Dá sa to aj bez bolehlavu a zvracania. 30 tipov, ako sa po párty zobudiť bez opice

Tieto typy sú pre všetkých, ktorí sa v piatok večer chystajú vymetať bary.

(Zdroj: pixabay.com/Unsplash)

Čo robiť, aby ste nedostali "opicu" po alkoholickom záťahu:

1. Pite kvalitný alkohol

Myslite na to, že čím menej percent má alkohol, tým narobí väčšiu škodu. Lacnejšie verzie páleniek s nízkym percentom alkoholu totiž často obsahujú pridaný cukor, farbivá a arómy. Síce sa pijú lepšie a zdá sa vám, že sa z nich nedá opiť, no na druhý deň z nich máte poriadny hlavybôľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Alkohol zapíjajte vodou alebo minerálkou

Vyhýbajte sa sladkým nápojom. A keď im neviete odolať, doprajte si aspoň každú hodinu pohár čistej vody. Voda má totiž pri odbúraní alkoholu veľký význam. Keď si nedoprajete dostatok tekutín, riskujete na druhý deň silné bolesti hlavy, pretože váš organizmus bude z alkoholu dehydrovaný.

SkryťVypnúť reklamu

3. Každé poldeci zapite celaskonom

Vyvážite tak hodnotu vitamínov, ktoré sa alkoholom vytrácajú z tela. Odporúča 9 z 10 Kysučanov. Praktická lekárka pre dospelých hovorí, že zapíjanie alkoholu s celaskonom nemá na zdravie žiadne nepriaznivé účinky. "Toto nemôže telu poškodiť," prezrádza Monika Jakubkovičová.

4. Alebo si vezmite tabletku zinku

Zinok podporuje správne trávenie. Keby neúčinkoval na alkohol, doplníte si aspoň potrebné minerály. Pri konzultácii s lekárkou zisťujeme, že ani to by nám nemalo poškodiť.

5. Namiesto vody zapíjajte alkohol žinčicou

Žinčica priaznivo ovplyvňuje zažívací trakt, zloženie črevnej mikroflóry a pomáha pri infekciách tráviaceho traktu. Ovčie mlieko, z ktorého sa žinčica vyrába, je totiž bohatým zdrojom bielkovín a obsahuje päťkrát viac vitamínov (B3, C, D) než kravské mlieko. Mlieko tiež pôsobí ako "brzda". Odbúrava škodlivý acetaldehyd z tela a tým spomaľuje vstrebávanie alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Do každého pohárika alebo rovno do celej fľaše si vysypte ženšen

Ten je primárne určený na skvalitnenie sexuálneho života, ale údajne pomáha aj pri alkoholickom záťahu. Ženšen upokojuje podráždenia nervových buniek zodpovedné za opicu. Najlepšie je ho užiť pred alebo pri konzumácii alkoholu.

7. Pred pitím sa poriadne najedzte

Siahnuť môžete pokojne aj po mastnejších jedlách. Tuk sa uchováva v tele asi 12 hodín a pôsobí ako mazivo v črevách. Keď sa poriadne najete, alkohol sa bude do tela vstrebávať pomalšie.

8. Alkohol namiesto zapíjania rovno zajedajte

Najvhodnejšie sú slané a kyslé varianty. Odporúčame najmä slaninu, babkine nakladané uhorky, slanečky či zavináče. Odvážnejší môžu skúsiť napríklad aj kyslú kapustu. „Pri pití alkoholu sú slané a kyslé jedlá najvhodnejšie. No hlavné je veľa nepiť, respektíve piť s rozumom a najesť sa, aby sa to spaľovalo. Potom sa pomalšie vstrebáva alkohol do krvi a do celého tela,“ prezradila praktická lekárka pre dospelých Monika Jakubkovičová.

SkryťVypnúť reklamu

9. Jedzte banány

Banány, ako bohatý zdroj vitamínu B a prírodného cukru – fruktózy, sú ľahko stráviteľnou potravinou. Ideálne je jesť banány pred pitím, pred spaním a ráno, keď sa zobudíte. Konzumácia banánov vám taktiež doplní stratený horčík a draslík. Okrem toho upokojí váš žalúdok a hydratuje organizmus.

10. Pite s mierou

Keď sa chcete vyhnúť ranným nevoľnostiam a bolestiam hlavy, musíte vedieť, kedy máte dosť."Dôležité sú tekutiny a hlavne je potrebné piť s mierou. Lebo v súčasnosti začínajú piť už aj deti, vo veľmi skorom veku, a hlavne dievčatá, keď majú 12 rokov. A viete, zo starého človeka už alkoholik nebude, ale z 12-ročného dieťaťa môže byť," apeluje Jakubkovičová.

11. Vezmite si Hydrodol

Tabletku, ktorá zadržiava vodu v tele a predchádza tak dehydratácii organizmu. Obsahuje aj potrebné vitamíny a minerály, ktoré ste počas piatkovej noci vyplavili z tela. Výrobca odporúča pred spaním prehltnúť všetky štyri tablety v balení, no už aj jedna robí zázraky.

SkryťVypnúť reklamu

12. Nepite vôbec

A nemusíte riešiť rannú opicu. Rada nad zlato.

A ako sa zbaviť "opice", keď prišiel na psa mráz?

1. Urobte si nápoj v prášku

Šumivé nealkoholické nápoje v prášku sú bez cukru a náhradných sladidiel. Pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach, čiže na poopicové stavy sú ako stvorené. Obchodné domy ponúkajú tento druh "liečiva" od výmyslu sveta. Stačí si len vybrať. Napríklad Bystrinku alebo Iskru.

2. Doplňte cukor energeťákom alebo izotonickým nápojom

Energetickými nápojmi sa v tele vyrovná hladina cukru. Naopak izotonické nápoje, ktoré sú určené predovšetkým pre športovcov, dostanú do tela rôzne minerály ako horčík, sodík, vápnik, jód či železo. Tie pomôžu vzpružiť nielen telo, ale aj mozog.

3. Zjedzte polovicu citróna

Doplníte si tak vitamín C, o ktorý ste počas preflámovanej noci prišli.

SkryťVypnúť reklamu

4. Alebo si dajte radšej jablko

Jablká obsahujú antioxidanty, ovocný cukor, ale aj minerálne látky ako magnézium. Preto by vám malo pomôcť čím skôr sa dostať na nohy.

5. Vypite acidofilné mlieko

Obsahuje laktobacily, ktoré produkujú enzýmy a vitamíny B, a taktiež zvyšujú stráviteľnosť bielkovín, sacharidov a tukov. Acidofilné mlieko je taktiež zdrojom probiotík a má pozitívne účinky na trávenie.

6. Urobte si známy nápoj Bloody Mary

Minerály sa z tela vyplavujú ako prvé, preto je potrebné ich doplniť. Môžete tak urobiť aj nevábnym nápojom, ktorý sa skladá z paradajkového džúsu bohatého na aminokyselinu cysteín, soli, čierneho korenia a worchestrovej omáčky. Do nápoja môžete pridať aj vodku. Ingrediencie vám však odporúčame pre istotu kúpiť ešte pred tým, ako začnete piť.

SkryťVypnúť reklamu

7. Dajte si lyžičku medu

Med totiž premieňa toxíny na kyselinu octovú, ktorá sa v tele rýchlejšie spáli. Opicu síce úplne neodstráni, ale aspoň zmierni turbulencie v etanolom otrávenom žalúdku.

8. Vypite zázvorový alebo biely čaj

Tieto nápoje majú schopnosť liečiť podráždený žalúdok. Zázvor upokojuje žalúdok a zmierňuje nevoľnosť.

9. Urobte si volské oko

Vajcia obsahujú taurín, takže vás dajú rýchlo do poriadku. Na zvýšenie antioxidačnej sily môžete pridať aj za hrsť zeleniny.

10. Pite dostatok vody

Dostatok tekutín zmierni bolesti hlavy, závraty i točenie hlavy. Organizmus sa pomaly rehydratuje a dostáva sa do normálu. Niektorí ľudia uprednostňujú na nevoľnosť napríklad aj kolu. Jej pitím dostanete do tela rýchlu energiu.

11. Vyskúšať môžete aj ovocnú šťavu

Prírodné ovocné šťavy totiž obsahujú ľahko vstrebateľnú fruktózu a vitamíny.

SkryťVypnúť reklamu

12. Alebo švédske kvapky

Švédske kvapky zvyšujú odolnosť organizmu a navracajú energiu. Dajú sa využiť aj ako životabudič pri stavoch po opici. Údajne pomôžu už dve polievkové lyžice. Odborníčka hovorí, že sa používajú na tráviace ťažkosti, takže môžu pomôcť aj pri opici.

13. Dajte si na raňajky hrianky s maslom

Z tohto jedla vám nepríde zle. Ba naopak, hriankami dostanete do tela aspoň nejaký prísun potravín. Briti dokonca odporúčajú hrianky alebo toasty potrieť medom. Jeho účinky sme vám už vysvetlili.Praktická lekárka hovorí, že maslo nie je vhodné na tzv. opicu, ale pripúšťa, že každému môže pomôcť niečo iné.

14. Všetci vieme, že najlepším liekom je aj tak slepačia polievka

Vývar svojim zložením zodpovedá fyziologickým tekutinám a teda ho telo lepšie prijme. Odborníčka radí dať si vývar až neskôr. "Odporúčala by som skôr nejakú zeleninovú polievku. Slepačiu polievku ba som hneď nedávala," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

15. Choďte sa prejsť alebo športujte

Vhodný je beh, ale aj bicyklovanie. Prečo? Pretože kyslík pomáha urýchliť metabolizmus a toxíny odídu z tela rýchlejšie. „Prechádzka na čerstvom vzduchu ešte nikomu neuškodila. Keď vládzete, tak sa choďte prejsť,“ hovorí Jakubkovičová.

16. Dajte si kávu

Názory ľudí sa pri tomto nápoji rozchádzajú. Je káva vhodná na poopilecké stavy alebo nie? „Káva je dobrá na vytriezvenie, pretože obsahuje kofeín. Ale vypiť by sme mali len jednu,“ upozorňuje odborníčka. Pri väčšom množstve by sme si totiž mohli len pohoršiť. ​

17. A doprajte si aj horúcu sprchu

Teplou vodou z tela rýchlejšie vyplavíte nežiadúce toxíny.

18. A keď nič nezaberá, dajte si jeden ,,na popravenú“

Niektorí odporúčajú ,,panáka“, iným stačí veľké pivo. Pivom doplníte stratené tekutiny, vitamíny B, a keďže je alkohol zásaditý, pomáha neutralizovať prekyslený žalúdok. Pivo taktiež napomáha tráveniu a čiastočne vyrovnáva hladinu v krvi. Odborníčka síce tento druh poalkoholovej prvej pomoci neodporúča, ale ako sa hovorí, zakázané chutí najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu

A čo radí na zažehnanie "opice" odborníčka?

„Dôležité je hlavne piť veľa tekutín. Buď čistú vodu alebo minerálku. Dobrý je Kulišek. Je to zmes minerálov, ktorá sa dá kúpiť v každej lekárni. No a základom po opici je oddych a tekutiny. Je dôležité dostať do tela tekutiny, vyspať sa a po nejakom čase vyjsť von na vzduch. Pokiaľ organizmus nespáli alkohol, tak je zle. A keď sa prejavia príznaky, ako napríklad zvracanie, tak je potrebné navštíviť lekára ,“ uviedla praktická lekárka pre dospelých Monika Jakubkovičová.

Na otázku, či nám môže niečo z týchto 30 rád reálne pomôcť, hovorí:

„Toto sú skôr také babské rady alebo takzvané ľudové liečiteľstvo, ktoré môžu pomôcť bez toho, aby človek musel navštíviť lekára. A to už podľa vlastného uváženia, každému pomáha niečo iné. Ale skôr by som odporúčala na opicu nejaké diétne jedlá, zemiaky, ryžu, skrátka diétnu stravu, keďže ľudia majú po alkohole pokazený žalúdok - takzvaný katar. U niektorých to dokonca môže trvať aj dva, tri dni," upresnila Jakubkovičová.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu