Užitočné rady pre hanblivcov či introvertov: Naučte sa spoznávať nových ľudí a hľadať si priateľov

Niekedy vás život prinúti.

Spoznávanie nových priateľov či pobyt v spoločnosti, ktorú nepoznáme, môže byť problémom nielen pre introvertov a hanblivých ľudí, ale občas aj pre tých, ktorí sebavedomie majú.

Aj keď najradšej trávime čas s priateľmi, ktorých máme dlhé roky, občas nás životná situácia, sťahovanie, cestovanie či nový kolektív prinúti hľadať si nových kamarátov. Nie každému to ide jednoducho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto strach sa však dá prekonať:

1. Potrebujete čas a prax

V prvom rade si musíte uvedomiť, že sa všetko nezmení hneď na prvýkrát. Všetko si vyžaduje len vašu trpezlivosť, čas a prax. Určite poznáte ľudí, ktorí sa jednoducho zapáčia všetkým naokolo a s nadväzovaním kontaktov absolútne nemajú žiaden problém. Určite na tom neboli všetci rovnako aj na začiatku. Preto sa nevzdávajte hneď po prvých pár pokusoch.

SkryťVypnúť reklamu

2. Uvedomte si, že strach zo spoznávania je vo vašej hlave

Plachosť je dôsledkom strachu, čo si o vás ostatní pomyslia. Ak sa nad tým zamyslíte, väčšina ľudí myslí len na seba a chce vyzerať rovnako dobre, ako sa snažíte aj vy. Určite vám a vašim trapasom nevenujú stopercentnú pozornosť.

3. Začnite pomaly. Napríklad s ľuďmi, ktorých už z videnia poznáte

Nepatríte predsa medzi extra spoločenských ľudí, preto začať s úplne novými ľuďmi môže byť na začiatku trochu náročné. Príliš veľa nových ľudí vás môže len viac zneistiť.

  • Začnite s ľuďmi, ktorých ste už niekedy videli, poznáte sa, ale fungujete iba na pozdravoch ahoj-čau. Stretnite sa s nimi a spoznajte ich trochu bližšie. Nie sú pre vás úplne cudzí, ale zároveň ich nepoznáte.
  • Stretnite sa s priateľmi vašich priateľov. Pripojte sa do ich skupiny a požiadajte ich, aby vás s nimi zoznámili. Ak vám vyhovuje zopár vašich doterajších priateľov, je šanca, že vám budú vyhovovať aj ich priatelia.
  • Prijímajte viac pozvaní von, ako ste prijímali doteraz. Možno je pohodlnejšie ostať doma, ale ak chcete mať viac priateľov či spoznať nových ľudí, vystúpte z vašej komfortnej zóny a choďte von. Doma na gauči si priateľov nenájdete.

4. Zoznamujte sa aj s ľuďmi, ktorí nepatria do vašich blízkych kruhov

Navštevujte kurzy, workshopy, skupinové cvičenia, choďte na drink, skúste byť dobrovoľníkmi... Možností je v dnešnom svete veľmi veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tieto aktivity vám zabezpečia, že stretnete vždy niekoho iného a budete sa s ním mať o čom rozprávať. Napríklad o hlavnej téme workshopu či kurzu, prednášky, skupinových cvičení - a verte, konverzácia sa určite rozbehne aj iným smerom.

5. Ak sa vám nikto neprihovára, neváhajte a skúste prvý krok urobiť práve vy

Prvýkrát to bude určite ťažké, ale uvidíte, aký kameň vám padne zo srdca po tom, čo to skúsite. Nemusíte viesť práve najinteligentnejší rozhovor, začnite s niečim jednoduchým.

Pýtajte sa na náladu, na aktivity, na plány, prečo prišiel napríklad na spomínaný workshop či kurz.

6. Dajte najavo, že sa chcete rozprávať

Aj napriek tomu, že sa bojíte, musia z vás ľudia cítiť, že ste otvorení konverzácii, chcete sa rozprávať a chcete ich spoznať. Možno počúvate tú istú hudbu, milujete rovnaký humor, rovnaké filmy alebo knihy. Niečo určite existuje, a ak nie, existujú predsa aj priateľské protiklady.

SkryťVypnúť reklamu

7. Zaujímajte sa o osobu, s ktorou práve nadväzujete nový kontakt

Čo robí, aké má záľuby, čomu sa venuje, čo študovala, kde všade pracovala, čomu sa aktuálne venuje, aké sú jej hlavné ciele, priority, hodnoty, čo považuje za motiváciu, čo nemá rada, aké má sny...

To je iba pár začiatočníckych tipov, na základe ktorých dokážete zistiť o druhej osobe veľmi veľa. Objavíte tak ďalšie možnosti na rozvíjanie konverzácie. Jednoducho, zaujímajte sa.

8. Buďte sami sebou

V prvom rade nikdy nemeňte seba kvôli priateľom. Ak natrafíte na človeka, ktorý súdi, čo ste povedali alebo akí ste, takého za priateľa nepotrebujete.

Nechajte ľudí okolo spoznať vás takých, akými skutočne ste. Ak to nefunguje, neznamená to, že chyba musí byť vo vás. Priateľstvo je predsa o akceptovaní jeden druhého takých, akí naozaj sme. Nemusíte pôsobiť ako dokonalý človek, to nikto z nás nie je. Stavte na prirodzenosť.

SkryťVypnúť reklamu

9. Udržte kontakt

Konečne nedopadlo stretnutie katastrofálne a vy sa necítite ako strápnený idiot. Snažte sa udržať si kontakt a prejaviť záujem o ďalšie stretnutie.

Zistite, aké má ten druhý plány, ako sa mu darí a najbližšie môžete spolu opäť niečo vymyslieť. Nechcete predsa, aby celé vaše úsilie spoznávania nových ľudí a priateľov vyšlo na zmar. Bola by škoda, aby ste nakoniec skončili iba pri obyčajnom ahoj-čau pozdrave, keď sa niekde stretnete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu