Nedá sa nevšimnúť, že Slovensko napriek kampani, ktorá to tvrdí, nie je práve "krajina priateľov". Nenávisti sa v tak malej krajine šíri viac než dosť a dokonca sa do parlamentu v marcových voľbách dostala aj politická strana, ktorá má neznášanlivosť priam zakódovanú v svojej DNA. Mnohí nedokážu zniesť aj ľudí inej farby pleti, a preto sa u nás stávajú aj takého šialené prípady:

Nezisková organizácia Ľudia proti rasizmu preto vytvorila kampaň, ktorá "vznikla v reakcii na radikalizáciu postojov voči národnostným, náboženským a sexuálnym skupinám v online prostredí, a čoraz väčšiu popularitu konšpiračných a „revolučných“ online komunít." V rámci nej 9. septembra, ktorý je Dňom spomienky na obete holokaustu, niektoré slovenské weby upozorňujú na tieto javy tým, že sa zafarbili na hnedo. Hnedá farba sa totiž spája s fašizmom a nacizmom, keďže v tejto farbe nosili uniformy nemecké jednotky počas 2. svetovej vojny.
My sme sa zapojili tým, že sme 9. septembra prefarbili na hnedo titulné fotky článkov na našej FB stránke.
Problémy však neexistujú len online.
Podľa zistení merania verejnej mienky Eurobarometer 2016 by len 18 % Slovákov neprekážal pohľad na dvoch gayov držiacich sa za ruky. Len 16 % by rozdýchalo, keby im ich dieťa predstavilo svojho partnera - moslima. Iba 17 % Slovákov je v pohode s tým, ak by si ich dieťa našlo partnera Róma, a len 23 % by akceptovalo za zaťa či nevestu osoby s afroamerickým pôvodom.
Prečo je potrebná takáto kampaň?
"Pretože nechceme nechať Slovensko zhnednúť. Nechceme prenechať virtuálny priestor len pre tých, ktorí mobilizujú verejnosť silnými heslami, strašením a vyrábaním nepriateľov – v menšinách, v Bruseli, v novinároch, v aktivistoch. Len aby tým zakryli svoje skutočné ciele – „kastovať“ obyvateľstvo, odstrániť svojich odporcov a zlikvidovať demokratický systém," deklaruje organizácia Ľudia proti rasizmu.
Ak sa chcete dozvedieť, ako aj vy môžete pridať ruku k dielu a bojovať proti nenávisti, inšpiráciu nájdete na stránke protinenavisti.sk.
