Spevák prerušil koncert, aby zabránil útoku na ženu. Upozornil tak na zlú situáciu v Pakistane

Nebolo to prvýkrát, čo spevák zasiahol proti obťažovaniu žien.

(Zdroj: upload.wikimedia.org)

Pakistan sa v médiách neobjavuje často vďaka pozitívnemu správaniu k ženám. Ešte v roku 2011 bol treťou najnebezpečnejšou krajinou pre ženy. V posledných dňoch sa vďaka spevákovi Atifovi Aslamovi svet o ľudské práva v Pakistane zaujíma viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spevák a herec Atif Aslam celému Pakistanu ukázal, ako by sa mal postaviť k právam žien. Keď na jeho koncerte v najväčšom pakistanskom meste Karáči zbadal, že v hľadisku muži obťažujú ženu, koncert prerušil. "Videli ste niekedy v živote ženu? Na jej mieste by mohla byť vaša matka či sestra," odkázal mužom a vyzval usporiadateľov, aby dievča vyslobodili.

SkryťVypnúť reklamu

Fanúšikovia vo veľkom skandovali Atifovo meno a spevák odkázal násilníkom, aby si koncert užívali disciplinovane, inak ho ukončí. "Správajte sa ako ľudské bytosti," povedal.

Tu je video s incidentom:

Načítavam video...

Ľudia na Twitteri vyjadrili 33-ročnému pakistanskému spevákovi podporu.

Rodičia Atifa Aslama naňho musia byť právom hrdí. Ako byť skutočným mužom? Buďte dobrým človekom. Výborne.

Málokto by stopol vystúpenie, aby zabránil obťažovaniu žien. Rešpekt. Odteraz som Atifovou fanúšičkou.

Veľký rešpekt pakistanskému spevákovi za to, že sa postavil proti násiliu na ženách počas koncertu.

Niektorí ľudia o bezpečnosti žien len hovoria, iní ju zaistia.

V posledných dňoch sa však ukázalo, že to mohlo byť úplne inak. Muž, ktorého Atif Aslam pred všetkými upozornil na to, že takto sa k ženám správať nemá, bol v skutočnosti ochrankár.

SkryťVypnúť reklamu

"Mojou prácou bolo zaistiť, aby sa nikto nedostal z VIP sekcie do sekcie, ktorá nebola VIP. Videl som, ako sa dve dievčatá a jeden chlapec snažia hranicu VIP zóny prekročiť. Bol tam chaos, upozornil som ľudí, aby to nerobili. A vtedy sa dve dievčatá začali správať násilne, poškriabali ma na krku a tvári a udreli ma," uviedol ochrankár pre Daily Pakistan. Spevák Atif Aslam ich uvidel práve vo chvíli, keď spolu "bojovali".

Nič to však nemení na tom, že médiá sa začali o situáciu žien v Pakistane zaujímať viac

Ženy to v Pakistane nemajú jednoduché - v roku 2011 bol Pakistan na 3. mieste v rebríčku Thompson Reuters Foundation, ktorý uvádza najnebezpečnejšie krajiny pre ženy. Okrem Pakistanu čelia ženy diskriminácii a útokom aj v Somálsku, Afganistane, Indii, Brazílii, Kolumbii či Egypte.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy v Pakistane často musia čeliť útokom kyselinou, domácemu násiliu, kameňovaniu aj detským sobášom. Podľa údajov SIGI (Social Institutions and Gender Index), ktorá meria a sleduje diskrimináciu žien po celom svete, neexistuje v Pakistane jednotná celoštátna legislatíva proti násiliu na ženách. Pakistan je rozdelený do štyroch provincií, z ktorých každá môže prijímať svoje vlastné zákony.

Provincia Pandžáb napríklad len minulý rok prijala zákon, ktorý ženy chráni pred domácim a sexuálnym násilím, ako aj psychickým zneužívaním. Upraviť ho chcela Rada islamskej ideológie (CII), ktorá predložila v Pakistane návrh zákona, podľa ktorého môžu muži "zľahka biť" svoje manželky, ak ide o "disciplinárne opatrenie".

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Pakistane navrhli zákon o ľahkom bití žien, ak ide o disciplínu Čítajte 

Mnoho žien sa bojí domáce násilie hlásiť na polícii

Vyšetrovanie sa často končí tým, že policajti ženy pošlú naspäť domov so záverom, aby sa s manželmi dohodli a zmierili. Podľa prieskumu z roku 2012 malo až 39 percent žien vo veku od 15 do 49 rokov skúsenosti s násilím.

Ďalším častým zločinom je vražda "zo cti". Hoci pri nej hrozí páchateľovi väzenie od 10 do 14 rokov, podľa komisie CEDAW bolo medzi rokmi 2008 - 2014 takto zavraždených 2773 žien. Len dve percentá zo všetkých prípadov boli nahlásené na polícii.

V roku 2015 usmrtili vlastní príbuzní až 1096 žien z dôvodu, že ženy údajne zneuctili svoje rodiny. Okolo 900 žien sa v danom roku stalo obeťami sexuálneho násilia a ďalších takmer 800 si siahlo na život. Väčšina spomedzi 1096 obetí bola zabitá zastrelením, pomerne časté však boli aj útoky, pri ktorých bola použitá kyselina.

SkryťVypnúť reklamu

Ženu v publiku pred násilníkom ochránil aj spevák v Mexiku

Niečo podobné zažili vo februári minulého roka aj fanúšikovia na koncerte španielskeho speváka Alejandra Sanza. Počas koncertu v Mexiku zišiel z pódia medzi divákov a zachránil ženu, ktorú obťažoval neznámy muž.

Keď sa vrátil naspäť na pódium, násilníkovi odkázal, že "toto sa nerobí". Ochranka muža vyviedla preč. Počas koncertu ešte podľa BBC Alejandro povedal: "Je mi ľúto, čo sa stalo, ale nenechám niekoho siahať na druhého človeka, tobôž nie na ženu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu