SME

Filmy, ktoré vás o živote v socializme naučia viac než učebnice dejepisu

(Zdroj: blog.sme.sk)
Filmy, ktoré vás o živote v socializme naučia viac než učebnice dejepisu

Pripomeňte si Nežnú revolúciu filmami.

Sedemnásty november patrí k najvýznamnejším dňom českej a slovenskej novodobej histórie. V tento deň v roku 1989 sa spustil proces, ktorý nakoniec viedol k tomu, že Komunistická strana po 40 rokoch stratila moc a v Československu sa obnovila pluralitná demokracia.

Na život v socializme napriek tomu mnohí spomínajú s nostalgiou. Ak ste v týchto časoch nežili, určite by ste im počas tretieho novembrového víkendu mali dať prednosť pred novinkami na Netflixe.

Tieto filmy vám o socializme povedia omnoho viac ako učebnice dejepisu:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Hořící keř

Česko-poľský film režisérky Agnieszky Holland vás zavedie do obdobia normalizácie. Dej začína sebaupálením študenta Karlovej Univerzity Jana Palacha v roku 1969, ktorý sa svojím činom rozhodol bojovať proti režimu. Udalosti sa zdramatizujú po tom, čo Palachovo sebaupálenie zľahčuje na straníckom mítingu v Českej Lípe poslanec Vilém Nový prehlásením o takzvanom studenom ohni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Film je natočený podľa skutočných udalostí, hlavnou postavou je advokátka Dagmar Burešová, ktorá menom Palachových príbuzných podáva na Nového žalobu kvôli ochrane osobnosti. Charakternú právničku si zahrala Táňa Pauhofová, okrem nej uvidíte aj Vojtěcha Koteka či Ivana Trojana. Trojdielna sága získala 7 ocenení na vyhlasovaní Cien českej filmovej kritiky, 14 nominácií na Českého leva premenil na 11 víťazstiev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 8,0/10

2. Pelíšky

Legendárna snímka režiséra Jana Hřebejka rozpráva príbehy troch generácií - starnúcich rodičov, dospievajúcej mládeže a malých detí. Exkurzia do obdobia socializmu sa odohráva na konci 60. rokov, od jesene 1967 do leta 1968. Pražská vilová štvrť Hanspaulka, jemná poetika a špecifický humor robia z Pelíškov kultový film našej spoločnej histórie s Čechmi.

Nezabudnuteľní sú najmä Miroslav Donutil, Emília Vášáryová a Bolek Polívka. Na filmových fórach diskutujúci označujú Pelíšky za najlepší film českej histórie a o jeho kvalite svedčia aj vysoké hodnotenia na ČSFD a IMDB.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 91 %
Hodnotenie IMDB: 8,4/10

3. ...a bude hůř

Film podľa románu Jana Pelca približuje atmosféru a život českých undergroundových umelcov. Asociálne neprispôsobivá mládež, obdoba revoltujúcich mladých ľudí na západe, sa snaží nájsť si svoje miesto v českej spoločnosti pred rokom 1989. Verne a drsne zobrazuje alternatívny životný štýl a hodnoty "máníček" v čase normalizácie.

Český prozaik a filozof Egon Bondy popísal dielo takto: "Je to umelecky zvládnutá výpoveď o živote nepomerne ťažšom, než si kedy vedeli predstaviť všetci Kerouacovia, Ginsbergovia, Borroughsovia a Bukowskí."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 77 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

4. Občanský průkaz

Osemdesiate roky - doba, keď vyjsť na ulicu bez občianskeho preukazu znamenalo koledovať si o veľký problém. Doba, v ktorej bola najväčším strašiakom pre mladých povinná vojenská služba.

Trpká komédia Ondreja Trojana má predlohu v rovnomennej knihe Petra Šabacha. Sleduje osudy štvorice dospievajúcich, ich priateľov, lások a rodičov od okamihu, keď v pätnástich rokoch dostanú občiansky preukaz, až do chvíle, keď sa v osemnástich snažia uniknúť vojne a pokúšajú sa získať modrú knižku. Štvorica mladých ľudí prežíva humorné aj absurdne groteskné príbehy života v totalitnom štáte a snaží sa nájsť si svoju cestu medzi detstvom a dospelosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,5/10

5. Učiteľka

Film, ktorý mal premiéru v júli tohto roka, vás prenesie do 80. rokov. Na prvý pohľad empatická a láskavá učiteľka Zuzana Mauréry v totalitnom Československu manipuluje svojich študentov a ich rodičov s účelom obohatenia seba samej. Z obavy o prospech svojich detí či z represií systému jej väčšina rodičov podlieha a poskytuje najrôznejšie služby. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa jej rozhodnú vzoprieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Groteskné rodičovské združenie a najmä posledná scéna filmu vás prinúti premýšľať nielen nad tým, aké naše školstvo bolo kedysi, ale aj nad tým, aké je teraz a aké bude o pár rokov.

Hodnotenie ČSFD: 76 %
Hodnotenie IMDB: 7,6/10

6. Fetiše socializmu

Dokumentárny cyklus o živote v socialistickom zriadení, ktorý osloví nielen vyššie vekové skupiny divákov - pamätníkov. Jednotlivé filmy cyklu sa spájajú s fenoménom populárnych, módnych, zaujímavých, žiadaných a často nedosiahnuteľných vecí v období socializmu.

SkryťVypnúť reklamu

Každý diel je venovaný niečomu inému - zaspomínate si na céčka, tatrovku, pionierov, spartakiádu a zistíte, ako vtedy fungovala televízia - tej je venovaná celá tretia séria.

Hodnotenie ČSFD: 71 %

7. Jan Palach

Podobne ako Hořící keř, aj film režiséra Roberta Sedláčka mapuje príbeh českého študenta Jana Palacha. Narozdiel od snímky Agnieszky Holland sa však film z roku 2018 snaží odkryť, čo sa odohrávalo v Janovej mysli pred a počas sebaupálenia. Dozviete sa, aké mal vzťahy s matkou, ako vyzeralo štúdium a zábava počas socializmu a ako sa postupne v mladom a veselom chlapcovi hromadil hnev a odpor voči režimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7.0/10

7. Dubček

Na jednu z kľúčových postáv slovenských dejín sa v roku 2018 pozrel aj režisér Laco Halama. Alexandra Dubčeka si v jeho filme zahral Adrian Jastraban a hoci podľa recenzií nejde práve o najlepší film z hľadiska umenia, informačnú hodnotu ocenia najmä mladší, ktorí toho o Dubčekovi veľa nevedia. Vo filme uvidíte aj postavy Gustáva Husáka, Dubčekovej rodiny, Ludvíka Svobodu či Vasiľa Biľaka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 62 %
Hodnotenie IMDB: 6.2/10

8. Masaryk

V roku 2016 sa rozhodol natočiť hraný film aj režisér Julius Ševčík. Hlavnou postavou nie je ten známejší Masaryk - Tomáš Garrique, ale jeho syn Jan. Hoci nežil priamo počas obdobia socializmu, jeho príbeh ilustruje aj to, ako sa komunisti dostali k moci a čo všetko pre to boli ochotní obetovať.

Film rozpráva príbeh bohéma, ktorý miloval hudbu a ženy a v ktorého srdci bojovala nespútanosť umelca s povinnosťou a morálkou diplomata. Bol veľvyslanec a neskôr československý minister zahraničia, zomrel tesne po februárovom prevrate v roku 1948 a jeho smrť je dodnes neobjasnená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

9. Toman

Najnovší film o socializme, alebo presnejšie o tom, ako sa komunisti dostali k moci, vyšiel v roku 2018. Režisér Ondřej Trojan sa pustil do rekonštrukcie príbehu rozporuplnej osoby, Zdeňka Tomana. Ten bol šéfom zahraničnej rozviedky, ktorý významne ovplyvnil život v povojnovom Československu.

Tomana spoznáte ako tvrdohlavého obchodníka, ktorý sa neštíti pred ničím. Jeho jedinou úlohou je zohnať peniaze, aby mohli komunisti vyhrať voľby. Zahŕňa to vydieranie, obchod s ľuďmi a využívanie vojnových zločincov aj ich obetí. Pred filmom si odporúčame aspoň trocha naštudovať obdobie takzvanej 3. republiky, lebo na plátne sa objaví množstvo politikov z obdobia socializmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 76 %
Hodnotenie IMDB: 7.2/10

10. Muzika

Čierny príbeh režiséra Juraja Nvotu o chlapíkovi, ktorý dúfal, že hudba mu pomôže z kaluže, ale namiesto toho vyváľal hudbu v blate. Jadrom príbehu troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise, je tragikomický osud nadaného mladého muža, ktorý si je len okrajovo vedomý svojho talentu a možností. O to jednoduchšie a divokejšie sa však zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si uvedomuje len postupne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Muzika je príbeh mladých ľudí, ktorí sa trápia s vlastnými životmi, s láskou, žiarlivosťou, pokušením. Narážajú na obmedzenia doby, v ktorej boli banány úzkym profilom a cesta za Západ nesplniteľný sen. Doby, v ktorej o všetkom rozhodovali členovia jedinej strany a v ktorej donášači informovali aj o tom, že kotolník hráva na saxofóne americkú muziku.

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

11. Kousek nebe

Príbeh režiséra Petra Nikolaeva nás zavedie do socialistického väzenia 50. rokov. Prudká povaha a neodbytný pocit vzdoru voči všetkému, čo sa deje navôkol, privedú za múry väzenia mladého Luboša. Práve tu spoznáva Danu. Stret pohľadov a iskrenie nakoniec prerastie až do milostného citu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Láska, priateľstvo a súdržnosť pomáha Lubošovi a Dane prežiť ťažké časy za mrežami. Akú však majú budúcnosť?

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7,0/10

12. Goodbye Lenin

Humorným spôsobom vás do obdobia socíku vráti režisér Wolfgang Becker. Príbeh filmu Goodbye Lenin začína v roku 1989, kedy nadšená obdivovateľka socializmu pani Kernerová upadne do kómy, keď uvidí v telke svojho syna, ktorý sa zúčastňuje protištátnej demonštrácie. V kóme je celých 8 mesiacov a prespí tak pád Berlínskeho múru a víťazstvo kapitalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže lekári sa obávajú, že šok zo zmeny systému by ju mohol zabiť, všetko berie do rúk jej syn Alex. Zoženie rekvizity minulého režimu - motocykel Simson, krepsilónkové ponožky, vzorkované tapety či nahrávky televízneho vysielania.

Hodnotenie ČSFD: 73 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10

13. Báječná léta pod psa

Predlohou tohto filmu je rovnomenný román českého autora Michala Viewegha. Spoznáte v ňom príbeh zložitého dospievania citlivého chlapca Kvida. Šesťdesiate roky socializmu sú pre mnohých pamätníkov najmä spomienkou na šťastné obdobie mladosti a puberty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dejová línia sa sústreďuje najmä na problémy Kvidovho otca s vysokoškolským diplomom, ktorého snaha zabezpečiť rodinu dovedie takmer do šialenstva. Úlohy Kvidovych rodičov sa zhostila dvojica Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý.

Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

14. Fair Play

Osemdesiate roky v Československu. Mladá šprintérka Anna sa stáva členkou Strediska vrcholového športu. Jej matka a tréner dúfajú, že splní kvalifikačný limir a postúpi na olympijské hry. Bez vedomia športovkyne jej začnú byť podávané anabolické steroidy.

Jej výkonnosť stúpa, no objavujú sa aj prvé zdravotné problémy. Ako sa zachová, keď sa dozvie pravdu? Prestane ich užívať, alebo sa vďaka tomu dostane na olympiádu a využije to na emigráciu?

Hodnotenie ČSFD: 73 %
Hodnotenie IMDB: 6,9/10

15. Pupendo

Autorský tím Pelíškov vás prenesie v čase aj v dramatickej komédií Pupendo. Presnejšie do doby pred orwellovským rokom 1984. Ocitnete sa v časoch, kedy generácii Pražskej jari 1968 život preteká pomedzi prsty.

Hlavnou postavou je akademický sochár Bedřich Mára, ktorý žije so svojou rodinou v malom byte na pražskom nábreží. Pred rokmi musel z politických dôvodov opustiť miesto vedúceho ateliéru na pražskej Akadémii. Nemôže vystavovať svoje diela a je odstrihnutý od lukratívnych zákaziek. Ako protipól voči Bedřichovej rodine stojí rodina riaditeľa základnej školy Míla Břečku. Svoju súčinnosť s režimom ospravedlňuje veľavravným "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?"

Hodnotenie ČSFD: 74 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

16. Skřivánci na niti

Film natočil v roku 1969 Jiří Menzel na motívy poviedok z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dvadsať rokov bol film zavretý v trezore, pretože odkrýval skutočnú realitu 50. rokov.

Dej sa odohráva v oceliarňach v Kladne, kde sú poslaní "na brigádu" odporcovia režimu. Vedľa nich na šrotovisku pracujú ženy a dievčatá uväznené za pokus o útek za hranice. Celý film je mixom paradoxných, niekedy až groteskných situácií, ktoré dokonale vystihujú režim, ktorý ľuďom kradol slobodu, nie však túžbu prežiť aj bez nej.

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 7,6/10

17. Šakalí léta

Ďalší film režiséra Jana Hřebejka nás zavedie do okolia dejvického hotela Internacional v Prahe. V roku 1959 prichádza do pokojného malomestského života chuligán Bejby, ktorý svojím výstredným oblečením, gitarou a vášňou pre rokenrol rozbúri životy ľudí, ktorí sa snažia nemyslieť na ťažkú dobu, v ktorej musia žiť. Ovplyvní nie len čašníka Edyho Drábka, okrskára Prokopa a jeho syna, ale svojim spôsobom aj arogantného eštebáka Přemka.

Hodnotenie ČSFD: 71 %
Hodnotenie IMDB: 6,7/10

18. Tichá bolest

Balada o túžbe po slobode a vôni slivovice. Film vás zavedie do 50. rokov - obdobia plného ľudských tragédií a utrpenia. Spoznáte príbeh Janka Kadavého, ktorého otec bol v roku 1949 zatknutý, odsúdený a popravený ako triedny nepriateľ. Matka krátko nato zomrela a Jankovi ostal len starý otec.

Dej sa odohráva v dvoch časových rovinách a rozpadá sa na tragikomické epizódy z vojenskej služby a na trpké spomienky z detstva. Jediným svetlým bodom Jankových spomienok je dedko. Múdry a poctivý starý muž, ktorý ho po smrti rodičov v malej dedinke vychoval.

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

19. Kawasakiho ruže

V dráme Jana Hřebejka hrá hlavnú úlohu Martin Huba. Renomovaný psychiater, ktorý je v spoločnosti morálnou autoritou, má pri príležitosti výročia založenia republiky získať významné štátne ocenenie. Pripravovaná slávnosť však vyplaví na povrch hriechy minulosti, ktoré môžu psychiatrovi zlomiť väz.

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7,1/10

20. Pouta

Československo, 1982. Antonín, príslušník tajnej polície, je vo vnútri nepokojný, možno až psychopatický násilník plný hnevu a zúfalstva. Znudený všetkým okolo seba nasmeruje svoj hnev k zdanlivo čistému, ale neuchopiteľnému bodu - mladej žene Kláre.

Nie je to láska, ale len spaľujúca túžba po úteku zo šedivej klietky a nudy. Antonínova snaha získať Kláru pre seba ho obracia nielen proti tradičným nepriateľom režimu, ale aj proti vlastným ľuďom a systému samotnému.

Hodnotenie ČSFD: 74 %
Hodnotenie IMDB: 7,1/10

21. České století

Dramatický seriál o kľúčových okamihoch českých dejín sa nevyhol ani socializmu - vrátiť v čase sa môžete v piatich dieloch: Všechnu moc lidu Stalinovi (1948), Zabíjení soudruha (1951), Musíme se dohodnout (1968), Je to jen rock'n'roll (1976) a Poslední hurá (1989).

Hodnotenie ČSFD: 76 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10

22. Ucho

Komorná psychologická dráma, v ktorej sa objavujú prvky satiry, frašky, grotesky aj kriminálky. Aj medzi prominentmi v 50. a 60. rokoch platilo heslo "Dôveruj, ale preveruj". Preto sa aj vo vilách ministrov a vysokých funkcionárov montovali takzvané "uchá" - odpočúvacie zariadenia, ktorými mohla ŠtB kontrolovať "svojich". Výsledkom bola neistota a strach. To všetko prežíva postava námestníka ministra Ludvík a jeho žena Anna.

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 7,9/10

23. Životy tých druhých

Píše sa rok 1984 a do pádu režimu vo Východnom Nemecku zostáva necelých šesť rokov. Vládna strana upevňuje svoju pozíciu pomocou nemilosrdného systému monitorovania a manipulácie, k čomu využíva tajnú políciu Stasi. Verný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wiesler, sa pustí do zhromažďovania kompromitujúcich dôkazov o divadelnom dramatikovi a jeho atraktívnej priateľke.

Čím viac sa však dostáva do sveta dvoch divadelných hviezd, tým viac sa mu dostávajú pod kožu. Začne byť ich životmi fascinovaný a začne si uvedomovať obmedzenosť svojej vlastnej existencie.

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 8,5/10

24. Quod erat demonstrandum

Podobnú zápletku ako Životy tých druhých má aj čiernobiely film Quod erat demonstrandum od rumunského režiséra Andreia Gruzsniczkeho. Na praktiky rumunskej tajnej služby Securitate doplatia dvaja akademici v polovici 80. rokov. Oproti filmu Životy tých druhých však autor volí celkom iný prístup.

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

25. Ružienka

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami sa odohráva v búrlivých 60. rokoch vo Varšave. Píše sa rok 1967 a atraktívna Kamila má pomer s Romanom Rożkiem. Spája ich skutočný cit, ale Kamila nevie, že jej partner je príslušníkom tajných bezpečnostných služieb.

Po čase ju Roman požiada o pomoc: musí sa zblížiť so známym spisovateľom Warczewským a podávať správy o jeho názoroch a stretnutiach. Zamilovaná Kamila na sledovanie spisovateľa pristúpi a podpisuje prehlásenie o spolupráci so štátnou bezpečnosťou. Ako krycie meno si vyberá "Ružienka".

Hodnotenie ČSFD: 74 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

26. V tieni

V bývalom Československu 50. rokov sa odohráva napínavý kriminálny príbeh, ktorý zasiahne do osudov priamych aktérov aj ich blízkych. Kapitán Hakl vyšetruje krádež v klenotníctve. Z bežnej vlámačky sa ale vplyvom zákulisných intríg tajnej polície postupne stane politická kauza. Ako sa zachová skúsený detektív?

Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

27. Rukojemník

Predlohu tohto filmu napísal Peter Pišťanek. Dej sa točí okolo malého Petra, ktorý vyrastá so svojimi starými rodičmi, pretože jeho rodičia emigrovali do Viedne. Márne sa ho snažia dostať cez hranice pomocou úradov. Aj preto malý chlapec vymýšľa najrôznejšie spôsoby, ako sa dostať cez hranicu, čo začína čoraz viac prekážať veliteľovi miestnych pohraničníkov.

Svet malého chlapca v socializme dotvárajú aj charaktery jeho kamarátov - sympatická kamarátka, pomalý spolužiak, ale aj partia, ktorá sa baví týraním slabších detí. Koncom 60. rokov sa Petrovi predsa len naskytne možnosť Československo opustiť. Vyraziť za hranicu ale znamená stratiť starých rodičov, kamarátov a nezabudnuteľné dobrodružstvá...

Hodnotenie ČSFD: 63 %
Hodnotenie IMDB: 6,4/10

28. Eštebák

Hrdina filmu, konfident Adam, pracuje po absolvovaní základnej vojenskej služby ako dispečer na športovom letisku blízko niekdajšej západnej hranice Československa. Tu prežíva aj vojenskú inváziu v roku 1968. Stane sa profesionálnym agentom, ktorého prácou je odpočúvanie ľudí a zhromažďovanie kompromitujúcich materiálov. Čoskoro však zistí, že niekto sleduje jeho...

Hodnotenie ČSFD: 63 %
Hodnotenie IMDB: 6,3/10

Viac filmových výberov nájdete tu.

Prečítajte si tiež: Slovenské dokumenty o politike, ktoré by ste mali vidieť Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Čadce, vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. Už počas štúdia pracovala ako elévka v Denníku N, neskôr viedla portál Fičí. V denníku SME nahráva a strihá podcasty, tvorí podcast Piatoček a stará sa o Instagram a YouTube SME. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu