

9. Znak „diabolských rohov” sa prvýkrát objavil v ich animovanom filme

Beatles patrili medzi prvých hudobníkov, ktorí priniesli hlavný symbol rockovej hudby – vystretý ukazovák a malíček. Toto gesto však paradoxne nerobili oni, ale ich kreslené verzie v animovanom filme „Yellow Submarine”, ktorému poskytli svoju hudbu.

V 60. rokoch ale nebolo isté, čo presne toto gesto znamená; niektorí ho považovali za znak diabla a satanizmu, iní ho interpretovali ako sladké „I love you”.

SkryťVypnúť reklamu

10. V rebríčku Billboard Hot z roku 1964 obsadili ich piesne prvých 5 miest

V apríli 1964 dosiahli Beatles historický rekord, keď sa ich piesne umiestnili v prestížnom americkom rebríčku na prvých piatich miestach. Tento monopol im zaistili songy Can't Buy Me Love, Twist and Shout, She Loves You, I Want to Hold Your Hand a Please Please Me.

Odvtedy sa k tomuto úspechu najviac priblížil 50 Cent, ktorý mal svoje hity na prvých troch miestach. V rebríčku mali Beatles celkovo 12 piesní, čo by stačilo aj na vytvorenie nového albumu.

Prečítajte si tiež: Kráľ Henrich VIII. bol viac ako len vrah manželiek. Tieto zaujímavosti ste o ňom možno nevedeli Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu