Nosíte tenisky New Balance? Neonacisti ich vyhlásili za oficiálne topánky bielych ľudí

Spoločnosť sa z toho neteší.

Vedenie obuvnej značky New Balance si musí trieskať hlavu o stenu. Ešte donedávna boli ich tenisky symbol hipsterov či kreatívcov, teraz však nechtiac dostali nálepku Trumpových podporovateľov a až neonacistickej značky. Ich niekdajší milovníci teraz svoje topánky pália a hádžu do koša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Ľudia svoje tenisky pália a hádžu do záchoda. Obľúbená značka podporila Trumpa Čítajte 

Za všetko môže nešťastné vyjadrenie hovorcu značky, ktoré novinárka z Wall Street Journal hodila na Twitter: "Obamova administratíva nás odignorovala a pravdupovediac, s prezidentom Trumpom máme pocit, že veci sa pohnú správnym smerom."

SkryťVypnúť reklamu

Citátu chýbal kontext, keďže reagoval na to, že Trump (ako aj Clintonová či Sanders) narozdiel od prezidenta Obamu nepodporuje vznik obchodnej dohody Trans-pacifické partnerstvo. Tá je pre značku, ktorá je najväčším výrobcom športovej obuvi na území USA, nevýhodná.

Trumpových oponentov to nezastavilo pred tým, aby začali značku nenávidieť a bojkotovať. Na druhej strane to však spoločnosti prinieslo nových zákazníkov, Trumpových podporovateľov, ktorí na Twitter deklarovali, ako si idú nakúpiť ich tenisky. A pritiahlo to ešte jednu kontroverznú skupinu ľudí - neonacistov.

Neonacistický bloger Andrew Anglin totiž označil tenisky New Balance za "oficiálne topánky bielych ľudí".

Podľa Washington Post sa Anglin tešil z toho, že sa náckovia budú môcť navzájom spoznať aj podľa obuvi, ktorá sa má stať ich uniformou.

SkryťVypnúť reklamu

Značka New Balance sa však všetky tieto obvinenia a nálepky snaží poprieť: "Značka New Balance netoleruje bigotnosť a nenávisť v žiadnej forme. Jedného z našich predstaviteľov nedávno požiadali o vyjadrenie k obchodnej politike, ktoré bolo vytrhnuté z kontextu. Ako 110-ročná spoločnosť s piatimi továrňami v Spojených štátoch a tisíckami zamestancov na celom svete zo všetkých rás, pohlaví, kultúr a sexuálnych orientácií, New Balance je organizácia vedená hodnotami a verí v ľudskosť, integritu, komunitu a vzájomný rešpekt pre ľudí z celého sveta. Doteraz sme boli a vždy budeme oddaní vyrábaniu v Spojených štátoch."

Vyhláseniami sa im však nepodarilo zastaviť nenávistnú špirálu, ktorá sa už stihla roztočiť.

Zástupcovia oboch táborov si na internete vymieňajú urážky, no došlo už aj k fyzickým konfliktom. Používateľ Twitteru zverejnil fotografie krvavej podlahy s komentárom, že ho údajne napadli na wéckach za to, že mal na nohách tenisky New Balance. Obvinili ho pritom z rasizmu, pričom podľa svojich slov dvakrát volil Obamu.

SkryťVypnúť reklamu

Našlo sa aj niekoľko ľudí pri zmysloch.

Niektorí zákazníci síce sú proti Trumpovi, no značku podporili, keďže vytvára pracovné miesta pre Američanov a nie pre ázijské deti. Iní vyzývajú tých, ktorí tenisky pália a ničia, aby ich aspoň darovali ľuďom v núdzi, ktorým by sa nové topánky zišli.

V každom prípade, momentálne by sme naozaj nechceli pracovať na marketingovom oddelení firmy New Balance.

Niečo podobné sa už v minulosti prihodilo aj britskej značke Lonsdale. Hoci od 60. rokov minulého storočia vyrábala športový tovar pre boxerov a vyznávačov bojových umení, jej bundy si na začiatku tohto milénia začali vo veľkom fotiť náckovia. V nápise Lonsdale zakryli písmená tak, aby bolo vidieť len NSDA - odkaz na skratku NSDAP, teda Hitlerovu stranu. Značka zareagovala podporou antirasistických podujatí a kampaní, ako aj odmietla distribuovať svoje produkty extémisticky orientovaným predajcom. V roku 2002 ju kúpila britská sieť predajní športových potrieb Sports Direct.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu