Celý svet nezmeníte. S týmto projektom však môžete zlepšiť svet dieťaťa z detského domova

Kamarátstvo môže byť niekedy tá najcennejšia vec.

(Zdroj: pixabay.com)

Na Slovensku sú deti z detských domov zabezpečené po materiálnej stránke relatívne dobre. To, čo im však chýba, je blízka osoba a individuálna pozornosť.

V roku 2006 sa spojili dobrí ľudia a narodil sa projekt Tvoj Buddy, spadajúci pod organizáciu Provida, ktorý pomáha riešiť práve tento problém. Do tímu sa po čase pridal aj Andrej Vršanský, dnes výkonný riaditeľ, ktorý nám poskytol informácie o tom, o čo v projekte ide a ako môže každý meniť detský svet k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je Tvoj Buddy a ako funguje?

Tvoj Buddy spája deti z detských domov s dobrovoľníkmi, aby mali lepšiu šancu na dôstojný život. 

SkryťVypnúť reklamu

"Buddy je vlastne extrémne jednoduchý, snažíme sa nájsť dobrých dospelých ľudí, ktorú majú trošku voľného času nazvyš, majú vôľu stráviť ho s deťmi. Ide len o to, že sú - deti tak získavajú niekoho, komu môžu veriť, niekoho z bežného vonkajšieho sveta, niekoho, ku komu vzhliadajú," objasňuje na úvod Andrej.

Dieťa s dobrovoľníkom sa pravidelne stretávajú, navzájom sa od seba učia, vytvorí sa medzi nimi vzťah, a keď nadíde čas opustiť brány detského domova, dieťa má oveľa väčšiu šancu lepšie sa začleniť do vonkajšieho sveta.

Prečítajte si tiež: Títo mladí Slováci vymenili platenú brigádu za dobrovoľnícke práce. Získali viac než peniaze Čítajte 

Kto je vhodný na pozíciu Buddyho?

Odpadá otázka, aké sú požiadavky na vzdelanie alebo skúsenosti dobrovoľníka, pretože nejde o to, čo vie a aké má zručnosti. Ide o to, aký je.  Nezáleží na tom, či človek pracuje v reštaurácii alebo riadi veľkú  IT firmu. Z výchovného hľadiska je potrebné, aby mal prácu a niekde býval, aby mohol byť vzorom a dieťaťu ukázal, že práca je dôležitá, dá sa udržať, a že problémy sa dajú riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoj Buddy očami dobrovoľníka Milana:  „Chodím do svojej práce, pracujem pre korporáciu, stále behám s blbým notebookom, riešim IT problémy spoločnostiam v Brazílii, ale čo teraz? Čo z toho? Keď sa pozrieme spätne, čo bolo najdôležitejšie v živote? Verte mi, nikto si nebude pamätať na pracovné úspechy. Každý si pamätá, ako sa v štrnástich prvýkrát opil a ako blbol na svadbe. To sú tie príbehy, ktoré si pamätáme a ktoré dávajú nášmu životu význam. Takéto príbehy si vytváram s deťmi, s ktorými mám výborné vzťahy a k tomu som získal Adama, buddyho, ktorý mi je teraz ako brat. A mám pocit, že ten život už má nejaký význam. Niekoho som ovplyvnil, na niečo to bolo dobré,  že moja existencia nebola úplne zbytočná. Alebo si pamätáte si, čo ste robili sedem rokov dozadu v práci?“

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa môže niekto stať Buddym?

1. krok -  vyplní prihlášku s osobnými údajmi

2. krok - obratom dostane mail, v ktorom si od budúceho dobrovoľníka vypýtajú životopis a pozvú ho na prezentáciu, kde sa dozvie viac o činnosti

3. krok - absolvuje štruktúrovaný rozhovor s osobou z projektu a psychológom         

„V tomto rozhovore sa záujemcovia pýtajú nás, získavajú informácie, ktoré potrebujú, a zároveň my sa snažíme zistiť, či neexistuje žiaden dôvod, pre ktorý sa dobrovoľník Buddym stať nemal. Takže odfiltrujeme ľudí, ktorí by si na  deťoch riešili komplexy, spasiteľské typy ľudí a ľudí s nestabilným životom alebo nachádzajúcich sa v komplikovaných životných obdobiach. Tento krok  musíme urobiť najmä preto, aby sa nestalo, že Buddy vnesie do života dieťaťa iba ďalšie sklamanie." vysvetľuje Andrej.

SkryťVypnúť reklamu

4. krok - podpíše sa zmluva o dobrovoľníckej činnosti

5. krok - zúčastní sa celodenného školenia s psychológmi, ktorí dajú kvalitný úvod do celej detskej psychológie, špecificky do psychológie detí z detských domov

6. krok - dobrovoľník sa zoznámi s deťmi, podľa toho, odkiaľ pochádza (dobrovoľník by nemal byť od dieťaťa viac ako 30 minút cesty, takýto vzťah by nebol trvalo udržateľný)

Ako prebieha výber detí a párovanie s dobrovoľníkmi?

Deti, ktoré sú v programe zapojené, sú tam dobrovoľne, takže samé prídu na stretnutie, ktoré Provida organizuje, a ktorého sa zúčastnia i dobrovoľníci. Zúčastnia sa napríklad víkendovej akcie, kde sú naplánované rôzne zaujímavé aktivity a prirodzene sa vykryštalizuje, kto si s kým rozumie. Celý ten výber je spontánny ako vznik klasických kamarátstiev našom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite sa, čo o Buddym hovoria dobrovoľníci pomáhajúci deťom.

Načítavam video...

Ak už dieťa našlo svojho Buddyho, čo sa deje ďalej? Akým spôsobom môžu tráviť spoločný čas?

Môžu sa prechádzať, športovať, chodiť na výlety, rozprávať pri káve alebo len sedieť na lavičke. Je to na nich a najdôležitejšie je, že sú spolu, že je to úprimné a spontánne. Dieťa by sa so svojim Buddym malo stretávať približne raz za týždeň, ale v Provide chápu, že z času na čas má každý nejaké komplikácie, a preto sa nič nestane, ak sa občas neuvidíte dlhšie.

Čo ak nastane vo vzťahu nejaký problém?

Provida organizuje školenia a supervízie, ktoré je aspoň počas prvého roka dobré absolvovať raz mesačne. Ak má viac dobrovoľníkov podobný problém, napríklad agresívne správanie dieťaťa, zorganizujú školenie. Ak má dobrovoľník špecifický problém, koná sa individuálna konzultácia s odborníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je teda cieľom projektu?

Cieľom je, aby z detí vyrástli slušní ľudia, ktorí sú zamestnaní, majú vlastné bývanie, nepáchajú žiadne zločiny a dokážu viesť plnohodnotný život.

Čo získa dobrovoľník takouto činnosťou?

Umožní mu to vidieť iný spôsob života a iné problémy, zmysluplne tráviť svoj čas, naučí skromnosti, pokore, trpezlivosti, poskytne lekcie práce s deťmi, ako s nimi narábať nemanipulatívne a slobodne, čo ocení najmä, ak si plánuje založiť rodinu. No a v neposlednom rade, skvelý pocit a skúsenosť.

Pohrávate s myšlienkou stať sa Buddym? Neváhajte a pošlite svoju prihlášku čo najskôr. Školenia sú už koncom septembra. A nezabudnite, aj vy môžete meniť životy.

Ak chcete vedieť ešte viac, navštívte stránku tvojbuddy.sk, facebookový profil Tvoj Buddy, alebo si pozrite toto video, v ktorom o projekte Tvoj Buddy rozpráva priamo zakladateľ.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu