SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

10 najlepších slovenských knižných blogov alebo čo vznikne, ak milujete čítanie a písanie zároveň

Čítajte, čítajte, čítajte... nielen knihy, ale aj blogy o nich.

(Zdroj: flickr.com)

Knižné červy

kniznecervy.sk

Prvotný dojem: Jednoduchý blog so skvelými titulkami článkov

V čom blog vyniká: "Dala som si predsavzatie, že žiadna recenzia nebude vyslovene negatívna," hovorí autorka blogu Radka. Jej recenzie to potvrdzujú, veď keď hociktorú rozkliknete, budete očarení. Pri Radkiných príspevkoch to začína skvelým titulkom, pokračuje dokonalým predostrením myšlienky a končí tak akurát, bez zbytočných dodatkov a obkecov. Platí to pri všetkých žánroch, ktoré sú na blogu zrecenzované - od trilerov až po young adult.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na blogu sa nachádza aj rubrika ,,Ako sa stať spisovateľom“, kde nájdete rôzne rady a tipy. "Dúfam, že aspoň trochu pomôžu všetkým, ktorí snívajú o kariére spisovateľa. Začínajúci autori môžu na stránke uverejniť aj svoje prvé diela alebo informácie o vydaní knihy," dodáva autorka.

Čo sa dá zlepšiť: Autorka neprispieva tak často, ako by si čitateľ prial. Jeden až dva články za mesiac neprilákajú veľké publikum a hlavne nedonútia človeka klikať na blog pravidelne.

Malý pampúch

pampuch.sk

Prvotný dojem: Už ako hovorí podnadpis - ide o čitateľský denník. Čo si však všimnete o sekundu neskôr, je zameranie na recenzie detských kníh.

V čom blog vyniká: Po tom, čo Alžbeta na internete našla žalostne málo informácií o detských knihách, učinila zásadné rozhodnutie. Založila si čitateľský denník a písala o knihách, ktoré si prečítala s dcérkou.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom blogu je hneď niekoľko vecí: "Chcem pomôcť pri výbere knihy pre deti. V kníhkupectvách je totiž veľké množstvo kníh, často neprehľadne uložených, a človek sa zapotí, kým nájde niečo skutočne dobré." Malý pampúch si tak ide prvú ligu knižného blogovania a nič ho nezastaví.

Profesionalitu a zodpovedný prístup autorky vidno na upravenom a jasnom texte, pravidelnom prispievaní a krásnych fotkách, ktoré texty dopĺňajú. Blog poteší nielen rodičov, ale aj ostatných dospelých, ktorí sa potrebujú preniesť do detských čias.

Čo sa dá zlepšiť: Blog je vedený veľmi zodpovedne, príspevky sa neobjavujú len preto, že musia, a autorka potvrdzuje, že ani rodinné povinnosti nemusia človeka zbaviť koníčku. Škoda len, že ten koníček nepraktizuje Alžbeta denne. Takéto recenzie by sme čítali aj celý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Monicqa

monicqa.sk

Prvotný dojem: Profesionálny blog s dokonalou grafikou a veľmi zaujímavými článkami.

Čím blog vyniká: Monika samu seba popisuje ako "geekgirl, ktorá miluje slovenčinu, knihy, Apple a sociálne siete." Toto všetko nájdete aj na jej blogu, výnimočným hlavne nápaditosťou článkov, neobohranými témami a bravúrnymi recenziami.

Ale pekne po poriadku. Faktom je, že Monika sa venuje nielen blogovaniu, ale aj copywritingu, jazykovej korektúre a tvorbe webstránok. Znalosti z týchto oblastí jej pomáhajú tvoriť kvalitné články plné zaujímavých a jasne formulovaných myšlienok.

Čo sa recenzií týka, Monika sa nenecháva zviesť prvotným dojmom, ale knihu poriadne rozoberie, zamýšľa sa nad jej odtienkami a potom to všetko zo seba vydá von v podobe recenzie. Monika si nekladie servítku pred ústa, no ani sa nesnaží umelo zhodnotiť knihu. Recenzie sú plné skvelých postrehov, bystrých názorov a overených informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa dá zlepšiť: Momentálne je blog plný nových recenzií, čo vôbec nie je zlé. Žiada sa však vrátiť k článkom na rôzne témy, rozhovorom a možno aj osobným skúsenostiam, ktorých má autorka habadej. Blog by to ešte viac ozvláštnilo.

Daydreamer's World

the-fluffer-nutter.blogspot.sk

Prvotný dojem: Tento blog rozhodne patrí dievčaťu, ktoré miluje knihy a fotenie.

Čím blog vyniká: Dizajn blogu je spojením jednoduchosti a dievčenskej nevinnosti. Chlapcov asi neosloví, ale v zásade neurazí nikoho.

Ak po kliknutí na odkaz máte dojem, že pôjde prevažne o literatúru pre mládež, tak tušíte správne. Vôbec to však nevadí, autorka sa tak zameriava na určitú skupinu čitateľov a nemieša svoje obľúbené žánre s niečím, čo by možno bez blogu vôbec neprečítala. "Keď nezdieľam na blogu svoj názor, tak nadšene píšem o mojich obľúbených postavách. V oboch prípadoch používam nadšený tón, na ktorý sa ľudia sťažujú, lebo ich ním vraj "oblbujem" a oni si potom tie knihy chcú hneď prečítať."

SkryťVypnúť reklamu

Moon, ako na blogu autorka vystupuje, búra všeobecnú mienku o slovenskej blogovej sfére, a vôbec sa pri tom nezapotí. "Chcem nájsť určitú rovnováhu medzi recenziami a článkami, čiže v pondelok je "recka" a v piatok článok. Veľa blogov je zahltených recenziami, no ja ten svoj beriem skôr ako magazín - snažím sa hovoriť pravidelne aj o nejakej téme, aby som si s čitateľmi mohla pokecať," popisuje s nadšením. Ak si aj vy myslíte, že knižné blogy sú len o recenziách, rozhodne na Daydreamer's World kliknite.

Čo sa dá zlepšiť: Keby na blogu boli výlučne články o knihách, patril by medzi elitu. Tým, že autorka využíva blogový priestor aj na vyjadrenie názorov na spoločenské témy a tiež vyjadrenie náhodných nápadov, knihy ustupujú do úzadia.

SkryťVypnúť reklamu

Jej myšlienky sú originálne a majú hlavu a pätu, blogu by však mohlo prospieť nepísať o osobných problémoch. Aj keby to znamenalo nepridať článok v stanovený deň.

Universe of Wonderful Books

universeofwonderfulbooks.blogspot.sk

Prvotný dojem: Veľa, veľa bielej...A potom som sa zamilovala.

Čím blog vyniká: Prvé, čo si človek všimne, je rozprávkovo pôsobiaci dizajn. Bočný panel obsahuje len najdôležitejšie veci, jednotlivé prvky sa nebijú a zapadajú do konceptu blogu. Autor sa vyhral aj s rozdelením recenzií a rubrík. Jediné, čo sa podobá aj na zopár ďalších blogov na zozname, je kombinácia anglických a slovenských pojmov, prípadne skomoleniny (random posty).

Adriánove príspevky sa, našťastie, nezameriavajú iba na recenzie kníh. Obľúbenou zložkou sú napríklad Špecy kecy, kde sa venuje všeličomu od odhaľovania zákulisia jeho príbehov po porovnania najškaredších možných obálok sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti Universe of Wonderful Books nenudí, nie je príliš detinský a ak nepoteší slovom, tak poteší skvelými obrázkami. Od šestnásťročného autora sa neočakáva, že bude písať o zložitých vzťahoch na pozadí ruskej revolúcie. Adrián obľubuje fantasy, na blogu však nájdete aj recenzie dystopických a dievčenských románov. Za originálnosť je to 10/10, nie je čo vyčítať.

Čo sa dá zlepšiť: Pokrok sa dá dosiahnuť najmä pri recenziách. Tak, ako je pri slovenských knižných blogoch zvykom, autori uvádzajú na začiatku recenzií voľne dostupné, nepotrebné informácie. Ak dokáže autor kreatívne prepojiť nezaujímavé fakty s jeho názorom, prípadne to úplne vynechať, jeho recenzie budú výstavnými kúskami.

Lyn_von_Nighlight

lyn-von-nightlight.blogspot.sk

Prvotný dojem: Články vyzerajú veľmi zaujímavo, autorka píše na základe nadobudnutých skúseností a na nič sa nehrá.

SkryťVypnúť reklamu

Čím blog vyniká: Obrovskou výhodou tohto blogu je angažovanosť autorky, čo sa písania, editovania a vydávania kníh týka. Články sú zaujímavé a klikne na ne aj človek, ktorý by normálne knižný blog nevyhľadával. "Pokiaľ mám obdobie sucha a nebaví ma písanie, nepíšem, lebo zrejme by to nikoho nebavilo čítať. Píšem v prvom rade vtedy, keď mám čo povedať," vyjadrila sa Majka pre Fičí.

Zameranie na Young Adult literatúru je do oči bijúce, autorka však strieda historické, fantasy a romantické diela. Ako sama hovorí: "Príspevky nejako výrazne meniť nechcem. Aj naďalej sa plánujem zameriavať na knihy a písanie. Iba sem-tam do toho šupnem článok z iného súdka."

Pri nerecenzných článkoch sa Majka snaží čo najpresnejšie opísať problém a svoj názor podkladá skúsenosťami. Témy na jej blogu sú rôzne, no spomedzi všetkých vyniká práve jedna rubrika. "Prešla som už veľa blogov, ale zatiaľ som podobné články o písaní nikde nevidela. Väčšinou sa týkajú mojich pokrokov v písaní, ale taktiež v nich hovorím o tom, ako čo najrýchlejšie prekonať autorský blok, o prepisovaní, o rozvíjaní nápadu, a podobne," povedala o rubrike Večný kolobeh písania.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa dá zlepšiť: Obrovskou slabinou je dizajn. Jedným slovom - NIE. Kombinácia farieb je skvelá, pozadie neťahá oči a aj fotky pekne ladia, ale hlavička… Povedzme, že pôsobí ako výtvor škôlkara. Vôbec z nej nie je jasné, že ide o knižný blog, a keď už hlavička nepomôže, tak názov detto.

Čitateľov by rozhodne prilákalo aj sprehľadnenie recenzií, ako aj ich skrátenie (čo sa dá dosiahnuť napríklad úplným odstránením informácií ako vydavateľstvo, počet strán, atď.)

Orvokki‘s blog

orvokki.sk

Prvotný dojem: Mamičkovský blog plný detských a knižných záležitostí.

Čím blog vyniká: Začiatky blogu boli všelijaké, o čom hovorí aj autorka Barbora, na blogu Orvokki: "Spočiatku bol blog len experiment bez jasnejšieho cieľa. Chcela som si uchovať spomienky na svoj Erasmus pobyt, road-trip na sever Európy a nejaké akcie, ktoré ma zaujali. Že sa blog premení najmä na knižný, som v tej chvíli vôbec netušila."

SkryťVypnúť reklamu

Recenzie na tomto blogu sú rôznorodé, nájde sa tu najmä divoká kombinácia severskej a young adult literatúry. Tá má podľa Barbory ukázať mladým, že nielen knižky o vzťahoch a tínedžerských problémoch sú pre nich dobré. Okrem toho sú recenzie doplnené o krátke výjavy z Barborinho života, čo dodáva autentickosť a tvorí pozadie k príbehu diela.

Ak vás zaujalo spomínané cestovanie, tak toho nájdete na blogu tiež dosť. V prepojení s knihami sa tu nachádza napríklad článok o návšteve autora Samuela Bjorka alebo Barborine dovolenkové čítanie doplnené krásnymi (nielen) letnými fotkami.

Čo sa dá zlepšiť: Články sú písané úhľadne a majú pointu, občas sa však autorke "pokĺzne" ruka a uverejní články s chybami. Dôvodom môže byť aj to, že žije v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Prázdna strana

v-a-k-a-t.blogspot.sk

Prvotný dojem: Skvelý pomer medzi recenziami a inými článkami, ktoré sú veľmi originálne. Dopĺňa to dokonalá grafika.

Čím blog vyniká: Článok musí zaujať titulkom. Na tomto blogu platí, že klasické názov diela + autor neuvidíte, naopak narazíte na zaujímavý titulok, ktorý buď prezrádza čo-to z deja, alebo ponúka zamyslenie.

Autorka sa rada hrá s humorom, gifmi a slovnými hračkami. Hojne využíva fotografie, videá, heštegy, píše len o tom, čo ju baví, a toto nadšenie cítiť priam z každého kúska jej blogu: "Svoju dušu som neupísala diablovi (čítaj ako *nemám dohodnutú spoluprácu so žiadnym vydavateľstvom*), vďaka čomu môžem písať o takých knihách, akých chcem len ja. Áno, knihy zadarmo sú veľmi lákavé, ale moja hrdosť mi nedovolila predať „imaginárnu moc“ nad mojimi príspevkami niekomu inému, a tak sa snažím hlavne písať o neokukaných, z väčšej časti anglických, knihách."

SkryťVypnúť reklamu

Rea učinila veľmi dobre, jej blog je plný hodnotných recenzií, trefných názorov a noviniek z knižného sveta, o ktorých by ste sa možno bez nej ani nedozvedeli. Aj preto o sebe hovorí toto: "Som niečo ako knižná superhrdinka, ktorá nenápadne a z úzadia robí zo sveta lepšie miesto. A to práve cez odporúčané knihy."

Či sa dá zlepšiť: Prázdna strana je ako droga, citová záležitosť, prvý hryz dlho očakávaného jedla. Andrea robí všetko ako najlepšie vie, ide jej to, a my len dúfame, že jej to vydrží ešte pekne dlho.

My World of Books

domco-books.blogspot.sk

Prvotný dojem: Tento blog: 1. vyzerá úžasne, 2. číta sa rýchlo, 3. nerieši zbytočnosti

Čím blog vyniká: Dominikove recenzie sú písané s talentom, prehľadom a poriadnou dávkou kritiky. Hoci sa v poslednej dobe zameriava iba na ne, v archíve blogu nájdete aj tematické články alebo súhrny kníh, ktoré sa pripravujú.

SkryťVypnúť reklamu

Blog je prehľadný, jeho téma je jasná a z článkov čitateľ hneď vycíti, aká osobnosť sa skrýva za menom autora. Keďže Domink je študentom žurnalistiky, prenáša svoje skúsenosti a detailnosť aj na blog - či už ide o dizajn alebo formát príspevkov.

Čo sa dá zlepšiť: Blog iba o recenziách začne časom nudiť. Bolo by skvelé, keby sa blog dostal do čias najväčšej slávy, a teda čias, keď mnoho článkov riešilo knižné novinky, porovnanie postáv alebo pojem bestseller.

Inferno na Polici

youtube.com/user/InfernoNaPolici

Prvotný dojem: Z blogu sa stal vlog. Škoda. Jedno video mesačne však nikoho nezabije, a je minimálne päťdesiatpercentná šanca, že sa pri ňom nasmejete.

Čím blog vyniká: Videá sú graficky veľmi podarené, hudba v pozadí je vhodne zvolená a okrem drobných strihových kiksov nič neprekáža.

SkryťVypnúť reklamu

Lenka je hejter, ako sa patrí. Božská kritika v jej podaní znamená robiť tie najlepšie videá plné najhorších možných kníh. Či už si pozriete Exploitedovo básnické peklo alebo O troch fúriách a iných katastrofách, nebudete sklamaní. Vďaka týmto videám sa môžeme na recenziách zasmiať a nebáť sa skritizovať známe i menej známe diela.

Doplnenie recenzií hudbou, obrázkami a vtipnými scénkami z filmov je tretím a posledným bodom, ktorý z blogu robí nápad za milión.

Čo sa dá zlepšiť: Niekedy to autorka silí, akoby vnucovala negativitu divákovi. Dobré body alebo časti recenzií sú spomenuté len okrajovo, ak sa však cez to prenesiete, dokážete prežiť aj negativitu na margo vašej obľúbenej knihy.

Prečítajte si tiež: 7 appiek, ktoré by mal mať v smartfóne každý milovník kníh Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
     2. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
     3. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
     4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
     5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
     6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
     7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
     8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
     1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
     2. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
     3. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
     4. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
     5. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
     6. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
     7. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
     8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
     1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 723
     2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 347
     3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 924
     4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 389
     5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 005
     6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
     7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 277
     8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 171
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu