Viete, odkiaľ pochádza znak mieru či hákový kríž? Tieto symboly mali kedysi úplne iný význam

Ani pentagram sa nespájal vždy so satanistami.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vlastne vznikol pentagram či hákový kríž? Mnoho symbolov malo pôvodne úplne iný význam ako dnes.

Podľa slovníka Merriam-Webster je symbol "niečo, čo reprezentuje alebo zastupuje niečo iné na základe istého vzťahu, asociácie alebo náhodnej podobnosti".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pentagram

Pentagram sa v kresťanstve používal ako symbol piatich zmyslov alebo piatich Kristovych rán. V čínskej tradícii zase jeho päť cípov znázorňuje päť živlov, z ktorých sa skladá celý vesmír.

SkryťVypnúť reklamu

Okultný význam pentagramu sa objavil až v devätnástom storočí, keď francúzsky okultista Eliphas Lévi vyhlásil, že pentagram s jedným cípom smerom nahor a dvomi dole symbolizuje dobro a opačný je symbolom zla a čiernej mágie. "Obrátený pentagram s dvomi cípmi smerujúcimi nahor je symbolom zla a priťahuje zlé sily, pretože obracia správny poriadok vecí naopak a symbolizuje výhru hmoty nad duchom," píše sa v jednej z jeho kníh.

Obrátený pentagram s hlavou Bafometa - okultnej bytosti okrídlenej bytosti s ľudským telom a hlavou kozy - si v roku 1966 zvolila za svoj symbol aj Cirkev Satanova.

Nekonečno

Symbol, ktorý dnes každý pozná ako nekonečno, bol pôvodne rímskou číslicou pre 1000. Päťsto sa písalo ako |Ɔ, z čoho neskôr vzniklo D a tisíc ako C|Ɔ a neskôr M.

SkryťVypnúť reklamu

Používanie tohto symbolu v zjednodušenej podobne pre nekonečno zaviedol v roku 1655 anglický matematik John Wallis. Symbol pre tisícku sa totiž už predtým zvykol používať pre zobrazenie veľmi veľkých čísel, ktoré ľudia nevedeli napísať iným spôsobom.

Ichthys

Ichthys alebo Ježišova ryba je symbolom, ktorý používali kresťania ako tajné heslo v dobách, keď boli v Rímskej ríši prenasledovaní. Keď sa kresťan na ceste stretol s neznámym, nakreslil na zem jeden oblúk, teda polovicu symbolu. Keď ten druhý doplnil zvyšok, vedel, že neznámy je tiež kresťan. Išlo o symbol, ktorý bol rozšírený aj predtým, preto na rozdiel od kríža nevzbudzoval podozrenie.

Názov má dvojitý význam - slová Iesous Christos Theou Yios Soter, čiže Ježiš Kristus, syn Boha, spasiteľ, tvoria akronym ICTYS, pričom ichthys je grécky výraz pre rybu. Ryby majú pre kresťanov aj náboženský význam, keďže práve rybami a chlebom Ježiš zázračne nakŕmil 5000 ľudí. Navyše viacerí z dvanástich apoštolov boli rybári.

SkryťVypnúť reklamu

V predkresťanských časoch však táto ryba symbolizovala plodnosť a životodarné ženské lono. Pohania symbol poznali ako "Veľkú matku" a s materstvom, zrodením a prirodzenou silou žien si ho spájali v severnej Európe, v starovekom Ríme, Egypte aj v Sýrii.

Srdce

Symbol srdca bol na znázornenie romantickej lásky prvýkrát použitý v 13. storočí, v Európe sa však pod dnešným významom rozšíril až o tri storočia neskôr. Pred týmto obdobím sa spomínaný symbol používal na zobrazenie figového listu, v stredovekej heraldike zase tento tvar reprezentoval listy brečtanu alebo lekna.

Prvé známe použitie sa objavuje v roku 1250 vo francúzskom rukopise Roman de la poire. Nachádza sa v ňom obrázok, na ktorom mladík metaforicky podavá svoje srdce svojej milovanej, jeho tvar je ale užší, než ten, ktorý poznáme dnes, a pripomína skôr šišku ihličnatého stromu.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje viacero vysvetlení pre to, ako sa práve tento tvar mohol stať symbolom srdca, keďže skutočné ľudské srdce nepripomína. Jedným z nich je, že ide o zjednodušený nákres zadku alebo semenníkov.

V starovekom Ríme bola populárna rastilna Silphium, ktorej plody mali srdcovitý tvar a údajne sa používala ako antikoncepcia alebo ako prostriedok na vyvolanie potratu. Jej plody v tvare srdca sa bežne objavovali napríklad na minciach. Ďalším možným vysvetlením je, že tvar vznikol spojením dvoch anatomicky správych sŕdc.

Svastika

Tento starodávny náboženský symbol pochádza z územia dnešnej Indie. Ako dekoratívny symbol sa používala ešte v časoch neolitu. V hinduizme, budhizme či džinizme sa považuje za posvätný náboženský symbol, ktorý má mnoho významov, väčšinou však znázorňuje štastie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem spomínaných náboženstiev sa dodnes používa aj v zoroastrizme a ako náboženský symbol ho využívajú aj niektoré kmene pôvodných Američanov, ako napríklad Navahovia. Používala sa tiež v slovanskej aj severskej mytológii.

V 20. storočí tento symbol zaznamenal narastajúcu popularitu v Európe. Mohla za to teória Heinricha Schliemanna, ktorý na základe archeologických nálezov na území Tróje usúdil, že svastika bola pôvodne všeobecným indo-európskym symbolom.

Na prelome 19. a 20. storočia sa svastika začala používať na celom svete ako symbol sťastia.

To sa však zmenilo, keď NSDAP v roku 1920 prijala pravotočivú svastiku za svoj symbol. Nacistii vychádzali z teórie, že svastika bola symbolom árijskej rasy.

Aj napriek svojmu pôvodu sa svastika doteraz stotožňuje hlavne s pravicovým extrémizmom, jej používanie je v mnohých krajinách trestné a je vnímané ako prejav sympatií s nacizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Mier

Už od piateho storočia pred naším letopočtom sa ako symbol mieru používala holubica s olivovou ratolesťou. Symbol, ktorý v dnešnej dobe poznáme ako znak mieru, v skutočnosti vytvoril Gerald Holtom pre Britské hnutie jadrového odzbrojovania.

Má dva významy - je kombináciou písmen N a D zobrazených pomocou vlajkového semaforu, keďže jadrové odzbrojovanie je po anglicky "nuclear disarmament". Spojenie týchto dvoch znakov vytvorilo jadro symbolu mieru, ktorý poznáme dnes.

Holtom sa ale zároveň pre pacifistický magazín Peace News vyjadril, že jeho nápad vznikol zo zúfalstva. "Bol som zúfalý. Nakreslil som seba - zúfalého jednotlivca, s vystretými rukami, skoro ako Goyov sedliak pred popravčou čatou. Nakreslil som to pomocou čiar a opísal som okolo toho kruh."

SkryťVypnúť reklamu

Holtom neskôr oľutoval symboliku zúfalstva a snažil sa o to, aby sa symbol používal dole hlavou. Mal totiž pocit, že mier je vec, ktorú treba oslavovať. Na to však bolo už neskoro, keďže symbol sa stal znakom kampane za jadrové odzbrojovanie a odtiaľ sa rozšíril.

Keďže nebol patentovaný ani nijako registrovaný, prevzali ho aj ďalšie protivojnové hnutia a ku koncu 60. rokov ho každý poznal už len ako univerzálny symbol mieru.

Obrátený kríž

Obrátený kríž alebo kríž svätého Petra bol pôvodne kresťanským symbolom. Podľa legendy bol svätý Peter odsúdený na smrť ukrižovaním. Mal však pocit, že nie je hodný rovnakej smrti, ako Ježiš, preto žiadal o ukrižovanie hlavou dole. Tento kríž je zároveň jedným zo symbolov pápežského úradu.

Symbol sa stal populárnym medzi protináboženskými a satanistickými skupinami až v 20. storočí. Odporcovia náboženstva videli otočenie latinského kríža, ktorý je jedným z hlavných symbolov kresťanstva, ako protikresťanské a kríž začali nazývať satanským.

SkryťVypnúť reklamu

Lebka a prekrížené hnáty

V súčasnosti si tento symbol spájame hlavne s jedovatými látkami alebo s pirátmi, jeho pôvod je však oveľa obyčajnejší. V stredoveku bol jednoducho pripomienkou ľudskej smrteľnosti. Používal sa na vchodoch do cintorínov a náhrobných kameňoch či vojenských vlajkách, kde vyjadroval odhodlanie vojakov a to, že sa neboja smrti.

Na znázornenie jedu sa začal symbol používať až v polovici 19. storočia, po tom, ako štát New York prijal zákon, podľa ktorého museli byť všetky nádoby obsahujúce jedovaté látky jasne označené.

Zdroje: ushmm.org, albatrus.org, wikipedia.org, priceonomics.com,rodcollins.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu