Počuli ste o alkorexii? Mladí sa chcú baviť a nepribrať, tak podľahli nebezpečnému trendu

Alkorektici našli ''riešenie'', ako piť a nepriberať.

(Zdroj: wallpaperpawn.us)

O bulímii a anorexii sa popísalo už mnoho a ľuďom sú tieto poruchy príjmu potravy dobre známe. V súčasnosti sa však dostáva do popredia nový "trend", o ktorom ste možno ešte nepočuli - alkorexia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý má väčšie sebavedomie, pokiaľ je spokojný so svojím telom. Žiadna párty či piatkové posedenie s priateľmi sa ale nezaobíde bez alkoholických nápojov plných kalórií. Ako sa teda vyhnúť neželaným tukovým vankúšikom? Alkorektici prišli na jednoduché "riešenie": Počas dňa nejete, aby ste si urobili kalorickú rezervu a v noci sa mohli opiť bez strachu, že priberiete.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa psychológa Dala Archera spočíva celý problém v spôsobe zmýšľania.

Časopisy sú plné štíhlych modeliek s vyretušovanými krivkami, butiky často ponúkajú oblečenie s maximálnou konfekčnou veľkosťou 40 a každá vetu typu "máš väčšie boky" pôsobí na dievča zraňujúco. Čo sa stane, ak dostane chuť zabaviť sa v bare bez výčitiek? Uchýli sa k alkorexii.

Štúdia Texaskej univerzity ukázala, že 30 % žien vo veku 18 až 23 rokov už aspoň raz vynechalo jedlo, len aby si mohli vypiť viac. Pravidelne takto narába s kalóriami až 16 % žien. Alkorexia však nepriťahuje len študentky, ale stáva sa súčasťou života aj starších dám a mužov.

Ako to už pri poruchách stravovania býva, ani od alkorexie nie je ľahké si odvyknúť.

Mnohí v nej dokonca vidia viacero výhod. Vďaka králičím porciám sa na človeka nenalepí toľko kalórií a v peňaženke zostane viac eur, ktoré potom môžu minúť práve na drinky. Navyše, na lačný žalúdok sa ľahšie opijete, teda rýchlejšie "zabavíte".

SkryťVypnúť reklamu

Alkorektici sa pre britský portál Mirror priznali, že často môže za ich spôsob života aj nátlak okolia:

"Mám reputáciu, ktorej sa musím držať, a navyše chcem aj naďalej chodiť na párty vo svojich obľúbených outfitoch."

"Moje obľúbené koktaily sa skladajú z plnotučných mliečnych produktov a cukru. Samozrejme, že potom musím zredukovať svoj denný príjem potravín."

"Neverím, že celebrity, ktoré chodia stále do klubov, to nerobia tiež."

"Pracujem pre veľkú firmu, a to si vyžaduje aj účasť na mnohých večierkoch. Musím vyzerať reprezentatívne."

"Mnoho mojich priateľov taktiež patrí medzi takzvaných alkorektikov. Niežeby sme vôbec nejedli, len sa stravujeme oveľa menej."

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že pokiaľ dáš svojmu telu od tohto životného štýlu raz za čas pauzu, je to v úplnom poriadku."

Loading

...

Odborníci však majú iný názor.

Najextrémnejší alkorektici chodia zo seba alkohol každé ráno aj vybehať. Posledné jedlo mali deň predtým, pohľad na klesajúcu váhu ich zvykne zasýtiť dostatočne.

Telo však túži po kalóriách! A tak sa môže stať, že keď raz alkorektika opustí jeho pevná vôľa, v priebehu hodiny zje viac ako za celý mesiac. Navyše, alkohol odvodňuje, čo má za následok aj poruchu sústredenia. Zhoršenie sa v škole nie je pri alkorexii ničím nevídaným.

Keďže alkohol je dobre známym karcinogénom, netreba zabúdať na ochorenia ako rakovina hrubého čreva, prsníka či cirhóza pečene. Nadmerná konzumácia má taktiež na svedomí metabolické choroby, akou je cukrovka. Poruchy príjmu potravy navyše vážne narúšajú osobnosť človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Alkorexia vedie k alkoholizmu, nie k štíhlosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu