Fascinujúce útvary, chlad a netopiere. To všetko na vás čaká v najkrajších slovenských jaskyniach

Využite posledné dni prázdnin a vyberte sa na podzemný výlet.

(Zdroj: slovakia.travel.sk)

1. Dobšinská ľadová jaskyňa

Nielenže patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe, ale do roku 1946 sa tu mohlo aj korčuľovať. V jaskyni je taká zima, že to bolo možné dokonca aj v lete. V 50. rokoch tu ešte trénovali úspešní krasokorčuliari a rýchlokorčuliari. Dnes sa môžeme pomedzi túto ľadovú krásu už ,,len“ poprechádzať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď má jaskyňa dĺžku takmer 1500 metrov, sprístupnená je iba jej tretina. Výlet do tohto ľadového kráľovstva by ste nemali podceňovať, pretože namiesto príjemného schladenia sa môžete pokojne aj podchladiť. Teplota sa tu totiž pohybuje od 3,5 až po -4 °C. Našli sa aj takí blázni, ktorí prišli v krátkych nohaviciach a žabkách, no po pol hodinovej prehliadke drkotali zubami. Keď sa k nim nechcete pridať, vezmite si so sebou radšej pevnú obuv a bundu.

SkryťVypnúť reklamu

2. Domica

Ide o najdlhšiu jaskyňu Slovenského krasu. Pozornosť púta nielen bohatým zastúpením rôznych druhov netopierov, ale aj možnosťou podzemnej plavby. Krásy jaskyne si môžete vychutnať z paluby drevenej loďky len za priaznivých podmienok, teda dostatočného množstva vody. Prezradíme vám, že momentálne sú tieto podmienky veľmi priaznivé.

Jaskyňa nachádzajúca sa v blízkosti maďarských hraníc vyniká bohatou kvapľovou výzdobou. Možno aj preto si ju kedysi vybrali filmári na natáčanie rozprávky Soľ nad zlato.

3. Demänovská ľadová jaskyňa

Aj tu sa natáčala časť rozprávky Pavla Dobšinského, v ktorej Maruška ľúbila svojho otca ako soľ. Jaskyňa vyniká kombináciou ľadovej a sintrovej (zrazený jaskynný vápenec) výzdoby. Nachádza sa v Nízkych Tatrách len niekoľko kilometrov od lyžiarskeho strediska Jasná.

SkryťVypnúť reklamu

Kombinovať lyžovačku s výletom do jaskyne sa však asi nepodarí. Jaskyňa je totiž v prevádzke len od polovice mája do konca septembra.

4. Ochtinská aragonitová jaskyňa

Keď prídete do tejto jaskyne, všímajte si strop. Je zdobený jedinečnými tvarmi aragonitu a svojou charakteristickou výzdobou patrí k unikátom na celom svete.

Jaskyňa leží v Slovenskom Rudohorí západne od Rožňavy. Jej umelý vchod je dlhý takmer 150 metrov a obsahuje 104 schodov, ktoré musíte pred vstupom do vnútra prekonať.

5. Driny

Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Nachádza sa v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Jej interiér pozostáva z úzkych puklinových chodieb, sintrových vodopádov a jazierok. Charakteristické sú stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Vedeli by ste ešte rozlíšiť, ktoré sú ktoré?

SkryťVypnúť reklamu

6. Gombasecká jaskyňa

Táto jaskyňa sa vyznačuje tenkými trubicovými stalaktitovými útvarmi, čiže visiacimi kvapľami. Charakteristická je aj dutými sintrovými brčkami, ktoré sú spomedzi slovenských jaskýň najzachovalejšie. Ak vám tieto pojmy stále nič nehovoria, vyberte sa do Slovenského krasu a pozrite si útroby jaskyne na vlastné oči.  

7. Belianska jaskyňa

Spomedzi sprístupnených slovenských jaskýň ide o najviac navštevovanú jaskyňu. Kto by to nevedel, nachádza sa v Belianskych Tatrách v nadmorskej výške 890 metrov.

Prehliadkový okruh trvá viac ako hodinu. Počas neho musíte prekonať 860 schodov a dĺžku takmer 1400 metrov. Jaskyňa je zaujímavá nielen svojou bohatou výzdobou, ale aj výbornými akustickými podmienkami. Vďaka nim sa tu organizovalo viacero koncertov reprodukovanej klasickej hudby.

SkryťVypnúť reklamu

8. Jasovská jaskyňa

Nachádza sa v najvýchodnejšom výbežku Slovenského krasu v obci Jasov. Je známa bohatou kalcitovou výplňou, ale aj zimujúcimi netopiermi. Z celkového počtu 24 druhov netopierov žijúcich na Slovensku tu každoročne nájde svoje útočisko až 19 z nich.

9. Demänovská jaskyňa slobody

Spolu s Belianskou jaskyňou patrí k najnavštevovanejším jaskyniam u nás. Pýšiť sa môže Veľkým Dómom, teda najrozmernejším podzemným sprístupneným priestorom na Slovensku. Tradičný okruh má dĺžku 1150 metrov, dlhý okruh o tisíc metrov viac. V tom tradičnom musíte zdolať až 913 schodov, vo veľkom je to ešte o 115 schodov viac.

10. Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto musíte prejsť interiérom s prilbou a ,,čelovkou“ na hlave. Základná trasa je fyzicky nenáročná a trvá približne 40 minút. Kto má rád adrenalín, môže absolvovať trasu v úzkych chodbách, kde je nutné sa doslova preplaziť. Pokiaľ ste videli horor The Descent (v slovenskom preklade Pád do tmy) a nenechalo to na vás žiadne následky, trasa bude pre vás zážitkom. 

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Schlaďte sa v najlepších slovenských nádržiach a kúpaliskách. Týchto 15 budete chcieť navštíviť Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu