SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Na Vianoce som bola na Bali. Ako vyzerali sviatky pod palmou a bez rodiny

Občas si neuvedomujeme, akí sme ľahostajní voči Vianociam.

Je deň pred Vianocami a ja som si prvýkrát dovolila pustiť vianočnú pesničku. Ani som si nemyslela, že sa to stane. Počas toho som si spomenula na to, ako ste už všetci dávno predtým pridávali rôzne fotky s motívmi prichádzajúcich Vianoc a vianočných trhov. Napriek tomu väčšina z vás nevnímala vianočnú atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa rýchlo začne a rýchlo skončí. Myslela som si to isté. Rok čo rok som ich vnímala menej. Človek musí až odísť, aby si uvedomil, aké máme krásne Vianoce a ich atmosféru. Len ju nevidíme, pretože sa väčšinou stále niekam ponáhľame.

Rozdiel som pocítila až na exotickom indonézskom ostrove Bali, kde som pre školu tento rok strávila sviatky.

Všetko sa začalo ešte pred Štedrým dňom. Už dávno predtým som si uvedomovala, že tento deň príde. Ako dni a týždne plynuli, menili sa aj moje nálady.

Bola som šťastná, že ich prvýkrát prežijem na tomto ostrove, na druhej strane som si občas pozerala letenky a najradšej by som odletela na Vianoce domov. Ale poznáte ten pocit, keď financie nie sú vaša najsilnejšia stránka, a to nemám ešte ani deti.

Takto som prežila svoj vianočno-nevianočný deň:

24. december 2016

07:30 Zobudila som sa, pripravujem sa na vianočné raňajky a čítam si správy od všetkých, ktorí dostali moje vianočné pohľadnice presne na čas. Momentálne neexistuje pre mňa väčšia radosť ako táto.

Nastavenie pozitívnej nálady je zatiaľ celkom na vysokej úrovni, ale neviem, či môžem hovoriť priamo o tej vianočnej. V bruchu mám motýliky s očakávaním, čo mi prinesie tento deň.

08:30 Raňajky vo štvorici Slovákov v kaviarni s krásnym výhľadom na ryžové polia. Podnik zdobí vianočný stromček, náš stôl vianočná čiapka a dobrá nálada indonézskeho čašníka, ktorý nám želá „Merry Christmas“.

Napriek tomu, že sú všetci hinduisti a Vianoce neoslavujú, je milé, že sa prispôsobili turistom, ktorí sú tu, a aspoň stromčekom nám spríjemňujú tieto dni.

Loading

...

10:00 Príchod na pláž a hľadanie vhodného miesta na nápis – Christmas 2016. Pribúda písmenko po písmenku a zároveň sa pre veľký príliv modlím, aby vlny nestihli tento nápis zmyť.

Pred príchodom na pláž stoja opäť Indonézania, ktorí vyberajú parkovné. Majú nezvyčajne dobrú náladu, prajú nám šťastné a veselé Vianoce. Parkovné, ktoré stojí 2000 rupií, čo je v prepočte približne 15 centov, sme museli zaplatiť aj tak.

Loading

...

11:30 Na USB sťahujem Sám doma a odchádzame za ostatnými na premietanie aspoň jedného vianočného filmu v tento deň.

12:45 Film je už pomaly za polovicou a ja v sebe objavujem prvý náznak smutnej nálady pri jeho pozeraní. Je naozaj vzrušujúce prežívať Vianoce v exotike a navyše na nádhernom ostrove bohov.

Krajšie by bolo, ak by som tieto chvíle mohla naozaj prežívať s najbližšími. Pomedzi moje smutnejšie chvíľky sa schizofrenicky smejem na premyslenom Kevinovom bojovom pláne proti zlodejom.

14:00 Po „vianočnom obede“, na ktorý som si dala tradičné indonézske jedlo – vegetariánske Nasi goreng (opekaná ryža, zelenina, sójové mäso a tofu), som sa vrátila na svoje ubytovanie. Sedím na terase, pozerám sa na slnko, jasnú oblohu, palmy a počúvam vianočné pesničky, ktoré vyhrávajú z terasy od vedľa.

Po toľkých rokoch prežívania vianočných sviatkov doma len počúvam a nechápem. Kombinácia vianočných pesničiek, paliem a slnka mi spôsobuje zimomriavky po tele, no zároveň sa neviem zbaviť zvláštneho pocitu v mojom vnútri.

15:30 Chystám sa na pláž natočiť plážovo-vianočné instagramové videá pre všetkých priateľov zo Slovenska aj zo sveta. Sociálne siete predsa z tohto dôležitého momentu nemôžem vynechať.

16:45 Vrátila som sa z pláže a opäť sedím na terase. Počúvam pesničky, ktoré vyhrávajú na celý náš guest house a hlavou mi opäť blúdia rôzne myšlienky. Na Whatsapp mi práve prichádzajú správy od mojej kamarátky, s ktorou zdieľam svoj život už od roku 1999. Nahráva mi vianočné videá, z ktorých sa smejem a zdvíhajú mi náladu.

17:20 Na dvere mi zaklope majiteľ ubytovania. Praje mi šťastné a veselé Vianoce. Chváli sa, ako na nás myslí a ako nám po mamine ráno poslal veľké tácky s ovocím a keksíkmi. Slušne mu poďakujem a poviem, že to bolo od neho milé gesto.

Pýta sa ma na dnešný deň, ako ho plánujem osláviť. Poviem mu o našom pláne, no ani neviem ako, rýchlo odbočí od témy a pýta sa ma, či mám frajera. Po odpovedi dostanem radu nad zlato. Že vraj ho môžem skúsiť nájsť na pláži. Nuž, uvidíme.

18:00 Kamoška z videí má pravdu. Nemám čo ľutovať. Aj keď som bez rodiny a priateľov... Stále trávim Vianoce na exotickom ostrove bohov plného slnka, oceánu a horúceho počasia, ktoré tak milujem. Preto si tieto Vianoce pod palmou treba užiť na plno. Ide sa na západ slnka!

18:35 Pozorujem neuveriteľný, najkrajší západ slnka, aký som už naozaj dávno nevidela. Kúzlo Vianoc trafilo asi aj na Bali. Fotenie a posielanie autentických videí z tohto zážitku samozrejme nesmie chýbať. Budem mať aspoň čo rozprávať svojim deťom a vnúčatám.

Vychutnávam si neskutočný pohľad na oblohu, na ktorej sa menia farby prírody, na nekonečný oceán a hviezdy. Čo cítim? Radosť a vďačnosť. Naozaj som vďačná, že som mohla prežiť takýto druh Vianoc. Kúpila som si aj špeciálnu vianočnú čiapku, ktorú som využila nielen ja, ale aj ostatní naokolo, ktorí sa s ňou chceli odfotiť

Loading

...

18:45 Pripomínam, že radu nad zlato od domáceho majiteľa som si ku srdcu nevzala. Na pláži som si žiadneho frajera nehľadala. Ani som na žiadnu celoživotnú lásku na prvý pohľad nemala šťastie.

19:30 Slnko sa už definitívne skrylo až za obzor a odišlo svietiť niekomu inému. Odchádzame na večeru. Vy ste mali kapra, mäsko, kapustnicu, no a ja som si dopriala palacinky s nutelou a jahodami. Krásne prostredie, živá hudba, svetlá, posedenie na tráve a kopec stánkov navôkol s pestrou ponukou jedla.

Ľudia nosia krátke tričká, šaty, kraťasy, vianočné čiapky a sedia na tráve s pivkom v ruke. Jednoducho vianočná pohodička pri stále dosť teplých 25 stupňoch.

21:00 Vrátila som sa na izbu. Už definitívne. Náš denný program sme maximálne vyčerpali. Odpisujem na všetky správy kamarátom a rodine. Vďaka 7-hodinovému časovému posunu mi do vianočného Skypu s mamkou a sestrou ostávajú ešte 3 hodiny času, a tak rozmýšľam, čo ešte budem pozerať.

21:30 Naozaj neviem, čo mám robiť. Prvýkrát za celý deň len tak ležím sama na posteli. Všade naokolo je už ticho a mne začínajú akosi viac slziť oči.

Najprv dúfam, že je to z toho prachu, ktorý sa mi po celom dni jazdenia na skútri dostal do očí, ale potom zisťujem, že je to jeden z mnohých schizofrenických stavov dnešného dňa.

22:00 Nakoniec som sa rozhodla pustiť si Madagaskar 3. Rozprávka, ktorá nepripomína žiadne Vianoce - a uznajte, tá štvorica zvieratiek je rozkošná.

00:14 Počujem zvučku Skype. Dlho očakávaný telefonát s mamkou a sestrou je konečne tu. Počas typickej vianočnej večere mi nezostávalo nič iné, iba sa na nich pozerať a zatiaľ im rozprávať, ako som strávila svoj prvý vianočný deň pod palmou.

Potom si „ma preniesli“ do obývačky k vianočnému stromčeku a sledovala som, ako rozbaľujú darčeky a tešia sa.

01:20 Končíme telefonát, pretože ja už viac zívam a vydávam divné hlásky ako súvislé slová a vety. Na moje veľké prekvapenie som žiadnu slzu navyše nevyronila, popriali sme si pekné sviatky a dohodli sme sa, že takto o rok trávime Vianoce všetky spolu v pohodlí domova.

02:05 Uložená v posteli si už iba prehrávam celý tento deň. Bol dlhý a náročný. Plný radosti, nových zážitkov, skúseností, ale aj sĺz, ktoré koniec-koncov asi k tomu všetkému patria.

Podpora od rodiny a priateľov je najviac, čo som v takúto chvíľu mohla dostať. Dúfam, že ráno sa mi podarí vstať o siedmej ráno na vianočnú jogu. Celý tento deň som zvládla, dokonca ešte lepšie, ako som čakala.

Loading

...

25. december 2016

07:10 Ten budík je hrozný. Všetko ma bolí a oči ma štípu. Ale to dám. Zacvičím si hodinku a pol, vrátim sa a budem spať ďalej. V centre, v ktorom si stále platím neobmedzené hodiny, si pre nás pripravili rannú vianočnú hodinu jogy.

Určite sa celá hodina bude niesť v príjemnej vianočnej atmosfére a je to dobrá príležitosť si nielen zacvičiť, zameditovať, ale aj za všetko poďakovať. Prekonaj sa, ideme!

10:20 Konečne som naspäť. Z hodiny a pol to boli dve hodiny intenzívnej jogy. Stretlo sa nás tam viac ako 80 milovníkov tohto cvičenia. Kvalitne sme si zacvičili a popriali šťastné a veselé Vianoce.

Vrátila som sa dobre naladená, plná vitality a energie. Poďakovala som za všetko v mojom živote. S pokojom na duši ukončujem svoje Vianoce pod palmou, zaťahujem závesy a idem dospať predchádzajúci dlhý deň.

Loading

...

Vy ste dúfam mali všetci bohatého Ježiška, no a ja som bohatšia o ďalšiu výnimočnú a veľkú skúsenosť. Šťastné a veselé Vianoce!

Súvisiaci článokStrávila som Vianoce ako predavačka v kníhkupectve. Toto sú spomienky na tých najhorších zákazníkovČítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu