SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Učenie nie je počas strednej školy to najdôležitejšie. V budúcnosti vám pomôžu aj tieto veci

Najkrajšie roky života sú tie na škole.

(Zdroj: media.tumblr.com)

Počas strednej nemusíte len písať úlohy, slohové práce a referáty. Niekedy sa treba aj odventilovať či venovať svojej budúcnosti. Áno, už počas strednej sa oplatí robiť mnoho vecí nie veľmi spojených so školou. Len preto, aby vám to robilo radosť. Alebo preto, že sa to zíde neskôr v živote. Dôvodov je mnoho.

Cestujte

Dôvod 1: Máte to zadarmo. Všade, kam sa dá dostať vlakom, sa oplatí ísť už len preto. 

Dôvod 2: Potom na to nebude čas. Po strednej príde buď práca, alebo výška. Učenia bude viac, starostí dvakrát toľko. Spontánne výlety budú zriedkavejšie a nakoniec zistíte, že ste nikde neboli.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: Stopovanie. Najlepší spôsob cestovania všade na svete. Keď ste mladí, odvážni a usmievaví, stopnete viac ľudí ako na staré kolená. Tiež je to skvelý spôsob spoznať nové veci a nabrať zážitky tam, kde už cestovné zadarmo nie je. 

Dôvod 4: Výmenné pobyty. Nemálo škôl na Slovensku organizuje výmenné pobyty do zahraničia. Ak také niečo nie je na vašej škole, môžete sa informovať v rôznych študentských organizáciách či na stránkach Erasmus+

Robte dobrovoľníctvo

Dôvod 1: Pomôžete. Tým, že niekomu pomôžete, môžete urobiť pekný deň aj sebe. Dobrý pocit zo seba samého nabíja energiou a motivuje pomáhať naďalej. Pozitivita zas nabáda k dobrým výsledkom v škole alebo práci.

Dôvod 2: Rozšírenie obzorov. Už s prvým dobrovoľníctvom prídu známosti, skúsenosti a ponuky. Nemusíte pomáhať len vo firme či organizácií, s pomocou môžete začať aj z vlastnej iniciatívy. Nadobudnuté skúsenosti a znalosti možno pomôžu aj s výberom budúceho zamestnania.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: Vyzerá to dobre na CV. Nezištná pomoc a vôbec ochota pomáhať je obrovským plusom pri prihlasovaní sa na VŠ do zahraničia či na stáž. Niekedy dokáže dobrovoľníctvo nahradiť prax, ktorú nenadobudnete na škole.

Dôvod 4: Cestovanie. Vďaka dobrovoľníctvu sa môžete dostať do zahraničia. Vážne. Niektoré organizácie majú v ponuke dlhodobé dobrovoľnícke výmeny až do Ázie či Afriky. Takéto dobrovoľníctvo nie je len o práci, ale účastníci majú niekoľko hodín pre vlastný oddych a spoznávanie krajiny.

Odporúčame kliknúť na dobrovolnictvo.skSYTEVEuropeanVoluntaryService.

Prečítajte si tiež: Títo mladí Slováci vymenili platenú brigádu za dobrovoľnícke práce. Získali viac než peniaze Čítajte 

Pridajte sa do krúžkov, kurzov a klubov

Dôvod 1: Zistíte, čo vás baví a čo vám ide. Nie je lepší spôsob, ako tráviť voľný čas.  Keďže krúžkov je veľa a zapísať sa dá na neobmedzené množstvo, neváhajte a skúste ich čo najviac. Nevenujte sa len tomu, na čo ste zvyknutí, skúste nové veci a hľadajte sa. 

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 2: Ľudia s podobnými záujmami. V každom klube sa nájde niekto, kto je pre aktivitu nadšený podobne ako vy. Krúžky sú najlepším miestom pre nájdenie priateľov a nadviazanie kontaktov. 

Dôvod 3: Zabijete čas. Aj počas školského roka sa stane, že nemáte žiadne povinnosti. Problém s nudou vyrieši krúžok či iná záujmová činnosť, ktorá vyplní medzery vo vašom rozvrhu.

Dôvod 4: Je to (väčšinou) zadarmo. Mnohé centrá voľného času majú krúžky pre študentov zadarmo. Ak nenájdete nič zaujímavé tam ani v škole, stačí sa opýtať v najbližšom centre pre mládež. Kurzy sa zas oplatí vyberať podľa obľúbených predmetov v škole alebo záujmov mimo nej. 

Dôvod 5: Treba vypnúť mozog. Tento dôvod zaváži hlavne pre chronických "stresákov." Samé úlohy, písomky, povinnosti, zadania, projekty, prezentácie... a zas dookola. Výtvarný, hudobný či športový krúžok sú najlepší spôsob, ako na niekoľko hodín vypnúť mozog a relaxovať. 

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 6: Naučíte sa niečo nové. Keďže možností je mnoho, je niekedy ťažké si určiť, čo by vám mohlo ísť najlepšie a čomu sa budete venovať dlhodobo. Nebojte sa však učiť nové a nezvyčajné veci.

Loading

...

Naučte sa variť

Dôvod 1: Zíde sa to všetkým. Dievča či chlapec, určite na varenie nezanevrite. Umenie pripraviť niečo stráviteľné sa zíde pri balení (platí pre obe pohlavia), ohurovaní rodinných príslušníkov, ale aj v časoch, keď doma nikto nie je a žalúdok hrá symfóniu hladu. 

Dôvod 2: Prežitie na internáte. Intrák je inštitúcia, kde sa počas týždňa obmieňajú spôsoby prípravy cestovín. V núdzi sa študenti utiekajú k vifonke. Na tej sa prežiť síce dá, ale také špagety s boloňskou omáčkou... Nemusíte byť hneď šéfkuchárom, stačí na to ísť pomaly. Dôležité je najesť sa a nevolať popri tom s hasičmi. 

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: V prípade núdze môžete pracovať v kuchyni. Zručnosti okolo hrncov, nožov a misiek sa dajú pretaviť do finančných ziskov. Možno budete najskôr len čistiť a krájať zeleninu, neskôr sa však môže zísť tajný recept starej mamy, ktorý vám zaručí miesto za sporákom. 

Prečítajte si tiež: Fičí recept: Pripomeňte si dovolenku v Taliansku týmito letnými cestovinami Čítajte 

Loading

...

Rozmýšľajte nad svojou budúcnosťou

Dôvod 1: Môžete sa radiť s dospelými. Nielen tými, čo poznáte, ale aj s učiteľmi či absolventmi vašej školy. Získate mnoho informácií a podľa nich sa rozhodnete, čo bude po strednej najlepšie - ísť na výšku (prípadne akú) alebo radšej pracovať.

Dôvod 2: Máte dosť času sa rozhodnúť. Nezdá sa to, ale rozhodnutie z maturitného ročníka sa s vami môže ťahať až do konca života. Lepšie je si nechať veci v hlave uležať, premyslieť viacero možností a názorov a až potom si vybrať napríklad voliteľné predmety.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: V ponuke sú programy pre stredoškolákov. Organizácie a neziskovky sa snažia stredoškolákom uľahčiť výber vysokých škôl, povolaní a stáží. Neváhajte a prihláste sa na nejaký program čo najskôr a vyskúšajte si život ako právnik, bankár alebo vysokoškolák. Posledný rok sa tešil obľube napríklad program Mini Erasmus

 

Loading

...

Zapojte sa do debát

Dôvod 1: Je to aj zábava, aj seriózna práca. Akademická debata je skvelý spôsob, ako sa naučiť vyhľadávať a spracovávať informácie. Seriózne debatovanie je tvrdá drina a zaberie veľa času, na druhej strane debaty na nezáväzné témy či vtipné poznámky počas argumentovania sú na dennom poriadku. 

Dôvod 2: Vyzerá to skvelo na CV. Hlavne pri prihlasovaní na zahraničné vysoké školy platí, že debata je jednou z najváženejších aktivít, aké počas strednej môžete robiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: Rozvíja komunikačné schopnosti. Okrem argumentovania sa môžete naučiť aj efektívne skladať vety a s pomocou gestikulácie prejaviť a podporiť svoj názor. Debatéri majú obrovskú výhodu pri hádkach, čo nie je na zahodenie. 

Loading

...

Robte veľa fotiek, omylov a hlúpostí

Dôvod 1: Mladým sa to ospravedlňuje ľahšie. Žijeme len raz a to treba využiť. Za svoje chyby počas školských rokov sa neospravedlňujte, ani ich neoplakávajte. Stáva sa to aj dospelým, tak prečo tí, čo sú na svete len krátko, by mali byť súdení?

Dôvod 2: Ak si nenarobíte spomienky teraz, tak kedy? Aj z omylu sa často vykľuje zábavná historka, z fotky sa stane nezničiteľná spomienka a z hlúposti zas lekcia. Všetko má svoj zmysel a platí to dvojnásobne, ak ste vo veku 15 až 19 rokov. 

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

Učte sa aspoň 2 jazyky

Dôvod 1: Len angličtina nestačí. Už dávno neplatí, že angličtina hýbe svetom. Koľko jazykov vieš, toľko možností sa ti otvára. Pre zamestnávateľa je lepšie zamestnať jedného človeka, ktorý ovláda tri jazyky, namiesto troch, ktorí vedia jeden. Zamyslite sa nad tým, keď sa nabudúce budete učiť tie nezmyselné slovíčka z nemčiny alebo francúzsku gramatiku. 

Dôvod 2: Neviete, kedy sa vám to zíde. Či už v práci alebo len na dovolenke, stačí vedieť aspoň zdvorilostné frázy a objednať si v reštaurácií. Človek hneď vyzerá v očiach cudzinca lepšie, ak sa aspoň snaží hovoriť jazykom krajiny. 

Dôvod 3: Najlepšie sa učí mladým. Je aj vedecky dokázané, že mladí ľudia si najlepšie zapamätávajú nové slovíčka, tak to neodkladajte na neskôr. 

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 13 problémov, ktoré pozná každý, kto sa učí rozprávať cudzím jazykom Čítajte 

Zúčastňujte sa školských akcií

Dôvod 1: Spoznáte iných študentov. A možno aj ich trapasy. Napríklad na takom plese môžete otestovať svoje profesionálne stalkerstvo, tancovať s takmer akýmkoľvek chlapcom pri dámskej volenke alebo náhodou vraziť do niekoho na chodbe a dať sa s ním do reči. 

Dôvod 2: Budete mať na čo spomínať. Tu sa opäť vrátime k trapasom, ale nie je to len o nich. Samozrejme že situácie, pri ktorých bol niekto iný zahanbený, sú najlepšie, ale ani spomienky na turistiku v Tatrách nie sú zlé.

Loading

...

Brigádujte

Dôvod 1: Finančná nezávislosť. Ten pocit, keď si niečo kúpite za vlastné, a nemusíte sa nikomu zodpovedať, je skvelý. Okrem toho aj pomôžete rodičom a zistíte, aká je to drina prežiť za vlastné.

Dôvod 2: Naučíte sa hospodáriť s peniazmi. "Keď za hodinu mám 2,20€, za osem hodín to je 17,60€, čiže ak budem robiť štyri dni, budem mať na ten koncert zarobené..." Aj takéto situácie človeka prinútia zamyslieť sa nad tým, koľko minie a koľko musí zarobiť. Naučiť sa rozdeliť si financie, hoci aj vreckové, je takmer hrdinská schopnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 3: Okúsite zodpovednosť.  Môžete mať na starosti pokladňu alebo niečie dieťa, zodpovednosť je obrovská. 

Dôvod 4: Doučovanie. Ak v niečom skutočne vynikáte, treba to dať svetu najavo a zároveň tým niekomu pomôcť. Môže to byť biológia, matematika alebo angličtina. Doučovaním si precvičíte učivo a ešte aj zarobíte. Čo je lepšie?

Dôvod 5: Môžete si vyskúšať rôzne druhy práce. A nikto ani okom nemrkne. Ak po týždni odídete z McDonald's, lebo ten smrad mäsa sa nedá zniesť, je to v úplnom poriadku. Neskôr to už bude ťažšie, keďže aj proces zmlúv a skúšobnej doby je dlhší.

Loading

...

Urobte si kurz prvej pomoci

Dôvod 1: Možno niekomu zachránite život. Je smutné, že väčšina dospelých sa bojí alebo nevie podať prvú pomoc. Staňte sa lepším dospelákom a urobte si kurz prvej pomoci. Nič to nestojí a môžete tým iba pomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Choďte do tábora

Dôvod 1: Nezabudnuteľné zážitky. Aj hlúposti ako budíček "Žijeme len raz" alebo vodná bitka môžu utkvieť v pamäti a vyčariť úsmev na tvári.

Dôvod 2: Noví kamaráti. Skvelý kolektív nemusíte mať len v škole. Kamarátov si hľadajte všade, kde sa dá, lebo v jednom z nich sa môže ukrývať aj vaša spriaznená duša.

Dôvod 3: V dospelosti to už nezažijete. Na účasť v tábore nie je vysvetlenie. Užívajte si teda posledné roky, kedy sa ho zúčastniť môžete.

Naučte sa pracovať s daňami, napísať životopis a žiadosť

Dôvod 1: Na škole vás to nikto nenaučí. Hoci sú to veľmi dôležité veci, málokto vám vysvetlí, ako má životopis vyzerať. Nedajbože ešte vysvetľovať, ako fungujú dane a ako požiadať o ich navrátenie, keď ste ešte študenti. Oplatí sa všetko si zistiť a nemať tak problémy neskôr. 

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvod 2: Sú to jedny z najdôležitejších vecí, s ktorými sa v živote stretnete. Aj keď to nechcete, týmto veciam sa nevyhnete. Svet funguje na papierovaní, a tak sa s nimi musíte popasovať aj vy. 

Loading

...

Založte si účet v banke

Dôvod 1: Študentské výhody. Aj v tomto prípade platí, že študentom je hej. Mnohé banky majú účty pre študentov zadarmo, a okrem toho ponúkajú aj mnoho výhod. Treba si vybrať len tú najlepšiu. 

Dôvod 2: Zíde sa aj keď budete už pracovať. Peniaze niekam posielať musia, a či už to bude brigáda alebo stála práca, netreba založenie účtu odkladať - môže to dosť zdržať nástup do práce. 

Napíšte si list do budúcnosti

Dôvod 1: Uvidíte, ako ste sa zmenili. Môže to byť vtipné aj smutné, každopádne to stojí za to. Ak neveríte papierovým listom, skúste napríklad Future Me, kde si môžete na e-mail poslať list do budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Užívajte si, zabávajte sa a usmievajte sa čo najviac

Mladí a krásni  ste len raz a študentské roky sú tie najkrajšie a najsladšie roky vášho života. Každý na ne spomína, a preto si treba narobiť čo najviac spomienok a na staré kolená nič neľutovať. 

Prečítajte si tiež: Týchto 19 vecí rob, kým si ešte -teen. Aby ťa to neskôr nemrzelo Čítajte 

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
     2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
     3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
     4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
     5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
     6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
     7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
     8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
     9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
     10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
     1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
     2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
     3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
     4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
     5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
     6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
     7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
     8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
     9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
     10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
     1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 942
     2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 758
     3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 640
     4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 382
     5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 244
     6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 189
     7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 062
     8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 643
     9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 381
     10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 924
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Rozhovory ZKH: Matúš Kostolný.

     Novinárov Denníka N obvinili z ohrozenia dôvernej skutočnosti.


     a 1 ďalší 1 h
     Prezidentka Zuzana Čaputová v OSN.

     Čo dala prezidentka Čaputová do pozornosti OSN.


     21m

     Tieto triky vedia využiť všetci.


     Neprehliadnite tiež

     Volali sme Gizke aj Kiskovi.


     a 3 ďalší 10. sep
     Skryť Zatvoriť reklamu