SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Filmové príbehy nemusia byť také jasné, ako sa zdá. Tieto teórie vám dajú chrobáka do hlavy

Pre všetkých filmových teoretikov a konšpirátorov.

Kto naozaj zachránil Snehulienku?

Krásny príbeh o tom, ako princ svojím bozkom oživí krásnu Snehulienku a žijú spolu šťastne až do smrti. Až na to, že bozkávanie mŕtvej ženy nie je úplne OK a za jej zachránením stojí vlastne niekto úplne iný. Prečo vlastne mali doma trpaslíci priehľadnú rakvu pre ženu normálneho vzrastu zostáva otázkou, ale poďme sa vlastne pozrieť na to, čo otrávilo Snehulienku v zlom jablku.

Ak si zoberieme známe dostupné jedy, môžeme najprv vylúčiť tie, ktoré sa získavajú zo surovín, ktoré by zlá kráľovná asi nemohla zohnať kvôli lokalite. Tá sa odhaduje na lokáciu okolo severného Nemecka, najmä kvôli pôvodu bratov Grimovcov, architektúre hradov a lesným zvieratám, ktoré sa v rozprávke objavujú.

SkryťVypnúť reklamu

Takže potrebujeme jed bez chuti, ktorý funguje takmer okamžite. Keďže je známe, že Snehulienka toto otrávenie prežila, je najviac pravdepodobné, že zlá čarodejnica použila ľuľkovec zlomocný, ktorý má podobné účinky, navyše jeho chuť je mierne nasladlá.

Navyše ľuľkovec zlomocný a jeho jed má jeden veľmi aktívny protijed, a tým je aktívne uhlie. Prístup k tejto protílátke mala Snehulienka hneď od doby, keď sa objavila v dome u trpaslíkov - baníkov. Sama im upratovala a dokonca ich donútila sa umývať, teda bola neustále vystavená prachu obsahujúcemu aktívne uhlie, a preto sa mohla po čase sama po otrávení jablkom prebrať.

Kde sa nachádza Springfield?

Asi najpopulárnejšia neexistujúca americká žltá rodina Simpsonovcov žije svoj život v meste Springfield. Kde sa Springfield nachádza, si autori stále nechávajú pre seba. Za tie roky nám však dali viac než dosť indícii na to, aby sme tento štát mohli určiť.

SkryťVypnúť reklamu

V piatej sérii Bart vyhral slona a stačilo mu zavolať do miestneho rádia - KBBL. Prečo by nás to malo zaujímať? V roku 1920 americká agentúra pre vysielanie ustanovila systém pre označovanie rádio staníc na základe jej polohy od rieky Mississippi. Na východ stanice začínali na písmeno W a na západ to bolo písmeno K. To znamená vylúčenie 26 štátov.

V siedmej séríí v časti Bart na ceste si Bart vybavil falošný vodičák a spravil si s kamarátmi výlet do Knoxwille v Tennessee so zastávkou v meste Branson, Missouri. To znamená, že vylúčime štáty, z ktorých by asi nechceli veľmi šoférovať autom.

Na základe ďalších informácii, ako to, že najvyšší vrch Springfieldu má viac ako 3000 metrov (Epizóda King of the hill), alebo že sa im mení letný a zimný čas (epizóda King-size Homer) vylúčime dalšie možnosti a asi najväčšou pomôckou pri určení polohy zostáva to, že v mnohých častiach je zrejmé, že Springfield má prístup k oceánu.

SkryťVypnúť reklamu

Z finálneho výberu medzi Washingtonom a Oregonom nám to definitívne potvrdzuje časť Much Apu About Nothing, keď mesto ohrozuje medveď a Homer dostane šek, na ktorom je okrem 5 dolárovej dane za lov na medveďa aj 10 dolárová "štátna daň", ktorú z finálneho výberu má len... OREGON. Nemáte za čo. Inak, z Oregonu pocháza aj jeden z tvorcov Matt Groening.

Prežil Walter White?

Breaking Bad nám priniesol jednu z najlepších transformácii hlavnej postavy, akú sme kedy mohli vidieť v seriálovom svete. Drvivá väčšina fanúšikov sa zhodne, že aj napriek Walterovej smrti seriál končí tak, ako by mal. Deti dostanú peniaze, Jessie slobodu, záporáci zomrú a Walt strávi posledné chvíle v prostredí, ktoré najviac miloval.

Ale čo ak by nakoniec bolo všetko inak, Walter prežil a dostal sa na súd, ktorý pre neho chceli takmer všetci v jeho okolí?

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa na posledné chvíle jeho života a to, že pri postrelení sú pre prežitie dôležité tri veci :

 • umiestnenie zranenia
 • strata krvi
 • ako rýchlo sa človek dostane do nemocnice

Keďže nevidíme presne, či ho zasiahol náboj alebo len jeho úlomok, pri výške kufra a guľometu sa dá predpokladať, že to bol len šrapnel. K tomu vidíme, že neprešiel celým telom, pretože zozadu nemal stopy krvi. Walter dokázal ešte 10 minúť kráčať a rozprávať sa a ani po tomto čase nebolo vidieť viac krvi. Môžeme teda vylúčiť vykrvácanie a zásah do životne dôležitého orgánu. To znamená, že obeť postrelenia má desiatky minút na prežitie, navyše človek s rakovinou má paradoxne väčšiu šancu, že jeho rana bude menej krvácať pre blokáciu krvného obehu.

K tomu všetkému v poslednej scéne vidíme, ako hneď po jeho skolabovaní prichádza na scénu polícia, ktorá mu ihneď meria pulz a vtedy seriál končí. Polícia prichádza na scénu pár minúť po tom, čo bolo počuť streľbu, to znamená, že sanitka má rovnakú šancu na príchod. Navyše polícia so sebou musí mať lekárničku a ešte k tomu policajti vedia poskytnúť minimálne prvú pomoc. Všetko nasvedčuje tomu, že Heisenberg nakoniec postrelenie prežil a dostal sa na súd.

SkryťVypnúť reklamu

(Ne)vyvolený NEO

Aj napriek komplikovanému anagramu slova ONE sa nenechajte zmiasť tým, že by Thomas Anderson mohol byť ten, ktorý v trilógii Matrix zachráni svet, pretože by mal byť vyvolený a nie ako výherca pradávnej reality show. Bez toho, aby sme chodili okolo horúcej kaše, si rovno povieme, že tento titul patrí Agentovi Smithovi a hneď si aj vysvetlíme prečo.

Neo je nám od začiatku prezentovaný ako THE ONE, ktorý bol oslobodený a zapadal do starého proroctva ako záchranca ľudstva. Ako nám však vysvetlil Architekt v druhej časti počas najkomplikovanejšieho monológu filmovej histórie, vyvolený je len súčasťou plánu strojov. Dozvedáme sa, že druhé meno vyvoleného je Primárny program, ktorý je výsledok nedokonalého systému. Spôsob, ako zachrániť zvyšok ľudstva, je skopírovať do zdroja svoj zdrojový kód, ktorý umožní matrixu reštartovanie, a všetko bude fungovať. Tak sa NEO dostane ku zdroju, napojí sa, bojuje so Smithom, prehrá (vyhrá), anomália je zrušená a na konci vidíme krásny nový svet.

SkryťVypnúť reklamu

Treba však zobrať do úvahy spomínané proroctvo, ktoré hovorí o tom, že skutočný vyvolený musí byť:

 • narodený v matrixe
 • schopný upravovať matrix
 • zničiť matrix

Tak teda v prvom rade, Neo sa nenarodil v matrixe, ale vo svete strojov ako jeden z daľších, čo slúžili ako baterka. Tu by sa dalo argumentovať, že sa "znovuzrodil" na konci prvého dielu, keď ho zabil Smith, ale veštica jasne povedala, že sa musel narodiť v prvej verzii matrixu a ako bolo povedané vo filme, išlo už o šiestu verziu. Z rozhovoru Smitha so zajatým Morpheusom je jasné, že práve Smith bol ten, ktorý bol v Matrixe už od začiatku, keď opisoval, ako bola prvá verzia vytvorená takmer dokonale. Smith sa vďaka Neovi oslobodil a už nebol dlhšie agentom - znovuzrodil sa v matrixe.

SkryťVypnúť reklamu

Neo si navyše neupravoval matrix podľa seba, bol to práve Smith, ktorý sa ho vo finálnom súboji spýtal: "Páči sa vám, ako som si to tu upravil?" a zmenil pri tom matrix na nepoznanie hlavne svojimi kópiami. To podstatné však je to, ako dokáže niekto odporovať zákonom a programom strojov. Práve tu si možno spomenúť na nie veľmi dôležitú scénu, kde Smith vysvetluje Morpheusovi, ako chce "utiecť" z tohoto smradľavého sveta a pritom si vytiahne vysielačku. Pri rozhovore s Neom v druhom dieli mu povedal: "Vedel, čo bola jeho povinnosť spraviť, ale nespravil to," a tým odkazoval na skopírovanie zdrojového kódu do zdroja.

