Radšej si zaklopem: Prečo klopeme na drevo, keď chceme odvrátiť nešťastie?

Aká je história povery, ktorá existuje takmer na celom svete?

Koľkokrát ste si už v živote "zaklopali na drevo", keď ste nechceli, aby sa vám stalo niečo nepríjemné či zlé? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo to vlastne robíte?

Táto povera je súčasťou špeciálneho druhu mágie, pre ktorý slovenčina nepozná názov. V angličtine sa nazýva apotropaic magic - je to mágia, ktorá má moc zabrániť vplyvu zla či zlej moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia odpradávna uctievali stromy - využívali ich pri rôznych obradoch či rituáloch. Podľa apotropaic magic už starodávne germánske kmene verili, že stromy a drevo sú sídlom dryád - lesných nýmf, ktoré tak privolajú na svoju ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Na drevo sa klope vo viacerých krajinách sveta a nie všade to prebieha rovnako:

Rusko, Poľsko a Česko

V Rusku a Poľsku ľudia klopú na nefarbené drevo, aby sa vyhli nešťastiu. V Česku okrem toho klopú aj na vlastné zuby, aby mal rituál silnejší efekt.

Taliansko

Taliani neklopú na drevo, ale na železo. Hovoria tomu tocca ferro a robia tak vtedy, keď niekto spomenie smrť.

Španielsko

Španieli robia rituál tocar madera vtedy, keď chcú, aby niečo dobré pokračovalo. Hovoria pri tom Ha ido bien toda la semana y, toco madera, seguirá bien el fin de semana. V preklade to znamená Bolo to dobré celý týždeň a keď sa dotknem dreva, bude to dobré aj cez víkend.

Irán

Obyvatelia tejto ázijskej krajiny sa najviac boja diabla a prekliatia. Klopaním na drevo sa uisťujú, že drevo odrazí preč zlých duchov. Hovoria pri tom vetu Bezan-am be takhteh, cheshm nakhoreh, čo v preklade znamená Klopem na drevo, aby ma to ochránilo od prekliatia.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunsko a Bulharsko

Rumuni sa klopaním na drevo zbavujú nešťastia a hovoria pri tom a bate în lemn. Podobne ako v Bulharsku, aj v Rumunsku sa klope na všetky drevené predmety okrem stola.

India

V Indii sa klopaniu na drevo hovorí Nazar na lag jaaye a Indovia ho robia, keď nechcú, aby sa od nich odvrátilo šťastie.

Indonézia a Malajzia

V týchto dvoch krajinách sa klope na drevo vtedy, keď niekto iný hovorí niečo zlé. V Indonézii pri tom hovoria amit-amit a v Malajzii choi a okrem dreva si potom zaklepú aj na vlastné čelo.

Prečítajte si tiež: Viete, odkiaľ pochádza znak mieru či hákový kríž? Tieto symboly mali kedysi úplne iný význam Čítajte 

Zdroje: Scoopwhoop, Mentalfloss, Refinery29

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu