Benátsky karneval je oproti týmto zvykom nuda. Vyberte sa na pohreb sardinky či pomarančovú vojnu

Aj takto sa oslavujú fašiangy v Európe.

(Zdroj: Pixabay.com)

Pohreb sardinky na Tenerife (Kanárske ostrovy)

Karneval na ostrove Tenerife sa prirovnáva k tomu najznámejšiemu na svete v Riu de Janeiru. Podujatie trvá presne štrnásť dní. Vtedy celé mesto oslavuje, pretože Španieli pokladajú fašiangy za jedny z najdôležitejších osláv v roku. Nechýbajú pestré masky a sprievody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po meste chodia hudobníci s gitarami, ktorých ľudia prezývajú Las Murgas. Tí chodia po meste a spievajú satirické piesne na ich súčasnú situáciu v politike.

Po štrnástich dňoch sa karneval ukončuje pohrebom sardinky. Obyvatelia mesta ju nesú na pláž k moru s plačom a smútkom v očiach. Tam ju upália a následne karneval vrcholí obrovským ohňostrojom. Celú parádu si môžete užiť od 19. februára do 5. marca.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Multi-kulti v Berlíne (Nemecko)

Ak človek spomenie párty v Nemecku, tak si asi každý z nás predstaví techno. Raz v roku vie byť aj Berlín úplne iným mestom, za aké ho všetci pokladajú. Deje sa tak už od roku 1996, kedy si obyvatelia hlavného mesta povedali, že si zorganizujú Karneval kultúr.

O Berlíne je dobre známe to, že je to multikultúrne mesto, kde žijú Afričania, Aziati, Arabi či Turci. Hlavnou myšlienkou bolo, aby sa všetky kultúry v jeden deň stretli a oslavovali spoločne. Odhaduje sa, že každý siedmy obyvateľ Berlína nie je Nemec.

Pomarančová vojna v Ivrei (Taliansko)

Španieli majú sviatok, keď sa ľudia obhadzujú paradajkami, a v talianskom kraji Piemont, konkrétne v meste Ivrea, sa počas fašiangov obhadzujú pomarančmi. Tento zvyk má korene v 19. storočí, kedy v Piemonte prebiehali napoleónske vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa ľudia poobhadzujú pomarančami a sú všetci oranžoví, vtedy sa môže začať pravá zábava. Ľudia si obliekajú dobové oblečenie a chodia do ulíc s hudobnými nástrojmi. Pomarančová vojna sa koná 26. februára.

Načítavam video...

Upaľovanie čarodejnice v Rumšiškėse (Litva)

Fašiangy patria v litovskom kalendári medzi najdôležitejšie udalosti v roku. Oslavuje ich celá krajina. Hlavným bodom programu je upaľovanie čarodejnice, ktorá je symbolom konca zimy.

Najväčšia oslava sa uskutočňuje v Rumšiškése, kde sa po upálení stretne dvadsať folklórnych skupín. Všetci majú masky a ukazujú sa pôvodné remeslá. Ako sú na Slovensku zvykom šišky alebo fánky, u nich sa na fašiangy jedia palacinky. Upálenie čarodejnice sa koná 26. februára.

Biely prášok na La Palma (Kanárske ostrovy)

Keď si pozriete video nižšie, nenechajte sa zmiasť. Na prvý pohľad to počas fašiangov na La Palme vyzerá ako na kokaínovom záťahu, ale nie je to tak. Na Tenerife pochovávajú sardinku, tu sa všetci obhadzujú púdrom.

SkryťVypnúť reklamu

Na tomto ostrove sa všetci vyberú do ulíc v bielom oblečení. Potom sa všetci obsypávajú bielym práškom a nakoniec tancujú na latinské rytmy. Tento zvyk oslavuje ľudí, ktorí v minulosti emigrovali na Karibské ostrovy a neskôr sa vrátili, aby získali svoje majetky. Slávnosti sa konajú od 24. februára do 5. marca.

Načítavam video...

Zvieracie masky na Slovensku

Na Slovensku sa z roka na rok vytráca tradícia fašiangov. Kedysi sa toto obdobie nieslo v duchu veselíc, zabíjačiek a prezliekania sa do zvieracích masiek.

Niektoré oblasti stále oslavujú fašiangy a pražia šišky. Ľudia sa obliekali do masiek koní, kôz a medveďov.

Napríklad medveď bol symbolom plodnosti. Preto ak nejaká žena chcela čakať bábätko, musela sa vytancovať s chlapom, ktorý mal masku medveďa.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Takto si svoju svadbu nepredstavujete. Tieto divné svadobné zvyky dodržiavajú v iných krajinách Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu