Slováci chcú chovať vlastných Hačikov. Ochranári varujú, že to nemusí byť dobrý nápad

Tiež vás očaril filmový Hačikó? Toto by ste o plemene Akita Inu mali vedieť.

(Zdroj: pexels.com)

Televízia JOJ 1. januára odvysielala film Hačikó - príbeh psa, ktorý sprevádzalo množstvo postov na facebookovej stránke televízie.

V sobotu 7. januára následne priniesla reportáž o "Hačikómánii", ktorá na Slovensku nastala po odvysielaní filmu. Podľa TV JOJ sú odvtedy sociálne siete plné otázok o tom, kde sa dá zohnať šteniatko plemena Akita Inu, ktorým bol aj Hačikó. Chovateľom volá denne aj 12 záujemcov. Popularita plemena začala stúpať už po vydaní spomínaného filmu v roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skutočný Hačikó bol pes plemena Akita Inu, ktorý denne sprevádzal svojho pána na vlakovú stanicu Shibuya v Tokiu. Jeho majiteľ odtiaľ odchádzal do práce a Hačikó tam na neho čakal, kým sa nevráti. V máji 1925 Hačikov pán nečakane zomrel v práci a už sa nevrátil. Hačikó ho tam však čakal ešte 10 rokov po jeho smrti.

V Japonsku sa stal symbolom oddanosti a na mieste, kde zvykol pred stanicou Shibuya čakať, mu dokonca nechali postaviť bronzovú sochu, ktorá tam stojí dodnes.

Film spôsobil, že mnohí chcú mať doma vlastného Hačika.

Akita Inu však nie je plemenom pre neskúsených chovateľov. Je to oddaný a milujúci pes, zároveň je však hrdý a tvrdohlavý a neznesie sa s väčšími psami. Chovatelia sú preto opatrní a nechcú predávať šteniatka hocikomu. Podobné mánie nastali v minulosti už viackrát - keď sa začal vysielať Komisár Rex, stúpol záujem o nemeckých ovčiakov, keďže každý chcel mať doma Rexa, keď vyšiel film Maska, stalo sa to isté s Jack Russell teriérmi a následne aj s dalmatínskymi psami kvôli hranej verzii filmu 101 dalmatíncov.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojej facebookovej stránke sa k téme vyjadrilo aj OZ Trenčianske Labky. Vo svojom poste upozorňovali na to, čo sa môže stať, keď si ľudia zadovážia Akita Inu len kvôli populárnemu filmu.

"V televízii iste mnohí z vás postrehli reportáž o tom, ako sa zvyšuje dopyt po plemene Akita Inu, pretože si ľudia zamilovali film Hachiko. Pre ľudí, ktorým psie plemená naozaj niečo hovoria, je to signál, že sa opäť rútime do „skvelých“ časov. Tak, ako časom vymizli z obľúbenosti dalmatínci z filmu, jack russellovia a yorkovia, ktorí sú teraz kade tade na dvoroch, balkónoch - hryzú, zúria a štekajú ako každý nevychovaný teriér v rukách totálneho laika, to isté čaká aj toto nové „filmové“ plemeno. Lenže akita nie je york, ktorý keď pohryzie, vlastne poštípe. Akita Inu je plemeno určené pre ruky skúsených chovateľov, ktorí majú za sebou roky práce s tvrdohlavými a sebavedomými psami," napísali. Mnohí majitelia Akitov v komentároch na Facebooku s postom súhlasili.

SkryťVypnúť reklamu

OZ Trenčianske Labky pre Fičí povedalo, že ich post bol reakciou na spomínanú reportáž a pribúdajúce statusy na Facebooku ohľadom plemena Akita Inu. "Pevne dúfame, že nepôjde o nový trend a že si ľudia nakoniec uvedomia, že toto plemeno naozaj nie je pre každého. Bohužiaľ, naše skúsenosti hovoria inak a dnes platí, že v útulkoch po celkom Slovensku nájdete všetky rasy, ktoré boli pôvodne trendom. Ak viem, že som človek, ktorý psovi dovolí všetko, nevezmem si psa, o ktorom aj chovatelia tvrdia, že je náročný na výchovu, a teda si nezvolím Akita Inu, nech sa mi akokoľvek páči."

Je teda Akita Inu nebezpečný, alebo len náročný na výchovu?

"Žiadny pes sám osebe nie je nebezpečný, lebo chce, alebo preto, že si to zmyslel, za všetkým je len človek. Tak, ako postupne pribúdali v domácnostiach yorkshirovia, aj združenia zaznamenali nárast tohto plemena a aj títo psíci často prídu v takom stave, že pohryznutie z rozmaznania im nie je cudzie. Lenže s yorkshirom si poradíme aj my a tie majú šancu na ďalšie umiestnenie," ozrejmuje situáciu OZ Trenčianske Labky.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie nebezpečenstvo však spočíva v niečom inom. "Ak sa rozprúdi biznis s nepapierovými psami tohto plemena, kde si množiteľ môže nakrížiť matku a syna a následne sa takéto psy dostanú do rúk človeka, ktorý ani len o plemene nečítal, je a bude to nebezpečné," varuje občianske združenie.

"Množiteľ chce predávať, nie upozorňovať na riziká a práve teraz je dopyt, preto bude aj ponuka. Pri výbere tak špecifického plemena, akým je Akita, sa preto treba vždy obrátiť výhradne na chovateľské stanice, ktoré dokážu zhodnotiť, komu psa dať, vedia poradiť s chovom a majú najlepšie vedomosti o plemene a tak môžu sčasti regulovať, kto vlastní takýchto psíkov. "

"A čo hrozí ľuďom? Od nebezpečného veľkého psa veľa, ale je to nič v porovnaní s tým, čo hrozí psovi od ľudí," vyjadrilo sa OZ.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak pes napadne človeka, na vine je majiteľ, odnesie si to však pes - a to väčšinou utratením. Ak človek napadne psa, tak mu na základe našich skúseností nehrozí absolútne nič, ani keby to robil denne."

Týmto varovaní však aktivisti nechcú poškodiť meno tejto rasy ani jej chovateľov: "Akita Inu je nádherné plemeno, ktoré v dobrých rukách od overených ľudí môže niekomu robiť len a len radosť, a tak by to aj malo byť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu