Viete, koľko trvá umelej hmote, kým sa rozloží? Francúz našiel na pláži 40-ročný téglik od jogurtu

Pre toto je dôležité recyklovať.

Používateľ Twitteru menom MiniMike_ objavil na pláži téglik od jogurtu zo 70. rokov. Jeho tweet sa rýchlo rozšíril, keďže poukazuje na obrovský problém znečistenia životného prostredia odpadom, ktorému trvá stovky rokov, kým sa rozloží. Téglik bol zjavne odhodený pred štyridsiatimi rokmi a okrem toho, že je špinavý, zostal takmer nepoškodený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď čistíš pláž a nájdeš téglik od jogurtu Yoplait z doby olympijských hier v roku 1976.

Odpad v prírode je celosvetovým problémom

Umelohmotné fľaše, tégliky, nákupné tašky a rôzne obaly na potraviny sa vyrábajú z plastu, ktorý v prírode nemá čo hľadať a len tak ľahko sa nerozloží - v skutočnosti mu to trvá približne 500 rokov. Je dôležité odpad separovať a recyklovať, keďže z rôznych druhov recyklovaného plastu sa po spracovaní vyrábajú napríklad vrecúška do odpadkových košov, nové PET fľaše, tepelné izolácie, záhradný nábytok či výplne zimných búnd a spacákov. Okrem plastu znečisťujú a zaťažujú prírodu aj všetky ostatné materiály, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné - hliníkové plechovky, kovy, batérie, guma či sklo, ktoré sa rozkladá až 4000 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Preplnené skládky kontaminujú ovzdušie a pôdu, pri spaľovaní odpadu sa zase do vzduchu uvoľňujú rôzne toxické látky. Recyklovanie či kompostovanie je k prírode šetrnejšie. Odpad vo vode je nebezpečný pre ryby, ktoré ho môžu zjesť a takto sa toxíny nakoniec dostanú späť k nám ľuďom. Programy na recyklovanie fungujú na svete už niekoľko dekád, niektoré krajiny však recyklujú menej ako iné. Zatiaľ čo v USA sa zrecykluje 34 % všetkého vyprodukovaného odpadu, v susednom Rakúsku je to až 63 %.

(zdroj: planetaid.org)

Slovensko je v recyklácii na chvoste

Napriek tomu, že všetci vieme, aká je recyklácia dôležitá, na Slovensku sa recykluje oproti ostatným európskym krajinám málo. Pozitívne je, že produkujeme menej odpadu na osobu, ako je európsky priemer, ročne sa však zrecykluje len okolo deväť percent vyprodukovaného odpadu. Až tri štvrtiny odpadu končia na čiernych skládkach, ktorých sú na Slovensku tisícky. Ako členský štát EÚ sa však Slovensko zaviazalo, že do roku 2020 zvýši množstvo recyklovaného odpadu nad hranicu 50 percent. Dúfame preto, že sa situácia zlepší.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Žiadny Brusel, ale naša povrchnosť: Prečo hádžeme do koša bezchybné potraviny? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu