SME

Modelka z výstavy nahých žien: Muži prišli ako machovia, odišli ako zahanbení zajačikovia

Modelka z výstavy nahých žien: Muži prišli ako machovia, odišli ako zahanbení zajačikovia

Kontroverzná výstava v Bratislave mala vskutku nezvyčajný objekt. Nahé ženy.

Víkendová expozícia zo ženských tiel s názvom Voyer vyvolala v septembri rozporuplné reakcie. Jedných jej koncept pobúril, iní z nej boli nadšení.  

Prečítajte si tiež: Porno, nahota a spútané ženy. Boli sme na kontroverznej výstave Čítajte 

Jej odporcovia argumentovali zvrátenosťou a objektifikáciou žien. Aký pocit z toho však mali ženy, na ktoré sa návštevníci prišli pozerať?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S jednou z nich sme sa o výstave rozprávali, hoci nechcela byť menovaná.

Ako si sa k výstave dostala?

Bola som fotiť s jedným fotografom. ktorý ma oslovil, či by som o to nemala záujem. Tým, že nemám problém s nahotou, som si povedala, že určite idem do toho.

Povedali ti hneď na začiatku, že budeš kompletne nahá?

Áno, hneď v úvode som vedela všetky podmienky, nič ma dodatočne neprekvapilo. 

Ako dlho pred výstavou ťa organizátori oslovili? Mala si nejakú prípravu?

Asi dva mesiace. Sama som nemala žiadnu prípravu. Jedinou prípravou bol marketing pre výstavu, čiže sme fotili sa na propagačné materiály a na stránku. Nebolo to nič nútené, čo by som vyslovene musela, ale organizačný tím bol fajn, bola radosť s nimi spolupracovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A čo sa týka tvojho tela? Snažila si sa schudnúť, cvičila si viac?

Absolútne nie, práveže som od prvého fotenia pribrala. Pointa výstavy nebola v dokonalosti tiel, nešlo o to, vystavovať krásne a dokonalé modelky. Ani jedna z nás nemala ultraštíhlu alebo dokonalú postavu, že si povieš "toto je modelka zo stránok Vogue." Skôr tam šlo o to, aby to telo bolo niečím zaujímavé, či už tetovaniami alebo dievčatá mali piercingy na rôznych miestach. To bolo podľa mňa najzaujímavejšie, aj to asi organizátor vyžadoval, alebo teda vyhľadával medzi babami, ktoré tam chcel vystaviť. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vedela tvoja rodina, že sa zúčastňuješ niečoho takého?

Mamina o tom vedela, aj otec, aj priateľ. Ale rodičia ma nikdy nevychovávali tak, že nahota a sex sú tabu. A keďže tam nešlo o to, že by sa ma niekto dotýkal, nemali s tým problém.

Priateľ vedel, do čoho ide. Ani on nemal problém, je v tomto celkom liberálny. Totiž, ja som o tejto výstave vedela skôr, ako sme sa vôbec dali dokopy. Takže šiel do vzťahu s tým, že ja už niečo takéto mám a musí s tým rátať. Nechcel sa ísť pozrieť, nepotreboval to a on ani nemusí takéto veci, ale nič mi nevyčítal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teba sa nemohli dotýkať?

Nie, s tým som nesúhlasila. Nikdy nevieš, čo sú to za ľudia. Bolo to síce hygienicky ošetrené, pri dievčine bola škatuľka s rukavicami, ale aj tak. To už bolo pre mňa príliš. Pozerajte sa, kto chcete, na čo chcete. Nahotu máš dnes skoro všade, už to nie je ako kedysi. Ale dotýkať nie.

Aj ja som si však vyskúšala dotýkať sa žien, ktorých sa dalo na výstave. Dovtedy som vlastne nemala možnosť takto sa dotknúť ženy. Ale aspoň som sa utvrdila v tom, že ma to neláka. Niekedy som si aj pomyslela, že "to je pekná baba, tú by som dala," ale zistila som, že nie. Chýbal by mi ten drsný mužský element.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kamošom si sa priznala?

Povedala som to niektorým kamoškám. Zopár známych ma spoznalo pre moje tetovania. Ale skôr som sa stretla s obdivom ako s nejakým odsudzovaním.

Boli sa na teba tvoji známi aj pozrieť?

Prišli sa pozrieť kamošky z tanečnej. A mám taký pocit, že tam bol aj jeden človek z našej firmy, ale zatiaľ sme sa nestretli na chodbe. (smiech) Ale inak nie, pre mnohých bol ten vstup dosť drahý. Pre niektorých nie, a ako v mnohých rozhovoroch už spomenul organizátor, jeden týpek tam bol štyrikrát zo šiestich vstupov. Bol to mladý chlapec, na ktorého by si možno nepovedala, že by mal byť ten typ, keby si ho stretla na ulici. Ale úplne si to užil, vždy priviedol aj iného kamoša. Robili sme si srandu, že bohvie, kde na to berie peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Boli ste aj nejako zahalené na tvári?

Aby sme mali zachovanú anonymitu, mali sme možnosť dať si masky.

Využila si ju?

Využila som ju len pri prvom vstupe. Jedno dievča to využilo aj na všetkých vstupoch. Mnohé ostatné modelky sa podobným veciam venujú aj inde a chodia napríklad na rôzne live-shows, tie sa ani nepotrebovali zahaľovať. Ja som tiež po prvom vstupe už nemala masku, lebo už mi tá nahota prišla prirodzená. Tým, že si dve hodiny na svojom stanovišti, chodia okolo teba ľudia a hlavne nečudujú sa, že si nahá - iba sa na teba pozerajú, usmievajú sa, fotia si ťa a ty sa na nich pozeráš tiež - tak ti to nepríde čudné, že ty si nahá a oni sú oblečení. Ľudia v meste na teba divnejšie pozerajú, ako sa tam pozerali na nás.

SkryťVypnúť reklamu

 

Necítila si sa na výstave ako taký objekt? Nebolo ti to nepríjemné?

Ja som si to práveže užívala. Tým, že som sa nemohla s nimi rozprávať, komunikovať, tak som si to užívala tak, že som sa s tými chlapmi hrala s pohľadom. A mnoho z nich práve nevydržalo priamy pohľad do očí, sklopili ich a zahanbení odišli z miestnosti. Prišiel ako suverénny macho a odchádzal ako zahanbený zajačik. Síce sme na výstave predstavovali istú submisivitu, ale práve tým pohľadom som mohla dávať najavo, že som nad vecou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nestretla si sa s tým, že by ti niekto za účasť nadával? Nepísali ti ľudia?

Písali mi chlapi, ktorí sa zúčastnili a našli si ma cez priateľov organizátora. Tým, že som nemala masku, mi vypisovali, či sa s nimi nechcem stretnúť. Ale to som hneď blokovala.

A ako každá vec na Slovensku, týždeň to ľudí baví, je okolo toho haló a potom príde zas niečo nové a na túto vec sa úplne zabudne. Takže prvých niekoľko dní po výstave mi Messenger stále vyhadzoval nové žiadosti o kontakt a žiadosti o priateľstvo, ale len som sa na tom bavila. Vieš, také úchylnosti, ako či nemám záujem stretnúť sa s človekom, ktorý je priateľský, bondáž, sado-maso a tak. To sú veci, ktoré idú úplne mimo mňa, lebo mne sa to všetko páči, je to fajn, ale nie vo forme promiskuity, že poďme sa všetci stretnúť v jednej veľkej posteli a rozdajme si to tam. To fakt nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Akí ľudia chodili na výstavu?

Určite boli na výstave typy ľudí, ktorých to zaujíma a prišli sa pozrieť, hoci aj z recesie. Boli tam cudzinci, ktorí možno len šli okolo. Boli tam páriky, ktoré to možno brali ako spestrenie, predohru. Čo ma prekvapilo, bolo tam dosť veľa tehotných žien, dosť veľa žien samotných. Podľa mňa tam všeobecne boli ľudia, ktorí o to majú záujem. 

Našli sa aj takí, ktorí si výstavu prešli za 5 minút a pri konci sa čudovali "To je všetko?" A boli takí, ktorí sa naozaj zdržali tú hodinku a pol a pozerali sa na baby. Lebo to nebolo o tom, že by nepohnuto sedeli v jednej polohe. My sme sa na svojom mieste prechádzali a užívali sme si neverbálnu interakciu s divákom.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aký bol kolektív dievčat? Aj ste sa spriatelili?

Áno. Práve aj jedna z nich, ktorá chodieva na takéto akcie, vravela, že inokedy väčšinou stretáva len "slepice" a "kravy". No na konci, keď sme sa lúčili, sme zhodnotili, že to bol super víkend, že sme si sadli. Otvorene sme sa bavili, v backstagi sme sa zabávali cez prestávky, vždy sme spolu šli na obed. Vtedy po nás všetci pozerali, tie baby sa neobliekajú príliš zahaľujúco a sú výrazné, hlavne tie, ktoré majú tetovanie na tvári a rôzne piercingy. Ľudia si nás všímali. No kolektív bol fakt super.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Máš pomerne seriózne povolanie. Nebála si sa, že by to mohol byť problém?

Nehovorila som to šéfovi, či môžem ísť. Verím, že sa to proti mne nijako neotočí. A ak áno, tak si nájdem novú robotu.

Ani o tom doteraz nevedia?

Niektorí o tom vedia, ale myslím si, že v vyššieho manažmentu asi nie. A už je skoro mesiac po tom, myslím si, že by sa to už riešilo. Ale na druhej strane, bolo to v mojom osobnom voľne. Aj keď by som sa s tam s niekým priamo stretla, tak si myslím, že si nemáme čo vyčítať. Priznám sa však, že som to ani príliš neriešila. Nechcem sa v živote nejako obmedzovať. Chcela som si to vyskúšať, tak som si to vyskúšala a šla by som znovu do toho. Bola to perfektná skúsenosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teda by si si to zopakovala?

Ak by sa to konalo v Bratislave, tak určite. Ale cestovať preto nemienim. Viem, že sa plánuje niečo možno aj inde, že by sa to presunulo do iných miesto alebo aj štátov. Ale to už nie je pre mňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu