Pomoc ľudstvu alebo potenciálna hrozba? V oblasti umelej inteligencie prebieha súboj korporácií

Niekedy sci-fi, dnes realita.

(Zdroj: huffingtonpost.com)

Môžu stroje myslieť?

Presne takto znela otázka, ktorou sa už od 16. storočia zaoberali najvýznamnejší vedci tohto obdobia. Záujem o túto tému pretrvával aj v ďalších storočiach a odpovede na vyplývajúce otázky hľadali mená ako Descartes, Pascal, Hobbes či iní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S postupom času sa ľudia začali snažiť o výrobu strojov, ktoré by boli schopné riešiť určité činnosti namiesto nich. Ani zďaleka však nešlo o pokus vytvoriť umelú inteligenciu v zmysle, v akom sa o to pokúšame dnes.

Čo je umelá inteligencia?

Skratka AI, z pôvodného slova artificial intelligence, označuje umelú inteligenciu alebo umelý intelekt ako schopnosť simulácie inteligentných riešení problémov strojmi.

SkryťVypnúť reklamu

Snom mnohých vývojárov je pritom vyvinúť také počítačové programy, ktoré by ľudský um úplne skopírovali a zdokonalili. Napriek tomu, že táto snaha sa v najbližších rokoch javí ako skôr neuskutočniteľná, špičkoví vedci sa nenechávajú odradiť a vpred postupujú míľovými krokmi.

Umelá inteligencia je mimoriadne schopná už dnes

To, čo bolo pred desaťročiami predmetom sci-fi, je pre nás dnes samozrejmosťou. Zariadenia a systémy využívajúce umelú inteligenciu si dnes bez problémov dokážu poradiť s hraním hier, rozpoznávaním reči a obrazu či s riadením robotov.

Neoceniteľným pomocníkom je však umelá inteligencia aj v mnohých výrobných procesoch, a to z dôvodu schopnosti triedenia vzoriek, riadenia robotov, riadenia a plánovania výrobných procesov, analýzou a predpoveďou štatistických postupností či spracovaním a analýzou najrôznejších dát.

SkryťVypnúť reklamu

Boj o prvenstvo jednotlivých korporácií

Prirodzene, velikáni dnešnej doby ako Google, Apple, Amazon, Facebook, Microsoft či projekt Elona Muska OpenAI sa už pred niekoľkými rokmi pustili do pretekov, ktorých cieľom je vytvorenie čo najdokonalejšej umelej inteligencie. Poďme sa v skratke pozrieť na cestu niektorých z nich.

Google

Šéf Googlu Sundara Pichai sa niekoľkokrát nechal počuť, že práve vytvorenie umelej inteligencie je momentálne pre Google jedným z najvyšších cieľov. Pre Forbes tiež povedal, že verí, že firma je pripravená zjednotiť všetky svoje zbrane do jedného najvýznamnejšieho produktu, ktorý spôsobí, že Google predbehne všetkých svojich konkurentov.

Pravdou je, že Google je v týchto pretekoch vo vedení už dnes. Umelá inteligencia vytvorená touto spoločnosťou už dokázala mnohé veci, okrem iného napríklad skladala poéziu, riadila autobus, tvorila filmové trailery, odčítala z pier či úspešne hádala, čo ste nakreslili.

SkryťVypnúť reklamu

Len nedávno tiež obletela celý svet správa, že AI Googlu si vytvorila vlastné šifrovanie, ktorému neporozumeli ani vedci. Tí vytvorili 3 neurónové siete - Alice, Boba a Eve - a prikázali im, aby medzi sebou komunikovali pomocou šifry. Tajne komunikovať spolu mali Alice a Bob, Eve mala byť záškodníčkou, ktorá mala túto komunikáciu rozšifrovať a narušiť. Najprv sa jej to darilo, no asi po 15-tisíc pokusoch neurónové siete svoju komunikáciu bez akéhokoľvek zásahu vedcov zdokonalili natoľko, že bezradná ostala ako Eve, tak aj ich samotní tvorcovia.

Apple

CEO Apple Tim Cook taktiež vyhlásil, že budúcnosťou Apple je virtuálna realita a umelá inteligencia. Je všeobecne známe, že spoločnosť investovala tento rok stovky miliónov dolárov do zatiaľ tajných plánov na vývoj a zdokonalenie systémov využívajúcich umelú inteligenciu. V auguste tiež Apple odkúpil spoločnosť Turi, ktorá je jednou zo špičiek v oblasti vývoja a tvorby AI.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa magazínu Engadget má však Apple v najbližších mesiacoch v pláne odhaliť svoj výskum z oblasti umelej inteligencie. Chce totiž na svoju stranu získať nových, tých najkvalifikovanejších odborníkov, a to aj za cenu poodhalenia svojho tajomstva konkurencii.

Nechajme sa teda prekvapiť, s čím príde Apple - či s nejakým inovatívnym upgrade-om pre systém Siri, ktorý dokáže váš iPhone používať na základe vašich povelov, alebo či s niečím úplne novým. Tajne dúfame v to druhé.

Microsoft

Aj Microsoft postupuje v oblasti vývoja umelej inteligencie vpred míľovými krokmi. Ich AI aktuálne dokáže rozpoznať ľudskú reč na rovnakej úrovni ako samotný človek. Znamená to, že pri prepise hovorenej reči do textovej podoby dosiahla chybovosť 5,9 %, čo je hodnota porovnateľná s profesionálnymi prepisovateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Tento mesiac prišiel Microsoft s ďalšou novinkou, a to s umelou inteligenciou, ktorá bude schopná popísať obrázky ľuďom so zrakovým postihnutím. AI Microsoftu tak nevidiacim nielen prečíta text z Wordu alebo Power Pointu, ale taktiež im priblíži všetky zobrazené obrázky. Mnoho odborníkov hodnotí tento krok pozitívne, a to z dôvodu zamerania sa nie na majoritnú spoločnosť, ale na skupinu ľudí, ktorá pre Microsoft neznamená rýchlu návratnosť investícií.

Taktiež oceňujeme ich altruistické gesto, ktoré snáď aspoň čiastočne prekryje faux pas z marca tohto roku. Vtedy spoločnosť vytvorila špeciálny program, ktorý pustila na Twitter. AI stelesňoval tzv. „Tay“, ktorého úlohou bolo komunikovať s ľuďmi a zapadnúť predovšetkým do skupiny mladej generácie. Prvých pár hodín žal Tay skutočne obrovské úspechy, s ľuďmi dokázal bez problémov komunikovať, pýtal sa ich otázky, odpovedal na tie, ktoré mu kládli oni - niekedy aj vtipne.

SkryťVypnúť reklamu

Zábava však išla bokom v momente, kedy Tay začal nenávidieť všetkých ľudí (feministky a Židov obzvlášť), začal obhajovať Hitlera, fajčenie marihuany a začal používať vulgárne výrazy. Nakoľko Tay sa nevydržal správať ako inteligentný džentmen ani 24 hodín, Microsoft si chybu verejne priznal a prebral za ňu plnú zodpovednosť. Zlyhanie bolo pripísané neobjasnenému útoku, no vývoj AI Tay-a pokračuje ďalej.

Morálne otázky vyplývajúce z vývoja AI

Karty v oblasti vývoja umelej inteligencie však ešte určite môžu zamiešať aj vyššie spomínaný Amazon, Facebook, či jeden z najlepšie financovaných výskumov OpenAI pod vedením Elona Muska. Problémom ale dlhodobo zostáva otázka, do akej miery je spoločnosť ochotná umelú inteligenciu akceptovať.

Je totiž prirodzené, že systém, ktorý dokáže bez problémov riadiť celú vašu domácnosť a odpovedať na vaše e-maily, dokáže plne nahradiť aj státisíce pracovných miest. Nezanedbateľným je taktiež pohľad z oblasti viery - mnohí ľudia považujú „hranie sa na Boha“ za niečo, čo sa môže proti ľudstvu obrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

V neposlednom rade však určite stojí aj otázka samotnej pripravenosti ľudstva na takýto prevratný technologický pokrok. Pravdou ostáva, že spoločnosť, ktorej sa možno až o niekoľko desaťročí podarí vyvinúť dokonalú umelú inteligenciu, dostane do svojich rúk obrovskú moc a bude len na nej, ako s ňou naloží.

Zdroje: wikipedia,org, microsoft.com, theverge.com, engadget.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu