SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

LGBTI menšina na plátne: 25 čarovných teplých filmov na chladné zimné večery

Jemné, pravdivé, drsné aj vtipné. Týchto 25 exemplárov by mal vidieť každý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Modlitby za Bobbyho (Prayers for Bobby)

Film podľa skutočnej udalosti ukazuje silne nábožensky založenú americkú rodinu, ktorá žije v šťastí dovtedy, kým sa Bobby Griffith zverí svojmu staršiemu bratovi, že je gay. Matka, posadnutá všetkým, čo sa píše v Biblii, Bobbyho vylúči zo svojho života. Bobby nezvládne jej neustále obviňovanie a spácha samovraždu. Jeho matka si pár mesiacov po tom začne uvedomovať, že existuje viac rodín, ktoré majú podobný problém. Začne navštevovať náboženské spolky, ktoré sa takýmto príbehom venujú...

Prečo si ho pozrieť? Silný príbeh o vine, odpustení a o tom, ako skutočne milovať svojho blížneho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 8.1/10

Načítavam video...

2. Život Adéle ( La Vie d'Adèle)

Film získal okrem Zlatej palmy v Cannes aj niekoľko ďalších ocenení. Zaujal silnou témou o milostnom vzťahu medzi dvoma mladými ženami a natočil ho tunisko-francúzsky režisér Abdellatif Kechiche. V hlavných úlohách uvidíte Adele Exarchopoulosovú a Léu Seydouxovú.

Prečítajte si tiež: Film Život Adéle: pozerať sa môžete, dotýkať nie Čítajte 

Prečo si ho pozrieť? Dve výnimočné herečky stvárnili lesbickú romancu drsne, no ľudsky. Sexualita je tu zobrazovaná ako vec medzi posteľou a nebom, ale aj srdcom a hlavou. Ak milujete francúzštinu, vypnite titulky a nechajte sa unášať sladkým "r."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 80 %
Hodnotenie IMDB: 7.8/10

Načítavam video...

3. Skrotená hora (Brokeback Mountain)

Príbeh lásky a priateľstva od oscarového režiséra Anga Leeho sa stal kultovým. Dvaja mladí muži - Ennis (Heath Ledger) a Jack (Jake Gyllenhaal) sa zoznámia vo Wyomingu, kde pracujú ako kovboji na hore Brokeback. Z priateľstva sa stane láska, no na konci leta ich práca končí a každý sa vyberie svojou cestou. O pár rokov neskôr už majú obaja rodiny. Po štyroch rokoch však Ennis dostane od Jacka správu, že sa chystá navštíviť Wyoming. Obaja zisťujú, že čas na ich citoch nič nezmenil...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Už len kvôli Heathovi Ledgerovi a Jakeovi Gyllenhaalovi.

Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 7.7/10

Načítavam video...

4. Čierna labuť (Black Swan)

Režisér Darren Aronofsky sa už tradične pohrá s vašou mysľou aj citmi. Psychologický thriller Čierna labuť sa odohráva na newyorskej baletnej scéne. Mladá ambiciózna baletka Nina (Natalie Portman) sa chce kvôli svojej úlohe v Labuťom jazere stať až nechutne dokonalou.

Do súboru však prichádza nová tanečnica Lily (Mila Kunis), ktorá sa pre Ninu stáva obrovskou konkurenciou. Labutie jazero totiž vyžaduje balerínu, ktorá dokáže zahrať nevinnú a noblesnú bielu labuť, ale aj ľstivú a zmyselnú čiernu labuť. Čierna je Nine úplne vzdialená, to sa však nedá povedať o Lily. Medzi balerínami sa rozvinie zvrátená rivalita, ale aj priateľstvo a niečo viac. Alebo nie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Dokonalá Natalie Portman a zmyselná Mila Kunis. Po tomto filme nebudete spať a aspoň dve noci budete premýšľať, čo ste to vlastne videli.

Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 8.0/10

Načítavam video...

5. Dievčatá v uniforme (Mädchen in Uniform)

Dej tohto filmu sa odohráva v roku 1910 na dievčenskej internátnej škole. Manuela (Romy Schneider) sem prichádza po smrti svojej milovanej matky. Ťažko znáša prísne pravidlá a strohý, niekedy až vojenský prístup vychovávateliek. Pochopenia nachádza u slečny Bernburgovej (Lili Parmer), ktorá sa jej snaží pomôcť a aspoň čiastočne jej nahradiť materinskú lásku. Manuela však začne k učiteľke cítiť niečo viac...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Okrem klasickej porno zápletky učiteľka-študentka sa prenesiete do začiatku 20. storočia, keď bol tento vzťah ešte viac neprípustný, ako je dnes.

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7.1/10

Načítavam video...

6. Loving Anabelle

Ďalší, novodobejší príbeh z dievčenského internátu rozpráva film Loving Anabelle. Dcéra senátorky, rebelka Anabelle, si hneď po príchode znepriatelí celé vedenie. Jediný človek, ktorý sa jej naozaj venuje a pomáha jej nájsť svoju cestu v živote, je učiteľka angličtiny Simonne. Obe postavy sú tak rozdielne, že na začiatku filmu by vám ani nenapadlo, že si k sebe dokážu nájsť cestu. Ale potom...

SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Okrem tabu vzťahu dvoch ľudí rovnakého pohlavia film rieši aj tabu vzťahu profesorka-študentka a taktiež tabu vzťahu s neplnoletou osobou.

Hodnotenie ČSFD: 73 %
Hodnotenie IMDB: 6.7/10

Načítavam video...

7. Tomboy

Desaťročná Laura sa s rodičmi a mladšou sestrou presťahovala do nového bytu v príjemnom prostredí neďaleko Paríža. V šortkách, športovom tričku a nakrátko ostrihanými vlasmi je na nerozoznanie od chlapca. Začínajú sa letné prázdniny a Laura sa začne zoznamovať s novými kamarátmi...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Hlavnú postavu - malé dievčatko s mysľou chlapca - si zamilujete. Tým, že dej sa točí okolo skupinky detí, sa téma divákovi vôbec nevnucuje. Môže si tak slobodne vytvoriť názor nielen na hlavnú postavu, ale aj problematiku celkovo.

Hodnotenie ČSFD: 74 %
Hodnotenie IMDB: 7.4/10

Načítavam video...

8. Tri generácie (About Ray)

Ray (Elle Fanning) je tínedžer z New Yorku, ktorý prechádza zmenou pohlavia. Jeho matka Maggie je slobodná a potrebuje nájsť Rayovho biologického otca, aby podpísal súhlas k zmene pohlavia svojho syna. Trojgeneračnú rodinu dopĺňa babička Dolly (Susan Sarandon), ktorá nevie, či je viac zúfala z rozhodnutia svojho vnuka alebo z nerozhodnosti vlastnej dcéry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Hviezdami nabitý film zaujme mladšie, ale i staršie publikum. Tým, ako zobrazuje rôzne pohľady na vec jednej osoby, dokáže vyvolať pocit znechutenia, ale aj zamyslenie. Elle Fanning zvládla filmovú zmenu pohlavia bravúrne, čo je ďalšie plus.

Hodnotenie ČSFD: 74 %
Hodnotenie IMDB: 5.3/10

Načítavam video...

9. Krajina búrok (Viharsarok)

Szabolocs je mladý maďarský futbalista, ktorý hrá za nemecký tím. Jeho najlepším kamarátom je spolubývajúci Bernard, ku ktorému cíti niečo viac. Po prehre v dôležitom zápase a následnej hádke sa Szabolcs rozhodne vrátiť do Maďarska a žiť jednoduchým životom na farme starého otca. Tu poznáva mladého dedinčana Árona...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Film dokonale poukazuje na zatrpknutosť a predsudky maďarskej spoločnosti. Dedina a homosexuálny pár jednoducho nejdú dokopy, preto je aj koniec filmu pre diváka prekvapivý, no v konečnom dôsledku samozrejmý.

Hodnotenie ČSFD: 70 %
Hodnotenie IMDB: 6.8/10

Načítavam video...

10. Tropická nemoc (Tropical Malady)

Tento film vlastne tvoria dva filmy. Prvý je o naturalistickom milostnom príbehu dvoch mužov - vojaka Kenga a jeho kamaráta Tonga. Idylický vzťah zahŕňa návštevy prírody a dialógy, neskôr však Tong náhle zmizne. V druhom filme sa Keng ocitá v džungli, kde má uloviť nadprirodzeného a desivého tigra. Temná džungľa je však domovom duchov a ďalších tajomných bytostí...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? "Tropická nemoc je pre mňa filmom, vďaka ktorému som sa spojil s panenskou krajinou a jej mystériami. Je to spomienka na lásku a temnotu zároveň," povedal režisér Apichatpong Weerasethakul.

Hodnotenie ČSFD: 70 %
Hodnotenie IMDB: 7.3/10

Načítavam video...

11. Transit Havana

Mariela Castrová, dcéra kubánského prezidenta Raúla Castra - zároveň aktivistka a odhodlaná bojovníčka za práva sexuálnych menšín - presadila, aby do Havany pravidelne chodili plastickí chirurgovia z Európy. Tí prídu raz za rok a vybraným transsexuálom splnia sen o zmene pohlavia. Film zobrazuje jeden rok v živote troch z nich - Odette, Juani a Malú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Vidieť do hláv ľudí, ktorý podstupujú operáciu genitálií, je nemožné. Tento film však ponúka akýsi sprievod ich životom, od čakania až po konečné dosiahnutie cieľa. To, že sa to deje aj napriek chudobe a rozšírenej prostitúcií v Havane, hodnote filmu iba pridáva.

Hodnotenie ČSFD: 56 %
Hodnotenie IMDB: 7.6/10

Načítavam video...

12. Carol

Vždy elegantná dáma Carol (Cate Blanchett) sa v obchodnom dome zoznámi s mladou predavačkou. Obe sú prekvapené okamžitou vzájomnou náklonnosťou, ktorá existuje aj napriek tomu, že ženy majú úplne odlišné spoločenské postavenie. Nevinnosť prvého stretnutia postupne mizne a vzťah sa zmení sa spaľujúci milostný pomer. Carol je ale vydatá matka a v Amerike 50. rokov je vzťah dvoch žien spoločensky neprijateľný a nezákonný...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo si ho pozrieť? Okrem toho, že bol film nominovaný na Oscara, získal takmer 70 ocenení. Môže za to hlavná dvojica Cate Blanchett a Rooney Mara, rovnako ako ich dokonalé zobrazenie riskantného vzťahu v 50. rokoch.

Hodnotenie ČSFD: 62 %
Hodnotenie IMDB: 7.2/10

Načítavam video...

13. Still a Rose

Tvorcovia filmu sa snažili oživiť najznámejší príbeh lásky všetkých čias - Shakespearov príbeh Rómea a Júlie - tým, že z hlavných protagonistov spravia gayov/lesby.

Prečo si ho pozrieť? Aj vďaka jemnosti a detailnosti je táto 13-minútová snímka vzácnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie IMDB: 8.6/10

Načítavam video...

14. Bozkávaj ma (Kyss Mig)

Mia sa stretáva s Fridou na zásnubách ich rodičov - čoskoro sa zo žien majú stať nevlastné sestry. Ženy sa však do seba zamilujú. Okolnosti nie sú priaznivé - Frida je vo vzťahu s inou ženou a Mia sa má vydať za priateľa Tima. Mia chce s Fridou utiecť, ale bojí sa čeliť dôsledkom. Budú ženy schopné prekonať svoj strach a byť šťastné?

Prečo si ho pozrieť? Horúce chvíľky medzi nevlastnými sestrami môžu dopadnúť všelijako. Švédska dráma ich zobrazuje vášnivo a zakladá si na protikladoch hlavných hrdiniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 6.9/10

Načítavam video...

15. Odchádzame z tejto krajiny

Film reaguje na udalosti okolo kontroverzného referenda, ktoré na Slovensku prebehlo vo februári 2015. Je o páre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do reálneho života a zvažujú, či je táto krajina vhodným miestom pre ich budúcnosť.

Prečo si ho pozrieť? Odvážny slovenský študentský film podáva výpoveď páru, ktorý pre predsudky spoločnosti vycestuje do zahraničia.

Hodnotenie ČSFD: 58 %

16. Pasolini

Biografická dráma hovorí o kontroverznom talianskom filmárovi. Päťdesiatnik Pier Paolo Pasolini práve ukončil natáčanie svojho posledného filmu Saló alebo 120 dní Sodomy a prežíva najbúrlivejšie obdobie svojej kariéry. Stojí proti nemu dobová verejnosť, filmoví kritici aj politické elity. Nejde len o šokujúcu otvorenosť tvorby, neskrývanú homosexualitu či celý rad osobných výstrelkov, ale aj o politický aktivizmus.

Prečo si ho pozrieť? Pier Paolo Pasolini bol osobnosť, s akou sa možno nikdy v živote nestretnete. Brutalita, ktorú tento génius stvárňoval vo svojich filmoch, neobišla ani jeho život. Vo filme ho stvárnil božský Willem Dafoe.

Hodnotenie ČSFD: 48 %
Hodnotenie IMDB: 5.8/10

Načítavam video...

17. Gayby Baby

Grahama (12) jeho otcovia adoptovali, keď mal 5 rokov a nevedel hovoriť. Teraz mu robí problémy čítanie a bojí sa, že sa mu budú v novej škole posmievať. Ebony (12) sa chce prebojovať do školy v lepšej štvrti, aby unikla z predmestia, kde sa podľa nej na jej rodinu pozerajú pomedzi prsty. Gus (11) si praje, aby ho jeho matky vzali na zápas wrestlingu. Pôvabný dokument o každodenných starostiach a radostiach austrálskych detí je dôležitým príspevkom do diskusie o podobách súčasnej rodiny.

Prečo si ho pozrieť? Áno, ich rodičia sú homosexuáli, no aj tak bojujú s každodenným životom ako hocikto iný. "Teplá rodina" neznamená zlá rodina. Film to dokazuje.

Hodnotenie ČSFD: 68 %
Hodnotenie IMDB: 6.0/10

Načítavam video...

18. Baraška (Barash)

Sedemnásťročná Naama trávi svoj voľný čas popíjaním alkoholu, experimentovaním s drogami a flákaním sa s kamarátmi. Jej ponurý život nečakane naruší príchod nového dievčaťa menom Hershko, ktorá Naame zaimponuje nielen nákazlivou nespútanosťou, ale aj elektrizujúcou vulgárnou krásou. Naama vďaka nej začína objavovať svoju sexualitu...

Prečo si ho pozrieť? Tam, kde sa miešajú drogy, alkohol a zábava, musí prísť aj láska. Prvá láska mladej Barašky je trpká a vtipná zároveň.

Hodnotenie ČSFD: 57 %
Hodnotenie IMDB: 6.4/10

Načítavam video...

19. Zóna nahoty (Nude Area)

Základnú líniu deja tvoria očakávanie, naplnenie a sklamanie z lásky. Radikálna filmová esej ponúka komplexný pohľad na ženskú túžbu a detailný prieskum intimity dvoch dospievajúcich dievčat, ktoré od seba odlišuje len pôvod a spoločenské postavenie. V priestoroch ženskej sauny, kde ich túžba postupne silnie, sú si dievčatá rovné.

Prečo si ho pozrieť? Film je veľmi presvedčivý vďaka svojej hlbokej psychológii. Je zaujímavé, ako sa poľská režisérka popasovala s tak náročnou témou, a to úplne bez slov.

Hodnotenie ČSFD: 55 %
Hodnotenie IMDB: 5.8/10

Načítavam video...

20. Boy Culture

X je homosexuál. Radšej používa neosobný pseudonym, najmä kvôli svojej práci luxusného prostitúta. Má však morálne zásady a city ku spolubývajúcim - gayom Andrewovi a Joeymu. V mysli X sa točí množstvo myšlienok, ale naozajstný chaos spôsobí až nový zákazník Gregory, ktorý sa odlišuje od všetkých ľudí, ktorých X doteraz stretol.

Prečo si ho pozrieť? Z pohľadu luxusného spoločníka sa nám dostáva hodnovernej výpovede o vzťahu so spolubývajúcimi a postarším klientom. Rúško tajomna dodáva filmu dramatickosť, a tak budete ako na ihlách až do konca.

Hodnotenie ČSFD: 75 %
Hodnotenie IMDB: 6.8/10

Načítavam video...

21. IDentity: Videoportréty o inakosti. Ale inak

Krátke dokumentárne videoportréty predstavujú queer IDentity trochu inak - optikou kamery, ktorá v nás hľadá odpoveď na otázku: „Kým alebo čím sme okrem toho, že sme LGBTI?"

Prečo si ho pozrieť? Krátke videá zobrazujú queer ľudí ako každého z nás - sú to režiséri, tanečníci, priatelia. Projekt si zaslúži podporu aj za skvelú prácu s kamerou.

Načítavam video...

22. Zameraní (Oriented)

Trojica mladých gayov žijúca v pokrokovom Tel Avive je nútená konfrontovať svoje zložité národné a sexuálne identity. Khader pochádza z prominentnej moslimskej rodiny, ale žije so svojím židovským priateľom. Fadi odišiel od rodičov, aby sa stal zdravotníkom, a naráža na svoju nacionalistickú hrdosť, keď sa zamiluje do "nepriateľa". Naím sa identifikuje ako Palestínčan, vegetarián a feminista, ale desí sa coming-outu pred svojou tradičnou rodinou.

Prečo si ho pozrieť? Šokujúci a šialený - to tento film rozhodne je. Prostredníctvom moslima, Palestínčana a Žida poukazuje na orientovanie sa na rovnaké pohlavie. Hlavné postavy šíria videá, ktoré majú zmeniť zmýšľanie východného sveta. Či sa im to podarí, zistite sami.

Hodnotenie ČSFD: 68 %
Hodnotenie IMDB: 7.1/10

Načítavam video...

23. Almost Adults

Film o dospievaní. Vzťah najlepších kamarátok sa naštrbí, keď sa jedna začne vyrovnávať so svojou objavenou sexualistou a druhá sa rozíde so svojím dlhoročným priateľom.

Prečo si ho pozrieť? Hrdinovia tohto príbehu sú svieži, mladí a plní elánu. Objavovanie svojej sexuality je zobrazené veľmi pozitívne a bez zbytočných zamýšľaní sa. Je to proste tak, ako má, a to má divák pochopiť.

Hodnotenie IMDB: 8.6/10

Načítavam video...

24. Transdarinka (Tangerine)

Film bez zbytočného pozlátka, no s množstvom vulgarizmov a ostrého humoru ukazuje život transrodových prostitútok. Romantické nátury by ho nemuseli dopozerať.

Prečo si ho pozrieť? Film je v prvom rade nezávislý a ukazuje reálny život transrodových prostitútok. Okrem toho dokonale zachytáva špinavú atmosféru denného aj nočného Los Angeles.

Hodnotenie ČSFD: 63 %
Hodnotenie IMDB: 7.1/10

Načítavam video...

25. Svatba ve třech (Imagine me and you)

Príbeh ženy, ktorá sa vo svoj svadobný deň zamiluje... ale nie do človeka, ktorého si berie za muža. Heck a Rachel sú šťastný pár, chystajú sa vykročiť do spoločnej budúcnosti. V kostole však Rachel zahliadne neočakávaného hosťa a zistí, že Heck pravdepodobne nie je ten pravý.

Prečo si ho pozrieť? V romantickej, vtipnej a bolestnej komédii sa nájde každý, kto už niekedy miloval toho, s kým nemohol byť.

Hodnotenie ČSFD: 68 %
Hodnotenie IMDB: 6.8/10

Načítavam video...

Skúste aj tieto filmy:

Chlapci neplačú (Boys Don't Cry), Šťastní spolu (Chun guang zha xie), Víkend (Weekend), Latter Days, Láska je láska (Fucking Åmål), Nádherná vec (Beautiful thing), Single Man, Pride, Kluci z party (Boys in the band).

Prečítajte si tiež: Drsné aj láskavé príbehy: 15 kníh o LGBTI ľuďoch, ktoré stoja za prečítanie Čítajte 

Zdroje: Listchallenges, BFI, Advocate, Slant, IndieWire

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu