Vyberte sa na zaujímavé miesta v srdci Slovenska. 16 tipov na výlety v Banskobystrickom kraji

Banská Bystrica a okolie si zaslúžia pozornosť pre svoje krásy, nie pre predsedu.

Banská Bystrica v poslednej dobe vstúpila do povedomia slovenského ľudu najmä ako bašta jediných pravých Slovákov, kde je počet parazitov menší ako počet vlajok Európskej únie na štátnych budovách. Ale treba myslieť i na to, že predovšetkým ide o akademické mesto s bohatou históriou, obklopené malebnou prírodou a pamiatkami, ktoré sa oplatí vidieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

1. Kalište

Výlet na Kalište je ideálny spôsob, ako si vychutnať krásny biely deň. Bola to dedina vypálená nacistami, títo konkrétne mali iný názor na pomoc, ktorú obyvatelia Kališťa poskytovali partizánom počas SNP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno bola dedina zrenovovaná dobrovoľníkmi z rôznych európskych univerzít, ktorí zároveň vybudovali aj náučný chodník naprieč celou dedinou. Množstvo tabúľ návštevníkovi priblíži históriu, život a kultúru v dedine, ako aj príbeh partizánov, ktorí si dedinku Kalište pre jej výhodnú geografickú polohu (pochopíte, keď sa budete predierať 4-5 kilometrov lesmi, aby ste sa tam dostali) vybrali ako centrum svojho odboja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z domov sa celé zachovali asi dva, po ostatných ostal len kamenný základ. Nachádza sa tu aj pamätník s menami padlých, partizánsky bunker s nemocnicou a rozsiahly sad mladých stromčekov, z ktorých každý nesie meno po jednej z nacistami vypálených dedín. Náučný chodník vám zaberie tak hodinku, maximálne dve.

(zdroj: fotky.sme.sk)

Kde to je? Táto pamiatka sa nachádza na úpätí Nízkych Tatier hlboko v lesoch, dostať sa k nej dá autom z obce Moštenica po (väčšinou) asfaltovej ceste alebo pešo po turistických chodníkoch z Donovál a Balážov. Mapu, ako sa dostať do Moštenice autom, nájdete tu, v Moštenici narazíte na informačné tabule, ktoré vás nasmerujú k ceste na Kalište. Cesta nie je v najlepšom stave. Vstup sa neplatí žiaden.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

2. Pustý hrad

Ak by ste sa z nejakého dôvodu chceli pokochať krásnou scenériou, ktorú ponúkajú sídliská v štýle socialistického realizmu, ktoré v hojnom počte vkusne dekorujú Zvolen, vyhliadka z Pustého hradu vám vezme dych. Ak preferujete skôr výhľad na lesnaté údolia a vrchy, stačí prejsť kúsok cesty z Dolného na Horný hrad a verím, že budete spokojní.

Hrad nie je tak celkom verný svojmu menu. Aj napriek tomu, že ide o ruinu, stále sa to na ňom hemží návštevníkmi, prípadne dobrovoľníkmi, keďže na hrade prebieha archeologický výskum (možno ste nedávno zachytili informáciou, že tam našli zachovanú cisternu zo 14. storočia). Nachádza sa na náučnom chodníku, kde sa okrem histórie hradu a rešerší archeologických nálezov na jeho území dočítate aj o okolitej prírode - o biotopoch, vtáctve, rastlinstve či vodných tokoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kde to je? Do Zvolena je najlepšie ísť vlakom a vystúpiť na osobnej stanici, keďže odtiaľ máte hrad najbližšie. Hrad sa nachádza na kopci nad Zvolenom, priamo zo železničnej stanice je to hodinka-dve cesty. Hore sa dá dostať viacerými cestami, no najlepšie je zrejme ísť po modrej turistickej značke, ktorá vás zavedie na náučný chodník a zároveň je aj najkratšia a najstrmšia. Mapu náučného chodníka aj prístupu zo Zvolena nájdete tu. Vstup sa opäť neplatí a keď už zavítate do toho Zvolena, pozrite si rovno aj námestie, Zvolenský zámok s výstavou gotického umenia, mestské hradby a Arborétum Borová hora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

3. Mičinské travertíny

Toto miesto je problém nájsť, pomôže vám telefón a súradnice GPS. Nachádza sa na ceste z Dolnej Mičinej do Čerína a ide o sústavu niekoľkých malých travertínových kôpok, z ktorých vyviera minerálna voda. Blízko miniatúrneho parkoviska sa nachádza odberné miesto, kde si môžete túto minerálku načerpať (veľmi mocná vec na poopičné stavy). Ide o jedno z najvýznamnejších travertínových ložísk na Slovensku, najmä vďaka minimálnemu zásahu človeka do tejto oblasti, aj preto podlieha prísnej ochrane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kde to je? Nachádzajú sa na úpätí kopcov, cez ktoré vedie priamo z parkoviska turistický chodník, lemovaný rôznymi ovocnými stromami. Výhľad z týchto kopcov taktiež stojí za to. Mapu cesty autom z Banskej Bystrice si môžete pozrieť tu.

4. Špania dolina

Banícka osada, ktorá sa preslávila po celej Európe. Na námestí nájdete okrem typickej slovenskej "svätej trojice" (vstup do gotického kostola, potraviny a krčma) aj banícky orloj, banský vláčik a pri (veľmi dobrej) reštaurácii spojenej s múzeom začína aj krátky náučný chodník, ktorý vedie popri baníckych šachtách a štôlniach v okolitých lesoch až k Halde Maximilián, kde už začína postupne klesať smerom naspäť do dediny. Poskytuje dobrú ukážku do banskej histórie, zároveň sa pri ňom nachádza minimálne jedno oddychové miesto s ohniskom a prístreškom.

SkryťVypnúť reklamu

Chodník aj napriek miernemu prevýšeniu nie je vôbec náročný, zvládnu ho aj deti, prípadne priemerný študent UMB po týždni nepretržitého nasávania (nielen) informácii. Okrem baníckej histórie je dedina známa aj paličkovanou čipkou, ktorá sa dá v niektorých domoch v Španej doline kúpiť.

Kde to je? Do Španej doliny sa dá dostať autobusom, prípadne mnohými turistickými trasami z Bystrice, napríklad po Barborskej ceste alebo zo sídliska Sásova cez lyžiarske stredisko, ale to je už trochu náročnejšia prechádzka. Mapu s vyznačenými turistickými chodníkmi si môžete pozrieť napríklad tu. Ak kliknete na farbu chodníka, ktorý vás zaujíma, mapa vás presmeruje na stránku kde nájdete o chodníku viac informácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako sa tam dostať autom, si môžete pozrieť na mape tu. Náučný chodník je zadarmo, no múzeum čipky a baníctva, ktoré sa nachádza na začiatku chodníka na druhom poschodí reštaurácie/penziónu, stojí 50 centov.

5. Tále

Vodná nádrž pri Hoteli Partizán je bezplatné kúpalisko v krásnom areáli, vedľa ktorého sa nachádza aj golfové ihrisko a park Tarzánia. Priamo v areáli okrem vodnej nádrže nájdete aj reštauráciu, trávnaté ihrisko a ihrisko s preliezkami pre deti. Kúpalisko je prístupné v lete do 15. septembra, ale stojí za to nájsť si čas a ísť sa tam aspoň raz pozrieť. Blízko sa nachádza aj Jaskyňa mŕtvych netopierov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
(zdroj: tripadvisor.com)

Kde to je? Až k hotelu Partizán sa dá pohodlne dostať autobusom z nástupišťa 6, treba však na autobusovej stanici v Brezne prestúpiť na nástupišti č.5. Ako sa tam dostať autom si môžete pozrieť na mape tu.

6. Holiday Park v Kováčovej

Ak chcete navštíviť toto kúpalisko, budete sa musieť buchnúť po vrecku, no pobyt v jednom z bazénov s termálnou minerálnou vodou vám to vynahradí. Oproti plavárni na Štiavničkách v Bystrici je toto miesto určené skôr na relax ako na reálne plávanie, no zaplávať si môžete aj tu. Plavecký bazén sa nachádza vonku a v zime nie je dostupný. K dispozícii sú vám aj masáže a celoročné hodiny aqua aerobiku vedené fyzioterapeutom, ktoré sú zamerané na prevenciu alebo pomoc pri bolesti kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kde to je? Autom sa tam z Banskej Bystrice dostanete po tejto ceste, prípadne sa zveziete autobusom do Zvolena a tam prestúpite na nástupišti 20. Cesta dokopy trvá niečo okolo trištvrte hodiny. Cenník si môžete pozrieť tu.

7. Harmanecká jaskyňa

Vstup do tejto jaskyne bol verejnosti známy už dávno pred jej objavením, keďže ho využívali robotníci a lesníci ako úkryt pred nepriaznivým počasím. Jej väčšia časť však bola objavená až neskôr, keď sa mladý nadšenec Michal Bacúrik prekopal cez úzku štrbinu do vápencovej siene nazvanej na jeho počesť Dóm objaviteľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve vďaka vápencu sa prezýva aj Biela jaskyňa. Dosahuje dĺžku vyše 3000 metrov, no náplňou prehliadky je len kilometrový chodník s hodinu trvajúcim výkladom. Na prehliadkovej trase je celkom dosť strmých schodov, tak zvoľte radšej funkčnú než estetickú obuv. To isté platí aj pri oblečení – ako to už v jaskyniach býva, nie je tam práve najteplejšie.

(zdroj: slovakia.travel)

Kde to je? Ako sa tam dostať autom z Bystrice si môžete pozrieť na tejto mape. Nie je problém tam trafiť, pretože cesta k jaskyni je naznačená mnohými informačnými tabuľami. Najbližšia autobusová zastávka je Harmanec, jaskyňa. Jaskyňa sa nachádza na úpätí vrchu Kotolnica a dostať sa tam dá z parkoviska pri Hornom Harmanci po kilometer a pol dlhom chodníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V pondelky býva jaskyňa zatvorená a po iné dni bývajú vstupy každú hodinu od desiatej rána do piatej. Ako študenti za vstup zaplatíte 5 eur, za fotky si treba priplatiť 7 eur.

8. Bystrianska jaskyňa

Ak sa vám Harmanecká jaskyňa zdá príliš dlhá a neprístupná, Bystrianska je jej menej náročný ekvivalent. Prehliadková trasa je takmer o polovicu kratšia, trvá trištvrte hodiny a nenachádzajú sa tam skoro žiadne schody. Podobne ako Harmanecká, aj táto jaskyňa býva v pondelky zatvorená a vstupy sú od deviatej rána do štvrtej za cenu 4 eurá pre študenta s platným ISIC. A ani tu nemôžete bez príplatku fotiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
(zdroj: wikipedia.sk)

Kde to je? Vchod do jaskyne je od parkoviska v obci Bystrá vzdialený okolo sto metrov. Mapu cesty autom si môžete pozrieť tu, najbližšia autobusová zastávka je Bystrá, jaskyňa.

9. Drevený kostol v Hronseku

Evanjelici to nemali vždy na Slovensku ľahké, preto aj výstavbu ich kostolov sprevádzali nezmyselné byrokratické peripetie. Povolenie postaviť kostol v Hronseku dostali pod podmienkami, že celý kostol bude z dreva bez použitia klincov alebo iných kovových častí, nebude mať vežu a vchod doň nebude z ulice, pričom toto všetko bolo potrebné stihnúť do jedného roka. Zvládli to a vďaka tomu sa v tomto kostole mohol oženiť Sládkovič s Antóniou Júliou Sekovičovou, ktorá z Hronseku pochádzala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kostol ma prívlastok artikulárny, čo je odkaz na artikulu, teda zoznam vyššie uvedených podmienok, ktoré museli evanjelici splniť ak chceli kostol postaviť. V súčastnosti je takýchto kostolov na Slovensku už len päť. Zaujímavý je oltár, na ktorom sa dajú vymieňať obrazy, ktoré sú rozvešané po obvode kostola a na oltári sa striedajú podľa aktuálnej témy omše. Oproti kostolu je aj pozoruhodná drevená zvonica a okolo neho sú vysadené lipy, z ktorých niektoré sú rovnako staré ako kostol sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do kostola nebývajú pravidelné vstupy, ak sa chcete dostať dnu, musíte zazvoniť tete bývajúcej v dome hneď vedľa. Ak akurát nebude variť knedle, tak vám kostol odomkne a urobí rýchlu prehliadku s výkladom, na konci ktorej vás donúti si kúpiť aspoň jednu pohľadnicu. Prípadne môžete prísť v nedeľu ráno na omšu, kostol sa stále využíva.

(zdroj: visitbanskabystrica.sk)

Kde to je? Autobusom sa dá do Hronseku dostať priamo zo zástavky Štádlerovo nábrežie. Mapu, ako sa tam dostať autom, si môžete pozrieť tu. Je to malá dedinka, kostol teda určite ľahko nájdete, navyše je cesta riadne vyznačená značkami.

10. Hrad v Slovenskej Ľupči

Tento hrad vlastnia Železiarne Podbrezová, čo vám sympatická sprievodkyňa počas prehliadky asi trikrát zopakuje. Je čiastočne zrenovovaný, no práce ešte pokračujú, tak sa pripravte na prekračovanie rôznych častí lešenia, káblov a podobne. Okrem samotného hradu uvidíte aj expozíciu prác ruských maliarov, ktorých uchvátil pohľad na krásy železiarní, preto sa rozhodli namaľovať ich areál z niekoľkých uhlov.

Areál je zdobený sochami Svätopluka, Mateja Bela a Havrana. Zaujímavý je aj Gizelin dom, ktorý v minulosti slúžil ako sirotinec. Súčasťou prehliadky je aj expozícia keramiky a archeologických nálezov rôzneho druhu, taktiež stála expozícia sôch profesora Kulicha.

Kde to je? Od autobusovej zástavky v Slovenskej Ľupči (kam sa dostanete z Bystrice z nástupišťa číslo 5 alebo 8) ho pohodlne nájdete, je pomerne dobre viditeľný, ako to už s hradmi býva. Mapu autom si môžete pozrieť tu. Budete sa musieť vyštverať na kopec, po ktorom k hradu vedie celkom schodný, no strmý chodník.

V pondelky býva hrad neprístupný pre verejnosť, po iné dni sú vstupy od desiatej rána do 15:30 v polhodinových intervaloch. Mimo leta si treba prehliadku dohodnúť telefonicky deň vopred a len počas pracovného týždňa do štvrtej poobede. Vstupné pre držiteľov ISIC karty stojí 1 euro.

11. Králický vodopád

Kilometer dlhá Králická tiesňava pri obci Králiky je vytvorená Farebným potokom, a práve na ňom sa nachádza sedemmetrový Králický vodopád, ktorý je dominantou celej tejto oblasti. Tá je pre svoju unikátnosť a výskyt vzácnych druhov rastlín a živočíchov vyhlásená za prírodnú pamiatku. O tých sa môžete viac dočítať na tabuliach lemujúcich nenáročný náučný chodník, ktorý sprístupňuje kaňon z obce Králiky.

Nachádza sa tu aj odpočívadlo s ohniskom, kde je možné opekať (a vyvíjať aktivity s tým súvisiace). Keďže ide o chránenú oblasť, nezabudnite po sebe ten bodrel upratať. Okolie obce križujú mnohé turistické chodníky s rôznou dĺžkou a náročnosťou.

(zdroj: fotky.sme.sk)

Kde to je? K tejto oblasti sa dá pohodlne dostať autom. Ak sa rozhodnete ísť autobusom, vystúpte na poslednej zastávke v Tajove, Rôtovo a choďte po hlavnej ceste smerom k obci Králiky, prípadne vystúpte na ďalšej zastávke - Králiky, garáž. Vzdialenosť je zhruba rovnaká. Vstup do tiesňavy je vyznačený veľkou informačnou tabuľou.

12. Izba Andreja Sládkoviča v Hrochoti

V okolí Banskej Bystrice budete na Sládkoviča narážať neustále, keďže tu prežil podstatnú časť svojho života. Ak vám hodiny literatúry na základnej a strednej nestačili, môžete nazrieť do jeho izby v Hrochoti, kde deväť rokov pôsobil ako evanjelický kňaz. Izba je súčasťou náučnej trasy Sládkovičov chodník, ten je však určený skôr školským exkurziám.

Kde to je? Cestu autom si do Hrochoti môžete pozrieť tu. Do Hrochote sa dostanete aj priamo autobusom z nástupišťa 10.

13. Pamätný dom J. G. Tajovského

V obci Tajov Jozef Gregor strávil svoje detstvo a časť študijných rokov. Toto múzeum, aj napriek tomu, že nesie len jeho meno, je venované aj iným významným osobnostiam. Nachádza sa tu výstava venovaná práci jeho manželky, ktorá taktiež bola literárne činná a vo svojich prácach sa venovala najmä kritike postavenia ženy vo vtedajšej slovenskej spoločnosti. V súčasnosti sa o nej viac môžete dozvedieť aj prostredníctvom dokumentárneho cyklu Prvá od režisérky Zuzany Liovej.

Ďalšia výstava je venovaná prácam jeho brata, ktorý bol umelecký rezbár. Okrem rodinných príslušníkov tu má výstavu aj vynálezca Jozef Murgaš, ktorý je tiež významný rodák z Tajova. Súčasťou prehliadky je aj návšteva tajovského cintorína, kde sú Tajovský aj Murgaš pochovaní.

Kde to je? Mapu, ako sa do Tajova dostať autom, nájdete tu. Dá sa tam dostať aj priamo z Banskej Bystrice autobusom z nástupišťa 7 alebo 11 (záleží od konkrétneho spoja), najbližšia zastávka je pri obecnom úrade. Podrobnejšiu mapu polohy pamätného domu nájdete tu.

Prehliadku si treba objednať dva dni dopreduv ktorýkoľvek deň okrem pondelka, v čase od deviatej rána do štvrtej poobede. Okrem počtu návštevníkov treba uviesť aj požadovaný rozsah prehliadky. Študenti za vstup platia 1,50 eur.

14. Hvezdáreň na Vartovke

Urpín nie je len pivo, na ktoré budete počas svojho pôsobenia v Bystrici denno-denne nadávať, ale aj najznámejší kopec nad Bystricou, cez ktorý vedie náučný chodník Serpentíny Urpín. Na trase tohto chodníka sa okrem náučných tabúľ nachádza aj odpočívadlo a hvezdáreň. Ide o príjemnú a nenáročnú prechádzku, popri ktorej sa môžete pristaviť na Kalvárii pri kláštore a kostole, o niečo nižšie pod Kalváriou sa zas nachádza štýlová kaviareň Rozprávka. Dnu však choďte, len keď vám nevadia deti, ktoré sa tam určite budú celé nadšené motkať.

Chodník sľubuje výhľad na celú Bystricu, množstvo informácii o rastlinstve, živočíchoch, práci lesníka a dve tabule sú venované aj hvezdárni – jej histórii a možnostiam. Tento chodník je asi najznámejší a najpopulárnejší, preto očakávajte, že na ňom stretnete množstvo turistov alebo aj miestnych.

(zdroj: fotky.sme.sk)

Kde to je? Začína pri malej železničnej stanici na Národnej ulici oproti Fakulte medzinárodných vzťahov a končí pri skokanskom mostíku na Uhlisku. Trasu chodníka si môžete poztrieť tu.

15. Sliač

Asi najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou mesta Sliač je kostol sv. Mikuláša, ktorý pochádza z románskeho obdobia a je dekorovaný maľbami od významného maliara Jozefa Hanulu. Okrem letiska je toto mesto známe aj kúpeľmi a termálnym kúpaliskom s hnedou železitou vodou. Ceny sú o niečo nižšie ako v Kováčovej, ale stredisko je narozdiel od Holiday Parku otvorené len v lete.

Počas SNP v meste Sliač fungovala povstalecká nemocnica, takže podobne ako aj v iných mestách v okolí Bystrice, i tu sa na každom kroku potknete o pamätník alebo pamätnú tabuľu venovanú povstalcom.

Ďalšou významnou črtou mesta je to, že tu končí horný úsek splavu Hrona, ktorý začína v Brezne. Môžete sa teda po splave na pár hodín hodiť do relaxačného bazéna.

Kde to je? Mapu, ako sa dostanete na termálne kúpalisko, nájdete tu. Do mesta sa dá dostať aj vlakom, čo je výhodnejšie ako autobusom, pri ktorom treba prestupovať vo Zvolene (BB nástupište 9 - ZV nástupište 21). Železničná zástavka Sliač - kúpele je blízko termálneho kúpaliska. Stačí, ak prejdete po Železničnej ulici na Kúpeľnú a na konci tej narazíte na kúpalisko. Cenník kúpaliska si môžete pozrieť tu. Kostol je na opačnej strane mesta, dostanete sa k nemu po ulici Slovenského národného povstania.

16. Banská Štiavnica

Štiavnica je síce od Bystrice dosť ďaleko, no aj tak by ste návštevu tohto mesta nemali vynechať. Dokáže vám ponúknuť hádam všetko, čo si môžete priať. Už len prechádzka námestím je unikátny zážitok, keďže mesto je na zozname UNESCO ako kultúrna pamiatka. Popri kostole Sv. Kataríny sa dostanete na historické námestie s morovým stĺpom so súsoším Svätej Trojice.

Blízko námestia sa nachádza dom Sládkovičovej Maríny, v ktorom je údajne múzeum, ale nikdy som ho nevidela otvorené. Môžete si pred ním so svojou drahou polovičkou aspoň pripnúť kladku na kovové mreže na znak vašej nehynúcej lásky. Mesto stráži Starý a Nový zámok, lepší výhľad na mesto však poskytuje štiavnická kalvária, ktorá údajne patrí k najkrajším v Európe.

Ak vás historické pamiatky veľmi nezaujímajú, môžete navštíviť rozsiahle arborétum so sekvojami pri Banskej akadémii, vyskúšať si fáranie v Bartolomejskej šachte, ísť sa pozrieť na mineralogickú expozíciu, okúpať sa v jednom z množstva tajchov, prípadne zapadnúť do jednej z ultrahipsterských kaviarní, ktorých je v meste požehnane. Taktiež sú tu značne frekventované kultúrne udalosti – množstvo výstav, koncertov.

(zdroj: banskastiavnica.org)

Kde to je? Cesta priamym autobusom z BB do Štiavnice trvá zhruba hodinu a autobus vyráža z nástupišta č. 2. Ak chcete ísť vlakom, musíte prestúpiť vo Zvolene a cesta trvá zhruba hodinu a pol (zarátané aj obligátne meškanie ficovlakov). Ako sa tam dostať autom nájdete na tejto mape. Pre lepšiu orientáciu po meste a prehľad všetkých pamiatok či udalostí odporúčam túto stránku.

Prečítajte si tiež: Romantika i hrôzostrašné povesti: Vyberte sa na výlet za hradmi a zámkami našich českých susedov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu