SME

Veľký test bratislavských falafelov a hummusov: Na ten najlepší ani nemusíte čakať

Veľký test bratislavských falafelov a hummusov: Na ten najlepší ani nemusíte čakať

Kam sa (ne)vybrať, keď dostanete chuť na tieto jedlá?

Kebab je notoricky známe a všeobecne obľúbené arabské jedlo, ktoré ľudia milujú najmä v neskorých nočných hodinách a v časovej tiesni. Má však nemenej zaujímavého bratranca, ktorého majú radi aj vegetariáni. Je ním falafel.

Tieto vyprážané cícerové fašírky už nie je problém dostať ani v bratislavských fastfoodoch a reštauráciách. Posvietili sme si na to, kde ho majú najchutnejší a kde si ho radšej netreba dávať. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Falafel tvorí perfektný pár s hummusom, čo je hutná cícerová nátierka so sezamovou pastou tahini. Ochutnávali sme teda aj ten, hoci v niekoľkých z hodnotených prevádzok ho nemali. Jedlo sme si platili z vlastného vrecka, podniky o našej návšteve nevedeli a niekde aj zazerali, prečo si jedlo fotíme zrkadlovkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

8. Istanbul 34 Kebab

Kde: Rožňavská 28

Cena: Falafel (v tureckej žemli/placke/s hranolkami) - 2,80 - 3,10 €

Foursquare hodnotenie: 8,2/10

Zuzana: Takto by chutil falafel v mekáči

Podnik na Rožňavskej väčšina ľudí nemá celkom cestou, napriek tomu je tam často plno. Preslávil ho najmä (vraj veľmi dobrý) kebab, tak sme chceli overiť, či sa tam oplatí zájsť aj na falafel. Aby som prešla rovno k veci, neoplatí. Najesť sa najete, ale za dobrým falafelom treba ísť inde. Ten ich bol príliš múčny a chutil pomerne genericky vyprážane. Takto nejako si predstavujem, že by chutil falafel v mekáči, ak by ho robili. Vybrať si môžete z troch druhov servírovania a z našej skúsenosti neodporúčame tanier s hranolkami, radšej placku alebo tureckú žemľu. Inak tam však fakt radšej choďte na kebab, prípadne pide. Hummus v tomto podniku nemajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Horšie to už ani nejde

Falafel sa nedá označiť inak ako príšerný. Chutí sucho a zrejme ho pripravujú z hotového prášku, ktorý po zmixovaní potom zmrazia. Takto sme to videli už vo viacerých kebabárňach. Zeleninová obloha na tanieri tiež nemala svoj najlepší deň. K falafelu z Istanbulu 34 sa nedá napísať iné ako: nikdy viac.

7. Kus Kus

Kde: Nám. SNP 480/21 (Manderlák)

Cena: Falafel a hummus tanier - 4,9 €

Foursquare hodnotenie: 5,6/10

Zuzana: Hummus sme ani nemohli dojesť

Kebabáreň pod Maderlákom väčšina ľudí pozná ako miesto, kde sa Vladko Weiss ohadzoval stoličkami. Nikdy ma nelákalo vojsť dnu, ale tentoraz sme odhodili predsudky a vnútri bolo prekvapivo celkom pekne. S jedlom to však bolo horšie. Kým falafel bol celkom dobrý (pripravovali ho čerstvo pred podávaním, aj keď bol mierne pripečený, no aspoň chrumkavý), hummus mi vyslovene nechutil. Chuťou aj konzistenciou mi pripomínal margarín a nepomohol tomu ani lacný olivový olej, ktorý naliali navrch, či smutná zeleninová obloha. Za tú cenu to rozhodne nestálo a hummus sme ani nedojedli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Falafelové uhlíky s nechutnou pomazánkou

Prvým (a asi aj posledným) príjemným prekvapením bol interiér podniku, ktorý zvonku nevyzerá najvábnejšie, no vnútri je zariadený celkom … povedzme, že slušne. Objednali sme si tanier s hummusom a falafelom, ktorý doplnili klasickou zeleninou oblohou. Tanier stál 4,90 eura a množstvo jedla - päť falafelov a jedna naberačka hummusu - jednoznačne nezodpovedalo tejto pomerne vysokej sume. Najmä v porovnaní s konkurenciou. Nevraviac o tom, že na túto porcijku sme čakali akosi pridlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Falafel patril k tým lepším v rámci tohto testu, hoci jednoznačne strávil príliš dlho vo fritéze. Povrch začal naberať čiernu farbu. Chuťovo aj konzistenciou bol ináč tak akurát - chrumkavý, no nie príliš suchý. Hummus bol naopak úplne o ničom - bez chuti a bez zápachu. Cítil som v ňom náznaky rímskej rasce, no po cesnaku, citrónovej šťave a najme tahini nebolo na chuťových pohárikoch ani stopy.

6. Subway

Kde: Po celom meste, my sme testovali na Rajskej

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cena: 15 cm Falafel sendvič - 2,50 €

Foursquare hodnotenie: priemerne 6-7/10

Zuzana: Za falafelom tam nechoďte, ale pokojne si ho dajte

V Subwayi by som falafel nečakala, práve preto sme ho museli vyskúšať. Na moje veľké prekvapenie však nebol vôbec zlý. Cícer v guľôčkach bol pomletý na hrubšie a zo všetkých testovaných falafelov bol najmenej chrumkavý, no potešila ma korenistá chuť. Inak bol sendvič presne tým, čo by ste od tohto reťazca čakali. Zhrnula by som to tak, že vyslovene za falafelom do Subwaya nechoďte, ale ak už pôjdete do Subwaya, falafelový sendvič je príjemný výber.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Keď jedlo prekvapí tým, že nie je zlé

V Subwayi konečne vymysleli chutnejšiu alternatívu pre vegetariánov ako nevábny veggie patty. Od fašírok chladených kto-vie-koľko dní v chladiacom boxe sa nedá očakávať veľká čerstvosť a rozhodne im chýba typický crunch. Chuťovo sú napriek tomu správne korenisté a neurazia. Falafel som mal v Subwayi dvakrát - raz s flatbreadom a druhýkrát v sezamovej bagete. Jednoznačne chutil lepšie v bežnom pečive, flatbread je naozaj nemastný-neslaný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Veľký test bratislavských hamburgerov. Kto už ochutnal víťaza, vie prečo vyhral Čítajte 

5. Alaturka

Kde: Foodcourt Central alebo Mlynské Nivy 48

Cena: Falafel v tureckej žemli - 2,5 €, Falafel tanier s hranolkami a zeleninou - 4 €

Foursquare hodnotenie: 7,6/ 7,4

Zuzana: Dolu hrdlom to šlo ťažko

Turecká reštaurácia Alaturka má 2 pobočky, jednu pri BBC a druhú v Centrali. V nej sme aj boli testovať. Tento falafel bol chuťovo fajn, ale inak asi najsuchší zo všetkých testovaných. Keďže mal plackovitý tvar, zrejme sa ho podarilo vo fritéze dôkladnejšie vysušiť a chýbalo mu šťavnaté jadro. Mala som ho s (maximálne priemernými) hranolkami a generickou zeleninovou oblohou, čo šlo dole hrdlom skutočne pomaly. Zachraňoval to len jogurtový dressing.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Šedý priemer

Falafel v žemli bol veľmi priemerný. Určite to nebola taká katastrofa ako Istanbul 34, ale fašírky boli aj v tomto prípade prepražené sušienky. Žemľa a zeleninová plnka boli ináč klasický kebabový priemer. Do reštaurácie by som sa napriek tomu vrátil - oproti iným tureckým fastfoodom Alaturka ponúka aj “normálne” turecké (?) jedlá, ktoré vyzerali naozaj chutne. Dojem snáď neklame.

4. Shawarma King

Kde: Sedlárska 10 (pri Hlavnom námestí)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cena: Falafel v žemli - 3,90 €

Foursquare hodnotenie: 7,0/10

Zuzana: Viac by som ho ocenila o druhej v noci

Maličký a nie príliš vábne vyzerajúci podnik je dôverne známy najmä milovníkom bratislavského nočného života. Mnoho z nich sa tu zastavuje vo veselom stave v hlbokých nočných hodinách. A to je presne ono. Falafel v žemli zo Schawarma King by som si dala pripitá o druhej v noci, pri jasných zmysloch v čase obeda som až taká nadšená nebola. Nemohol za to však samotný falafel, ktorý bol určite z tých lepších, ktoré sme v tomto teste ochutnali. V jedle bol dokonca aj obstojný hummus, ale “zabila” ho ohrievaná žemľa a kapusta, ktoré vytvorili intenzívny “drunk food feeling”.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Poklad v starej žemli

Tento sandwich patril k mojím obľúbenejším, až na spomínanú nie príliš čerstvú žemľu. Ale keďže som bol naozaj hladný, bolo mi to jedno. Fašírky nám spravili na mieste a s plnkou naozaj nešetrili. Za zmienku stojí, že štandardnou súčasťou je aj hummusoidná nátierka a v ponuke je okrem jogurtového aj ostrý dresing. Tento falafel je skutočne “pre chlapa” - ak ste hladný, tak vás určite zasýti.

3. Mr. Falafel

Kde: Obchodná, pri zastávke Vysoká

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cena: Falafel - 4 € + hummus - 2,8 €

Foursquare hodnotenie: 6,0/10

Zuzana: Počkáte si, no oplatí sa

Aj keď tento podnik nevyzerá zvonku príliš vábne, vnútri vysiela celkom pozitívne vibrácie. Ako napovedá jeho názov, falafel je hlavnou hviezdou menu. Majiteľ ho frituje čerstvo, preto si na svoje jedlo treba chvíľu počkať. Oproti iným falafelom bol menej pripečený, no aspoň nebol vysušený. Ani chuťovo mu nebolo čo vyčítať, hoci na druhej strane ani mimoriadne nevynikal. Milo prekvapil hummus z tejto prevádzky, ktorý nebol rozmixovaný príliš nahladko, no mne to vyhovovalo. Najviac mi pripomínal hummus, ako si ho robievam sama doma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Zašitý podnik, ktorý príjemne prekvapí 

Tento podnik síce nie je ničím atraktívny, no napriek tomu má veľmi príjemnú atmosféru - ako to tajné vychytené miesto, o ktorom nikto nevie, ako dobre tam varia. Falafel pripravili priamo pred nami z pripraveného cesta - čerstvejšie to už nejde (kedy pripravovali cesto, samozrejme, nevieme). K štandardnej zelenine ponúka Mr. Falafel aj surovú červenú kapustu - ja som to ocenil, je to príjemná zmena. Na výber sú aj dva druhy dresingu - okrem klasického jogurtového aj sezamový. V placke som ho, pravdupovediac, necítil. Príjemná obmena tiež je, že placku vám zapečú v panini stroji. Samotný falafel bol najšťavnatejší spomedzi všetkých - chýbal mu síce “chrum” ostatných, ale v placke chutil skvele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chuťovo nesklamal ani hummus. Oproti ostatným bol cícer pomixovaný na menej hladkú konzistenciu, čo však vôbec nevadilo. Tahini v ňom bolo cítiť, hoci menej výrazne ako napríklad v hummuse z Fresh marketu.

2. Made with laf

Kde: Dunajská 34

Cena: Hummus basic - 3,6 € + Falafel basic - 2,4 €

Foursquare hodnotenie: 8,5/10

Zuzana: Falafel na niekoľko spôsobov - ak vám neprekáža čakať

Podnik Made with laf na Dunajskej má veľmi pekný interiér a pri prechádzaní okolo by ste ho zrejme tipovali skôr na kaviareň. Robia v ňom však falafel, hummus a iné vegetariánske dobroty. V ich prípade ale falafel nie je práve fast-foodom. Dosť si naňho totiž počkáte. My sme na jedlo v čase obeda čakali viac ako 20 minút, obsluhe sa dokonca podarilo popliesť objednávku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hummus mal hustejšiu konzistenciu a bol chutný, no trochu nevýrazný. Nebolo v ňom veľmi cítiť tahini a prospelo by mu aj trochu cesnaku. Dobrý bol aj falafel, ktorý bol trochu suchší, no poctivý. Tiež by mu však pomohlo, ak by bol o niečo výraznejší. Hoci som si dala len základné možnosti, v tomto podniku sa viac oplatí vybrať si variácie hummusov i falafelov, ktoré sú jeho hlavnou devízou. Sú chuťovo zaujímavejšie a odporučila by som vám vybrať si radšej niektorú z nich, napríklad zelený falafel s bazalkovým pestom a hummus s pečenou cibuľkou. Bod k dobru má Made with laf za vlastnú - a veľmi dobrú - pitu, ktorú vám k hummusu naservírujú.

Tomáš: Drahšia hipsterčina s originálnou ponukou

V Made with laf som mal základný aj ochutený hummus. Vyskúšal som napríklad ten s bazalkovým pestom - kombinácia sa k sebe naozaj hodí, mal som iba dojem, že pesto nebolo domáce, ale ready-made z obchodu. A na tahini tu naozaj šetria. Napriek kritike sa v Made with Laf dá dobre najesť, odporúčam najmä nezvyčajné variácie hummusu a falafelov, ktoré sa väčšinou vydarili, hoci tiež patrili k tým suchším. Na podniku sa mi nepáči hipsterská prirážka a neodporúčam ani šošovicový burger, ktorý mi poškrabal hltan.

1. Hummus and Couscous Bar

Kde: Fresh Market, Rožňavská 1A

Cena: Hummus + falafel - 4 €

Foursquare hodnotenie: 8,4/10

Zuzana: Zaslúžený víťaz testu

Hummus and Couscous Bar nájdete vo foodcourte Fresh Marketu na poschodí vľavo. Ako z názvu vyplýva, na výber majú množstvo jedál s hummusom, kuskusom a falafelom, ale svoje si nájdu aj mäsožravci. Ja som si dala základný hummus s falafelom. Podávajú ho so zeleninovou oblohou a (zrejme) jogurtovým dressingom. Pri dávnejšej návšteve sa ma spýtali, ktorú zeleninu chcem. Tentokrát však nie, a tak mi na tanieri skončila aj kyslá uhorka, ktorú som radšej dala preč. Samotný hummus bol jemný, krémový, jeho konzistencia pripomínala redšie zemiakové pyré. Podľa všetkého obsahoval presne to, čo by hummus mal, vrátane tahini, a chuťovo sa im ho podarilo dobre vyladiť. To platilo aj pre falafel, ktorý chutil v tej správnej miere korenisto a nebol zbytočne suchý, no ani mastný. Dokonca naň ani netreba čakať a aj tak je čerstvý.

Bod by som však prevádzke strhla za priemernú pitu z vrecúška. Ak by sa im aj tú podarilo pripravovať vlastnú a čerstvú, ťažko by si hľadali konkurenciu. Ale aj keby ste si dali toto jedlo bez pity, neodídete hladní. Z jednej obedovej porcie som sa najedla tak, že bola sýta až do večera. A to sa mi často nestáva, ako by vám dosvedčili moji kolegovia.

Tomáš: Takto to má chutiť

Hummus v tomto podniku je poctivý - potvrdzujem, že jednoznačne v ňom cítiť tahini, na čom mnohé podniky zvyknú šetriť. Osobne mám radšej aj citrónovejšiu chuť. Podľa jedálneho lístka hummus obsahuje laktózu - predajcovia dali rozchádzajúce sa informácie. Podľa jedného je mlieko iba v dresingu, podľa druhého aj v hummuse. Ak trpíte na laktózovú intoleranciu, pre istotu sa informujte vopred. 

Tentokrát som si objednal arabský chlieb laffa s hummusom, baklažánom a vajcom, čo je jedna zo “signature” variácií tohto baru. Kombinácia sa k sebe hodí a vytvára plnohodnotné vegetariánske jedlo, kde sa máte do čoho zahryznúť. Musím ale povedať, že ak máte všetko zabalené v jednej placke a na rozdiel od tanierovej verzie si nemôžete vychutnávať každú prísadu, najviac prerazí chuť vajíčka.

V čase obeda som prišiel ukrutne hladný a placka za 3,50 eura ma nezasýtila. Ako už z názvu baru vyplýva, v ponuke je aj viacero jedál s couscousom. Objednal som si verziu s varenou cviklou a kozím syrom (4 eurá). Odporúčam. 

Hummus and Couscous bar sa oplatí navštíviť pre kvalitu jedla a aj rozmanitú ponuku. Preto ide o víťaza nášho testu.

Ak vám je do týchto podnikov ďaleko alebo ste si nevybrali, skúste si falafel pripraviť sami, možno práve ten váš bude najlepší:

Prečítajte si tiež: Fičí recept: Pripravte si doma falafel. Toto tradičné arabské jedlo budú milovať vegáni i mäsožravci Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu