Fičí logo Fičí
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Najkultovejšie horory posledného storočia: Tento zoznam by mal poznať každý milovník desivých filmov

Od Draculu po démonov.

(Zdroj: http://hardcockforhitchcock.tumblr.com)

Nielen literatúra a politická situácia, ale aj horory dokážu skvele priblížiť charakter doby. Toto je rebríček tých najstrašidelnejších filmov za posledných 94 rokov, počnúc nemým Draculom, končiac paranormálnymi javmi.

1922 – Nosferatu

Ak vás ešte žiadny súčasný film o románovom Draculovi neprinútil veriť na upírov, táto nemá klasika z 20. rokov vám bude naháňať zimomriavky zakaždým, keď si ľahnete do postele. Hlavnú postavu si zahral nemecký herec Max Schreck, ktorý údajne hral tak dobre, až vyvolal podozrenie, že je skutočný Dracula.

Článok pokračuje pod video reklamou

Čo ste možno nevedeli: Scény z Transylvánie sa natáčali na Oravskom hrade.

IMDb: 8.0

ČSFD: 85 %

1935 – Frankensteinova nevesta

Ďalšia klasika pre filmových labužníkov, inšpirovaná dielom Mary Shelley z 19. storočia. Frankenstein v tomto pokračovaní zatúži po láske, a tak mu jeho stvoriteľ zostrojí rovnako „atraktívnu” manželku.

Čo ste možno nevedeli: Kvôli množstvu mŕtvol, náboženských obrazov a sexuálnych podtónov bol tento film zakázaný v rôznych krajinách, napríklad v Maďarsku, Palestíne či Trinidade.

IMDb: 7.9

ČSFD: 81 %

1960 – Psycho

Kto by nepoznal legendárnu scénu v sprche, ktorá tento kultový horor preslávila? Podľa niektorých analytikov mala táto scéna sexuálny podtón. A práve spôsob, akým Hitchcock v tomto filme zobrazil erotiku a násilie, bol na vtedajšiu dobu niečo nadčasové.

Čo ste možno nevedeli: Psycho bol prvý americký film, v ktorom sa objavila toaleta.

IMDb: 8.5

ČSFD: 88 %

1968 – Rosemary má dieťatko

Manželia sa presťahujú do bytu so zlovestnou minulosťou. Jej sa prisní, že ju znásilnil neznámy netvor, a keď čoskoro otehotnie, začnú ju prenasledovať paranoidné predstavy o ohrození jej nenarodeného dieťaťa.

Čo ste možno nevedeli: Producent William Castle kúpil filmové práva ešte skôr, ako bola vydaná kniha, na základe ktorej bol horor natočený. Literárny agent totiž prepašoval rukopis a dal mu ho.

IMDb: 8.0

ČSFD: 83 %

1973 – Vyháňač diabla / The Exorcist

Tento populárny psychologický horor o dievčatku posadnutom diablom bol údajne nakrútený podľa skutočnej udalosti. V realite to bol chlapec, no tvorcovia sa vo filme rozhodli zmeniť pohlavie, aby chránili jeho identitu. Ešte aj dnešné generácie sa s hrôzou dívajú na scénu, v ktorej sa dievčaťu, pripútanému k posteli, otočí hlava o 360 stupňov.

Čo ste možno nevedeli: Slávna scéna odohrávajúca sa na posteli bola sprevádzaná zvukovým efektom, ktorý údajne vznikol tak, že pred mikrofónom točili starú koženú peňaženku, plnú kreditných kariet.

IMDb: 8.3

ČSFD: 82 %

1974 – Texaský masaker motorovou pílou

Z idylického výletu na na texaskú farmu sa stane boj s psychopatickými kanibalmi. Ďalší film inšpirovaný skutočnou udalosťou, plný absurdných a nechutných scén, na ktorých sa buď dobre zasmejete, alebo po nich už nikdy nebudete chcieť počuť zvuk motorovej píly.

Čo ste možno nevedeli: Film bol v skutočnosti alegóriou na Vietnamskú vojnu.

IMDb: 7.5

ČSFD: 74 %

1978 – Úsvit mŕtvych

Americká hororová produkcia 70. rokov priniesla najmä veľa krvi, odseknutých končatín a vytečených čriev. Najslávnejší zombie film nebol výnimkou. Režisér ale zrejme nemal veľký rozpočet - zombies tu vyzerajú ako obyčajní ľudia s pomaľovanou tvárou a kečupom na tričku.

Čo ste možno nevedeli: V roku 2004 nakrútili pokračovanie, ktoré bolo podobným úspechom ako originál.

IMDb: 8.0

ČSFD: 74 %

1979 – Votrelec / The Alien

„Vo vesmíre nebude nik počuť tvoj krik.” Každý milovník sci-fi filmov by mal začať práve tu. V momente, keď už začnete mať pocit, že nič nemôže byť čudnejšie, príde scéna, v ktorej sa z hrude hlavnej postavy vyliahne mimozemšťan. Feministky určite ocenia fakt, že na konci sa proti nemu postaví práve ženská postava.

Čo ste možno nevedeli: V roku 2017 sa dočkáme už piateho pokračovania tohto známeho hororu.

IMDb: 8.5

ČSFD: 90 %

1980 – The Shining

Osemdesiate roky odštartovali jedným z naj hororových filmov, aké boli kedy nakrútené. Vnútornosti sa dostali do úzadia a režiséri sa namiesto toho rozhodli spracovať psychologický triler Stephena Kinga. Presne 20 rokov po nakrútení Psycha prišla na rad nová kúpeľňová scéna. Vraždiacim nástrojom tentokrát nebol nôž, ale sekera. Nezabudnuteľná je aj hláška: „Here's Johnny…”

Čo ste možno nevedeli: Stephenovi Kingovi sa údajne nepáčil ani film, ani obsadenie.

IMDb: 8.4

ČSFD: 88 %

1982 – Poltergeist

Všetko, čo by ste hľadali v klasickom horore, tu je – strašidelný dom, posúvanie nábytku, desiví klauni a rodina, ktorá nechápe, čo sa to dokelu deje. V roku 2015 bol natočený remake, no klasiku od Spielberga už neprekonal.

Čo ste možno nevedeli: Mnohí si myslia, že samotný film je prekliaty. Je to preto, že v ňom vraj použili reálne kostry, keďže umelé boli v tej dobe drahšie.

IMDb: 7.4

ČSFD: 73 %

1984 - Nočná mora v Elm Street

Vražedný a zvrhlý Freddy Krueger prenasleduje a zabíja študentov v snoch, no tie sa zmenia na realitu. Ak vás nezaujmú klasické pazúry, ktoré vyliezajú vždy, keď ich (ne)čakáte, možno pomôže informácia, že v tomto filme prvýkrát zahviezdil Johnny Depp.

Čo ste možno nevedeli: Meno „Freddy” nevybral režisér náhodou. Bolo to v skutočnosti meno chlapca, ktorý ho v detstve šikanoval.

IMDb: 7.5

ČSFD: 73 %

1991 – Mlčanie jahniat

Deväťdesiate roky bolo temné obdobie pre módu, hudbu aj filmy. Nečudo, že práve vtedy bol nakrútený jeden z najväčších trilerov všetkých čias. Študentka akadémie FBI vyšetruje prípad masového vraha Buffalo Billa, ktorý zabíja ženy a sťahuje ich z kože. To ju dovedie k psychiatrovi Hannibalovi Lecterovi, ktorý je psychopat a sedí vo väzení za vraždy a kanibalizmus.

Čo ste možno nevedeli: Tento film vyšiel 14. februáta - na Valentína. Žeby preto, aby mohli muži počas romantického večera viac stískať svoje vystrašené polovičky?

IMDb: 8.6

ČSFD: 90 %

1996 – Vreskot

Film o psychopatickom zabijakovi v komickej maske, ktorý búra všetky predstavy o tom, ako by mal pravý „záporák” pôsobiť. Jeho taktika je jedinečná: najskôr sa zamilujete do jeho hlasu, potom s ním trochu poflirtujete a napokon s krikom zistíte, že vás chce rozštvrtiť na kusy.

Čo ste možno nevedeli: Názov filmu je v skutočnosti odvodený od piesne Michaela Jacksona „Scream”.

IMDb: 7.2

ČSFD: 74 %

1999 – Záhada Blair Witch

Toto bol obľúbený horor všetkých, ktorých už omrzeli dievčatká posadnuté diablom. Skupinka študentov sa vyberie do lesa filmovať dokument o záhade Blair Witch, no zakrátko sa stratí a v lese sa začnú diať čudné veci. V detstve sme všetci verili, že zábery, ktoré po nich údajne ostali, sú reálne, no v skutočnosti nemajú s autenticitou nič spoločné.

Čo ste možno nevedeli: Záverečnú scénu asistent produkcie narafičil tak, aby hercov naozaj vystrašili. Krik hlavnej herečky tu teda bol úprimný.

IMDb: 6.4

ČSFD: 71 %

2001 – Tí druhí

Je koniec druhej svetovej vojny a mladá matka (v podobe šarmantnej Nicole Kidman) vychováva dve deti, ktoré trpia alergiou na slnečné svetlo, preto musí byť v ich viktoriánskom dome stále šero. Ideálne miesto pre nadprirodzené javy. Film neobsahuje žiadne špeciálne efekty, ale aj tak si pri ňom užijete mrazivé zimomriavky.

Čo ste možno nevedeli: Tento psychologický triler získal až 15 filmových ocenení.

IMDb: 7.6

ČSFD: 83 %

2002 – Kruh

Všetci milovníci hororov si pamätajú, akú traumu z televíznych obrazoviek a zvoniacich telefónov im tento film spôsobil. Každému, kto si pozrie istú videopásku, v momente zazvoní telefón s hrôzostrašným odkazom, že do siedmich dní zomrie. Asi najdesivejší moment, ktorý nám do smrti ostane v pamäti, bola scéna dlhovlasej Samary, ako vychádza z televíznej obrazovky.

Čo ste možno nevedeli: Každý, kto tento film videl prvý týždeň v americkom alebo kanadskom kine, dostal zadarmo spomínanú prekliatu videopásku, ktorú si mohol nájsť na sedadlách.

IMDb: 7.1
ČSFD: 80 %

2005 – Pád do tmy

Partia kamarátok sa vyberie na dobrodružnú výpravu do jaskyne. Tam ale čoskoro uviaznu spolu so skupinkou humanoidných príšer, dokonale prispôsobených na život v tme, a tie im z výpravy urobia to najväčšie peklo. Nič pre klaustrofobikov.

Čo ste možno nevedeli: Obsadenie malo byť pôvodne mužsko-ženské, no režisér si všimol, že do tej doby nebol natočený horor, v ktorom hrali výlučne herečky a zmenil názor.

IMDb: 7.2

ČSFD: 72 %

2007 – Hmla

Po silnej búrke sa skupinka obyvateľov mesta ocitne uväznená v supermarkete, obklopenom hustou hmlou. Čoskoro si všimnú, že v hmle sa skrývajú bizarné kreatúry, pripravené napadnúť každého, kto sa odváži vyjsť von. Vnútri ale začne narastať napätie, a tak sa supermarket stane rovnako nebezpečným miestom ako desivá hmla okolo neho.

Čo ste možno nevedeli: Je to ďalší film, ktorý bol natočený podľa novely Stephena Kinga, a ako to už býva, veľa vecí v ňom bolo pozmenených, vrátane konca príbehu.

IMDb: 7.2

ČSFD: 74 %

2009 – The Orphan / Sirota

Manželia sa rozhodnú adoptovať krásne nevinné dievča menom Ester. Všetko vyzerá idylicky, až do momentu, keď sa u nej začnú prejavovať psychopatické sklony a manželom začne ísť o život. Okrem nechutných scénok budete občas vyvaľovať oči aj pri nečakane absurdných momentoch, akým je aj scéna, kde sa Ester snaží zbaliť svojho adoptívneho otca.

Čo ste možno nevedeli: Postava Ester mala mať pôvodne platinové blond vlasy, no Isabelle Fuhrman, ktorá ju hrala, bola na kastingu taká dobrá, že to režisér zmenil.

IMDb: 7.0

ČSFD: 78 %

2012 – Sinister

Keď si prečítate dej tohto detektívneho hororu, na prvý pohľad vám napadne, že tu už niečo podobné asi bolo. Dom, v ktorom sa kedysi obesila celá rodina, a strašidelné videopásky. Film ale výrazne vyniká nad ostatnými postupným vzbudzovaním strachu, fantastickým scenárom a zvukmi, z ktorých budete mať väčšie zimomriavky ako z duchov samotných.

Čo ste možno nevedeli: Spisovateľ C. Robert Cargill získal nápad na scenár vďaka nočnej more, ktorá sa mu prisnila po zhliadnutí filmu Kruh.

IMDb: 6.8

ČSFD: 74 %

2013 - V zajatí démonov / The Conjuring

Film sa týka vyšetrovania paranormálnych javov, ktoré sú (samozrejme) založené na skutočnej udalosti – opäť americká špecialitka. Pripravte sa na veľa detského kriku, démonov ťahajúcich vás po zemi a dlhodobý strach z tretej hodiny ráno. Tento rok vyšlo druhé pokračovanie, ktoré rozhodne stojí za pozretie.

Čo ste možno nevedeli: Keď bol film uvedený na Filipínach, niektoré kiná museli najať katolíckeho kňaza, aby pred jeho začiatkom požehnal divákom. Ľudia totiž hlásili, že po jeho pozretí cítia “negatívnu prítomnosť”.

IMDb: 7.5

ČSFD: 81 %

2014 – Neutečieš / It follows

Po tomto horore si dvakrát rozmyslíte, s kým zaleziete na zadné sedadlo auta. Devätnásťročná Jay si jednu chvíľu užíva so sympatickým mladíkom v aute, no druhú chvíľu už leží polonahá a zviazaná na ceste. A aby toho nebolo málo, je prekliata a čoskoro ju začnú prenasledovať nadprirodzené bytosti.

Čo ste možno nevedeli: Rekvizity vo filme symbolicky vyjadrujú problémy dospievania, ako je rezanie, anorexia alebo drogová závislosť.

IMDb: 6.9

ČSFD: 60 %

2015 – The Witch

Rebríček ukončíme historickým hororom, ktorý vyšiel už v roku 2015, no až tento rok začal trhať rekordy. Témou filmu, odohrávajúceho sa v 17. storočí, je čarodejníctvo a čierna mágia. Nečakajte žiadne striekajúce vnútornosti - tento film vás vydesí, pohltí aj inšpiruje, a to priam majstrovským spôsobom.

Čo ste možno nevedeli: Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa na začiatku 17. storočia údajne odohrávali v Novom Anglicku.

IMDb: 6.7

ČSFD: 57 %

Prečítajte si tiež: 12 filmov, z ktorých ľudia na premietaní doslova odpadli. Od šoku a znechutenia Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 4. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 374
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 707
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 332
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 418
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 585
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 378
 7. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 597
 8. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 536
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 505
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 181