Pri finálnom súboji to bol práve on, ktorý sa skopíroval do Nea, ktorý bol pripojený kde? Presne tak, v meste strojov blízko zdroja, na ktorý ho napojili samotné stroje, pretože Smith ako vyvolený už bol jeho schopnosťami meniť Matrix ďaleko za hranicou ich kontroly. Smith tak nakopíroval nepriamo svoj kód do zdroja a Neo mu v tom len "dopomohol".

SkryťVypnúť reklamu

V úplne poslednej filmovej scéne navyše vidíme Vešticu a jej rozhovor s Architektom, kde jej hovorí o tom, ako hrala veľmi nebezpečnú hru, a práve tou bolo donútiť každého myslieť si, že práve Neo je vyvolený. Zradná Veštica oklamala nás všetkých.

Čo je v kufríku Marsellusa Wallacea?

Pre všetkých fanúšikov Quentina Tarantina je jasné, že si ich obľúbený režisér necháva vo svojich filmoch zadné vrátka, nepatrné odkazy a občas aj nevysvetlené otázky. No jednou z najväčších záhad zostáva, čo bolo obsahom kufríka, pre ktorý sa vybrali Vincent a Jules a mali preň nemalý rad problémov.

Na internete sa totiž najčastejšie vyskytuje názor, že tajomný kufrík s magickým zlatým svetlom obsahuje práve dušu jeho majiteľa. Dôvodov na túto teóriu je niekoľko. Celé to odštartovala náplasť na Marsellusovom krku, keď hovorí Butchovi o pýche a o tom, ako má v treťom kole prehrať. Teórie o tom, že samotný Marsellus uzavrel zmluvu s diablom, potvrdzuje aj fakt, ktorý vo filme vidieť viackrát a to je, že kufrík má na otvorenie "satanovu" kombináciu 666.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Pumpkin and Honey Bunny spoločne vykrádajú reštauráciu a Pumpkin sa chce zmocniť kufríka, Jules mu oznámi, že v kufríku je "Šéfovo špinavé prádlo", ktoré mnohí označujú za metaforu jeho prehnitej a čiernej duše, ktorú vlastní (vlastnil). Špinavá práve pre jeho nekalé praktiky, vraždy a mafiánsky život.

Malú narážku mnohí hľadajú aj v scéne, ktorej "Boh zostúpil z neba a zastavil guľky", ktoré mali zasiahnuť Julesa a Vincenta v apartmáne, keď sa zmocnili kufríka. Teoretikom na túto variantu navyše nahral samotný Tarantino, ktorý bol nadšený, že jeho film vyvoláva takéto otázky, a sám preto povedal, že tajomstvo kufríka nikdy neprezradí.

Medzi iné teórie, čo by mohlo byť v kufríku, ešte patria nasledovné veci:

SkryťVypnúť reklamu
 • Diamanty z lúpeže v Reservoir Dogs
 • Elvisov zlatý oblek
 • Svätý grál

alebo dokonca Tarantinov oskar, takže tému o tom, čo je skutočným obsahom kufríka, asi ešte nechajú konšpirátori otvorenú.

Ak vás podobné teórie zaujímajú, odporúčame kanály ako Film Theorists, Looper či Screen Rant.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
     2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
     3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
     4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
     5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
     6. Dôležitosť duševnej pohody
     7. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
     8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
     1. Riešenie Atosu zachraňuje životy
     2. Nechajte sa zelektrizovať!
     3. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
     4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
     5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
     6. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
     7. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
     8. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
     1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 17 458
     2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 336
     3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 258
     4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 6 001
     5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 981
     6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
     7. Dôležitosť duševnej pohody 4 959
     8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 272
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Ukrajinský vojak Leonid vztyčuje na opustenom ruskom tanku na predmestí mesta Lyman ukrajinskú vlajku.

     Lyman oslobodili krátko po tom, čo ho Putin vyhlásil za ruské územie.


     a 3 ďalší 1 h

     V minulosti Königsberg, teda Kráľovec, založili križiaci na počesť kráľa Přemysla Otakara II.


     2 h

     Novelu o predčasných voľbách SaS zrejme podporí.


     a 1 ďalší 6 h
     Ukrajinskí vojaci strieľajú na frontovej línii v Charkovskej oblasti na Ukrajine.

     Vojna na Ukrajine pokračuje.


     a 4 ďalší 18 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu